ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ceyh
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4550
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Haziran 2017 20:15
Son Ziyaret:
3 Saat 20 Dakika önce
Toplam Mesaj:
5199 [7.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1284 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
ceyhun ser
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

par in parem non habet imperium ceyhun

SON 10 MESAJI

Lepistes Ve Artemia
Yavruların gelişimi için çok faydalıdır, her gün bir öğün artemianın bir zararı olmaz, bazı türlerde yavrular ilk dönemde sadece mikrokurt, artemia ile büyütülebiliyor ama canlıdoğuran yavruları kuru yeme de kolay alışırlar, dönüşümlü verilebilir.
Günlük Foruma Mesaj Yazma Sınırlaması
[QUOTE=MertA]Benim önerim/sorum mesaj kirliliğini , gereksiz mesajları daha aza indirgemek adına günlük mesaj sınırlaması getirilmeli mi getirilmemeli midir ? Bu şekilde forumda yazılan mesajların kalitesinin artacağına , insanların araştırmaya yöneliceğine neden olacağını düşünüyorum. Ben yaptığım araştırmalarda bir çok kere aramadığım ama işime çok yararlı bilgiler edinmişimdir. İsteyen yine yazar ama açılan başlık sayısının azalması gerçekten ihtiyacı olan üyeye ulaşmak daha kolay olacaktır. Bu şekilde gereksiz egolar boş mesajlar sayfalarca yapılan tanıtımlar indirgenecektir. Buna zıt görüşler vardır ki bir kısmı dile getirildi. Sonuçta burası müzakere yeridir ve aksi görüş olmadıkça müzakerenin bir anlamı olmaz.

Bazı arkadaşlar foruma ne kadar çok yazılırsa o kadar para kazanıldığı ile ilgili mesaj yazmış. Arkadaşlar yok öyle birşey. Olsa bile Refet bunu düşünecek bir insan değil.

Konuyu açma sebebim ,bir üyeye ve yaptıklarına sinirlenmem üzerine olmuştur.Neden bu başlığı açtığıma dair neden-sonuç ilişkisi içermektedir. [/QUOTE]

Mert Bey, bence buradan devam edelim, benim başlığınızın kendisine bir itirazım olmadı.

Mesaj sınırlaması ile ilgili görüşüm normal şartlarda forum mantığına aykırı olacağı yönünde, dediğim gibi bazı konularda karşılıklı çok fazla yazışmak gerekebiliyor. Kurallara uymayan üyelerin mesaj hakları zaten geçici olarak engellenebiliyor bildiğim kadarıyla. Yine de kurallar harici belli gerekçelerle sınırlama/engelleme faydalı olur mu önerileri dinlemekte fayda var.
Lepistes Ve Artemia
Fazla dip çekiminden sıkıntı olmaz, eksilen suyu dinlenmiş ve ısısı eşitlenmiş suyla tamamladığınız sürece tabi. Dış filtre temizliğini akvaryum suyuyla yaptıysanız o da sorun değildir ama musluk suyunda yıkadıysanız faydalı bakteri kaybı olmuştur, bu nedenle zehirli atık birikimi ile su değerleriniz bozulmuş olabilir. Baktopur da faydalı bakterileri öldürür ama tedavi tankında uyguladıysanız ana tanka olumsuz bir etkisi olmamıştır.
Lepistes Ve Artemia
Artemiadan olacağını sanmıyorum, ısı düzeni, hacim, su değişim sıklığı ve yöntemi, su değişiminde ısı eşitlemesi, filtrasyon vb. balıklarda strese neden olabilecek diğer konulara bakmakta fayda var, bu arada yeni eklenen balık hasta mı?
Günlük Foruma Mesaj Yazma Sınırlaması
[QUOTE=UmitYilmaz]
Görüşlerinize ve fikirlerinize tamamen katılmak ile birlikte ufak bir ekleme yapmak istiyorum Ceyhun bey. Konu tamamen bir üye üzerine açılmış gibi gözüksede bence amacından sapmış durumda. Bütün yazılanlar tek tek okunduğunuz da konunun açılma nedeni ve gidiş yönünün tamamen farklı olduğu anlaşılıyor. Benim görüşüm bu başlığın içinde yönetimin alması gereken çok önemli mesajlar yatıyor. Ve o mesajlar sürekli gelmeye devam ediyor. Bence forum açısından çok iyi bir konu oldu. Herkese hayırlı akşamlar[/QUOTE]

Katılıyorum, keşke başlık ve ilk mesaj paralel olsaydı ve kişiler değil sadece fikir/öneri hakkında yorum yapabilseydik.
Günlük Foruma Mesaj Yazma Sınırlaması
Günlük mesaj sayısı sınırlamasını forum mantığına aykırı buluyorum, yeri geliyor aynı başlık altında defalarca yazışılıyor. Günlük mesaj sayısı fazla olan üyelerin işsiz güçsüz olduklarını varsaymak da varsayım olma ötesinde anlamsız bir tanımlama bana göre, kaldı ki kimin ne iş yaptığı ya da yapmadığı forumun konusu değil.

