ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Iskarmoz
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1914
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Mayıs 2011 00:25
Son Ziyaret:
06 Temmuz 2020 18:34
Toplam Mesaj:
3299 [0.95 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Buğra Bayındır
Doğum Tarihi:
04 Mayıs 1998
Yaş:
22
İl:
Yurtdisi
Meslek:
üniversite öğrencisi, biyoloji bölümü
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/111197.jpg[/img] Almanya (Eylül 2017'den beri) Cüce Amerikanlar, Tetragiller, Anormal balık ve sucul canlı türleri… Bukalemunlar & Geckolar

SON 10 MESAJI

Alamanya Fethi Başlıyor ( Duraklama Devri’nde )
Sundadanio axelrodi küçük bir erkek ve tek dişi (büyük erkekler fazla hareketli) :

[IMG]https://live.staticflickr.com/65535/49666984067_6a37c8427d_h.jpg[/IMG] [IMG]https://live.staticflickr.com/65535/49666994402_4fdfc625f1_h.jpg[/IMG] [IMG]https://live.staticflickr.com/65535/49667003367_9772daff27_h.jpg[/IMG][EDIT]Iskarmoz,2020-03-16 22:46:50[/EDIT]
Alamanya Fethi Başlıyor ( Duraklama Devri’nde )
Babaulti dişileri sırtlarında yumurta oluştuktan sonra biraz renklendi ve daha çekingen oldular

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/111197/250220202039031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/111197/250220202039291.jpg[/IMG]
Alamanya Fethi Başlıyor ( Duraklama Devri’nde )
Eyvah, galiba 500px'ten linklenen fotoğraflar tıklamadan açılmıyor. [x(]
Alamanya Fethi Başlıyor ( Duraklama Devri’nde )
1 yıl kadar bir süre hiç yeni balık almayıp 7-9 ay önce bütün akvaryumları boşaltmıştım (birinde biraz su ve bitki kalmıştı sadece). Şimdi tekrar doldurdum 3 akvaryumu, kaldığım yerden ama daha yavaş bir şekilde daha az tür ile devam edeceğim.
İlk eklentiler (2 farklı akvaryuma dağıttım):
- 6 adet yavru/genç Dicrossus filamentosus,
- 6 adet Nannostomus digrammus (belki bifasciatus ama satış adı buydu),
- 6 adet Sundadanio axelrodi (5 erkek 1 dişi [:x] )
- Birkaç Siyah Arı Karidesi (Caridina cf. cantonensis ? )
- Birkaç Caridina cf. babaulti (epey şeffaflar, satış akvaryumunda daha koyu renkliler de vardı ama hepsi iri dişilerdi. Belki iri dişiler koyu oluyordur? Belki farklı 2 varyete aynı yerde satılıyordu? Göreceğiz bendeki dişiler irileşince)

[IMG]https://500px.com/photo/1011136162/Sundadanio-axelrodi--female-by-Buğra-Bayındır[/IMG] [IMG]https://500px.com/photo/1011136202/Sundadanio-axelrodi--males-by-Buğra-Bayındır[/IMG] [IMG]https://500px.com/photo/1011137854/Black-Bee-Shrimp--probably-male-probably-a-Mosura-SSS-Grade-by-Buğra-Bayındır[/IMG]
Apistogramma Abacaxis
Çok güzeller, yavrular için bolca tebrik ederim. Dedeleri nineleri veya artık kaç nesil üredilerse ilk ortak ataları bendeydi TR'ye getirmeden önce hatta yumurtladılar 2-3 kere de nedense hiçbir cüce cichlid yumurtasından yavru çıkaramadım Almanya'daki evimde. Umarım bu tür Türkiye'de o kadar yayılır ki dönersem yine besleme ve üretme şansım olur. [:)))]
Kusurlu Balık/tanganyika Akvaryum-cafer Akertek
Fotoğraftaki balıklar “yabancıların” da dediği gibi A. bitaeniata türü. A. agassizii ile alakaları yok desenleriyle ve yüzgeç yapılarıyla. Balıklar A. agassizii olup olmadıklarını anlamak için küçük değiller.
Nedir Bu Beyaz Mikro Kurtlar? ( Nematod Sorunu ve Çözümü )
[QUOTE=HobiciBalıkçı]Konuda bir yalnış yapılmış o balığın karnından çıkan planaria dır nematodların bir zararı yoktur planarialar karides akvaryumlarında çok tehlikelidirler ve ölum teşkil ederler ayrıca nematodlar iyi su şartlarında oluşurken planaria lar kötü su şartlarında oluşmaktadır.[/QUOTE]


