ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mydonose26
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
175
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Aralık 2019 20:13
Son Ziyaret:
25 Mayıs 2023 21:33
Toplam Mesaj:
208 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
88 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
M.Tokgöz
Doğum Tarihi:
01 Mart 1989
Yaş:
34
İl:
Eskisehir
Meslek:
Serbest
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://i.imgur.com/wQrOyo2.jpg[/img] [img]https://i.imgur.com/tSu1tP8.jpg[/img] 85x40X50H - Helena - Green Jade - Full Red Lepistes M.TOKGÖZ

SON 10 MESAJI

Balıklarım Ölmeye Başladı
[QUOTE=replikim]

yanıtınız için teşekkür ederim. peki filtrenin içindeki süngeri çıkartıp elyaf kullanmak ya da aquacleaner ilacını kullanmak bunu yapmış olabilir mi? Uzun zamandır bu şekildeydi balıklar hiç ölüm olmamıştı. Bu ilaç ve elyaf olayını yaptıktan sonra olmaya başladı. İlaçta direk suya damlatılabileceği yazıyor. Elyafı değiştirirken de bakterilerle birlikte beklettikten sonra takma işlemi yaptım. Sizce bunlarla bir alakası olabilir mi?[/QUOTE]

Suyun bir anda bulanıklaşma sebebi daha önemli. Kullandığınız ilacın bir etkisi olmadığını düşünmek ile birlikte suyunuzun bir anda bulanıklaşma sebebini çözmelisiniz. Suyun bir anda bulanıklaşma sebebi de Canlı yükünüze bağlı olarak akvaryumdaki bakteri kültürünüzün çökmesidir. Yani her halükarda canlı yükünüz fazla olduğu için bu problemleri yaşıyorsunuz.
Balıklarım Ölmeye Başladı
[QUOTE=replikim]

Yanıtınız için teşekkür ederim. 1 adet kılıçkuyruk erkek ve son camgöz dişi de yüzme zorluğu çekiyor. Yukarı çıkmaya çalışıyorlar ama kendilerini bir anda uçurumdan atar gibi boşluğa bırakıp dibe çöküyorlar. Ve çok hızlı nefes alıp veriyorlar. Ama havadan dolayı olduğunu düşünmüyorum. Dış derisinde renkte solma renk kaybında yok her ikisinde. Sarımsaklı yem falan da veriyorum. Bundan sonrası için ne yapabilirim?[/QUOTE]

20 litre akvaryum için çok fazla canlı almışsınız. Bu kadar balığa bakmak istiyorsanız minimum 100 litre bir akvaryum almanız gerekli. Ansiklopedi bilgilerine bakarsak eğer, 1 adet kılıç kuyruk için 60 litre akvaryum önerilir. Sizde ise 20 litre bir akvaryum var ve buna karşılık 14 adet kılıç kuyruk bulunuyor. Diğer canlıların ansiklopedi bilgilerine bakmaya gerek bile duymuyorum bu bilgiden sonra.

Akvaryum hacmini arttırmalısınız ilk önce. Sonrasında ise aşağıdaki konuları okuyup buna göre akvaryumun kurulumunu sağlamalısınız. Süreç tamamlandıktan sonra Canlı eklemesi yapabilirsiniz.

https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_k877167.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_arkadaslara_cok_faydali_bilgiler_k80502.asp

20 LT akvaryumda devam etmek istiyorsanız da Tüm canlılarınızı sahiplendirip normalde tavsiye edilmemesine rağmen, görsel olarak Tek erkek beta balığı besleyebilirsiniz. Bunun içinde yukarıdaki konulara göre akvaryumunuzu baştan kurmalısınız.
1 Ayda 8 Balığım Öldü Her Hafta Balıklarım Ölüyor
[QUOTE=kmehmet]Evet suda çok akıntı oluyor . Tüm balıklarım öldüğünde dediğiniz gibi akvaryumu, filtreyi , kumları yıkadım sonra suyu 1 gün beklettim hatam dediğiniz gibi minimum 1 hafta beklememek ve ilaçları belirli bir süre sonra eklememdi. Dediklerinize dikkat edecem ilgili paylaşımlarınızı okuyorum .Cevabınız için çok teşekkür ederim. [/QUOTE]