Konu "Kınayu" özeline döndüğü için o konuda da görüşüm; yazdıklarının tamamen çöp olduğu, hatta çöpten değersiz olduğu fikri fikir sahibini bağlar, her konuda hemfikir olmasak da yeri geldiğinde resmini çizip düzenek önerdiğine, akvaryum yapımı konusunda yardımcı olduğuna, tasarım önerileri verdiğine, samimi olarak yardımcı olmaya çalıştığına ve buna emek verdiğine şahit oldum, ben pek ilgilenmesem de akvaryum tasarımı konusunda yarışmalardan dereceleri de var yanılmıyorsam.

Bir üyenin tarzını antipatik bulabilirsiniz, yazdıklarını beğenmeyebilirsiniz, hemfikir olmayabilirsiniz, bunlara itirazım yok ama o zaman da ya o başlık altında itirazınızı dile getirip halletmeye çalışırsınız, olmadı özel mesaj almayı engeller, sohbet listenize eklemez, yazdıklarını okumaz, telefonda (numaranızı verdiyseniz) bloklarsınız. Tek bir üyeden şikayetçi olmak adına başlık açmak ne kadar anlamlı onu da değerlendirmekte fayda var.
Moli Balığım Yavruladı Ve Ne Yapacağımı Bilmiyorum
Yorumlar ile ilgili soru sorarken alıntı yapmanız ya da o üyeye bildirim göndermenizde fayda var, yoksa sorduğunuz soru havada kalabilir. :)

Canlıdoğuran yavrularına ertesi gün yem verilebilir, ana tanktalarsa aynı gün de büyüklere verilen yemleri yiyebilirler, pond yemi bir günlüğüne kullanmanız sakıncalı olmaz ama besleyiciliği çok az yağ oranı çok yüksek diye biliyorum, en kısa sürede türe uygun kaliteli yemlere yönelmenizde fayda var.
Günlük Foruma Mesaj Yazma Sınırlaması
Belli bir tecrübeye ulaşmış üyelerin daha önce cevaplanmış konularda açılan yeni başlıklar ile ilgilenmemeleri bir yere kadar doğal olabilir, ama yeni başlayan arkadaşların ne sormaları gerektiğini bile bazen bilemezken dönüp eski başlıkları araştırmalarını beklemek bana pek işin doğasına uygun gelmiyor, bu gibi durumlarda ya cevap veriyor ya da ilgili konuların linkini ekleyip oradan okumalarını tavsiye ediyoruz. Kaldı ki hobide süreki gelişmeler oluyor, doğrular yanlışa, yanlışlar doğruya evrilebiliyor, ürünler çeşitleniyor, özellikleri değişiyor, hastalıklar ile ilgili tedaviler güncelleniyor, forumda olmanın bir sebebi de bu dinamizme ayak uydurabilmek. Yoksa sormasını bildikten sonra cevaplar google da da mevcut.

Kendi adıma bildiğimi düşündüğüm konularda yorum yazmanın dışında hiç bilmediğim konulardaki başlıkları da okuyup yeni bilgiler edinmekten, ya da bildiğimi sandığım konularda farklı fikirleri okumaktan keyif alıyorum. Zaman zaman zıt fikirlerin de saygı çerçevesinde tartışılmasının kişisel gelişim için gerekli olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar hiç bir mesajımda kimseye sen bu işi bilmiyorsun dediğimi de hatırlamıyorum, değişkenleri çok fazla olan akvaryum ortamlarında aynı konuda farklı üyelerin farklı tecrübeleri olması kaçınılmaz geliyor.

Bu arada özel üye olduğumu tamamen tesadüfen gördüm ve bu forum hayatımda bir değişiklik yapmadı, sadece üye olmaktan da eşit derecede memnundum.

Moli Balığım Yavruladı Ve Ne Yapacağımı Bilmiyorum
Merhaba, ölü yavruları ayırmanızda fayda var, suyu bozarlar, akvaryum büyükse yüzer bir yavruluk alıp bir süre yavrulara yavrulukta bakabilir, biraz büyüdüklerinde ana tanka alabilirsiniz, böylece ayrı tank ve teçhizata gerek kalmaz. Yavrular büyüklerin yediği yemleri iyice ufalarsanız onlarla besleneceklerdir, resimdeki pond yem balıklarınız için uygun değil, tetra min, tetra pro algae (bitkisel içeriği ile çok faydalıdır), sera vipan, ya da dennerle, hikari vb. markaların tropikal balıklara uygun pul yemlerinden, ve kurutulmuş kan kurdu, tubifex gibi canlı yemlerden çeşitlendirme yapmanız daha iyi olur, yavruların iyi gelişimi için kabuksuz artemia da kullanmanız çok faydalı olacaktır.
Akvaryum Kumundaki Canlılar
Solucanımsı dediğiniz canlı incecik kıl gibiyse muhtemelen bir tür nematode (yuvarlak kurt) dur ve zararı yoktur, bazı balıklar yer. Daha önce canlı tubifex kullandıysanız tubifex de olabilir, dikkatli bakılırsa tubifex gövdesi nematode gibi değil boğumludur.

Balık formunda dediğiniz canlılar yüzüyorlarsa larva olabilirler, sivrisinek larvası mesela, yüzer vaziyette değillerse salyangoz yavrusu, limpet vb. olabilir.

Kötü ihtimaller ise dendiği gibi yusufçuk larvası, planarya ya da balık kenesi gibi zararlılar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.