ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Tanshaydar
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
113
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Ağustos 2008 17:30
Son Ziyaret:
29 Mayıs 2020 11:51
Toplam Mesaj:
125 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tansel Altınel
Doğum Tarihi:
14 Şubat 1989
Yaş:
31
İl:
Ankara
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/56329.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Lepistes, Beta
[QUOTE=Melih,.] kötü niyetli biri sanmam çünkü oda Lepistesle birlikte yaşatıyor

pek ısırdığını görmedim genelde motorun yada yanında olan ısıtıcının arkasına saklanıyor fazla gezmiyor ve dibine diğer balıklar girmezse ısıtmıyor BAŞKA BİR KONUM DAHA VAR HAMİLE BALIK AYRIMI BİR BAKARSANIZ SEVİNİRİM[:)][/QUOTE]

Bütün balıklar 100% kendi türlerinin davranışlarını sergileyecek diye bir şey yok.
Bir erkek betta vardır pigme cory'lerden bile daha barışçıldır, olabilir.

Ama biz bunları söylerken türün genel davranışlarına, eğilimlerine, yaşam şekillerine bakarak söylüyoruz. İstisnalar elbette ki olacaktır; ama "ben yaptım oldu" şeklinde bir tavır genellikle kötü sonuçlar doğurur, en iyi ihtimalle de başka hobicileri yanlış yönlendirerek yine kötü sonuçlar doğurur. Ayrıca bugün böyle davranmıyor olabilir; ama akvaryumdaki ortama alıştıkça gerçek davranışlarını da sergilemeye başlayabilir, bir gün akşam baktığınızda bir katliam ile karşılaşabilirsiniz.

Tüm bunların olmaması da erkek betta'ların kavgacı, bölgeci, etçil ve saldırgan balıklar olduğu gerçeğini değiştirmez.
Lepistes, Beta
[QUOTE=Melih,.]petşhop lepisteslerle yaşar demiş[/QUOTE]

Ya kötü niyetli, ya da çok bilgisiz petshop imiş..

Erkek betta bulabildiği bütün yavruları yiyecek, ağzına sığan balıkları yutmaya çalışacak, sığmayanları da özellikle sırt yüzgeçlerinden yakalayıp hırpalayarak öldürecektir. Kılıçkuyruk hareketli ve çevik olduğu için belki sorun olmaz; ama betta o akvaryumda oldukça geri kalan tüm sakinler stres içerisinde olacak.
Karıdeslerım Neden Öldü
[QUOTE=OmerF]

bende karides besliyecektim haftaya çok iyi oldu bu bilgi teşşekkürler
[/QUOTE]

Rica ederim, faydam dokunursa ne mutlu bana.
Süreç sonrasında da miniklerin fotoğraflarını bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.
Karıdeslerım Neden Öldü
[QUOTE=OmerF]

Yok yok karidesleri ölen kisi ben değilim ben sadece aşılama yöntemi icin soru sormuştum cevabimi aldım tesekkurler[/QUOTE]

Profil fotoğrafı olmayınca karıştırıp sizden alıntı yapmışım, kusura bakmayın [:lol:]

Ekleme yapayım bari de boşa gitmesin [:)))]
Daha dün benim de kargo ile karideslerim geldi. Normalde 20 dakika civarı damlamaya bırakırım balık ve karideslerimi, uzun yoldan geldikleri ve yolda soğuk yedikleri için 1 saat kadar bıraktım bu defa. Şimdi iyiler ama gözlemlemeye devam ediyorum. Maalesef balık ve karides ölümlerinin en büyük kısmı tank değişikliği sırasında oluyor, o yüzden bu sürece çok dikkat etmek lazım.
Zebra Danio
25 litre için 8 + 5 + 1 + 1 toplamda 15 balık, boyutları küçük de olsa çok fazla.

Açtığınız diğer konulara da bakınca, elma salyangozu, ölen karidesleriniz vs. akvaryumda felaket çanları çalıyor şu durumda.

Balık sayınızı azaltmanız gerekiyor ama şu günlerde bunu nasıl yapabilirsiniz bilmiyorum.
Diğer fotoğraflara baktığımda akvaryumunuzda karidesler için saklanma alanı pek yok. Bu durumda diğer balıklarla birlikte, saldırmasalar bile, strese girip ölmeleri çok normal.

