ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
nunucuk
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
10
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Mayıs 2023 21:58
Son Ziyaret:
21 Saat 36 Dakika önce
Toplam Mesaj:
17 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
16 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
nunuk
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

nunuk

SON 10 MESAJI

Co2 Siz Akvaryumum
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/290820231904381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/290820231904471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/290820231904531.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/290820231904581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/290820231904381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/290820231905431.jpg[/IMG]

Merhaba arkadaşlar,

3 farklı tür bitki daha ekledim. Toplamda 18-20 arasında bitki türü oldu. İnşallah fazla gelmez akvaryuma. Akşamları işten gelince ilk işim akvaryumu izlemek oluyor. Çok seviyorum doğal gorunmesini. Arka fon aldım, burada bir arkadaş önermişti. Siyah güzel bir fon. Fakat, dogal görünmedi bana göre, arkada siyah çöp poşeti vardı gibi.Çıkarttım geri. 3 ay önce kurduğum bu akvaryuma akıllı gübre gömmüştüm. Şimdi yine akıllı gübre alıp toprağa gömdüm. Sebebi, sanki kökler besinsiz kaldı. üst kısımlar kök salmaya başladı, bende tekrar kullandım. Arka kısımda sazlar var fakat, fırsat kalmıyor onlara, yayılamıyorlar. Osmanlı çimeni var onlarında ömrü kısıtlıymış erimeye başladılar, dipten sürgü verdiler ama. Belki yenisini gelişir.

Şimdilik bu şekilde, mavi melek karidesler coştu.Çok yavru var, dış filtreden her hafta 20,30 yavru çıkıyor[:((] kurtaramıyorum çogu küçuk alamıyorum kepçeyle.

Akvaryum günlüğüm bu şekilde gidiyor. Borularım leş gibi, sök tak temizle işi var bu hafta. Belki su değişimini dip çekimi iki haftada bir yapabilirim artık. Bitkiler düzene alıştı, iki haftada bir umarım sorun olmaz. Sakal yosunu, yeşil cam yosunu sorunum var azda olsa.Bu beni korkutuyor bazen.
Ophiopogon Japonicus Minima Yetistiren Var Mı?
Merhaba,

Ophiopogon japonicus Minima oldugunu bildiğim bir bitki var. Bodur ve ön plan bitkisi. Bu bitkinin su bitkisi olmadığı fakat suya dayanıklı olduğu için 2 ay erimeden durduğu yazıyor. Bu kadar güzel bir bitkinin erimesi yada eriyecek olması üzücü[:((] Fakat asıl sorum, bu bitkinin yavrusuda çıkmaya başladı[:)] yani yeni bir bitki çıkıyor. Bunu akvaryumunda buyuten varsa bilgi almak isterim, bitki komple ölüyormu yoksa sürekli eriyor ve yenisimi çıkıyor? 2 ay oldu ama tek tük bir yada bir kaç dalı eridi.

açıkcası detaylı bilgiye ulaşamadım. Yardimci olursanız sevinirim.
Co2 Siz Akvaryumum
[QUOTE=alaiyes]Tebrik ederim akvaryum.com da bir ezberi daha bzoduğunuz için.Yok CO2 yok hıghtech .ne de seviyoruz bu gibi şeyleri.Demek ki Co 2 olmadan da oluyor bende de Co 2 yok orman gibi balıkları göremiyorum.Yorumlarda CO2 varda bimem ne demişler .arkadaşlar CO2 sistemden bahsediyor o yok.Bir akvaryumda balık ve bitkiler yerini sevecek doğru ışık altında olacak .markadan bahsetmiyorum.Ben ilk akvaryum.com a girdiğimde Jack dempsey sahibi oldum yok bir çift için 150 litre falan filan.14 tane Jack dempsey 80 cm akvaryumda bir çift solda diğer çift sağda 9 balık ta akvaryum içinde bine yakın yavru aldım 4 sene besledim artık başedemedim.Abime verdim.şimdi de profilimde görebilirsiniz.rainbow gökkuşağı var 13 tane aralarında 10 cm mesafede iki ayrı çift yavru çıkardı.bu 5.batın diğer balıklar da akvaryumda akvaryum 70 cm en 40 .Uzun lafın kısası filtre kalitesi hariç diğer malzemeler elzem değil yerini sevecek doğru ışıkta olacak.[/QUOTE]

[:3] çok sağolun hocam, dediğiniz doğru. Küçuk bir saz var resimde bodur, ön planda, dedim ki bu büyümez erir ( kaldıki tuzlu su döktüğüm bile oluyor artemia verirken azda olsa haftada 50 cc kadar) saz dipten yeni bir bitki veriyor. Büyük sazlarda var arkada onları büyütmek kolay fakat öndeki saz zor gelişen bir bitki. Yani, yerini severse, bitkiler ışığıda iyi alırsa cidden durmuyorlar. Her hafta suyun üstünde uzamış bitki buduyorum. Yarısına kadar kesiyorum, 1 haftada su üstüne çıkıyor. Bu hafta farklı bitkiler bulursam onlarıda ekecegim ama ön kısım kaldı, orayıda kapatmak istemiyorum.
Co2 Siz Akvaryumum
[QUOTE=Edge]Neden her hafta %50 su değişimi yapıyorsunuz, özel bir sebebi var mı?

