ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sangarios
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
261
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Ocak 2017 14:40
Son Ziyaret:
15 Saat 9 Dakika önce
Toplam Mesaj:
189 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
18 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
emre
Doğum Tarihi:
19 Eylül 1982
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

emre a.

SON 10 MESAJI

80x45x45 Bitkili Akvaryum (eski Tanka Yeni Âdet!)
[QUOTE=grsy]Maşallah çok güzel görünüyor canlılarda eklendimi tam seyirlik 👏🏻👍🏻[8)][/QUOTE]

teşekkürler. cidden ben de heyecan ve merakla bekliyorum ne olacak diye. sabırsızlanıyorum biraz sanırım.

ufak bi güncelleme ekleyeyim: eklenen aydınlatma ile pearling başladı, şimdilik görünür bir yosun yok ama daha çok yeni, uzun vadede ne olacak merak ediyorum.
80x45x45 Bitkili Akvaryum (eski Tanka Yeni Âdet!)
İlk kurulumu baz alırsak 20 gün oldu tank kurulalı. kurulumdan 1 hafta sonra yeni birkaç bitki ilave ettim ve fluval 307 kullanmaya başladım. 2 haftaya doğru dayanamadım ve co2 yu bağladım. o tarihten bu yana co2 veriyorum ve haftada en az 2 kere en az %30-40 su değişimi yapıyorum.

herhangi bi yosun-diatom sorunu yaşamadım. tek tük 1-2 cm saç yosunu var ama gözardı edilebilecek kadar şimdilik. bugün ek bir anahtara bağlı 12 watt 6500k beyaz led daha ekledim aydınlatmaya. bir süre de bu şekilde denemeyi düşünüyorum.

monte carloların çoğu adapte oldu ancak bazıları (özellikle sağ tarafta olanlar) yaprak saydamlaşması yaşadılar. şimdilik emers/submers değişimdendir diye tahmin ediyorum, başka bi durum varsa zamanla ortaya çıkar. aydınlatmayı uzun vadeli olarak yükseltmedim aslında, hem denemek istiyorum hem de bitkilerin ilk başta daha hızlı gelişmesini istedim ki balıklar gelmeden yerlerine yerleşsinler ve müdahale/ayar daha kolay olsun. yosun oluşumu olacak mı özellikle merak ediyorum ve denemek istedim. belki böyle devam ederim ama büyük ihtimalle 21 watta dönerim ve bakım programını uzatırım.

tankta balık yok, hala yedek tanktalar ancak başlı başına bir ekosistem oluşmaya başladı. yassı solucandan, yuvarlak solucana, cyclopsdan minare salyangoza kadar türlü türlü yaşam kendi halinde kontrolsüz çoğalıyor. balıklar tanka gelince canlı yem ziyafeti çıkacak gibi... [:)]

ufaktan gübrelemeye başlamıştım ama kestim, tropica'nın 90 gün programına uymaya çalışıcam, işim biraz kolaylaşır böylelikle.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192768/220120202113171.jpg[/IMG]
Nasil Sivi Gubre Hazirlanir?
[QUOTE=mrah]

oksilab [:iyi:][:)][/QUOTE]

Emrah bey, diğer taraftan almış bulundum ama yarı yarıya fiyat farkı var, bi farkı var mıdır? diğerini kullanamaz mıyım? çok değil mi ya fiyat farkı, şaşırdım açıkçası.
Nasil Sivi Gubre Hazirlanir?
Bir kere alıp yıllarca kullanınca nereden ne alınır bilgisi kalmıyor tabii insanda. [:)]

şu anda potasyum nitrat bulabileceğimiz güvenilir site neresidir acaba?
Gübre Tavsiyesi
[QUOTE=Brk26]Teşekkürler arkadaşlar.