Hastalık belirtileri gösteren balıklarınızı karantinaya ayırmanızı öneririm. Zira bu kadar küçük akvaryumda hızla diğer canlılara sıçrayabilir.
Filtrasyon ve ısıtıcı konusunda bilgi vermemişsiniz, o konuda bir şey diyemeyeceğim. Günlük 15-20% arası bir su değişimi yapmanız fayda sağlayabilir, ama bu suyu su düzenleyici kullanıp bir gün bekletmeniz gerekir.
Karıdeslerım Neden Öldü
[QUOTE=bekomeister]arkadaslar merhaba karidesleri internetten aldim taaa hatay dan geldi 1 2 kisi haric ölmedi akvaryuma koydum sabah ölmüş çoğu sebebini bilen var mi?[/QUOTE]

Mutlaka damlama yöntem ile alıştırma yapın.
Dışarıdan gelen hiçbir suyu akvaryuma boşaltmayın.

* Dışarıdan gelen suda hastalık olabilir, akvaryumunuza bulaşır
* Dışarıdan gelen sudaki bakteri kültürü ile akvaryumunuzdaki bakteri kültürü çakışıp akvaryumunuzun su kalitesini düşürebilir
* Damlama yöntemi ile balıklarınızı hem akvaryum su sıcaklığına hem de su değerlerine yavaş yavaş alıştırmış oluyorsunuz, dolayısıyla akvaryuma koyduğunuzda şoka girmezler
* Karidesler balıklara göre daha hassas oldukları için bu konuda daha dikkatli olmalısınız.

Hatay'dan geldiğine göre ve kargo ile geldiğine göre tahminim canlıpetshop üzerinden aldığınız yönünde. Bu yer hakkındaki kötü şöhret göz önüne alındığında zaten karidesler hasta veya ömrünü tüketmek üzere olabilirmiş.
Ama açıkçası akvaryuma baktığımda da nispeten yeni bir kurulum gibi görünüyor.

Akvaryumu ilk kurduktan sonra 1 ay kadar hiçbir canlı koymamak ve bakteri kültürünün oluşmasını beklemek gerekir. Dışarıdan alacağınız bakteri kültürleri ile bu süreci hızlandırıp 2-3 güne düşürebilirsiniz.
Filtreniz ve ışıklandırmanız nasıl? Isıtıcınız var mı?
Karidesleri olduğu gibi poşetten direk akvaryuma mı boşalttınız?[EDIT]Tanshaydar,2020-04-04 12:58:08[/EDIT]
Amano Karides Satan Yerler ?
Aramalarıma son vermedim ve ara ara online satış mağazalarında arama yapıp durdum.

En sonunda İstanbul'dan hobici bir kardeşimizin tür değişikliği için elindeki Amano'ların bir kısmını satışa çıkardığını gördüm ve hemen 6 tanesine çöktüm [:)))]

İnanılmaz dürüst, hoşsohbet, güzel bir kardeşimiz. Açıkçası bu hobinin güzel ülkemdeki güzel insanları tanıma imkânı sağlaması en büyük artısı olabilir.
Tatlı Suda Tuzlu Su Canlısı Yaşatıla Bilir Mi ?
Merhaba,

Somon balıkları gibi bazı balıklar ömürlerinin bazı kısımlarını tuzlu suda, bazı kısımlarını tatlı suda geçirirler. Bazı köpekbalıkları da okyanustan nehirlere geçiş yapabiliyor. Yani tuzlu su canlısı tatlı suda yaşayabiliyor. Nerite salyangız ve Amano karides gibi omurgasız canlılar da tuzlu su olmadan üremiyorlar.
Ama sizin dediğiniz tarzda bir değişim değil bunlar.

Sizin verdiğiniz palyaço balığı örneği mümkün değil. Balığı yavaş yavaş, damla damla öldürürsünüz.
Oksijen oranı farklı bir atmosfer şartı altında bir insanı isterseniz soluk soluk bir yılda alıştırın, adapte edemezsiniz, sürecin bir yerinde boğularak ölür.

Ekleme:
Molly'leri tuzlu suda bakma gibi bir yaklaşım var, özellikle yeni kurulan tuzlu su akvaryumlarında döngüyü ucuza hızlandırmak için.
Şöyle bir şey mevcut: https://hubpages.com/animals/Keeping-Breeding-and-Raising-Saltwater-Mollies

Ama burada önemli bir ayrıntı var, Molly'ler orijinal olarka acı su balıklarıymış. Yani tatlı su balığını tuzlu balığına çevirmiyor. Bu da aklınızda bulunsun.[EDIT]Tanshaydar,2020-04-02 22:39:10[/EDIT]
Bitkilerin Tekrar Kurulumdan Sonra Büyümesi Durdu
Bu kadar iğneleyici bir cevap beklemiyordum açıkçası.