Sağlıklı bir akvaryumda ilaç kullanımına gerek yoktur. Elinizdeki ilaçların birisi su dinlendirme sürecini kısaltır. Contra aqua yazan ise akvaryumda kullanılması hiçbir zaman tavsiye edilmez. Contra Aqua olan ilaç her kullandığınızda akvaryum döngüsünü en başa alır. O ilacı her kullandığınızda çeşmeden yeni su doldurmuşsunuz gibi düşünün. Metilen mavisi olarak forumda araştırın-aratın daha açıklayıcı bilgiler mevcuttur.
1 Ayda 8 Balığım Öldü Her Hafta Balıklarım Ölüyor
Akvaryumunuz balık beslemek için uygun değil. Bu cevabı zaten bekliyordunuz.
Öncelikle Canlıları alıp getirip akvaryuma eklemeyi bırakmalı ve sakinleşmelisiniz. Her eklediğiniz Canlı, bu süreçte telef olacaktır. Eğer akvaryumda Balık veya canlı bir şey yoksa öncelikle akvaryumunuzu komple boşaltın, yıkayın temizleyin filtre dahil. Çeşme suyu kullanabilirsiniz ( CANLI YOKSA !).
Sonrasında ise İşlem filtreye geliyor. Kullandığınız filtre zannediyorum ki Akvaryumda çok fazla akıntı yapıyor. Bu sebeple balıklarınız aşırı yoruluyor. Mevcut Filtrenizi iptal etmeli ve Küçük boy bir pipo filtre ve hava motoru temin etmelisiniz.
Bu 2 ekipmanı 100 TL gibi bir fiyata temin edebilirsiniz veya mevcut filtrenizin su çıkış kısmına vana vb. bir şey takıp akıntıyı azaltabilirsiniz.
Daha sonra akvaryumunuzu tekrar çalışır duruma getirip suyunu doldurup en az 1 hafta beklemeli ve sudaki bakteri kültürünün Canlı beslemek için hazır hale gelmesine izin vermelisiniz.
En az 1 hafta bekleme süresinin sonunda ( Ne kadar çok beklerse, O kadar iyi olur ) aslında minimum 35 litre ihtiyaç olmasına rağmen 1 adet Erkek Beta balığı temin edip Akvaryumunuza Alıştırma yöntemi ile eklemek kalıyor. (Bardakta yaşamasından daha uygun olacağını varsayarak bu öneriyi veriyorum.)
Contra Aqua yazan ilacı kullanırsanız bakteri döngüsü sıfırlanacak ve sürece yeniden başlamak zorunda kalacaksınız. Diğeri ise su düzenleyici olarak geçer, bu 2 ilacı da akvaryumunuzda kullanmayın bir süre ve bırakın Bakteri kültürü oluşsun ve işini layıkıyla yapsın.
Zannediyorum ki araştırdınız biraz ama ben tekrar Örnek konuları paylaşıyorum bunları araştırın, okuyun bu süreçte. Önünüzde kocaman 1 hafta var gibi görünüyor.

https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_k877167.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_arkadaslara_cok_faydali_bilgiler_k80502.asp

Pipo filtre ve hava motoru örnekleri;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219629/250320231110401.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219629/250320231110391.jpg[/IMG][EDIT]Mydonose26,2023-05-19 11:57:53[/EDIT]
Beta Balığı
[QUOTE=TalhaSabancıoglu]Beta balığımdun yemek yemedi bi hastalığını var bakarmisiniz[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239703/180520231631061.jpg[/IMG][/QUOTE]

Merhaba Talha.
Bir Eskişehir'liyi burada görmek güzel. Beta balıklarını pek anlamamakla birlikte, sanırım akvaryum suyunun üzerinde bir tabaka görüyorum. Artık yemler de olabilir ama yem olsa bile tek bir beta balığı için çok fazla yemleme yapmışsın demektir.
Akvaryumunda kaç adet balık var ve hangi türler? Akvaryumun kaç litre veya ölçülerini de verebilirsin. Akvaryumun tamamının görülebileceği bir fotoğraf da ekleyebilirsin. Su değişimini ne sıklıkla yapıyorsun?
Erkek Lepistes Zeminde Duruyor
[QUOTE=iNTRuDeR]

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Balıkları alırken her tür balık ayrı torbaya kondu. Sağ olsun pet shop gayet bilgili ve iyi niyetli biri. O torbadaki suları da akvaryuma koymadım. Sanırım dediğiniz gibi yeni tank olmasının da etkisi var. Beklemekten başka ne yapabilirim?[/QUOTE]

Burada bahsettiğim olay sizin evinize geldiğinde meydana gelmiş oluyor. 4 farklı akvaryum, 4 farklı bakteri kültürü. Hepsini tek bir yerde toplamış oluyorsunuz. Bakteri kültürü oturmamış akvaryumlarda bu tür kayıplar malefes oluyor. Balığın düzeldiğini umarak;

https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_k877167.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_arkadaslara_cok_faydali_bilgiler_k80502.asp

Forum örneklerini paylaşayım. Bir Lepistesci olarak bundan 4 yıl önce bana bu konular çok yardımcı olmuştu. Acemilik atılana kadar, sistem oturana kadar bu tür kayıplar ve hatalar bende yaptım. Geçmiş olsun dileklerimle.

