ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Enisikizler
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
121
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Haziran 2016 19:42
Son Ziyaret:
2 Saat 7 Dakika önce
Toplam Mesaj:
183 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
52 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Enis ikizler
Doğum Tarihi:
04 Temmuz 1991
Yaş:
28
İl:
Izmir
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Enis ikizler 270 lt de flower horn

SON 10 MESAJI

30 Litreye 300w Isıtıcı
[QUOTE=littlefish]

[:)))] öncelikle; evet isminizi yanlıs yazmışım hemen düzelttim,

Ben size sitem etmedim, yazdıklarım direk size değildi, konunun saçma yerlere gelmiş olmasıyla ilgili
dertleşme babındaydı diyebiliriz, yorumunuzun ilk kısımlarına katiliyorum, ama sırf birileri tartışmayı sürdürüyor diye yeni al önerinize katılmıyorum. O yüzden alınmayın lütfen[/QUOTE]

Konuda o kadar çok tartışma olmuş ki sizin de cümlelerinizden bir sitem sezdim :) sitem değil de dertleşme şeklinde yazdıysanız sıkıntı yok açıklamaniz için teşekkürler :). Aslında yenisini al önerim de biraz kinayeli bir önerim oldu. Ama benim fikrimce de kullanmasında sakınca yok :) hatta isterse de elimde bir 50 wat ısıtıcı da mevcud eski akvaryumumdan kalan. Köşede duruyor. Adres verirse kargoya verebilirim çorbada tuzumuz bulunur :)
30 Litreye 300w Isıtıcı
[QUOTE=littlefish]Enes bey
Muhammet bey de söyledi, bende ilk yorumu yazdım konu sahibine,
Konu sahibinin cümlesini okursak

"Merhabalar. 30 litrelik yavru akvaryumumda ısıtıcı kullanmam gerekiyor. Ancak elimde sadece 300watt ısıtıcı var. [K]Mecburen bunu kullanmak zorundayım.[/K] Bu ısıtıcıyı 30 litre akvaryumda kullansam sorun yaşar mıyım? "

Adamın elinde 300w isitici var ve 30 litre bir akvaryum var, [K]teorik olarak kullanamamasının hiç bir engeli yok.[/K]
Elektrik masrafi açısındanda 50w lik bir isiticiyla aynı masraf, 300w hizli isitip az çalışır tek fark bu. Direk 300w sana olmaz diyemeyiz.

*Kimse sormuyor senin 30 litrelik akvaryumun ölçüleri ney ( belki adamin akvaryumu dikey dik bir şekilde koyabilecek)

*Kimse sormuyor senin bu 300w hangi marka ? hangi model ?
Belki 1980 lerden kalma iki başlıklı ısıtıcı, belki eheim in suyun içinde çaprazlama durabilen modeli.

Bunları sormadan kimsenin kullamazsın demeye hakkı yoktur.
İnsanlara gereksiz para harcatmaya çalışmaktan başka birşey değildir.

Ayrica ben yillardir bütün akvaryumlarımda suyun tamen içinde kullandım, ve hiç sera eheim gibi pahali markalardan ısıtıcım olmadı [:)]

Tatlı su akvaryumum variken 500 litre akvaryumumda su değişimi sırasında fişini çekmeyi unuttuğum için
2 tane ısıtıcı bozmuş biri olarak da bir sorun yaşamadım.
Biri 500w demir bir isitici idi, diğeri smart 300w cam ısıtıcı idi cam olan su yükselirken çatlayıp akvaryuma dağıldı, fark ettim fişi çektim camları topladım yeni ısıtıcı aldım ve yola devam ettim benim yaşadığım şey daha büyük risk olmasına rağmen bir şey olmadı.

Ihtimallere gelecek olursak, derhal ötenazinin serbest olduğu bir ülkeye taşının ve hayatınıza son verin derim.

