ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
1923BnJn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
12
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Mart 2018 15:10
Son Ziyaret:
19 Ekim 2019 22:08
Toplam Mesaj:
52 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
31 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alper
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
Balık sabah işe gelirken normale dönmüş gibiydi. Galiba düzeldi. [:nazar:]

Yaptıklarım.

* İlk gün metilen mavisinde beklettim "ayrıca suya tuz takviyesi de yaptım" iki kez ve ana tanktaki yavruluğa koydum. Ayrıca 1. ve 2. gün hafif mesaj yaptım.
* ilk 2 gün hatta biraz daha fazla bir süre yem vermedim
* 2 gün sonunda ekstra olarak ana tanktaki yavruluktan alıp ayrı bir kapta az miktar metilen mavisi olan su içerisinde 2 günden fazla beklettim.
* Dün akşam ana tank içerisindeki suyu bir kaç gündür beklettiğim su ile %50 civarında değişim yaptım.
* Akabinde o akşam balığı kabından alıp akvaryum içerisine koydum.
* Akvaryumda dış motordan gelen suyu dalgalandırmayı ve akıntıyı azaltması maksatıyla dikine ayarladım.
* "Yeniğini sindirsin, geersin, gazını çıkartsın diye değil tabiki [:D]" suya mineral katkısı sağlaması için bardakta beklettiğim sodayı akvaryuma boşalttım.


* Ayrıca tüm akvaryumlarda yemlemeyi 24 saate çıkarttım.

4-5 günlük bu süre zarfında ne kadar doğru şeyler yaptım ne kadar yanlış bilmiyorum. Balığı her seferinde ilaçlı suya alıp tekrar akvaryuma koymam da bile strese sokmuştum belki ama sabah diğer iki dişi balon moliden farksız şekilde sakin sakin yüzerken verdiğim yemleri yemekle meşgul oldu. [:?]Başta Emre Zaim olmak üzere bilgilerini benimle paylaşan sizlere teşekkür ederim. Emre Bey tavsiyelerine uymaya devam edeceğim. [:iyi:][EDIT]1923BnJn,2019-10-04 17:41:20[/EDIT]
Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
Dün gördüm ve izledim videoyu, sonlarda balığa operasyon yapıyor ve balık düzeliyor, lakin ben bunu yapamam, içim elvermez [:((] Kurtarayım derken öldürürüm [x(].
Sabah hala yaşıyordu küçük kutusunda yalnız yalnız, az da olsa yem veriyorum, yüzüşü düzgün, akvaryumda su değişimi yaptıktan sonra onu tekrar arkadaşlarının yanına salacağım, tekrar savrulursa akıntıda, kalıcı bir kap ayarlamaktan başka çarem kalmayacak o balığa [:(]
Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
[:(]Emre Bey, cevabınız için tekrar teşekkürler.

Dün dediğiniz gibi balığı yavruluktan alıp akvaryuma saldım ama yavrulukta da baş aşağı duruyordu, akvaryuma koyunca durum daha da kötüleşti, büyük bir akıntı olmamasına rağmen akıntının etkisiyle suyun içinde sağa sola savruluyordu. Kıyamadım bir kabın içine koydum, kabın içinde düzgün duruyor sanki hasta değilmiş gibi.

Akvaryumum 60 lt lik. En az 10 lt suyum her daim hazır olur, musluktan alırım içine ilacını katıp beklemeye alırım. 2-3 gün geçmeden de kullanmam. Şimdi 10 lt daha hazır ettim Şuan 20 lt hazır suyum var.
Dediğiniz gibi haftalık 15 lt su değişimi yapmaya başlasam yeterli olur o zaman.

Akvaryum içinde bol miktarda saklanma alanı oluşturması için dekorlar koymuştum. (koymadan evvel keskin köşelerini eğe ile yumuşattım hem dekorların hem de köklerin, yani yaralanma riskini en aza indirgemeye çalıştım) İki kök bir miktar su üstü bitkisi, bir miktar da normal bitki var.