Konu hakkında verdiğiniz bilgiden ancak bu kadar çıkarım yapılabiliyor.
Yani, bitki türleri, daha önce nasıl bakım yapıyordunuz, şimdi nasıl bakım yapıyorsunuz, parametreler neler, vs. vs.

Kurduğunuz cümleden de, yani, "bu beni telaşlandırıyor, bu normal mi?" demenizden de açıkçası ilk anlaşılan telaşlanmanızın normal olup olmadığı.
Bitkili akvaryum konusunda ben uzman değilim, siz de ne derece tecrübeli ve bilgili olduğunuzu belirtmemişsiniz, dolayısıyla da cevap olarak en temelden başlamayı doğru buldum.

Belki de bakımı kolay iğneli bitkileri denemeniz gerekir. Üç satır okumak çok zor geldiyse eğer o tarz bitkilerle daha uyumlu olursunuz gibi.[EDIT]Tanshaydar,2020-04-02 22:44:42[/EDIT]
Elma Saylangozum Hareketsizleşti ?
Etinde beyazlama ve delinme var.
Ömrünü tamamlamış ve can çekişiyor gibi duruyor maalesef. Şu noktada yapılabilecek çok bir şey yok gibi. Öldükten sonra akvaryumdan çıkarmanız gerekir.

Bu akvaryum, diğer açtığınız başlıktaki akvaryum ile aynı mı? Zebra Danio olan?
Eğer öyleyse akvaryumunuzda ters giden bir şeyler var demektir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 289 Online Kullanıcı, 157 Üye

Online Kullanıcılar

Cyprichromis, Quersian, H.e.k, erimgorgulu, Nursun, alperdos, Eldurmaz, kaganbozkurt, todchaos, Ali emir, nagmus, shiroii, MERTER161616, heybetmahir, halfbloodprince, sahingoksel, BarisD, ÖĞRÜNÇ, Gryguray, Ouuz, Onurbaki, Ahmet Haşim, gozdekoc__, ademh, mkale, cengiz han, kdrackgz, ZNovas, ahmdkrks, oguzburcin, Milkamm, msurucu, Bilom34, kuduzruh, EagleEye, suslu_78, lucas_74, Formicasmind, Zenar, Bshkk, Oubliette, Kagan, Wardey, ffatihh16, Enes Yıldırım, vendetta99, MetinSungu, Vitilig, atanur1, cengizozcan, Eerkanben, Starion, MeLoCaNnN, Burak Dişli, tablet, theking, onenineone, Sevketvarol, Erazer, thracian1923, H.polat, tilkhy, engin045, hamdiefe, Kınayu, Ankaragucu, Serkanjb, Sametozt, AtlasPoyraz, cibanis, beratonur, Mikail Erdoğan, Cagdaas, yigitege, mttari, metamorfiksist, Birtek, Fuat.52, AHZ, gizemli16, yusufragip, ErtanGulen, Aplot, MerdanBey, lojistisyen, Nahola, hobihaneonline, msii, A.Fethi, Mavigöz, tusege, Luciferdiablo, tolgama, cyhn84, CoskunKarakaya, kaminari19, Emre Yıldız, sempatik73, hamittsurmelii, FosilAkvaryum, neruda76, MeteAytun, AC-72, Kenanyagmur, gkhn12345, Crowntail Betta, Genesis, aleko61, bilalturkoglu66, midnight, atik2526, Leof, propecia, BadgeR, Babazula, EsraCem, Emre Yaman, freediscus, Gokayb, Cumhur KILIÇ, Seeemihhh, Balikcionur, Alperen ravza, DarkFisher, Kemal KİREZCİ, krib, Mehmet Y, V.Pekmezci, onur228, Ayhan K., bytrmrt, yabulahan, Heidfeld, cesurkose, Abu, Vasfi, metekaan, isik, Leonthe pro, ffeytt, sinor, cophuck, Kryptos, Aytekeli, hero14, AhmetCans, tatalevo, ozgur_22, can012, BugraYatman, SefaOzdamar, HXYLMZ37, sbilgic82, yaşar3428, closer, Uzay, Mrtynr, Kturan06,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.