ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rhino
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Kasım 2017 00:02
Son Ziyaret:
11 Ağustos 2020 18:08
Toplam Mesaj:
12 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kemal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kemal

SON 10 MESAJI

Üst Ve Alt Yüzgeçlerin Diplerinde Nokta Kızarma
Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için sorunumu çözdüm yazıyorum ki diger arkadaşlarda çözsünler.
Karantina akvaryumum yoktu bende 20 litrelik saklama kabına hava motoru ve ısıtıcı koydum. dinlendirilmiş 20 litre suya 2 çay kaşıgı tuz koydum ve iyice erittikten sonra akvaryuma döktüm. ısıyı 30 derece yaptım 12 saat sonra yüzde 50 su çekip tekrar suyu tamlamlayıp 2 çay kaşıgı tuz daha yapıp döktüm. ısı hala 30 dereceydi. bu şekilde 2 gün devam ettikten sonra kırmızılıklardan eser kalmadı. sorunum herhangi bir parazitten degil amonyak yada nitrat patlamasından kaynaklı imiş. bilginiz olsun.
Üst Ve Alt Yüzgeçlerin Diplerinde Nokta Kızarma
6 yıldır sarı prenses bakıyorum. Bugüne kadar hiçbir hastalık olmadı akvaryumumda o yüzden hastalık konusunda acemiyim. Geçen arkadaştan 1 dişi 1 erkek 9 cm beyaz prenses bir tanede kahverengi cinsini bilmedigim bir ciklet alıp karantina akvaryumunda ısıtıcı ve hava taşıyla bakmaya başladım. Balıklar 4 gün boyunca sıkıntısız takıldılar. Erkek dişiyi dürtüyordu ama aldırış etmedim. Dikkatimi çeken nokta İlk geldiklerinde aşırı derecede dışkıladılar akvaryumun tabanı resmen dışkı oldu. Eleman çok besliyormuş kol gibi dışkıladılar hayvanlar saatlerce. Neyse sonraki gün ıspanak yapragı attım biraz yediler pislediler akvaryum da da kötü bir hal aldı. Ben bişey olmaz dedim 2 gün bu pislikle iç içe yaşadı hayvanlar.
Bugün yem atmak için akvaryuma baktıgımda dişi beyaz prensesin üst yüzgeçlerinin dipleri nokta nokta kıpkırmızı kanlanmış. (Aşağıdaki resim temsilidir fakat kanlanma birebir aynıdır. Gece geç saat oldugundan foto çekemedim. Kanlanma aynı aşagıdaki resimdeki gibi nokta nokta alt ve üst yüzgeçlerde) Alt yüzgeçleri ve anal yüzgeçlerinin dipleri kıp kırımızı olmuş. Birde ara ara kafasını bir saga bir sola dogru sallıyor.
Bir adette kahverengi türünü bilmedigim ciklette ise kuyruk kısması ve durdugu yerde kafasınını anlık olarak bir saga bir sola sallıyor 10 sn saniye de bir tekrar ediyor sallama durumunu. Yemi agzına alıyor çevirip tükürüyor. Ara ara hava hortumuna falan sürtünmeye çalışıyor. Sürtünme tek bu balıkta var. Ama en çok dikkat ettigim durdugu yerde yada yüzerken kafasını saga sola hızlıca sallıyor ve kuyrugu sürekli kısık şekilde. Dış parazit gibi geldi ama dişi ve erkek beyaz prenseste dış parazit belirtileri yok
Beyaz erkek te bir sıkıntı yok.
Birde karantina akvaryumunun kapağını açtıgımda leş gibi agır bir amonyak yem kokusu karışık bir koku geldi burnuma halbuki çok az yemleme yapıyorum. Kuyruk erimesi yok Sadece dişinin kuyrugun ucunda da hafif kanlanma var ama onun nedeni erkek kovalıyor sürekli taciz ediyor sebebi bu diye tahmin ediyorum. kahverengide ise kuyruk kısması var.
Size sorum bu hayvanlar amonyak zehirlenmesi mi olmuş yoksa dış parazit mi ? internette araştırdıgım kadarıyla üst yüzgeçlerin nokta nokta diplerinin kanlanması amonyak patlaması yada nitrit patlamasından diyorlar ama eger nitrit patlaması olduysa dış parazit olmuş gibi kafalarını neden saga sola sallayacaklar ayrıca kuyruk kısması da var?
20 litre karantina tankına bugün ısıyı 30 dereceye alıp yüzde 70 su degişimi ve 2 çay kaşıgı kaya tuzunu ilave ettim ama pek bir degişiklik olmadı. Metilen mavisi öneriyor musunuz ? Bu balıklar dış parazit mi yoksa amonyak zehirlenmesi siz ne dersiniz ? Kafalarını saga sola hızlıca sallamalarının ve sistematik tekrarlamalarının nedenleri ne olabilir ?