Sabah işe gitmeden evvel, akşam iş dönüşü aynı saatlere denk getirmeye çalıştığım bir yemleme takvimim vardı. Bunu teke düşürdüm tüm akvaryumlarımda. Sabahları yem veriyorum yalnızca.
Su üstü bitkimin köklerinin kalın kısımlarını tırtıklayamıyorlar fakat ince kısımlarını tırtıklıyorlar ve kökleri neredeyse dal gibi kalıyor, sonra bitkinin kök kısımları saçaklı bir hale geliyor. Suyun içinde ve dış filtrenin suyu çeken kısmının önünde kopmuş kökler birikiyor.

Yem markası konusunda Seranın pul yemi ve granül yemlerini karıştırıp veriyorum. Nadiren bardakta beklettiğim beypazarı sodasını [:)] akvaryuma katıyorum. Sebzeciden ıspanak veya marul aldığım olursa bir yaprağını sıcak su da yıkayıp dilmeye çalışıyorum ve akvaryuma atıyorum. İlaç çok kullanmamaya çalışıyorum ama yinede arada bir ilaç ta atıyorum.

Yem markası konusunda dediğinize uymaya gayret göstereceğim.
Son olarak balon molileri arkadaşım verdi bana keşke başkasına verseymiş, bir garip balıklar [:((] 9 tane de küçük akvaryum içinde sağlıklı yavru var. 7 lepistes yavrusu ile yaşıyorlar şimdilik. [:(]
Akvaryumcuya gidip tüm molileri lepistes ile takas etme düşüncesindeyim. [:?] Tabi kabul ederse [:geek:][EDIT]1923BnJn,2019-10-02 10:49:44[/EDIT]
Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
Öncelikle cevap için teşekkürler.
Yukarıda da belirttiğim gibi sebebini net bilmediğim için yaptığım aramalar sonucu uygulanan çözümleri balık üzerinde deneme yaptığımı yazdım. Yani oraya hava kesesi hastalığını yazmamdaki maksatta bu, balığın şuan yaşadığı şey bu hastalık mı bilmiyorum sadece olabilir mi demek istedim.

Su değişim sıklığı içinde aslında su da bir kirlenme göremediğim ve kokusunda da bir bozulma göremediğim için değiştirmekten çok takviye etmeyi tercih ediyordum. Yine de dediğinizi yapacağım ama komple değiştirmek yerine %50si oranında bir su değişimi yapayım diyorum. [B]Uygun mudur? [/B]Çünkü balıklarım öyle dayanıklı tür değil, moli ve lepistes ağırlıklı...

Yemlere gelince akvaryumcuların verdiği yemler, balıkların türünü söylüyorum onlarda bana kullandığım yemi veriyor. Artık yemin markasını da belirtirim.
Birde yem olarak sürekli tek yem vermiyorum. Pul ve ince granül yem veriyorum.
Ayrıca balık hastalandıktan sonra günde iki yem vermek yerine diğer akvaryumda baktığım japon balıklarıma yaptığım gibi günde bir kere yem vermeye başladım. Belki bunun da bir faydası dokunur en azından diğer balıklara...


Ek olarak 2. gününe girdi, yavruluğum içindeki su üstü bitkisini tırtıklamadıysa dışarıdan da içeri yem sızmadıysa halen aç ve az önce baktığımda sanki daha düzelmiş gibiydi. Dediğin gibi işe gitmeden evvel akvaryum içine salabilirim.[EDIT]1923BnJn,2019-10-01 07:11:57[/EDIT]
Balon Moli Balığım Dik Yüzüyor (4.10.19 Düzeldi)
[B]Bu balık neden bu şekilde yüzüyor?[/B]

İlk gördüğümde akvaryum içinde akıntı ile suyun içinde bu şekilde yüzmeyi deniyordu.

Ayrı bir kaba aldım ve dozajında metilen mavisi karıştırdığım suda bir süre beklettim.
Sonra tekrar akvaryuma ama akıntıyı kapılmaması için yavruluğa aldım.
Bir süre bekledim çok düzelmedi.
Elime alıp karın başına yakın bir bölgeden önce sağ kısmından arka kısmına doğru çok hafif "belli belirsiz" bir baskı ile masaj yaptım, sonra çevirip soldan yaptım son olarak alt karın bölgesinden aynısını yapınca yeşil bir sıvı dışkı çıktı.
Biraz düzeldi gibi oldu. Sonra aynı şekilde dikine durmaya başladı.

