ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Gökdeniz Kale
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
159
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
19 Eylül 2024 08:40
Toplam Mesaj:
171 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gökdeniz
Doğum Tarihi:
14 Aralık 2003
İl:
Ankara
Meslek:
Anestezi Teknikeri (Öğrenci)
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Tokat 60

SON 10 MESAJI

Akvaryumda Tanımadığım Canlilar
[QUOTE=Cloudbuster]akvaryumdaki beyaz taşlar salınım yapabilir. bana uygun bir substrack gibi gelmedi. akvaryum için üretilmiş kumları yada iyi yıkanmış dere kumunu tercih edin derim[/QUOTE]

Beyaz taşlar dolomit gibi.
Dolomit taşlar suyu sertleştiriyor, bildiğim kadarıyla salınım yapmıyor.
Blackwater Betta Tank
Komando çöpçüleri çıkaracağanız iyi olmuş
İsterseniz komando çöpçü yerine; Pigme Çöpçü (Corydoras pygmaeus), bulabilirseniz eğer Cüce Çöpçü (Corydoras hastatus) ve Venezuellalı Pigme Çöpçü (Corydoras habrosus) alabilirsiniz.
Düşük hacimde bakılabilen çöpçü türleridir.

Cüce Vatoz içinde hacim az.[EDIT]Gökdeniz Kale,2024-09-16 22:16:37[/EDIT]
Türkiye'deki Kara Kaplumbağası Türleri/alt Türleri
[B]Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağası (Testudo graeca)[/B]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/195540/120920240120491.jpg[/IMG]

Türkiye'de bulunan [B]Testudo graeca[/B] (Akdeniz Mahmuzlu Kaplumbağası) alt türleri;
[B]Testudo graeca ssp. ibera[/B] (Anadolu)
[B]Testudo graeca ssp. terrestris[/B] (Türkiye "Güneydoğu Anadolu Bölgesi / Hatay ili", Lübnan, Suriye, Ürdün)
[B]Testudo graeca ssp. anamurensis[/B] (Anamur)
[B]Testudo graeca ssp. antalyensis[/B] (Antalya, Mersin) ?
[B]Testudo graeca ssp. armenica[/B] (Azerbaycan, Türkiye, Ermenistan)
[B]Testudo graeca ssp. perses[/B] (İran, Irak, Türkiye “Hakkari ili”)

Türkiye'de bulunma olasılığı olan [B]Testudo graeca[/B] (Akdeniz Mahmuzlu Kaplumbağası) alt türleri;
[B]Testudo graeca ssp. buxtoni[/B] (Irak-İran) ?

Not;
[B]Testudo graeca ssp. antalyensis[/B] Turkherptil harici bir kaynakta göremedim.
[B]Testudo graeca ssp. buxtoni[/B] Listeye kendim ekledim. Zagros Dağlarında kaydı var. (Erbil "Qasre")

[B]Trakya / Hermanni Kaplumbağası (Testudo Hermanni)[/B]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/195540/120920240129461.jpg[/IMG]

[B]Testudo hermanni[/B] (Trakya / Hermanni Kaplumbağası) alt türleri;
[B]Testudo hermanni ssp. hermanni[/B] "Batı Hermanni Kaplumbağası" (Fransa, İtalya, Doğu İspanya, Korsika Adası, Sardunya Adası, Mallorca Adası)
[B]Testudo hermanni ssp. boettgeri[/B] "Doğu Hermanni / Trakya Kaplumbağası" (Balkanlar, Yunanistan, Gürcistan, Karadağ, Arnavutluk, Hırvatistan, Türkiye “Trakya”)
[B]Testudo hermanni ssp. peloponnesian[/B] Doğrulanmamış alt tür!
[B]Testudo hermanni ssp. hercegovinensis [/B] "Dalmaçya Kaplumbağası" Bazı kaynaklara göre tür, bazılarına göre "Testudo hermanni ssp. boettgeri" varyantı.[EDIT]Gökdeniz Kale,2024-09-15 20:17:09[/EDIT]
Bitki İçin Dere Kumu Yeterli Mi?
Lav kırığının üzerine sineklik tarzı bir ürün koyun, onun ardından farklı bir kum koysanız daha iyi olur. Lav kırıkları zamanla yukarı çıkabilir.
Akvaryumda Kum Olmazsa Olurmu
[QUOTE=Zabimaru]Merhaba 30 lt akvaryumda 6 transgenetik tetra 5 renkli tetrazon bakıyorum altında mercan kırığı ve siyah kum karışık var siyah kumu sonradan alıp üstüne koydum ama karıştı şimdi acaba diyorum tüm kumu çıkarsam nasıl olur yada 1.2mm siyah kumu nasıl ayrıştırabilirim