Kararımı verdim. NPK yı kendim yapacağım. Zaten alanım gereği gübreler hakkında fazlasıyla bilgi sahibiyim. Şelat vs. olayları olduğu için trace ve demiri Seachem alacağım. Sıvı karbon konusunda kararsızım tüplü sistemde illa gerekli midir emin değilim.[/QUOTE]

daha öncede bazı başlıklarda konuşulmuştu, reeflowers ürünlerinin tavsiye edilen kullanımları çok ihtiyatlı, her akvaryumda en az olabilecek şekilde ayarlanmış. ışığın biraz yüksek olduğu co2 destekli akvaryumlarda yetersiz kalıyor.

tropica ve seachem gübreler gerçekten kaliteli ve yeterli ama bizim ekonomik şartlarımızda makul fiyatlara gelmiyor kullanım dozajından dolayı. en sağlıklısı ve sürdürülebilir olanı diy gübre. forumdaki Emrah bey'in (mrah) "nasıl sıvı gübre hazırlanır" başlığı bu konuda çok iyi bir kılavuz (telefondan yazıyorum linki bulamadım şimdi).

test kitleri konusunda ise yukarıdaki arkadaştan farklı düşünüyorum. "estimative index" yöntemi test kitlerine ve onlara harcanacak parayı gereksiz kılıyor. rotalabutterfly'dan yapacağınız birkaç basit hesap ile ihtiyacınızdan fazlasını dolayıp gübre eksikliği ihtimalini neredeyse yok edebilirsiniz ve böylelikle (eğer olur da) herhangi bir sorunla karşılaşırsanız diğer faktörlere (ışık şiddeti, yüksekliği, sirkülasyon, co2 vb) odaklanabilirsiniz.

excel tüplü sistemde gerekli değil ama onun yanında kullanılabilir, seachem'de aynı şeyi söylüyor. bizde genelde yosun oluşumuna önlem olarak kullanılıyor (ki bende yeni tankımda aynı şekilde kullanıyorum). tankta canlı varken ve yeterli gübreleme, aydınlatma, sirkülasyon, co2 dengesini tutturduktan sonra düzenli kullanımına gerek yok. mevzu bahis zaten seachem Excel değil de reeflowers sıvı karbon ise tankta canlı varken hiç bir şekilde kullanmayacağım bir ürün olur çünkü excel'e göre tehlikeli bir ürün, tavsiye edilen miktarda bile tanktaki canlı yaşamına ciddi olumsuz etkilerini gördüm geçmişte (benim dışımda birçok kişi de gördüğünü yazmıştı). tankta canlı yokken yine kısa süreli tedbir amaçlı kullanılabilir ama dediğim gibi uzun vadede gerekli değil.

ei yönetimini araştırmanızı tavsiye ederim. diy gübre konusunda meseleyi büyük oranda halletmiş olursunuz.
Kaplumbağam Hasta
[QUOTE=Ömer can 301]Kaplumbağam yaklaşık 1,2litre bir akvaryumda yaşıyor ve daha yavru 1 haftadır yediği yemi tekrar çıkarıyor ve kabuğu beyazlamaya başladı ısıtıcısıda var ve hiç yüzmüyor lütfen yardımcı olun

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208395/210120200045131.jpg[/IMG][/QUOTE]

ısıtıcı var derken su içinde mi ısıtıcı var yoksa dışarıda güneşlendiği alanda mı ısıtıcı var? ev sıcaklığı kaç derece? suda nasıl bir filtreleme var?
80x45x45 Bitkili Akvaryum (eski Tanka Yeni Âdet!)
[:D][:D][QUOTE=ityo39]Benim sistemde wifi ile bağlanıp bi kullanıcı arayüzü üzerinden ışığın artıp azalma rampaları ve gücü ayarlanabilio. Yüzdesel olarak maks 42 watt olan aydınlatmayı kısabiliyorum.[/QUOTE]
hazır bi sistem midir bu yoksa birisi mi yaptı? (gerçi sonuçta hazır sistemi de birisi yaptı ama anladınız siz beni) [:)]

[QUOTE=Akkaplan92]Hayırlı olsun,hoş bir tasarım olmuş. Sağlıklı,uzun ömürlü olmasını dilerim [:)][/QUOTE]
teşekkür ederim.

[QUOTE=grsy]Maşallah çok güzel ama su sonrası zemindeki tepe biraz düzleşmiş ama devam devam 😁
Yeni gelişmeler ile yeni fotoğraflar bekliyoruz[/QUOTE]
teşekkür ederim. aslında ciddi bi değişiklik olmadı ama kökü biraz kurcalayınca oynamalar oldu haliyle. suyun ışığı kırmasının da etkisi var sanırım. ufak tefek bitki eklemeleri de oldu. fırsatım olunca son halini paylaşıcam.