Bir kaç saat sonra tekrar metilen mavisine koydum bu kez daha uzun beklettim. Gözlemlediğim şey ise kabın içinde de yer yer dikine duruyordu ama akıntı olmadığından olsa gerek düzgün duruyor gibi geldi.

Düzelir umuduyla tekrar yavruluğa yani akvaryuma koydum.

1 günden biraz fazladır yem de vermedim.


""Not: Yaptıklarım bilgim olmadığı için forumda okuduğum hastalığı çözdüğünü düşünülen çözümler""


[U]Evet şimdi size sormak istiyorum. Bu balık neden böyle? Hava keseciği mi patladı? Masaj esnasında ben patlatmış olabilir miyim ya da daha fazla zarar vermiş olabilir miyim?
Ölecek mi? Pek ölecek gibi durmuyor ama bu şekilde görünce daha çok üzüntü veriyor insana![/U][VID]https://youtu.be/uWniGaLAZNA[/VID][EDIT]1923BnJn,2019-10-04 17:39:51[/EDIT]
Yavrular İçin Ayrı Akvaryum Doğru Olur Mu
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5662091[/URL]

Bu mesajımdaki gibi bir sistem kurdum, umarım yavruların hoşuna gider ve sağlıklı bir şekilde büyürler. [:nazar:]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204964/260820190326591.jpg[/IMG]
Moli Balıklarımdan Hamile Olan Var Mı?
Diğer başlıkta bahsettiğim ve senin cevap verdiğin o balığı başka akvaryuma alırsam, bu moliler doğursa bile yaşama şansları bir nebze daha artar diye düşünüyorum o zaman. Hani doğuruverirlerse falan. [:?]

Lepistesler ebat olarak normal lepisteslerden daha küçük yani gençler diye düşünüyorum, doğururlarsa minicik yavrularını yiyemeyecek balık olmaz galiba...
Evde de değilim akşama kadar, o yüzden karantinada kalsınlar doğurana kadar diye düşünüyorum [:P]
Balığın Türü Nedir?
Evdeki japonlarla uzunluk olarak aynı boyda, onların yanına koymayı düşünüyorum ya da iş yerinde bir büyük bir orta boy melek balığı var onların yanına koyacağım artık :/
Balığın Türü Nedir?
Bu balığı diğer moliler ve yavru lepisteslerle birlikte arkadaşım verdi. Lakin bu balığın cinsini bilmiyorum.

Tek tabanca bu balık zararsız gibi duruyor. Lepistes, moli ve diğer balıklarıma zarar verir mi (şuana kadar vermedi). Ne yapmalıyım? Bu balığı ayırmalı mıyım?

2 japon ve 2 çöpçü olan akvaryumuma koysam sıkıntı yaşar mı?

[VID]https://youtu.be/ej_F55W6Qdo[/VID]


Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Bitkili Lepistes Akvaryum Denemesi
Bu da modifiyeli yavrular için yaptığım küçük akvaryum.

Pipo filtrenin su çıkış kısmına gördüğünüz gibi bir kutu koydum. Su içine akıp kutunun altına açtığım deliklerden çıkış yapıyor. Oraya giderken orta ebatta lav kırıklarından geçmek durumunda kalıyorlar. Çıkışta balıkları rahatsız etmeyecek bir akıntı oluşturuyorlar ve en güzel kısmı deliklerden su çıkarken küçük hava kabarcıklarınıda çıkartıyor. Tam çıkış kısmına biraz taş ve lav kırığı koydum olası fazla akıntıya karşı küçük bir set oluştursun.
1 gün öncesinden iki adet ilacını döküp, filtreyi boş şekilde çalıştırarak akvaryumu hazırladım.
Su üstü bitkileri ile de destekledim.