Çok sık ve çok fazla bence.

Arkaya düz bir fon ve biraz dizayn çalışmasıyla çok daha güzelleşebilir akvaryumunuz. Ellerinize sağlık.[/QUOTE]

Hocam bitki sayısı ile canlı popilasyonu ( lepistes, karides, cüce vatoz vb) arttı. Aynı sıcaklıkta dinlenmiş su koyuyorum, bir kayıp yaşamadım fakat sanki onlarada iyi geliyor gibi. İçerisine kimyasal sıvı gübre koydugum için, demir birikimi vb. birikim olmasın diye %50 su degişimi yapıyorum. Arka fon hakkında tecrübem yok, hangi renk yapmam lazım , açıkcası yapay birşey olmasın diye koymuyorum. Sahte deniz fonları, bitki fonları sanki dogallığını bozacakmış gibi geliyor hep bana[:(] Varsa aklınızda bir resim yardımcı olursunuz bana.
Co2 Siz Akvaryumum
Bu ortadaki kalın 3 adet dikili bitki çok hoşuma gidiyor, önce boy attı çok zor uzadı, sonra ne olduysa yeni fark ettim kök kısmından saz gibi yeni yavrular verdi.Bu bitkin bir bodur türüde hemen ön kısımda, yani oda aynı gün (1.5 ay sonrasında) ekildi ve aynı gün yavru filiz verdi, acaba köklerle üreyen bir bitki mi?

Bitkilerin alt yapraklarında sakal yosunu çıkıyor bazen fakat bazı yapraklarda yeşil cam yosunu gibi tabaka ile kaplanmış oluyor. Resimlerini çektim, bu yaprakları tek tek elimlemi temizlemeliyim? haftada bir %50 su degisimi, sabah 6 öglen 12 isiklandirma yapiyorum. Çok fazla ışıklandirmada yapmiyorum yani. Sıvı excel kullanıyorum, ozellikle anibus vb geniş yapraklılarda çıkıyor.[:?]


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/220820231924441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/220820231925021.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/220820231926551.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239689/220820231927121.jpg[/IMG]in bir[EDIT]nunucuk,2023-08-22 19:33:21[/EDIT]
Su Üzerinde Hızlı Yüzen Canlılar Var.bunlar Nedir?
[QUOTE=BeyzPl]Parazit değildir, muhtemelen zararlı da değildir. Siz şeklini tarif etmeye çalışın, akvaryumda kendiliğinden beliren bu tarz canlıların olması doğal. Hangisi olduğunu bulmaya çalışalım.

Siteye direk video yüklenemiyor. Ancak YouTube linki ile, haberiniz olsun. [/QUOTE]

Halletim sorunu hocam, bu su piresi gibi birsey. Toplu iğne ucu kadar bile degil fakat artemia gibi şekli, artemianin nerdeyse üçte biri. Karidesleri aldım kovadan attım akvaryuma, akvaryumun içerisinde olan yavru lepistesler birşeyler kovalıyorlardı. Belkide bunları yediler. [:)] Fakat garip bircanlı topluluğuydu, oksijensiz pis suda türemişler. Karidesler zaten çok dayanıklı canlılar onlarda hayatta kalmış.
Su Üzerinde Hızlı Yüzen Canlılar Var.bunlar Nedir?
Arkadaslar Merhaba,

dış filtre içinden çıkan çok küçük karides yavruları oluyor. Bunlari tek tek almak imkansız.Bu sebeple dış filtre icerisindeki suyu bir kovaya boşalttım. İçerisine bir baktım 40 tan fazla karides yavrusu varmış ve hızlıca büyüyorlarda bu pis suda. Fakat su üzerinde artemia ya benzeyen ve çok çok hızlı yüzen su piresi gibi canlılar var. Yakından baktım görünmuyorlar bile, bunlar nedir? Biryerde okumuştum, dip çekimi yapılmayan suda türüyorlarmış. Acaba bu karidesleri lepistes akvaryumuma aterken filede bu canlılarda gelir mi? gelirse bu tür parazitmidir? yoksa canlı yem gibi lepistesler yer mi? Ben artemia veriyordum lepisteslere fakat bunlar çok hızlı.

