ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
1923BnJn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
13
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Mart 2018 15:10
Son Ziyaret:
25 Haziran 2020 23:16
Toplam Mesaj:
56 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alper
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Devlerin Aşkı
[:cik:]Bu balıklardan işyerimizde 3 tane var. Turuncu renkli olandan.
3 tane de frontoza var. 2si büyük biri genç.

Hepsi dev gibi [x(]

Ya satarak ya da takas yaparak elden çıkartmak istiyor arkadaşım fakat ciddi ciddi adım atmadı.

Suları pis, resmen idrar kokuyor [:x] hafta sonu temizleyemedi, su kokuyordu iyice beter kokmaya başladı. Bu hafta sonunu inşallah ihmal etmezse temizleyecek.

Bu dev balıklara dev akvaryum lazım. Bizimki 6 balık için iyi fakat sanki daha da büyük olsa iyi olacak.
200lt lik akvaryuma bunları elden çıkarırsa lepistes vs almayı düşünüyor da 2 çok güçlü iç filtre 1de dış filtre var, lepistesleri bir o cama bir bu cama vurur gibi geliyor [:cik:]
Zurich Veterinaire Marka İlaçları Hakkında (bilgi)
Ürünler geldi. Şimdi deneyip buradan bilgilendirme yapması kaldı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204964/061120191208581.jpg[/IMG]


Bu arada ilaçlar gekene kadar balıklarda erime durdu :/
Metilen mavisi ve karantina yaradı gibi.[EDIT]1923BnJn,2019-11-06 13:36:03[/EDIT]

Üretici apex olarak gözüküyor. Bir malatya firması. Zürich miş swissmiş garip geldi :)

Ürünlerin kutularına ait ön, sağ yan ve sol yan fotoğrafları aşağıdadır.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204964/061120191208581.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204964/061120192239331.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204964/061120192239381.jpg[/IMG]

?Apex isimli ürün varken neden bu isimle bir ürün var anlamadım.
?mikofish isimli ürün düşünerek bunu aldım. Micro-fish aynısı diye düşündüm ama kutuda tedavi amaçlı değil yan destek ürünü diye belirtmiş.
?şu kadar litreye bu kadar ml diye belirtmiş fakat kaç damla kaç ml belirtmemişler.


Şimdilik bu kadar, tedavi amaçlı kullandığımda sonuçları da yazacağım.
Zurich Veterinaire Marka İlaçları Hakkında (bilgi)
İnternette bilindik alışveriş sitesindeki mağazanın birisi Zürich marka akvaryum ilaçlarını set olarak satıyor.
Fiyatı uygun geldi. Sizlere danışmak istiyorum Bu marka nasıldır ve aşağıdaki ürünler işimi görür mü? [:?]


Zurich Veterinaire marka 5 ürün şunlar.
Mycro Fish Mantar Giderici 30ml
Contranea Metilen Mavisi Dezenfektan 30ml
Aquawater Regulator Su Düzenleyicisi 50ml
Aquaxı Clear Su Berraklaştırıcı 50ml
Yosun Ve Salyangoz Giderici 50ml

[IMG]https://encrypted-tbn2.gstatic.com/shopping?q=tbn:ANd9GcT18MzVfsg07HWb4fU2lrNNgSqzQ92lqOkDMF7vdY7NoDvY1XMhBUh28tOrC7IE4xKKDip5Psv3RdoO1Taklv5tDWlNigCR10o2whHnyv6dFP_xPQEJbYO6eQ&usqp=CAE[/IMG]

Balığımın ikisinde kuyruk erimesi var, elimde ilaç olarak sadece metilen mavisi var ve onunla tedavi ediyorum şimdilik. (Karantina akvaryumuma aldım ikisini ayrıca başka bir kap içerisinde günde en az 1 sefer 10 dakika tuzlu su ve metilen mavisi tedavisi uyguluyorum)
Su düzenleyicim bitti, metilen mavisini de arkadaştan almıştım onu geri vereceğim elimde bulunsun istiyorum. Kısacası bu 5 ürün şuan ihtiyaçlarımı karşılayacak türden ama markanın ürünleri hakkında bilgim yok. O yüzden tavsiyenizi bekliyorum.

Teşekkürler.[EDIT]1923BnJn,2019-11-06 22:04:01[/EDIT]
Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
Balık sabah işe gelirken normale dönmüş gibiydi. Galiba düzeldi. [:nazar:]

Yaptıklarım.