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/246573/090820241127071.jpg[/IMG][/QUOTE]

Öncelikle hacminiz baktığınız balıklara uygun değil. Betta, Endler, Ember Tetra, Neon Tetra, Kardinal Tetra, Yeşil Neon Tetra, Pigme Cory, karides ve salyangoz türlerini düşünebilirsiniz.
Ben şahsen kumsuz akvaryumları önermiyorum, bazı nedenlerden dolayı kum konmayabiliyor orası ayrı. (Zor türler, kumla işi olmayan, temizlik açısından, üretim, karantina tankları vb.)
Akvaryumlarda yapay ürünlerden kaçınmaya çalışırız, salınım yaparlar. Yapay bitki, boyalı süsler, taşlar vb.
30 litrede güzel bitkili bir akvaryum kurabilirsiniz.
Yerel Salyangoz Türleri.
Konuyu hortlatıyorum ama yazmadan da geçemeyeceğim.
Theodoxus fluviatilis red'i ilk defa görüyorum. İlgimi baya çekti. :D
Salyangozlara meraklıyımdır, yerli ve bilmediğim türleri de okuyunca daha da heyecanlandım.
Yerli türlere ilginin artması ve üretilmesi yönündeyim. İleriki zamanlar da benimde aklımda bulabildiğim kadar türde, renkte, çeşitlilikte salyangoz akvaryumları kurma planım var.
Salyangozların güncel durumunu da öğrenmek isterim. Theodoxus fluviatilis red ile Theodoxus fluviatilis aynı kaynakta bulunuyorlar mı?
Mavi İmparator Safkan Bir Tür Mü?
[QUOTE=Burak PEKDEMİR]
Ahli diye bir balık var ama ülkemizde yok Bizim Ahli dediğimiz balığında aslında isminin doğrusu Fryeri [:)][/QUOTE]

Ahli’yi biz mi uydurmuşuz, bazı balıklara koyduğumuz adlar gibi. 😅
Sahte frontosa, maymun kafa, japon balığı…
Red Mangrove (rhizophora Mangle)
Baştan sona okudum.
İlgimi çeken bitkilerden birisiydi mangrovlar .
Bu nadide konuyu açtığınız için teşekkür ederim.
Mavi İmparator Safkan Bir Tür Mü?
İmparatorlara hakim değilim, yanlış bilgi de vermek istemem. Araştırdığım kadarıyla şunları yazabilirim:
Bazı kaynaklar mavi imparator diye bir ciklet türü olmadığını, mavi renkli (kırma) imparator cikletlere "mavi imparator" denildiği yazmış.
Blue Peacock/Emperor Cichlid yazınca çoğu kaynakta karşıma "Aulonocara nyassae" çıkıyor.
Daha az kaynaklar "Aulonacara stuartgranti" gösteriyor.
Bazen Ahli cikletler de mavi imparator diye pazarlanıyor, lakin Ahliler imparator cinsine dahil değildir.
Mücevher Bebekler
[QUOTE=Laterthanbefore]
Dimi koca koca dudaklı çok komikler.[/QUOTE]

Kendileri favori balıklarım olurlar. :D

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.