ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
valarmorghulis12
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
10
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Mayıs 2020 16:31
Son Ziyaret:
28 Temmuz 2021 11:35
Toplam Mesaj:
21 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Astronotus Ocellatus

SON 10 MESAJI

Akvaryum Suyu Değişimi Hk.
Merhabalar,

Elinizde 2 adet damacana varsa kabaca 38-40 litre yapar. 250 litrede su değişimi yaparken 60 litreye ihtiyacınız olduğunu söylemissiniz, bakteri kültürü oturmuş bir tankta 20 litre dinlenmemiş su değişimi bence tankı çok etkilemez. 20 litre tankın %10'u bile değil. Bu tamamen benim şahsi düşüncemdir ki ben de yeterince su dinlendirme kabım olmadığı için bu şekilde su değişimi yapıyorum.
Ancak en önemli kısım balıklarınızın cinsi. Discuss gibi hassas ve su değişimlerine aşırı duyarlı cinslerde sıkıntı yaratabilir.
Ya da en güzel gidip 10-20 tlye boş bir damacana bulabilirsiniz :)
İki Akvaryum Arasında Kararsız Kaldım ..
Öncelikle merhabalar aramıza hoş geldiniz.

Hacim açısından evde akvaryumu konumlandıracağınız yer de çok önemli bence. Büyük ama göz önünde/estetik olmayan bir konumdansa küçük ama doğru konumda akvaryum benim açımdan daha yeğdir. Ayrıca ben küçük hacimle başlayıp biraz tadını aldıktan sonra her seferinde akvaryumu bir tık daha büyütmek istedim. Bu işin bir sonu yok, tonluk akvaryum koyacak yerim olsa tonluk akvaryum kurmayı da isterim. Bu yüzden bence hacmi küçükten tadını ala ala büyütmek daha zevkli :)
Bütçe açısından da hazır akvaryum almaktansa çevrenizde akvaryum yapımı konusunda deneyimli camcı bulup hemen hemen yarı fiyatına imal ettirebilirsiniz. Tabii ki tecrübeli imalatçı olması çok önemli.
Jack Dempsey Pul Dökülmesi
[QUOTE=Dimidiochromis]Merhaba

Bunu söylemeyi sevmiyorum ama gerçekler değişmiyor akvaryum hacminiz ancak 1 adet oscar veya 1 adet jack dempsey beslemeye müsait oda balığın gelişiminin %100 verimli olmayacağı gerçeği ile birlikte şuanda ki mevcut balık sayınız için en azından 350 400 litrelik akvaryum gerekiyor. Diğer bir hususta beslediğiniz balıklar aşırı derecede kirleten balıklar olduğu için dış filtre yetersiz kalacaktır. Şahsen ben 100 lt akvaryumda 70x30x45 ölçüler 1 adet green terör beslemeye başladım aslında biliyorum en azından 200 lt hacim isteyen bir tür fakat maksimum boyu 25-26 cm olduğunu düşünerek aldım gözlemleyeceğim bende ev de yer imkansızlığından dolayı akvaryum koyamıyorum yoksa 250-300 lt lik bir akvaryum koyup beslemek istiyorum. Balıkta pul dökülmesi ise çok yüksek ihtimal hacim ve alan yetersizliğinden dolayı astronotların darbelerine maruz kalıyorlardır.Tavsiyem bence o hacimde sadece jack dempseyi beslenemiz olur en azından astronotlara göre daha az büyüyen balıklar şuanda olsa da büyüdükçe zaten problemler başlayacaktır.Bu hobi de insanların en azından her istediği türü besleyebilmesi için 500 litrelik akvaryumlara ihtiyaç duyulması durumu zorlaştırıyor. Halen piyasada challenger pangasius timsah balığı pacu gibi türlerin satılması gerçekten gereksiz çünkü ev ortamında koyabileceğimiz akvaryumlar için uygun türler değiller. 300x100x100 3.000 lt en az bu kadar ölçüler gerektiren türleri 50-100 lt lik satış akvaryumlarına doldurup millete satmaları çok anlamsız.[/QUOTE][QUOTE=Dimidiochromis]