Video ekledim fakat, gözükmorlar bile...sadece hızlıca yüzüyorlar.
Co2 Siz Akvaryumum
[QUOTE=egeulass]

Co2 istemeyen zemin bitkisini Su perisine danışarak bulabilirsiniz ben her halükarda co2 veriyorum fakat siz co2 olmadan bir hayli başarı elde etmişsiniz. Profilinizde Ankara yazıyor, ben de Ankara da ikamet ediyorum. Bitkilerimi su perisinden temin ediyorum ve çok güzel tavsiyeler veriyorlar.

Tavsiye ederim.[/QUOTE]
Sağolun hocam, ben profili düzelttim. Hataydayım.
Co2 Siz Akvaryumum
[QUOTE=oguzsel]

Son kurduğunuz akvaryumda sadece vitasand kum ve akıllı gübre mi var onu tam anlayamadım. Bir de akıllı gübrenin markası ismi nedir? [/QUOTE]

Evet sadece vitase var 15 kg. Akıllı gübrenin markası varmıydı bilmiyorum[:)] petshoptan aldım. Alsancak petshop.

5 gün Dinlenmiş su ve bir şişe mineral su dökün.

Alacaksanızda potasyum, demir ve mikro besin gübresi alın. şişesi 60 tl, badem akvaryum diye biryerden almıstım ben. Pahalı olanlardanda değil yani. Şiseside buyuk[:lol:]

İnanın bana tatmin ediyor beni. Yani saydığım bitkiler içinde CO2 ye ihtiyacı yüksek olanda var demişlerdi. Çok şükür onlarıda buduyorum, kırmızı olanlar mesela. Birtek zemin bitkileri hayatta kalıyor fakat zemini kaplamiyor. CO2 takviyesi olsa, akvaryum dolup taşardı belki. Canlı sayısı ve içeridekı yem artıgı vs. bakteri hareketleri ile nekadar CO2 çıkıyorsa okadarını alıyorlar.

Asıl sorun, bitki sayısı arttıkça CO2 ihtiyaçta artacak, bu sebeple bir yerde tıkanacak benim bitkilerin gelişimide.En son halinide atarım. Anibus 2 çeşit var, onlar kayayı sarsa süper olurdu. Görünmüyor resimde.

Co2 Siz Akvaryumum
[QUOTE=shadow99tr]Zemin olarak ne kullandınız,kumun markası nedir ışık olarak ne kullanıyorsunuz acaba. Sıvı gübre vs kullaniyormusunuZ. Akvaryum boyutu nedir? Ekstra neler yaptınız yazabilirseniz sevinirim.[/QUOTE]

60*40*40 ultra clear akvaryum yaptirdim.Zemin olarak cok fazla tavsiye verenler var, benim 2. bitkili akvaryum kurulumum. ilkinde araya tel cektim, lav kirigi, toprak ve hakiki hagen dedikleri kumdan kullandim ki, rezaletti.telden dolayı bitkileri dikemiyordum derinlere.Bu sefer yerli malı vitasand aldım. Kuracaksanız tavsiye ederim. Salınım yapacak olsaydı ful red balıklar olurdu, cogaldıkça çogalıyorlar. Akıllı gübre aldım 10 adet, onları tabana koydum. Bir adet mangrow bir adet yati kökü koydum akvaryuma. Sarı rengi versin diye. 15 çeşit bitki var, her hafta budayacak kadar büyüyor. 6 adet lepistes, 20 mavi karides, yavrusu 40 tane vardır. 4 cüce vatozum var. 2 tanede halen salyangoz. Fotosentez gözle goruluyor. Ludeigia , anibus, saz,cardamine,hygrophila,lysimachia,ophiopogon,lobella,cınar,elodea,bacipa vb.

hepside cogaliyor. Bir kaç farklı bitkide var.

Aydınlatma orionled 60 cm yetiyor. zaman ayarlı priz, sabah 6 dan oglen 12 ye kadar acik kaliyor.

Sıvı gubre kullanıyorum fakat markasız, internette var 6 lı paket diye, sadece potasyum, demir,mikro besin denilen 3 şişe aldım...haftalık %40 yada 50 dinlenmiş su degisimi yapiyorum. Bunlardan dokuyor birde 1 şişe mineral su döküyorum ertesi sabah zaten budanacak duruma geliyorlar.Asıl sorun, yazık günah bir dal bitkiyi parayla alırken, şimdi bizim aldıgimizdan çok daha iyi formda bitkileri kesip atıyoruz budarken[:((] [EDIT]nunucuk,2023-08-14 11:14:43[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.