[IMG]https://i.hizliresim.com/PqPZy6.jpg[/IMG]
@bjkalley [EDIT]rhino,2020-01-23 04:16:40[/EDIT]
Sarı Prenses Kavga Ve Yan Yatma
Arkadaşlar dişi sarı prensesim yavru almıştı. Bende yavruluk yok diye kendim yavruluk yaptım üst kısmını açık bırakmıştım. Nası olduysa bir tane erkek zıplayıp o delikten girmiş ve yer dar oldugundan heralde dişiyi parçalmış. kuyrugunun yarısı paramparça olmuş ve kuyrugunun gerilerine dogru bütün pullarını yolmuş kıpkırmızı olmuş o bölgeler. Hayvanı bugün görünce hemen ordan çıkardım ana tanka aldım ama biraz yüzüyor ve hemen yan yatıyor. Ayrıca zar zor nefes alıyor. Acil olarak ne yapmam gerek ? Ayrı bir tanka almalımıyım ? Ana tankta herhangi bir saldırı yok diger balıklar tarafından. Tuz banyosu falan mı yaptırayım ne yapmalı sizce ? Çok acil yardımcı olursanız sevinrim. Hayvan ölmesin. kurtarabilirsek kurtaralı
Edit: Şu an 10 litrelik bir karantina tankına aldım hayvanı. 1 çay bardağı suda 1 çay kaşığı tuzu eritip döktüm. 1 tane de flagy tablet eritip döktüp. Bunlar dışında önerileriniz olursa bekliyorum.
Edit 2: Hayvan öldü. Allah rahmet eylesin.[EDIT]rhino,2017-12-12 20:37:54[/EDIT]
Sarı Prenses Kavga Ve Yan Yatma
Arkadaşlar dişi sarı prensesim yavru almıştı. Bende yavruluk yok diye kendim yavruluk yaptım üst kısmını açık bırakmıştım. Nası olduysa bir tane erkek zıplayıp o delikten girmiş ve yer dar oldugundan heralde dişiyi parçalmış. kuyrugunun yarısı paramparça olmuş ve kuyrugunun gerilerine dogru bütün pullarını yolmuş kıpkırmızı olmuş o bölgeler. Hayvanı bugün görünce hemen ordan çıkardım ana tanka aldım ama biraz yüzüyor ve hemen yan yatıyor. Ayrıca zar zor nefes alıyor. Acil olarak ne yapmam gerek ? Ayrı bir tanka almalımıyım ? Ana tankta herhangi bir saldırı yok diger balıklar tarafından. Tuz banyosu falan mı yaptırayım ne yapmalı sizce ? Çok acil yardımcı olursanız sevinrim. Hayvan ölmesin. kurtarabilirsek kurtaralım
Edit: Şu an 10 litrelik bir karantina tankına aldım hayvanı. 1 çay bardağı suda 1 çay kaşığı tuzu eritip döktüm. 1 tane de flagy tablet eritip döktüp. Bunlar dışında önerileriniz olursa beklyorum.
Edit 2: Hayvan öldü. Allah rahmet eylesin.[EDIT]rhino,2017-12-12 20:38:13[/EDIT]
Sarı Prenses Baş Yukarı Dik Yüzme Ve Dibe Çakılma
[QUOTE=bjkalley]Olayını mantığını sormanız çok güzel.

Bröveli dalgıçım, biz de dalışta üzerimize hava kesesi takarız, suda istediğimiz seviyede nötr kalabilmek için dibe indikçe elimizdeki kumanda tuşuna basıp tüpten yeleğe hava göndererek şişirir, su yüzeyine doğru çıktıkça da indiririz. Balıklarda bu işi yapan hava kesesi var, hatta dip balıklarının bi çoğunda körelmiş, ufalmıştır.
Bunlar ölen bir kardinal tetrayı açıp incelediğimde mikroskopla çektiğim hava kesesi görüntüleri.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/011020160003461.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/011020160003451.jpg[/IMG]
İki tip kese problemi var, birincisi fazla şişmesi ve balığın istemsizce su üstüne çıkması, diğeri fazla inmesi veya su toplaması böylece balığın taş gibi dibe çökmesi.

