Corydoras pygmaeus (Pigme Cory)


 • Yaklaşık 300 üyesi bulunan corydorasların kendi aralarında farklı davranışlar sergilemesi ve farklı özellikleri olması kadar doğal bir şey olamaz sanırım.

  Cüce corydoraslardan olan pigme corydoras, corydorasların 2.en küçük üyesidir.Boyu yaklaşık 2.5 cm civarıdır.Ancak tür içi sapmalar gözlenebilir ve 2 cm kaldığı gibi 3 cme de çıkabilir. Dişiler erkeklerden boyut olarak biraz daha büyüktür.  Pigme corydorasların zayıf olduğu nasıl anlaşılır?

  Pigme corydoraslar bitkilerin üzerinde sürü halinde gezinmeyi çok seven canlılardır.Günün büyük kısmını bitkiler üzerinde ya yem arayarak ya da dinlenerek geçirir.Seyrek olarak dibe inerler.Eğer bir pigme cory uzun süre zeminde kalıyor ve tüm sürü hareket ederken kendisi çok nadir hareket ediyorsa bu balık zayıftır ve birkaç gün içinde ölebilir.Eğer ki rengi koyulaşmışsa bu durumunun daha da kötü olduğuna işarettir.

  Akvaryumları nasıl düzenlenmelidir?

  Pigme corydoraslar diğer corydoraslardan davranış yönünden oldukça farklıdır.Özelliklerinin çoğu kendisine en yakın tür olan C.hastatusa benzer.Farkları ise C.hastatus daha rahat davranırken ve ortada yüzerken C.pygmaeusların biraz daha utangaç ve yavaş hareket ediyor olmalarıdır.Her iki tür de orta seviye çöpçüsü olarak adlandırılır ve genellikle dibe inmezler.

  C.pygmaeus geniş yapraklı bitkilerin üstünde vakit harcar.Bu bitkiler genellikle Echinodorus sp. olur.Bu sebeple akvaryumlarında bitki asla eksik edilmemelidir.Yine yer yer su üstü bitkisi konulmalı ve gölgelik alanlar yaratılmalıdır.Kumun çok ince olması tercih edilir.

  Pigme corydoraslar akıntıyı sevmedikleri için debisi yüksek olmayan nispeten sakin filtreler kullanılmalıdır.Pipo filtreler en idealidir.

  Akvaryumun boyutu ideal olarak 50x30x25 tir.Sayı çok fazla olursa buna göre akvaryum büyültülebilir.Akvaryumu küçük tutmamızın sebebi türün zamanını bitkilerde geçirmesi ve dibe inmemesinden dolayı dipteki yemlerle ilgilenmemesidir.Eğer akvaryum çok büyük olursa pigme corydoraslar yem bulmada büyük sıkıntı çekecek ve açlıktan ölecektir.Bu nedenle ufak akvaryumarda bakılmalıdır.

  Yanına asla ve asla agresif tür konulamaz.Ara ara ortada asılı durarak yüzgeçlerini çırpan bir balığın bu tip balıklara karşı kendini savunması beklenemez.Kaybedilmesi yüksek ihtimaldir.Uygun tank arkadaşları genellikle barışçıl küçük türler olmalıdır.Rasbora,tetralar,karidesler diğer corydoraslar gibi.

  Beslenmeleri

  Pigme corydoraslar daha önce de bahsettiğimiz gibi orta seviyede yüzen bir çeşit corydoras.Bu sebepten ötürü piyasada satılan klasik dip yemleriyle beslemek dezavantaj oluşturabilir.Toz haline getirilmiş sera microgran verilebilir.Yine JBL novotabsın dondurulmuş yem kısmını içermeyen toz kısmı dövülerek elde edildikten sonra o akvaryuma koyulabilir.

  Elbette ki bu pigme çöpçünün hiç yere inmeyeceği anlamını taşımıyor ancak bu biraz da şans meselesi.Bitkileri benimseyen pigme çöpçü nerdeyse hiçbir zaman yere inmeyebiliyor.

  Canlı yem olarak ise hem yavrulara hem yetişkinlere en ideal verilecek yem mikrokurttur.Bir Norveçli bilim adamının keşfettiği mikrokurt hobiye de hızla yayılmıştır.Besleyici değeri çok yüksektir.Tabi bu aynı zamanda hangi besi kültüründe bakıldığına göre de değişir.
  Su değişimi çok büyük kütlelerde yapılmamalı.Mümkünse 2-3 güne bir az bir miktar değiştirilmelidir.Zaten tankları yoğun bitkili olacağından ve kendileri çok az bir canlı yükü teşkil ettiklerinden akvaryumun kirlenmesi çok zor olacaktır.