Merhabalar,
Söylediklerinize tamamen katılıyorum. Birçoğumuz balıkların hacim gereksinimleriyle kendi yer imkansızlığımızı bir türlü eşleştiremiyoruz. Ancak oscarları hem küçük oldukları için hem de büyük tankımda su sızdırması olduğu için geçici olarak bu tanka aldım, normalde sizin de önerdiğiniz gibi jack dempsey tek olarak yaşıyor.
Önceki mesajımda da belirttiğim gibi görünürde birbirleriyle bir anlaşamazlıkları yok ama büyük ihtimal ışıklar kapandığında ortalık karışıyor.
Önerilerinizi dikkate alacağım, teşekkürler.
Jack Dempsey Pul Dökülmesi
[QUOTE=Aktasefe]Belki oscarlar yapmış olabilir veya sert sivri kayalar var ise çarpmış olabilir oscarları gözlemleyin ucu sivri kayalar var ise çıkartabilirsiniz [/QUOTE]

Efe Bey cevabınız için teşekkür ederim. Oscarlar ile iyi anlaşıyor aslında, yani gündüz vakti ışıklar açıkken bu derece yaralanmaya sebep olucak bi sürtüşmeleri yok ama tabi ışıklar kapandı mı akvaryumda neler oluyor hiç birimiz bilmiyoruz :)
Yani hastalık değil, dış etkenlerden oldu mu diyorsunuz ?
Jack Dempsey Pul Dökülmesi
Fotoğraf:
Hastalık Belirtileri: Karın bölgesinde beyazlık
Akvaryum Kapasitesi (litre): 130
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 5 cm leopar vatoz, iki adet 6 cmlik oscar
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):
Filitrasyon: susun 603b
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): haftada bir %30 dip çekimi su değişimi yapıyorum. 2 farklı hazır yem,kurutulmuş karides, haşlanmış tavuk göğsü ve dana yüreğiyle besliyorum. son zamanlarda yemden ziyade et ağırlıklı beslendiler.Hareketliliğinde yem yemesinde vs. bir problem yok ama bu durumun çözümü tedavisi nedir arkadaşlar ? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224123/150920202054131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224123/150920202058351.jpg[/IMG]
Oscar Karın Şişliği
Durumu nedir oscarınızın, toparlandı inşallah
100 Litre Oscar
Evet doğrudur büyük hacime ihtiyaç duyarlar ancak 5-6 cm iken alıp büyütene kadar 2 belki 3 adet besleyebilirsiniz bence. Tabii ki arkadaşların dedikleri gibi suyu görsel olarak çok kirletirler ancak güzel filtrelemeyle biyolojik dengeyi sağlayıp düzenli dip çekimi ile görsel kirlilikten kurtulabilirsiniz. Ancak dediğim gibi belirli bir boyuta geldikten sonra zaten akvaryuma sığamadığını kendiniz de görürsünüz. Sizin elinizde o boyutlara geldikten sonra da zaten elden çıkarmak yerine daha büyük bir tanka geçmek isteyeceksiniz :)
Hangi Amerika Ciklet Türlerini Besleyebilirim?
Benim böyle bir tankım olsa Oscar & Jack Dempsey & Green Texas & Ateşağız hepsini bir arada besler, savunmasız insanlara akvaryumdan uzak durmalarını söylerdim :)
Akvaryumun Suyunu Tamamen Değiştirdim.
Filtre malzemelerini de yıkamadıysanız filtre içindeki bakteriler çabucak halleder. Tabii dinlendirilmiş kloru uçmuş suyla değiştirdiyseniz. Tamamı dinlenmemiş suysa kötü sonuçlar doğurabilir
Yem Verme Süresi
Tetralar hakkında bir bilgim yok ama yemle beslenen bir balığın 5 günden fazla yemsiz hayatta kalabileceğini sanmıyorum. (5 gün bile çoğu balık için büyük risk)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.