ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Kromatit
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4785
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2015 23:10
Son Ziyaret:
36 saniye önce
Toplam Mesaj:
6452 [4.78 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
468 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Ali
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Samsun
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ahmet Ali

SON 10 MESAJI

200 Litreye Uygun İç Filtre
24 ile çarparsanız gün eder. Zaten üstündeki w değeri 1 saatte çektiği güçtür. Aydaki 30 günden de faturadaki yerini bulursunuz.
Balıklarım Ölmeden Önlem Nasıl Alınır
100-150 litrede 24 balık var. Türler uyumsuz. Dış filtre yok. Bu şekide uzun süre yaşayamazlar zaten. Bu akvaryumda ancak 1 balık türünü seçip bakabilirsiniz. Yunus için de bu akvaryum küçük gelir. Ancak birkaç saklanma yeri koyup sarı veya beyaz prenses bakabilirsiniz.
Hangi Karides Türünü Önerirsiniz
Yeni başlayanlara hep kiraz karides önerilir. Ucuzdur, bakması ve bulması kolaydır.
Benzer şekilde kırmızı sakura da olabilir. O da kiraz karidesin ıslah edilmiş bir soyudur.
Akvaryum Suyu Değiştirme Ve Beta İle Vatoz Yaşarmı
O işleri yapacak belediye işçisi gibi bir balık türü yok. Onu siz yapacaksınız. Bir parça hava hortumu ile bir kovaya çekersiniz.
Motor Önerisi
200-300 litre debili şelale aparatlı bir iç filtre veya pipo filtre alabilirsiniz. Wp2000'nin debisi o akvaryuma uyacak kadar düşmez.
Eurostar Ege Sp300 veya Dophin Sfp16 olabilir. Başka bir çok model de uygundur.
Pengasus akvaryum balığı değildir. O kesinlikle çıkmalı. 30 litre ise cüce vatozlar için küçük. Onlar da çıkmalı.
Dipteki renkli taşlar ise zamanla suya renk veriyolar. İnce tane kum daha iyi olur.
İsitici Kalibrasyon Sorunu
Bu kez 3. bir değer bulacaksınız. Ya o termometre bozuksa? [:)))] [:)))] Bu işin sonu gidip bir laboratuvar termometresi almak olur.
Sıcaklığını bildiğiniz bir maddeyi ölçmeniz gerekli kalibrasyon için. Benim önerim koltuk altı. 36,5-37 derece olmalı. Yarım derece sapma payı ile yeterince hassas bir ölçüm olur.
Balıklarım Ölmeden Önlem Nasıl Alınır
Sanki çok balıktan doğan bir stres var gibi. Akvaryum kaç litre, hangi balıktan kaçar tane var, su değişimi rutini nasıl, filtreleme nasıl?
Su değişimi ve filtre temizliği yapın. Eczaneden bemiks ampul alıp yemlerine emdirin. Gece de ışığı kapatıp suya dökersiniz.
Bir de genel bir fotoğraf koyar mısınız?
Sakıncalı Mı
Tuz ruhu, sirke veya tuz ile silebilirsiniz. Bol durulama gerektiren, köpüren maddeleri tercih etmeyin.
İsitici Kalibrasyon Sorunu
Akvaryumun kendine has bir bakteri çeşitliliği var. Bebek için kullanılacak malzemeleri mümkün mertebe temiz tutsanız iyi olur.
Bebeğin ateşini ölçen şey de termometre. Bir fark olmaz.
Bitkili Low Tech Doğal Akvaryum
50 litrede birkaç küçük balık baktığınız için sistem bu şekilde gidiyor. Zaten böyle bir akvaryuma ya küçük bir iç filtre önerilir ya da pipo. İkisi de bir miktar süngerden ibarettir. Sizin bu akvaryumdan eksik ettiğiniz tek şey bir avuç sünger. Eğer o da olsa zaten hava verdiğiniz için pipo filtreniz olmuş olacak. Görebildiğim kadarıyla da mosslarınızın özellikle sağ kısmı tortu ile kaplanmış.
Bunlara ek olarak bambu yavaş büyüyen bir bitki olduğu için nitrata ahım şahım bir etkisi olmaz. Sert olduğu için bitki kabul etmeyen balıkların yanına koyma olanağı vardır. Asıl nitrat emiciliği su mercimeği, yosun duvarı, elodea, tilki kyruğu gibi hızlı büyüyen bitkiler ile olur.
Aşağıda *** ile bazı uygulamalarınıza karşılık birkaç şey demek istedim.

ikinci ilginç konu ben akvaryumlarımda filitre kullanmıyorum çünkü doğadada filitre yok nasıl bunu doğada bitkiler ve kumdaki bakteriler sağlıyorsa ( azot döngüsü) bende akvaryumumda bu ortamı oluşturdum
***En büyük akvaryum dahi küçük bir dere kadarlık ekosistemi taklit edemiyor. Doğadaki filtre dediğimiz kumdur, yosundur orantılı bir şekilde küçülüp akvaryuma giremiyor. Bu kadar millet boşuna filtreye substrat koymuyor. 10 cm su yüksekliği olan derenin bile altında 10 cm kum, çakıl, toprak vardır.

düşünsenize bitkilerimize sıvı gübre damlatıyoruz filitre olursa bütün bu besini içine çekip süzüyor bitkilerimize hiç besin kalmıyor oysa canlıların dışkıları bile bitkiler için besin
*** Gübreler suda çözündüğü için filtreye takılmıyorlar. Filtreye takılanlar şelatsız veya şelatı bozulmuş eser element gübreleri. Genelde de demir olur. Tilki kuyruğu ve elodea ise gübre verilen bitkiler değiller.

ayrıca filitre temizleme derdimde yok sadece dipte biriken tortuları dip süpürgesiyle ...
***Ben de bu güne kadar dip çekmedim. Filtrem hepsini topluyordu. İkisinden birini tercih etmişsiniz. Dipteki dışkılar zaten çıkarılması zorunlu bir şey değil. Önemli olan çürümesi mümkün olan yemleri, ölüleri almak. Bir de üstüne az balık var.

benim akvaryumumdaki asıl filitre zemindeki kum neden derseniz özellikle bakteri döngüsü oluşsun diye zemindeki kumu yüksek tutarak dipte oksijensiz solunum yapan bakterilerede yaşam ortamı sağlayarak kumun yüzeyindeki oksijenli solunum yapan bakterilerle ortak çalışmalarını sağladım akvaryumumdaki en büyük temizleyicilerde bunlar anlıyacağınız ( akvaryumda azot döngüsüyle ilgili kaynaklardan bilgi almanızı tavsiye ederim)
***Denitrifikasyon bakterileri kumun 10 cm kadar altından var olmaya başlıyorlar. Etkili bir denitrifikasyon için 50 cm - 1 metre arası kuma gerek var. Ayrıca kumun altındaki su sirkülasyonu da iyi olmalı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.