Bazı balıklarda kese mideye bağlı, bazılarında ise ayrı özerk bir organ, sadece kan ile gaz alışverişi yapıyor. Yanılmıyorsam japonlarda bağlı cichlidlerde değil, ama emin değilim araştırmam lazım. Sizdeki balıkta ya içinde su var, ya baskı yapan başka bir organ var. Epsom tuzu da bezelye de laxative yani müshil yapıcı olarak geçer ve eğer bu baskıyı yapan mide veya bağırsaklarsa bunlardaki baskı yapan gazı boşaltarak balığı normal hale getirmeye yarar. Tuz yine suyun iyon dengesini değiştirerek balığın kesesinde su varsa bunun birazını atmasını sağlar. Normalde balık veterineri olsa ultrasonda bakar, içinde su mu var, yoksa dışarıdan baskı mı var anlar, su varsa örnek alır, bakterili bir sorunsa antibiyotik kullanır, yok bakterili değil de normal su birikmesi olmuşsa suyu çeker orası zamanla havayla dolar ama tabi böyle bir uygulamayı yapacak birikime sahip değiliz, ben yapmayı göze alamam. O yüzden dışarıdan basit müdahalelerle balığı toparlatmaya, toparlamıyorsa da yaşadığı kadar yaşatmaya çalışmak en doğrusu.[/QUOTE]
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Gerçekten detaylı, bilgilendirici bir cevap olmuş. Benim balığımın hava kesesine herhangi bir organın baskı yapacağını zannetmiyorum. Çünkü hem erişkin 2 yaşında bir hayvan hemde midesi zaten içine göçük yani yem yediginde esneyebiliyor vücudu. Öneriniz üzerine belli bir süre kuru olmayan ıspanak bezelye marul salatalık havuç gibi besinlerle besleyecegim. Eğer düzelme olmazsa o şekilde yaşayacak. Çünkü elimden başka birşey gelmez. Hava kesesi inmesi yada patlaması malesef çözümü çok zor olan birşey. Fakat hava kesesi şişme ve suyun üzerine çıkma gibi durumlar olsa bu biraz daha çözülebilir bir durum. Youtube da bazı kişiler igne ile hava almayı göstermişler. Ama dedigim gibi hayvan dibe çöktügünden hava dolması degil tam tersi inmesi ile alakalı bir durum.
Sarı Prenses Baş Yukarı Dik Yüzme Ve Dibe Çakılma
[QUOTE=BabySoul]Hava kesesi problemi bazen sindirim sistemi(mide) ile alakalı olabiliyor 1-2 gün aç bırakmanızı tavsiye edeceğim. Ondan sonra bezelye gibi sebze türü gıdalar verin tabi balığı gözlemlemeye devam etmelisiniz. Bu arada balığın dışkısı ne durumda? [/QUOTE]
Dışkısında herhangi bir problem yok. Normal renkte ve uzunlukta. Hava kesesi probleminin başladığı ilk günler midesi içeriye göçüktü. Sonra düzeldi.
Sarı Prenses Baş Yukarı Dik Yüzme Ve Dibe Çakılma
[QUOTE=bjkalley]Hava kesesi problemi. Çok fazla nedeni olabiliyor. Sebebine göre ve ilerlememiş durumlarda haşlanmış soyulmuş bezelye, epsom tuzu banyosu gibi durumlar kurtarabiliyor. Bu şekilde yıllarca yaşayan betam oldu. Eğer sebep olan şey başka bir iç hastalık değil de hava kesesinin kendisiyse sorunsuzca bakarsınız, hatta üreyebilir bile. Sorun başkaysa ilerliyor diğer organları da vuruyor ve balık ölüyor.[/QUOTE]
Sorun hava kesesi patlaması mı yoksa başka bir hava kesesi sorunu mu ? Haşlanmış sebzenin hava kesesine ne gibi bir faydası olabilir ? Yada tuz banyosunun ? açıklayabilirmisiniz
Sarı Prenses Baş Yukarı Dik Yüzme Ve Dibe Çakılma
[QUOTE=hobiciakvarist]Balığınızn sarı prenses olduğundan eminmisiniz? Sarı prenses'lerin üs yüzgeçlerinde siyah şerit olur. Balığınızı ben daha çok dişi bir saulosi'ye benzettim. Sorunuz ile alakasız gibi gözükse de bu yorum aslında alakalı.

