ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
devrimdpt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
49
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Aralık 2008 14:27
Son Ziyaret:
21 Saat 41 Dakika önce
Toplam Mesaj:
463 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Devrim Demirpolat
Doğum Tarihi:
06 Haziran 1974
Yaş:
45
İl:
Yurtdisi
Meslek:
Tekstil Muhendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Devrim Demirpolat 2 adet 100x40x50 bitkili 1 adet 80x37x50 bitkili 1 adet 60x30x25 kiristal ve kiraz karidesler [img]http://s1307.hizliresim.com/1c/4/pvxk0.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Akvaryumda Maden Suyu
[QUOTE=ternapi]

Bitkilerin geneli sert su sever, sadece yumuşak suda yaşayan balıklar için sorun oluşturur.[/QUOTE]

Aynı şekilde düşünmüyorum. Osmos suyu kullanarak tüm akvaryumlarımda gh'ı 5-8, kh'ı 0-1 aralığına düşürdükten sonra daha önce canlı tutamadığım onlarca türe sahip olmaya başladım.
Bunun dışında sert suda yaşayan, yaşayabilen ya da seven diyelim cryptocryn, bucephlandra, bolbitis, anübias gibi türler de çok daha güzel büyümeye başladılar. Yumuşak su bitkilerin beslenmesini kolaylaştırıyor.

Akvaryumda Maden Suyu
Maden suyu içinde bulunan bol miktarda erimiş CO2 bitkilerinize ,lk başta iyi gelebilir. İçinde de türlü türlü mineral bulunuyor. Bunların yanında suyunuzu da sertleştirecektir. Sert su sevmeyen bitkiler bu durumdan hoşlanmayacaktır. Bitkilerin beslenmeleri zorlaşacaktır.
Bunun yerine akvaryumunuza co2 verip mikro macro gübrelerle suyunuzu zenginleştirmenizi öneririm. 'Kolay, mucize çözümler' sorun olabilir.
Bazalt Kum ?
Bazalt kum bitki yetiştirmek için uygundur. Ama Tonina, Eriocaulon gibi düşük ph isteyen bitkiler yetiştirmek istiyorsanız aktif kum kullanmanız daha iyi olur. Yıllardır kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım. ph'a etki etmez, salınım yapmaz, kirli olmayan güzel siyah bir rengi vardır.
Beta Balığım Halsiz Ve Kuyrukları İnceldi
Fanusta balık beslenmez. Beta gibi hassas balık hiç beslenmez. Balık beslemeye karar verdiyseniz balığın ismini googleda aratıp ne tür koşullar istediğini öğrenmek o kadar zor olmasa gerek. İnsanlar size balığınızın bu halde olmasının nedenini anlatıyorlar sizse dişi balık (henüz) hasta olmadı diye fanusta besleneceğinde ısrar ediyorsunuz.

Beta balıkları temiz ve yumuşak su isterler, filtre ve ısıtıcı şarttır. 24-26 derece sıcaklık isterler. Dafa fazla bilgi internette bol miktarda. Balığınızı seviyorsanız biraz araştırın.
Yeni Bitkili Denemem Tavsiyeye İhtiyacim Var
Bunlar bahçe bitkileri için hazırlanmış ürünler. İçlerinde suyu zehirleyecek kimyasallar olabilir. Böcek ve haşerilere karşı eklenmiş zehirler olabilir. Bence risk almaya hiç gerek yok.
Nokta Yosunu
Fosfat eksikliğinin yanında bozuk ve fazla ışıktan da kaynaklanır. Önce fosfat değerlerinizi ölçmenizi tavsiye ederim.
Dicus
[QUOTE=alvin21]Iyi akşamlar. 200 lt akvaryum [:?]
Kaç adet:
Kaç cm :
Hangi tür:
Tek tür beslerseniz hangisini beslersiniz:
Görsel olarak hangi tür beğeniyorsunuz:

SIMDIDEN TEŞEKKÜR EDERİM. [/QUOTE]

200 lt'de discus olmaz.
Astronot Balıklarımın Pul Dökmesi
120 litrede 2 değil 1 astronot bile olmaz. Olursa da böyle olur. Balıkları verin ya da yeni büyük bir akvaryum alın.
Bitkilererin Adaptasyonu Dediğimiz Şey Nedir?
[QUOTE=KİNG32]evrimdpt]Hepimiz bunu biliyoruz, gözlemliyoruz ama tam olarak ne oluyor biliyor muyuz? Ezberden nefret eden biri olarak neler olduğunu öğrenmek istiyorum.
Bu süreçte ne oluyor da bitki atapte oluyor. Su değerleri zaten dalganalıp duruyor. Her hafta su değiştiriyoruz. Gübresi zartu zurtu ekliyoruz. Yani alışılacak sabit bir şey yok aslında. Ben akvaryumumun suyunu osmos ile değiştiridim, gh kh'da ciddi değişimler oldu, öyle adapte olmaya çalışan bir bitki yok akvaryumda. Kimi bitkiler haftalarca kımıldamıyor. Sonra gelişmeleri bıktırıyor adamı.
Köklerin gelişimi, kumu kavrayıp gerçek bir ilişki kurması olabilir. Taşınma sırasında yorulmuş olabilir. Bilimsel biçimde açıklayabilecek arkadaşlardan merakıma derman olmalarını bekliyorum. [/QUOTE
Adaptasyon uyum demektir.Her canlı bulunduğu ortama uyum sağlamaya çalışır.İç dengesi düzenli olan canlı daha uzun süre yaşam sürer.[/QUOTE]