Erkek Lepistes Zeminde Duruyor
[QUOTE=iNTRuDeR][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/85888/150520232041111.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/85888/150520232041261.jpg[/IMG]

Herkese iyi akşamlar, akvaryumu yeni kurdum. 2 gün boş çalıştı. Sonra bitkileri diktim ve elma salyangozları koydum. 1 gün sonrasında da 3 lepistes, 3 plati 3 tane de komando çöpçü aldım. Balıkları akvaryuma hemen koymadım. Önce su sıcaklıklarını eşitledim. Daha sonra da akvaryumcudan getirdiğim suyu bile koymadan sadece balıkları koydum. Diğer balıklarda hiç sıkımtı yok. Hatta bir plati yavruladı bile. Ama erkek lepistes ilk günden beri böyle. Neden olabilir? Ve ne tavsiye edersiniz? [/QUOTE]

Akvaryuma canlı etmek için acele etmişsiniz biraz. Bu şekilde kurulum ve canlı eklemelerinde ''Bakteri çakışması'' dediğimiz olay genel olarak görülüyor. Açıklamaya gelirsek de; Balıkları aldığınız pet shopta bile lepistesler başka bir akvaryumda, Platiler başka bir akvaryumda, Çöpçüler başka bir akvaryumda hayatlarını sürdürüyor olarak varsayıyorum. Bu da demek oluyor ki 3 türünde yaşadığı akvaryumda farklı bakteri kültürü oluşmuş. Siz bu 3 türü bir araya getirerek 3 farklı bakteri kültürünü aynı yerde topladınız demektir. Hepsini tek bir akvaryumdan aldığınızı varsaysak bile Pet Shop aldığı yerde bu türler farklı akvaryum veya tanklarda üretiliyor. Risk en başından beri mevcut. Üzerine birde Yakalanma, Poşetlenme, Taşıma, Tekrar yakalanma ve akvaryuma eklenme olarak bir döngüyü kendi üzerinizde düşünebilirsiniz. Siz olsanız nasıl bir stres yapardınız. Bunun sonucu ise bu şekilde Stres, Balıkların direncinin düşmesi ve hastalanmasıdır.

'Tek tür beslemek daha iyidir' sözü sadece balığın tek tür beslenmesi değil, akvaryuma eklenecek canlının ve kaç adet eklenecekse tek seferde tek akvaryumdan alınıp tek seferde Akvaryumunuza aşılama yöntemi ile balıkları eklemek ve daha sonra dışarıdan herhangi bir canlıyı akvaryuma dahil etmemektir. Eklendiği taktirde 'Bakteri çakışması' denilen olay yeniden başa saracak ve risk oluşturacaktır.

Platiler ve çöçüler hızlı balıklardır. Taşıma esnasında balığa vurmuş olabilirler. Daha yakından ve yan profilinden bir fotoğraf ekleyebilirseniz yorumlamak daha kolay olur ama kabızlık belirtisi de var gibi gördüm yanlış görmüyorsam.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
Bunlar da benden gelsin. Fotoğraflar sizler gibi profesyonel değil ama idare edin lütfen [:D]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219629/130520231409361.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219629/130520231409391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219629/130520231409411.jpg[/IMG]
Oranda Balığıma Nasıl Daha İyi Bakarım?
Beyaz benek olduğunda hemfikirseniz, Akvaryum ısısı 29-30 ideal ısıdır. Işıklandırmayı kapatın, kullanmayın ve akvaryuma karartma yapın yani üstünü bir şeyle örtün. Benekler döküldükten sonra dip çekimi ve dinlenmiş su ilavesi yapın.
19 lt bir damacana elinizin altında mevcuttur. Yedek ısıtıcınız yoksa ısıtıcıyı kapatıp soğuduktan (yoksa camı patlar) sonra damacana ya alın ve 29-30 derecelere yakın ısıtın ve değişimi yapın. İlaçsız ve en basit beyaz benek tedavisi budur.
Haricinde metilen ve tuz karışımı ile banyo yaptırmak gelir ama Japon balıkları ilgi ve bilgi alanım dışında kaldığı için bu türe uygulabilirliğini bilmiyorum.
Lepistes Dipte Duruyor Ve Kuyruk Erimesi
Su değerleriniz alt üst olmuş. Balığınızda iç parazit belirtisi var.
Dinlenmiş su ile yüzde 40 su değişimi yapın. Pul yem kullandığınızı varsayıyorum. Çay tabağına bir tutam pul yem koyun. Sarımsak havanında bir diş sarımsağı tuz eklemeden ezin. Bir kaç damla su ilave edin ve sarımsaklı suyu pul yemin üzerine dökerek emdirin. bu sarımsaklı yemi günde 1 sefer balıklarınıza verin. Ayarı tutturamazsanız suyunuz aşırı bulanacaktır. Ayrıca bir süre akvaryumunuz aşırı derecede sarımsak kokacaktır. Dinlenmiş su ile 1 gün ara ile su değişimi yapın kesinlikle çeşme suyunu direk akvaryuma eklemeyin ve akvaryum fitrenizi kesinlikle çeşme suyu ile yıkamayın.
[EDIT]Mydonose26,2023-05-13 08:28:09[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 28 Online Kullanıcı, 16 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.