* İlk gün metilen mavisinde beklettim "ayrıca suya tuz takviyesi de yaptım" iki kez ve ana tanktaki yavruluğa koydum. Ayrıca 1. ve 2. gün hafif mesaj yaptım.
* ilk 2 gün hatta biraz daha fazla bir süre yem vermedim
* 2 gün sonunda ekstra olarak ana tanktaki yavruluktan alıp ayrı bir kapta az miktar metilen mavisi olan su içerisinde 2 günden fazla beklettim.
* Dün akşam ana tank içerisindeki suyu bir kaç gündür beklettiğim su ile %50 civarında değişim yaptım.
* Akabinde o akşam balığı kabından alıp akvaryum içerisine koydum.
* Akvaryumda dış motordan gelen suyu dalgalandırmayı ve akıntıyı azaltması maksatıyla dikine ayarladım.
* "Yeniğini sindirsin, geersin, gazını çıkartsın diye değil tabiki [:D]" suya mineral katkısı sağlaması için bardakta beklettiğim sodayı akvaryuma boşalttım.


* Ayrıca tüm akvaryumlarda yemlemeyi 24 saate çıkarttım.

4-5 günlük bu süre zarfında ne kadar doğru şeyler yaptım ne kadar yanlış bilmiyorum. Balığı her seferinde ilaçlı suya alıp tekrar akvaryuma koymam da bile strese sokmuştum belki ama sabah diğer iki dişi balon moliden farksız şekilde sakin sakin yüzerken verdiğim yemleri yemekle meşgul oldu. [:?]Başta Emre Zaim olmak üzere bilgilerini benimle paylaşan sizlere teşekkür ederim. Emre Bey tavsiyelerine uymaya devam edeceğim. [:iyi:][EDIT]1923BnJn,2019-10-04 17:41:20[/EDIT]
Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
Dün gördüm ve izledim videoyu, sonlarda balığa operasyon yapıyor ve balık düzeliyor, lakin ben bunu yapamam, içim elvermez [:((] Kurtarayım derken öldürürüm [x(].
Sabah hala yaşıyordu küçük kutusunda yalnız yalnız, az da olsa yem veriyorum, yüzüşü düzgün, akvaryumda su değişimi yaptıktan sonra onu tekrar arkadaşlarının yanına salacağım, tekrar savrulursa akıntıda, kalıcı bir kap ayarlamaktan başka çarem kalmayacak o balığa [:(]
Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
[:(]Emre Bey, cevabınız için tekrar teşekkürler.

Dün dediğiniz gibi balığı yavruluktan alıp akvaryuma saldım ama yavrulukta da baş aşağı duruyordu, akvaryuma koyunca durum daha da kötüleşti, büyük bir akıntı olmamasına rağmen akıntının etkisiyle suyun içinde sağa sola savruluyordu. Kıyamadım bir kabın içine koydum, kabın içinde düzgün duruyor sanki hasta değilmiş gibi.

Akvaryumum 60 lt lik. En az 10 lt suyum her daim hazır olur, musluktan alırım içine ilacını katıp beklemeye alırım. 2-3 gün geçmeden de kullanmam. Şimdi 10 lt daha hazır ettim Şuan 20 lt hazır suyum var.
Dediğiniz gibi haftalık 15 lt su değişimi yapmaya başlasam yeterli olur o zaman.

Akvaryum içinde bol miktarda saklanma alanı oluşturması için dekorlar koymuştum. (koymadan evvel keskin köşelerini eğe ile yumuşattım hem dekorların hem de köklerin, yani yaralanma riskini en aza indirgemeye çalıştım) İki kök bir miktar su üstü bitkisi, bir miktar da normal bitki var.

Sabah işe gitmeden evvel, akşam iş dönüşü aynı saatlere denk getirmeye çalıştığım bir yemleme takvimim vardı. Bunu teke düşürdüm tüm akvaryumlarımda. Sabahları yem veriyorum yalnızca.
Su üstü bitkimin köklerinin kalın kısımlarını tırtıklayamıyorlar fakat ince kısımlarını tırtıklıyorlar ve kökleri neredeyse dal gibi kalıyor, sonra bitkinin kök kısımları saçaklı bir hale geliyor. Suyun içinde ve dış filtrenin suyu çeken kısmının önünde kopmuş kökler birikiyor.