Planaryalar balıklar için tehlike oluşturmazlar, zaten parazit değildirler. Karideslere topluca saldırıp öldürdükleri söyleniyor ancak bu parazit olarak yaşamak olmuyor, avlanmak oluyor.

Camallanusların balık paraziti olduklarının kanıtı:

[URL]http://dergipark.gov.tr/download/article-file/386485[/URL]

Nematodların tür çeşitliliği:

[URL]http://dergipark.gov.tr/download/article-file/41566[/URL]

"Nematodlar dünyada, tür çeşitliliği yüksek
taksonlardan biridir. Yaklaşık 500.000-1.000.000 arası türe sahip olduğu tahmin
edilmektedir. Bugüne kadar sadece 20.000 tür tanımlanabilmiştir"

Nematodlar bu kadar çeşitliyken genel geçer bir su kalitesi kuralı söylemek mantıklı değil. Zaten su kalitesi balıklarla karidesleri öldürecek kadar kötü değilse ne planaria ne de nematodlar ölürler (hay aksi, ben de o kadar nematod türü varken genelleme yaptım... gerçi planarya türü de bol ama akvaryumlarda yaygın olan sadece 1 veya 2 tür var).
Cüce Amerikan Dünyası
Etçil ve böcekçil balıkların bitkisel beslenme ihtiyacı ile ilgili yazıları, araştırmaları vs. nerede bulabilirim? Ben bulamadım ne yazık ki kişisel forum ve blog yazıları vs. haricinde. Somon balığı üretiminde kullanılan yemlerle ilgili bu yazıda bitkisel besinlerin kuru yemlerde hayvansal besinlerin yerini ucuza doldurmak için (genellikle hayvansal proteinin ve amino asitlerin yerini doldurmak için) kullanıldığı yazıyor ve kuru yem yerine taze yem kullanılırsa bitkisel besinlerin zararlı olabileceği ve dikkatle verilmesi gerektiği yazıyor yanlış anlamadıysam:

[URL]https://oac.cdlib.org/view?docId=kt438n99wc;NAAN=13030&doc.view=frames&chunk.id=d0e1675&toc.depth=1&toc.id=&brand=oac4[/URL]


"Vegetable products are considered inferior to animal products as sources of protein. They contain relatively high levels of more-or-less digestible carbohydrates and must be fed with caution."
"Although their protein quality does not equal that of animal meals, they are included to cheapen the diet and supplement the amino acid content of the other ingredients."

Eğer etçil (carnivore) ve böcekçil (insectivore) balıkların beslenmesinde bildiğiniz bir çalışma veya bu tip balıkların büyütme ve üretiminde başarısı kanıtlanmış bir ticari bitkisel katkılı beslenme uygulaması biliyorsanız paylaşmanızda fayda olur.

