ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Adnan53
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
199
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Ekim 2018 19:35
Son Ziyaret:
2 Saat 25 Dakika önce
Toplam Mesaj:
207 [0.51 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
111 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Adnan irken
Doğum Tarihi:
24 Kasım 1980
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
Oto kiralama
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Adnan

SON 10 MESAJI

Balık Ekleme
[QUOTE=TunahanDemiral]Yarım saat önce 8 lepistes ve 1 adet panda çöpçü aldım. Dişileri hamile aldım. Pet stopta cüce vatoz yoktu o yüzden şu anlık almadım. Yarın o zaman birkaç tane daha çöpçü alacağım ama soyle bir sorum olacak: Çöpçüler sürü baligi demissiniz o zaman hepsi panda çöpçü mu olmalı? Yoksa klasik çöpçü de atsam yanına sıkıntı olur mu?
NOT: Şu anda balıklara aşılama yapıyorum


Adnan bey sizi biraz yordum ama bir sorum daha olacak. Benim motor biraz güçlü geldi değiştirmekten başka bir şansım yok. 1 gün boyunca balıklar filtre olmadan sadece hava taşındaki oksijenle yaşıyabilir mi? Yarın bir pipo filtre alacağım [/QUOTE] İdare ederler ama filtreyi geciktirmeyin. Çöpçüler aynı cins olsun, bende albino ve komando türü var, ayrı takılıyor hepsi, herkes kendi türüyle.
Beta Balığım Sürekli Mağara Tarz Kapalı Yerlere Gr
[QUOTE=mahmud61]Akvaryumun bugün camı kırıldı bende balığı fanusa almak zorunda kaldım balık üzerinde bir etkisi olurmu acaba

12x23x23 Akvaryumun boyuy du yine aynı şekilde mi alsam yaksa değiştirsem mi

balık canlı bide akaryuma koyduğumdan beri saklanıyor ya da uyuyor[/QUOTE] İmkanınız varsa 40x40x30 yada 40x30x30 bir akvaryum yaptırın. Uygun bitki ve dekorla balığınız ve sizin için daha güzel bir ortam elde edersiniz.
Cüce Vatoz Yumurta Nöbeti
[QUOTE=Yusuf Tanrıverdi]Merhaba yavrularınız hayırlı olsun :)[/QUOTE] Teşekkürler... Biri maalesef ölü olmak üzere üç tanesini gördüm. Dört gündür ortalıkta yavru yok, baba iki gün önce bıraktı nöbeti. İnşallah saklanıyorlardır da biraz büyüyüp çıkarlar ortaya.
Akvaryuma Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı
[QUOTE=B.demet]Akvaryum hobisine yeni basladim 100lt lik akvarum almak istiyorum.Bunun icin hangi baliklara bakmam gerekiyor.karma bir akvaryum icin veya tek cins balik icin akvaryum ek olarak yanina hangi materyanlari almam gerekiyor yardimci olurmusunuz[/QUOTE] Birinci seçenek ; hiç malzeme almadıysanız başlamadan önce balıkları araştırın. Mesela forumda ansiklopedi kısmında balıkların tüm ihtiyaçları yazıyor,ordan balık seçip ona göre hazırlık yapabilirsiniz. İkinci seçenek; akvaryum kurulumunda önceliğiniz bütçe, yer darlığı vs. ona göre hazırlayıp uygun balığı seçmek. Yüz litre akvaryumda minimum 100 watt ısıtıcı, balık yüküne göre de filtre seçilmeli ve yine balık türüne göre kum, dekor, bitki vs. seçilmeli. Sizin bu seçeneklerde önceliğiniz neyse ona göre tavsiye verilebilir.
Balık Ekleme
[QUOTE=TunahanDemiral]Normalde 2 cüce vatoz 2 çöpçü 10-15 adet de canlı doğuran (lepistes plati moli) planlıyorum ama o zaman yarın 1 er çöpçü ve vatoz bir de 2 lepistes alsam olur mu? Kalanları sonra ilave edeyim?[/QUOTE] Cüce vatozu ilk etapta 1 tane alın, bitki düşünürseniz cüce vatoz bazen sıkıntı olabiliyor. Çöpçü 2 değil de 6 tane olursa daha iyi (sürü balığı, hareketleri değişiyor, daha aktif oluyorlar), lepistes ve moli 1e 3d şeklinde olsun. İlk isterseniz lepistes veya moliyle başlayın. Akvaryuma tuz atmışsınız, vatoz ve çöpçüler için sıkıntı olabilir. Sonrasında diğer türleri eklersiniz. Balıkları eklemeden 1 gün önce bakteri kültürü kullanırsanız döngü daha hızlı oluşur. İlk eklediğiniz gün yemleme yapmayın, sonraki birkaç gün de yem miktarını normalden az tutun. Hastalık dışında tuz kullanmayın, eğer kurulumda çok kullandıysanız 2~3 su değişimi yaptıktan sonra yer ekibini koyun akvaryuma. Ayrıca vatoz ve çöpçüleri sadece atık yeme muhtaç bırakmayın. Günlük yemlemede onlar için ayrı dip yemi kullanın.
Balık Ekleme
[QUOTE=TunahanDemiral]Yeni kurduğum akvaryuma suyunu koydum ve 1 hafta akvaryum balıksız çalıştı ama akvaryumda doğal olarak şuan bakteri kültürü yok sadece su düzenleyici ve kaya tuzu attım bikac gün önce yarın balık almayı düşünüyorum (Lepistes) aşılama yöntemi yapsam yeterli olur mu?[/QUOTE] Kaç tane balık düşünüyorsunuz. Hepsini biranda eklemeyin, ilk 3~4 tane aşılayın sonrasında 1 hafta daha bekleseniz iyi olur.
Su Değişimini Kolaylaştırmak Öneri Bekliyorum
[QUOTE=elixira]
teşekkürler peki sohbenden su çekmem bir zarara uğratmaz değil mi. Sonuçta sofbende su ani bir şekilde ısınıyor.