Eğer balık saulosi ise ve beslediğiniz yem eğer etçil ise, otçul beslenen saulosi sorun yaşamış olabilir. Hava kesesi durduk yere zedelenmez ancak yanlış beslenmekten zedelenebilir, yani beslediğinyem etçil olduğundan ve bu balık otçul olduğundan bu sorunlar meydana gelmiş ihtimali yüksek.

Bu bilgiler ışığında, dışkısı normal diye iç parazit olasılığını da gözardı etmeyin. Yanlış beslenmeden dolayı etçil yemlerde olan parazitler de etkiliyor olabilir.

Spiriluna bazlı otçul bir yem alıp beslemenizi tavsiye ederim. Durum devam eder ise bu yeme iç parazite uygun ilaç ekleyerek verebilirsiniz (örneğin metrodinazol içeren flagyl veya levamizol).[/QUOTE]
Sarı prenses hocam. Siyah şeritler var ama dedigim gibi video temsili benim balıgıma ait degil. Benim balıgımda dediginiz gibi siyah şeritler mevcut. Videoyu sadece hareketleri davranışları aynı oldugu için kullandım. İç parazit olmadıgına eminim. Hastalık olmadıgına da eminim. Yem konusunda 2.5 senedir aynı yemleri kullanıyorum. Akvaryumumda 10 tane daha sarı prenses var hiçbirinde böyle bir sorun yok.

Başka fikri olan yok mudur ?
Sarı Prenses Baş Yukarı Dik Yüzme Ve Dibe Çakılma
Arkadaşlar balığım hasta değil adım gibi eminim. Midesi çöküktü önce iç parazit sandım. Fakt Yem yiyor hayvan gayet canlı. Dışkısı falanda normal. Bi kaç gün ayrı akvaryumda besledim midesi düzeldi fakat dibe çökme yüzememe sorunu çözülmedi. 3-4 gündür hayvan yüzmeye çalışıyor yukarı çıkıyor fakat kendini bırakınca direk suyun dibine çöküyor ve kumların üstüne oturuyor. Hava kesesi patlamış olablir mi ? Eğer öylese durduk yere hava kesesi patlar mı ? dişi sp hiçbir sıkıntısı yok. Tek sıkıntısı bu. Video da atıyorum video temsilidir fakat hareketler aynı. Bu şekilde yukarı bakarak yüzüyor. Kendini bırakınca da kademeli olarak dibe çöküyor ve kumların üstünde sanki dinlenirmiş gibi sakince duruyor. Normal yüzerkende kendini bırakınca yine suyun dibine çöküyor. Birde bir diger nokta kuyruk kısmı yüzerken yılan gibi oluyor yani kıvıra kıvıra yüzüyor. Diğer balıklar kuyrugunu bu kadar kıvırmadan yüzüyor. Dikkat edersiniz zaten videoya. Bilgisi olan arkadaşlar umarım beni aydınlatır.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=rsfEXmbD5nM[/VID]
Sarı Prenses Baş Yukarı Dik Yüzme Ve Dibe Çakılma
Arkadaşlar balığım hasta değil adım gibi eminim. Midesi çöküktü önce iç parazit sandım. Fakt Yem yiyor hayvan gayet canlı. Dışkısı falanda normal. Bi kaç gün ayrı akvaryumda besledim midesi düzeldi fakat dibe çökme yüzememe sorunu çözülmedi. 3-4 gündür hayvan yüzmeye çalışıyor yukarı çıkıyor fakat kendini bırakınca direk suyun dibine çöküyor ve kumların üstüne oturuyor. Hava kesesi patlamış olablir mi ? Eğer öylese durduk yere hava kesesi patlar mı ? dişi sp hiçbir sıkıntısı yok. Tek sıkıntısı bu. Video da atıyorum video temsilidir fakat hareketler aynı. Bu şekilde yukarı bakarak yüzüyor. Kendini bırakınca da kademeli olarak dibe çöküyor ve kumların üstünde sanki dinlenirmiş gibi sakince duruyor. Normal yüzerkende kendini bırakınca yine suyun dibine çöküyor. Birde bir diger nokta kuyruk kısmı yüzerken yılan gibi oluyor yani kıvıra kıvıra yüzüyor. Diğer balıklar kuyrugunu bu kadar kıvırmadan yüzüyor. Dikkat edersiniz zaten videoya. Bilgisi olan arkadaşlar umarım beni aydınlatır.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=rsfEXmbD5nM[/VID][EDIT]rhino,2017-11-03 00:10:36[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.