Benim etçil ve böcekçil olması gereken bütün balıklarım da kimi bitkisel besini severek yiyorlar ancak severek yemeleri faydalı demek olmuyor, yemin tadını etkileyen bir kimyasalı/aromayı seviyor olabilirler sadece.[EDIT]Iskarmoz,2018-11-29 15:54:33[/EDIT]

Burada da hem alglerin hem karasal bitki çeşitlerinin somon ve tilapia türleri tarafından başarılı olarak sindirilemediği, sindirilebilmesi için hücrelerin mekanik olarak yenmeden önce parçalanması gerektiği yazıyor yine yanlış anlamadıysam. Sazanlar ise biraz sindirebiliyorlar bitkisel besinleri ancak yine de etçil besinlere kıyasla bitkisel besin sindirimi başarısız kalıyor?

[URL]https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1095-8649.1979.tb03628.x[/URL]
Orinoco Eartheater
Bir canlıya "cf." ekini koymak için benzediği türden farklı yeni bir tür olduğunu işaret eden belirgin özellikler olmalı (dış görünüşte, anatomide, davranışlarda vs. farklar) veya canlının özelliklerinde bir fark görülemese bile benzerliği olan türün yayılım alanından uzak/bağlantısız bir yerde bulunmalı. İki durumda da genetik testler yapılmadan aynı türün farklı popülasyonları mı yoksa gerçekten farklı türler mi olduklarını kesin olarak söylemek mümkün olmaz, yeni keşfedilen canlılara genetik testler yapılana dek "cf." (veya çok benzer bir tür yoksa "sp.") ile bir isim konulabilir. Kimileri yeni tür olamaz diye düşünüp bunu reddeder ve doğrudan bilinen bir türün yeni bir popülasyonu olduğunu söyler, genetik testleri beklemez/umursamaz.
Bu balığa Biotodoma wavrini yerine Biotodoma cf. wavrini denilecekse ya dış görünüşünde ya anatomisinde ya davranışlarında ya doğal yaşam alanında ya da şimdi aklıma gelmeyen başka bir önemli noktada B. wavrini'den en azından bir farkı olması lazım. Fark olsa bile kesin farklı tür demek değil elbette, sadece bir ihtimal çıkıyor ve kanıtlanana dek isteyen B. cf. wavrini der, isteyen B. wavrini'nin bir varyetesi der, atış serbest.
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=MaxKrone]

Teşekkür ederim,belki daha hızlı olabilirdi büyüme süreci,ama ufak kalır diye çok fazla canlı yem takviyesi yapmadım,ayrıca tank arkadaşları da fırsat vermiyordu pek,şimdi iyi besliyorum yumurcağı belki babası kadar olur ne dersiniz[:?] [:D][/QUOTE]

Şuan neredeyse 2,5 yaşında olduğundan ve fotoğraftan doğru anlıyorsam ağzından kuyruk ucuna dek 3-3,5 cm boyunda olduğundan normal yetişkin erkek boyuna (sanırım 7 cm civarıydı babaları) ulaşabileceğini sanmam ama bu boya gelebileceğini bile düşünmüyordum, balıklarda büyüme durumlarında tahminlerim baya kötü. [:)] Yoksa 3,5 cm’den de daha mı uzun şuan?

Büyümesindeki sorun sizin beslemenizden değildir, bendeyken bu ilk yavrularda fazla artemiayla yemlememden epey hidra üremişti ve sanırım hidraların zehirleriyle artemia arasında şartlı bağ kurdular (hidraların ağzındaki artemiaları yemeyi denerken her gün zehirle sokulma sonucu) ve bazıları ben hidraları yokettikten sonra bile artemia yemedi. Bu yavru o bazılarından biriydi ve genç yaşta kuru yem de artemia da kabul etmediğinden aç kaldı, “yanık” kaldı.

Belki artemia kabul etmeme durumu öğrenilmiş şartlı refleks değil de hidralarla bağlantılı veya bağlantısız başka bir nedendendi ama sonuçta hidra istilası varken canlı artemia bile kabul etmiyordu yavruların yarısı kadarı ve hidraları ilaçla öldürdükten sonra zamanla çoğu artemia yemeye döndü, sadece 2-3 yavru aylarca hiç artemia kabul etmedi.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.