[QUOTE=Abacus]Her şe güzel de o lambanın kablosu çok kötü ya :([/QUOTE]
[:D][:D][:'(][:D] söylemeseniz hiç hatırlamayacaktım, tamamen unutmuşum! değişiklik yapınca aydınlatmada elime gelen kabloyu kullanmıştım. siyah bi banta sarayım en azından. teşekkür ederim.

[QUOTE=Goksen]Kurulumunuz hayırlı olsun.
Kökü bitkiler ile güzel kapatmışsınız. Biraz daha gelişim olduktan sonra bitkilerin arasından çok güzel görünecektir. Tabanı monte carlo ile kaplamayı bende bi kaç arkadaşın tavsiyesi üzerine deneyeceğim. Micra-cuba-monte carlo bu 3 lüyü farklı zamanlarda hep denemek istedim bakalım nasıl olacak.
Aydınlatmayı dolaba nasıl monte ettiniz acaba? Benim armatürde aldığım arkadaş tavana asıyormuş. Benim öyle asma şansım yok malesef ama dolabın arkasından yukarı kadar bi aparat ile tutturmayı dusunuyorum. Arka tarafın fotografını paylaşma şansınız var mı acaba?
Tekrardan hayırlı olsun, sağlıklı günler.[/QUOTE]

teşekkür ederim. arka tarafta akvaryumun üstünde durduğu çerçeveye monte durumda iki ayak var. onları köşebentler ile sabitlemiştim. basit bi sistem yani aslında. yukarıda linkini koyduğum eski tanıtımda olması lazım. olmadı buradan detaylı anlatmaya çalışırım.
Yeni Nesil Power Led Armatür
Bizde niye yaratıcı, akılcı şeyler çıkmaz diye hayıflandığım bir dönemde gördüğüm en akıllıca, yaratıcı tasarımlardan birisi olmuş. buradan başlayıp çok farklı tasarımlara da gidebilir bu tasarım, modüler olması ciddi avantaj. asılabilir bir versiyonu da düşünülebilir sanki. dışarıdan aydınlatma almayı düşünürsem ilk sizin kapınızı çalıcam o kesinleşti. [:)] aklınıza elinize sağlık...
Yeşil Nokta Yosun
Arkadaşların yazdıklarının çoğuna katılıyorum ama naçizane fikrimi de söyleyeyim. 50 litre hacim için 18w power led çok geldi bana. mustafa beyin hesabını baz alırsak (ki o bile azıcık yüksek gelmiştir bana, kendi tecrübelerime göre) 15w'ın yeterli olması lazım. ışık süresinin düşürebilirsiniz faydası olur ama şiddeti yüksek olduğu sürece yeşil nokta yosunu ile baş etmek zor. 18w 'ı değiştiremiyorsanız en azından yüksekliği arttırmanız faydalı olabilir. ne kadar güçlü ışık, o kadar çok gübre ve bakım demek. ışık şiddetini azaltmak gübre ve co2 tüketimini azaltacağı için bakım ve dengeyi bulmak kolaylaşıyor. yukarıda da yazıldığı gibi dengeyi tutturmak biraz zaman alabiliyor.
35x35x35 Nano - Gizemli Yeşil Dünya
[QUOTE=gokhan0322]Ölçüler:35x35x35
Canlı Türleri: karides, elma salyagozu, cüce vatoz
Bitki Türleri: bilinmiyor
Tankın Yaşı:6 ay
Filtrasyon ve Işıklandırma:iç filtre ve 24 watt spiral ampul
Tasarım ve Dekorasyon: dere kumu, gnays kaya, magrow kökü.

Bunu yaparkenki amacım akvaryumda bir derinlik hissiyatı ve doğal habitattan bir kesit oluşturmaktı. Umarım sizler de keyif alırsınız.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/160702/130120201102311.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/160702/130120201102321.jpg[/IMG][/QUOTE]

önümüzdeki haftalarda kurmak istediğim karides akvaryumunu kurmuşsunuz, ellerinize sağlık. çok güzel görünüyor. bir kaç sorum olacaktı:

1) araştırmalarımda genelde bu boyutlarda 12-15 watt kompakt floresan ampul kullanıldığını gördüm, 24 wattta herhangi bir olumsuzluk ile karşılaştınız mı?
2) yüzeydeki seperatörü neyden/nereden yaptınız/aldınız? özellikle araştırdığım bir şey bu, henüz uğraştırmayacak bir çözüm bulamadım. siz nasıl hallettiniz?

tekrar ellerinize sağlık. sevgiler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.