Yem markası konusunda Seranın pul yemi ve granül yemlerini karıştırıp veriyorum. Nadiren bardakta beklettiğim beypazarı sodasını [:)] akvaryuma katıyorum. Sebzeciden ıspanak veya marul aldığım olursa bir yaprağını sıcak su da yıkayıp dilmeye çalışıyorum ve akvaryuma atıyorum. İlaç çok kullanmamaya çalışıyorum ama yinede arada bir ilaç ta atıyorum.

Yem markası konusunda dediğinize uymaya gayret göstereceğim.
Son olarak balon molileri arkadaşım verdi bana keşke başkasına verseymiş, bir garip balıklar [:((] 9 tane de küçük akvaryum içinde sağlıklı yavru var. 7 lepistes yavrusu ile yaşıyorlar şimdilik. [:(]
Akvaryumcuya gidip tüm molileri lepistes ile takas etme düşüncesindeyim. [:?] Tabi kabul ederse [:geek:][EDIT]1923BnJn,2019-10-02 10:49:44[/EDIT]
Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
Öncelikle cevap için teşekkürler.
Yukarıda da belirttiğim gibi sebebini net bilmediğim için yaptığım aramalar sonucu uygulanan çözümleri balık üzerinde deneme yaptığımı yazdım. Yani oraya hava kesesi hastalığını yazmamdaki maksatta bu, balığın şuan yaşadığı şey bu hastalık mı bilmiyorum sadece olabilir mi demek istedim.

Su değişim sıklığı içinde aslında su da bir kirlenme göremediğim ve kokusunda da bir bozulma göremediğim için değiştirmekten çok takviye etmeyi tercih ediyordum. Yine de dediğinizi yapacağım ama komple değiştirmek yerine %50si oranında bir su değişimi yapayım diyorum. [B]Uygun mudur? [/B]Çünkü balıklarım öyle dayanıklı tür değil, moli ve lepistes ağırlıklı...

Yemlere gelince akvaryumcuların verdiği yemler, balıkların türünü söylüyorum onlarda bana kullandığım yemi veriyor. Artık yemin markasını da belirtirim.
Birde yem olarak sürekli tek yem vermiyorum. Pul ve ince granül yem veriyorum.
Ayrıca balık hastalandıktan sonra günde iki yem vermek yerine diğer akvaryumda baktığım japon balıklarıma yaptığım gibi günde bir kere yem vermeye başladım. Belki bunun da bir faydası dokunur en azından diğer balıklara...


Ek olarak 2. gününe girdi, yavruluğum içindeki su üstü bitkisini tırtıklamadıysa dışarıdan da içeri yem sızmadıysa halen aç ve az önce baktığımda sanki daha düzelmiş gibiydi. Dediğin gibi işe gitmeden evvel akvaryum içine salabilirim.[EDIT]1923BnJn,2019-10-01 07:11:57[/EDIT]
Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
[B]Bu balık neden bu şekilde yüzüyor?[/B]

İlk gördüğümde akvaryum içinde akıntı ile suyun içinde bu şekilde yüzmeyi deniyordu.

Ayrı bir kaba aldım ve dozajında metilen mavisi karıştırdığım suda bir süre beklettim.
Sonra tekrar akvaryuma ama akıntıyı kapılmaması için yavruluğa aldım.
Bir süre bekledim çok düzelmedi.
Elime alıp karın başına yakın bir bölgeden önce sağ kısmından arka kısmına doğru çok hafif "belli belirsiz" bir baskı ile masaj yaptım, sonra çevirip soldan yaptım son olarak alt karın bölgesinden aynısını yapınca yeşil bir sıvı dışkı çıktı.
Biraz düzeldi gibi oldu. Sonra aynı şekilde dikine durmaya başladı.

Bir kaç saat sonra tekrar metilen mavisine koydum bu kez daha uzun beklettim. Gözlemlediğim şey ise kabın içinde de yer yer dikine duruyordu ama akıntı olmadığından olsa gerek düzgün duruyor gibi geldi.

Düzelir umuduyla tekrar yavruluğa yani akvaryuma koydum.

1 günden biraz fazladır yem de vermedim.