Hocam popülasyon zaten düşük. Su değişimi sıklığını ve miktarını azaltmak istemiyorum. Filtre ile hızlıca işimi halletmek istiyorum.[/QUOTE] O konuda alacağınız üreticiden bilgi almanız daha doğru olur. Bence şofbene gerek olmayacaktır. Suyun filtre edilebilmesi için ; düşük debide geçmesi gerekiyor(Saatte filtre ettiği su miktarı kullanma kılavuzunda yazar) . Su yavaş ekleneceğinden ayrıca ısıtmaya gerek kalmayabilir. Filtrede karar verirseniz ; ilk kullanımdan önce kloru önlemişmi diye test etmeyi ve her ihtimale karşı su değişimlerinde sıcaklığı kontrol etmeyi unutmayın.
Su Değişimini Kolaylaştırmak Öneri Bekliyorum
[QUOTE=elixira]Hocam iyi hoş diyorsunuz da. Gübrelemenin fazla olması falan değil olay. Şöyle ki bitki ihtiyacı kadar olan maddeyi alacaktır. Diyelim ki kullandığım gübredeki fosfat ve demir tam olarak yetiyor ancak potasyum fazla geliyor. Ben bu su değişimini yapmazsam o potasyum birikecek. Sonunda da sistemi çökeltecek. Gübreyi kısarsam da demir ve fosfat yetersiz gelmeye başlayacak. Su değişimi bitkili akvaryumda bu sebeple yapılır. Evimizdeki akvaryumda su döngüsü olmadığından her zaman yeni su faydalı olur. Elbet su değişimi yapmadan aylarca dokunulmayan kurulumlar vardır ancak sonuçta bir şeyleri garantiye almak sizce de mantıklı değil mi? 19lt Damacanayı kaldırıp akvaryumun içine boşaltmak da ayrı sorun, o damacanayı soba önünde ısıtmak ayrı sorun. Hergün su değişimi için günlük rutin ayarlamak ayrı sorun. Benim gözümde ve kendi rahatıma göre planladığımda en mantıklısı filtre geliyor. Size 19lt damacana veya hergün 10 litre su değişimi daha kolay gelebilir. Benim için sofbenden haftada bir kez su çekmek daha kolay olacak. Bu sebeple bu konuda yardım istiyorum. Konunun başında da zaten bu konuda yardım istedim.[/QUOTE] Klor önleyici karbon filtreler var, 80 ~ 100 Tl. arası fiyatlarda, onları araştırın. [EDIT]Adnan53,2019-12-06 01:15:29[/EDIT]
Cüce Vatoz Yumurta Nöbeti
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/210142/021220190445371.jpg[/IMG] Bugün ilk yavruyu gördüm. Erkek vatoz nöbete devam ediyor, yerinden hiç ayrılmıyor galiba.
Japon Balığı Suyun Üstünde Duruyor
[QUOTE=Şerif Hürbaşer]Merhaba, 30 litrelik bir orda boy akvaryumda 2 teleskop 3 japon balığı bakıyorum normalde 4 tu bugün birini ölmüş buldum malesef 2 gündür su yüzeyinde duruyordu fanusta nefes almaya çalışır gibi iç filtre kullanıyorum şelale olandan suya yeteri kadar oksijen verdiğini düşünüyorum diğer balıklarda bir sıkıntı yok şuan ama ölenin hemen ardından bir balığım daha su üzerine çıkmaya ve sadece tek balık diğerleri normal bir şekilde devam ediyor yüzmeye su üzerine çıkan ise ordan inmiyor sebebi nedir bi tedavisi var mı ?[/QUOTE] Akvaryum yeni mi? Hacim az ve nüfus kalabalık, yeni akvaryuma biranda hepsini koyduysanız kayıp vermeniz normal. Balıklarınız amonyak veya nitrit zehirlenmesi yaşıyor yüksek ihtimalle. Tedavi olarak bu konuyu araştırın, en kısa zamanda hacmi yada hacminize uygun balık türü ve sayısını uygun hale getirin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,790,329 Mesaj
  • 407,607 Konu
  • 91 Forum
  • 144,676 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,857 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.