  Farklı su değerlerine iyi tolere edebilen bu tür darbelere ve kirliliğe karşı hassastır.pHı çok yüksek olmamak kaydıyla çok önemsenmeyebilir.

  Cinsiyet ayrımı bu türde nispeten daha zordur.Ufak olması ve her iki cinsiyetin de birbirini kovalaması sonucu cinsiyetine karar vermek zorlaşır.Ancak yöntemi diğer corydoraslardaki gibi tepeden bakma suretiyle gerçekleştirilir.Yine de çoğu uzman bile bu türün cinsiyetini tayin etmekte oldukça zorlanıyor.

  Davranışı ve Üremesi

  Pigme corydoraslar zaman zaman birbiri etrafında daire çizerek veya birbirini kovalayarak tabiri caise oyun oynar.Bu sürünün sosyalliğinin bir göstergesidir.Genelde hareketleri yavaş bir türdür ve temkinli hareket eder.

  Diğer birçok corydoras türünde yavrular hatta yumurtalar yenirken,pigme corydoras kendi yumurtası ya da yavrusuyla ilgilenmez.Yavrularını yediğine nadiren şahit olunmuştur.İyi bir bitkili tankta yetişkinler bitkilerin üstünde gezinirken yavrular zeminde durmayı tercih eder.Bu da anaçların ve yavruların aynı yerde bakılması gibi mükemmel bir avantaj getirir bize.

  Yumurtaları çok ufak olur ve az sayıdadır.Yumurtaların ufak olması yavruların beslenmesini zorlaştıran bir etmendir.Bu sebepten ötürü dipte bir miktar tortunun olması yavruların ilk bir hafta-10 günlük süreyi atlatmalarında yardımcı olur.Daha sonra mikrokurt verilebilir.

  Gözlemlerimiz

  Uzay CENGİZ

  Corydoras pygmaeus özellikle şu ana kadar beslediğim cory ler içinde yeri apayrı olan bir tür. Akvaryum içinde pek bireysel olarak dolaştıklarını söyleyemem, genellikle sürü olarak gezerler. Senin de bahsettiğin gibi, normalde coryler akvaryumdaki diğer balıklara karşı nötr durumdadırlar, ama pigmelerde bu durum biraz farklıdır. Örnek olarak SAE lerimle ilk akvaryuma geldiklerinde oluşturdukları sürüyü verebilirim. Zaten doğada da but tür davranışlar sergiledikleri raporlanmıştır. Özellikle yapraklar üzerinde sürü olarak yatmayı sevdiklerinden, mutlaka bol bitkili bir akvaryumda beslenmelidir. Özellikle bitkili akvaryumlarda cuba vb gibi kısa bitkileri olanlar için önerilebilecek bir cory türü. Beslerken yem olarak JBL NovoTab ı cama yapıştırarak kullanmıştım. Yem konusunda oldukça çekingen olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrı tankta beslediğim dönemde, akvaryum içindeki minare salyangozları yeme onlardan daha çabuk saldırıyordu. Su değerlerine ve sıcaklığına da karşı diğer cüce corylerde olduğu gibi oldukça duyarlı olmaları, en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir.Beslediğim dönemde bolivian ram ler ile besledim herhangi bir probleme rastlamadığımıda özellikle belirtmek isterim.(Bolivian lar genellikle kendi türlerine karşı nispeten agresivler, diğer türlere karşı herhangi bir agresifliklerini görmedim) Çok savunmasız olduklarından tank arkadaşlarını seçerken çok dikkatli olmalı ve barışçıl türler seçilmelidir. Tekrar beslemeyi gerçekten çok isterim.

  Onur ŞAHİN

  Hayatımda beslediğim en tatlı balık olduğunu söyleyebilirim.Tam anlamıyla beni kendisine aşık bırakan bir türdür.Başka balıklara olan tavrı ve sevimli duruşu onu çok şirin ve güzel kılıyor.Şu an tek kalan pigme çöpçüm arkadaşlarını kaybettiği için siyah neonlara yöneliyor.Ancak onlar yüz vermediği için her seferinde geri dönmek zorunda kalıyor.Böylesine sosyal bir hayvanı tek bırakmaya gönlüm hiç razı olmuyor ancak malesef bu türün Türkiye'de bulunabilirliği çok az.Bu sebeple şimdilik elim kolum bağlı bir şekilde duruyorum.

  Yazan: Uzay Cengiz & Onur Şahin.

Üye Yorumları