""Not: Yaptıklarım bilgim olmadığı için forumda okuduğum hastalığı çözdüğünü düşünülen çözümler""


[U]Evet şimdi size sormak istiyorum. Bu balık neden böyle? Hava keseciği mi patladı? Masaj esnasında ben patlatmış olabilir miyim ya da daha fazla zarar vermiş olabilir miyim?
Ölecek mi? Pek ölecek gibi durmuyor ama bu şekilde görünce daha çok üzüntü veriyor insana![/U][VID]https://youtu.be/uWniGaLAZNA[/VID][EDIT]1923BnJn,2019-10-04 17:39:51[/EDIT]
Yavrular İçin Ayrı Akvaryum Doğru Olur Mu
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5662091[/URL]

Bu mesajımdaki gibi bir sistem kurdum, umarım yavruların hoşuna gider ve sağlıklı bir şekilde büyürler. [:nazar:]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204964/260820190326591.jpg[/IMG]
Moli Balıklarımdan Hamile Olan Var Mı?
Diğer başlıkta bahsettiğim ve senin cevap verdiğin o balığı başka akvaryuma alırsam, bu moliler doğursa bile yaşama şansları bir nebze daha artar diye düşünüyorum o zaman. Hani doğuruverirlerse falan. [:?]

Lepistesler ebat olarak normal lepisteslerden daha küçük yani gençler diye düşünüyorum, doğururlarsa minicik yavrularını yiyemeyecek balık olmaz galiba...
Evde de değilim akşama kadar, o yüzden karantinada kalsınlar doğurana kadar diye düşünüyorum [:P]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 313 Online Kullanıcı, 169 Üye

Online Kullanıcılar

TolgahanA, fecran, kaanorc, Hakan bulut00, Fuat123, Oguztastan, Arif.42, mp85, Okn34, ali özer, capp, Erti0607, denizb12, Rarasbora, The Last Samurai, Noyes, Onurbaki, kaankarakass, Serkanjb, kniferson, Didon, xSHUSHx, ozgur0681, İsmail YILDIRIM, huseyn75, MeteHan80, Emr35, AJAN, Kınayu, Cancan59, serhatt07, becocum, Aktasefe, Fischmeister, MiSoSiKiaN, pilatin, ybasarkan, gozdekoc__, umutakyol19, Onrtsci, Samoo, koagulant, Tunahan Akar, Mahremfare, Ahmet_, Apisto1905, byigrik, ergun.karaca, erimgorgulu, ekizcet, Erten, KubilayK, ErdSNGZR, Gihot, ergun29, sinor, cengizm215, KuhliKarani, tanerberkgulec, yasinenes, Sirri42, Piyanist., engin045, Ömer t, Erdem_İzmir, SercanOzturk, mirat, exfish, -RBG-, AdoniS, Hasann1903, mmemati, Abu, kaptanevoo, muhengin26, aljehin, hakancez, ucserbes, Alphird, soliter83, lemur, ÖĞRÜNÇ, DeviLLe, aKIN06, Gökhan1907, budak_murat, tezuran, PainHei, Kerem Kalkan, serkul2007, kaganbozkurt, Cimakka, wgandalf, lebowskia, JUMBO, Atilla Karadağ, HobiKlander, Harbiye, dreamxx, ayantas, Sezgin Karabıyık, Mithrandir, Sefaa55, JohnWick, sonerr, Beta_balik, MehmetOzdogan, Redmi, sonerdurur, omerkoylu, drnone, Guppyfish, totaku, Neothauma, an1l, AquaAqua, osman-01, ÖzcanÖzkan, Ahmet Haşim, ahmdkrks, Cagdaas, MurathanM, SemihSarısoy, amonyak19m, Enestalha, Osmankckl, CevdetSERBEST, mustafa_ert, Balıkhobi, serdar1987, Korhan Bekar, otorun, djferhat, Propheus, Different, KuruAkvaryum, Eren3434, FosilAkvaryum, erkan31, capitain, Zeromecha, MERT87, yasin222, Mystii, Eranio1907, Metin9735, Zombii, erhan2204, Kemalk41, Aftaba, Acemi_34, Leof, Arapaima, ozkara19, duman18, StanleyPines, IrfanAlm, cagdas_0606, abdullahk, Armando, Thldrn, brsbngl, Stass, Nahola, ersin1981, AtakanÇ, BlackHorse, mguney79, SedatC, boreas54,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.