İlk olarak bir tane lepistes koymuştum, galiba en kötü 1 aylık genç balıktı.
İlk etapta korktu hareket etmedi, sonra biraz hareketlendi ve sonrasında normale döndüğünü düşündüm, akabinde yavruları öyle koydum.
1 saat sonra çılgınca bitkilerin arasından dikine dönerek dibe hızla yüzdü ve taşların arasına gitti, sonrasında ölmüştü. Korkum su da bir şey mi var da öldü! ama kaç saat geçti yavrular çok mutlu şekilde yaşıyor ve ölüm yok (inşallah da olmaz)

Neyse işte fotoğraf ve videosu.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204964/260820190326591.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204964/260820190326511.jpg[/IMG]
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=SavjExDzrvg[/VID]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 432 Online Kullanıcı, 235 Üye

Online Kullanıcılar

mcmert, ka2n, Aeran, faruk7481, reano, AQUAVARYUM, Kınayu, Trakia, SaRCoPhiLiuS, sadullahsoylemez, bugrahcebi, Murat. Yalçın., Ofsedef, nemonobody, jjmuzo, cashercash, JaapStam, erensimsek, apistoapisto, tosbag, alvin21, Turgay 34, morfimorfi, mlkrgln, ALPDEM, Murat8, merdyen, Turancol, Koksal Gurkan, AmazonDream, cozsahin, ersel, Sheyda27, yasar35, tathadr, Goksen, sonbahar78, zekigonlum, KingScorpion, orimohito, muratabi54, nemo61_4, nzm06, Slanq, pippen, enginm2000, drersayan, SCORPION_79, rifai, keremmina11, okan_sertkaya, Ufukbirdal, yucesoy83, Alehar, Qguz, H. KAYA. GEMLİK., aziz_basak, psykhe, nida05, Baris_gkts, suleymansane, sempathyc, Nadirmbuna, ibrahim3335, _RdnC_, Fatih ÇE, darkaura, Noyes, cankose, ternapi, FurkanKöse59, HobiKaan, alias46, hsntarik, Bayulker, DeviLLe, Shateiel, MURAT111, serhatktnci, Vangolaa, deepahm, Bshkk, EmrECaNNN, Alcynone, gyunda, orkali, meka130, fatihkuzen, gokhan0322, AdiL35, braweheart, AtlasPoyraz, MKA1923, kusay, zephyrr, emrenouma, Fikrep, Vasfi, AnKaRa, sinanb85, peker55, s3lck, icelebi, benparker, Acil Stop, MurathanM, Black37, ilker2626, beyazgul, CaneCorso, Unal54, FurkanYnk, Mikail Erdoğan, dusumsel, Aspet, ankara0606, balıkhastası, korayhan, Gökhan1907, Quersian, vetet, thecrash, koeklue, Bonzi, Aniello, lazarusv20, Dimidiochromis, cenkistan, gokhanksm, shark2, eferotti, Ali Rıza DURTAŞ, Cihanturk, erenerkekk, Mertmmtgl, cyhn84, AlperTasci, Sesuvar, denizulucutsoy, Pittbull, emrahbilik, sarper66, grandturco, akurt, Yakup Dinç, Tropikalbalık, ismylifee, Yusuf.Yilmaz, Orkinoz22, Starion, TimKo, Grkom16, Comratex, Best Fish, Aporetti, themay, atesh, Zulkarneyn, DogusKar, eozen81, Arapaima, altan16500, Akyavrum, hakancez, gunata2003, adige81, Lovernes16, KoNsEpT06, ydenizb, hasanumut, hak45, Cem Altay, UmitYilmaz, diaslayt, ozan_1903, erulusoy, yenichery, Akvaryum8585, luffynewgate, emregök, neferheru, Fahrikurt, tuncerhan, Nitalis, esensml, Street Parrot, Ayokyil, Sahiniin10, m3mm7r, forester64, esyusuf, tiger2, aquagarden, Bilgekarga, Morpho, Gastropoda, ahmet.yildiz, Emre Gocmenoğlu, Ali kemal 48, TurX, Ercan4lp, inspector, aktivist06, BoraBerkol, BabySoul, Serkanhan, hanil, Shotokan, Levent Gltknr., CanliDoğuranAvcı, RedonTheo, Ozcandemirr, omercldr, Clear, Bora B, Hasanahshsjh, Nursun, Buluthsn, Mustafa kula, çulsuz, BlackHorse, mehmetnar, Fatih tll, FerKan, Zordre, bahadir06, Furkann66, tkahramaner, DenizVurucu, Adnan53, aquascapeworld, Hasanincesoy, saltun, RaspberryChoco, meto55, fatihincky,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,772,242 Mesaj
  • 405,431 Konu
  • 91 Forum
  • 143,661 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,906 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.