Elbette.
Bitkilererin Adaptasyonu Dediğimiz Şey Nedir?
[QUOTE=Splendor]Bitkilerdeki çeşitliliği bir kenara ayırırsak(genetik mutasyon, farklılıklar vs), bulunduğu ortama göre kimyası elverdiğince uyum sağlamak için değişim gösterir. Daha çok köküyle besleniyorsa, iyice kök salana kadar yaprak çıkartmaz, enerjisini saklar. Işık ve gübrenin oranına göre yaprakları genişler ya da daralır. Mesela bir taban bitkisinde vardı; ışık azsa yukarı yeterli ise yana doğru büyür tabanı kaplar diye. Bulunduğu seviyede yeterli fotosentez yapıp enerji toplayamadığı için kendini ışığa yaklaştırıyordur. Işık, gübre, co2 oranına göre DNA'sı izin verdiği sürece uyum sağlamaya çalışır. Daha fazla gübre emmek için gövde kalınlaşır, haliyle daha çok ışık için geniş yapraklar çıkarır ya da duruma göre kendini yarı güçte çalıştırır. Botanik olmadığım için direkt olarak şu bitkide böyle oluyor diyemem tabi ama genel hatlarıyla bu şekilde ilerliyor. Uyum sağlayamayan bitki de eriyip gidiyor. DNA'sından dolayı engeli olan insanların genel toplumun %1-2 kısmını oluşturmasının sebebidir bu mesela. Bu haliyle doğada tutunamaz ve üreyemez. Gelişen şartlara uyum sağlayamayan bitki de ölür ve o DNA doğadan silinir.

High tech tanklarda bakılan bitkilerin low tech tanklarda olmaması da yetersiz co2 ve ışıktır. Mesela binlerce yıl fazla nüfuslu, az sulu ve sıcak göllerde kendini geliştiren bitki tipleri co2 az olan tanklarda kendini adapte edemiyor gibi..

Madem öyle neden Cabomba ya da Sessiflora bitkileri Limon gibi yaprak çıkarmıyor dersiniz diye DNA'sı izin verdiği ölçüde diye belirttim. Milyonlarca yıl önce rastgele oluşan genetik mutasyon sonucu farklı bir yola evrilen bir tür, zamanla farklı mutasyonlar da gerçekleştirerek şuanki halini alıyor. Şu familyadan bu alt türden diye bahsediyoruz ya, sınıflandırma şekli de bundan dolayı.

Genetik mutasyon sonucu kısa boyunlu olan zürafa yavrusu o haliyle yaşayabilse çiftleşerek DNAsını aktarır, fakat açlıktan öldüğü için hiç erişkin kıvamına gelemez ve üreyemez ve haliyle kısa boyun DNAsı yoluna devam edemez. O yüzden sonunda hep uzun boyun DNA aktarılır ve doğanlar %80-90 uzun boyunlu olur.

Dilim döndüğünce birşeyler karaladım, umarım yardımcı olmuştur. Yanlış ya da eksik kısımları kanıtlarıyla sunan kişilerle sonuna kadar tartışalım. Tartışalım ki, doğru bildiğimiz yanlışlardan kurtulalım ve yeni bilgiler öğrenelim. Umarım cidden cevap yazan insanlar olur da hepimiz kendimizi geliştiririz. Ben daha çok mantık çerçevesinde ilerleyerek yazdım.[/QUOTE]

Tabi bahsettiğimiz adaptasyon dna larının değişikliğe uğrayarak evrim biçiminde oluşan adaptasyon değil. Alışma evresi diyelim daha doğrusu.

Evrim konusundaki bilgiler için teşekkürler yine de.

[QUOTE=muratdeg]Ben de özellikle köklerin tam anlamıyla tutunup, ilk şoktan kurtulması ve beslenmeye başlaması olarak algılıyorum. Uzun ömürlü tanklarda bitki gelişiminin çok daha hızlı olması da bunun göstergesi.[/QUOTE]

Evet. Bununla ilgili deneyler yapmak lazım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,780,782 Mesaj
  • 406,444 Konu
  • 91 Forum
  • 144,145 Forum Üyesi
  • 1,464 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,886 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.