Çünkü binde milyonda ihtimaller dahilinde; yolda giderken kafaniza saksı vb cisimler düşebilir, her an bir araba çarpabilir, sizin kullandığınız bir araca alkol almış başka bir araç çarpip ölebileceğiniz, sakat kalabileceğiniz, yaralanabileceğiniz, kazalar geçirebilirsiniz.
[/QUOTE]

Sevgili kardesim özel üye littlefish. İsmim enes değil enis. 4 harfli bir ismi bile önce okuyup sonra yazarken doğru söyleyemeyen bir insanin. Yazdığım birazcık uzun olan yazımın doğru şekilde anlayacağını düşünmediğim için, yazdığınız cevaba bir cevap yazma gereksinimi duymayacağım. Mutlu hobiler :) [:nazar:]
30 Litreye 300w Isıtıcı
Herkesin doğru şeyleri söylediği fakat herkesin de birbirine yanlış şeyleri söylemiş gibi davrandığı bir konu olmuş :)
Burda hayata bakış açısı devreye girmiş. Kimi insanlar çok temkinlidir. Yazılan çizilenin dışına çıkmak istemez. Binde bir ihtimal bile olsa o 1 ihtimali göze almak istemez. Kimileri de 1 hatta 10 ihtimali göze alır. Mesela benim kuzenim var. Normal 3+1 bir evde oturuyorlar. Tüm odalarda küçük yangın tüpleri ve kilerinde de büyüklerden bir tane var. Herhangi bir elektrik kaçağından çıkacak yangına müdahale etmek içinmiş :)

Isıtıcıyı tamamen sokulmaması gerektiğini söyleyen arkadaşlar o binde bir bile olsa ihtimali göz önünde bulunduruyor. Haksız da değiller. Sokulsa problem olmaz diyen arkadaslar da haksız değil. Cünkü tecrübeleri ve aldıkları ürünün üzerinde yazan ibaresiyle konuşuyorlar.

Fakat benim bu forumda anlayamadığım neden konular dönüyor dolaşıyor bir ego savaşına, dik bişeylerin başka dik bişeylere dönüşmesiyle belden aşağı ya da bir başka cevap olarak da başkasının birine şehrini ibare ederek bir nevi işi tehditleşme hesaplaşma noktasına geliyor. Cidden ilginçsiniz arkadaşlar.

Herkes eheim kullanamaz maalesef. Bende konudan sonra du bakayım bende ne yazıyor dedim. Tamamen suya sokulup istediğin gibi kullanabilirsini savunan arkadası destekleyen ibare bende de varmış. Yazmış adamlar fully submersible(waterproof) diye. Ama bendeki de eheim. Bu adamle güveniyor yazmışlar daldır suya çekinme demişler. Ama adamda başka var belki daha kaltesiz. O marka da guvenmemiş yazmamış. Konu bende eheim var ıyyy sende çin malı varsa o seni bağlar yeaaaa tarzı konusmaya gelmiş resmen.

Bu konuyu acan arkadaşıma tek önerim var. Sen iyisi mi git bir tane alvaryumuna uygun ölcülerde bir ısıtı al kurtul bu muammadan :))
Substrat Önerisi Ve Farkları ?
Dış Filtreme substrat ekleyeceğim. Almak için baktığımda birden fazla substrat çeşidi var olduğunu gördüm.

Eheim substrat, eheim substrat pro, yine eheim ehfi substrat pro, seachem matrix vs markaların ya da türlerinin olduğunu gördüm. Hepsi ayni şekilde ve miktarda olsa da fiyatları farklı.

Sorum neye göre farklar var ve ne kadar miktarda almam daha iyi? Dış filtrem fluval 406 akvaryum 270 lt civarı. [EDIT]Enisikizler,2019-10-12 16:38:02[/EDIT]
Salda Gölünün Leziz Kumu :)
Hangi konuyu acsam, eğer actığım konuda bir polemik, ben dersem doğrudur gerisi olamaz tarzında yapılan yorumlar hep ayni şahıslara ait. Site yönetiminin bu şahıslara artık bir dur demesi, uyarı yazması lazım. Forum sizler gibi insanlar yüzünde suan bu halde. Her olaya doğruyu konuşmak patavatsızlığı meydana getirir.
Isıtıcı Alttan Sumplu Akvaryuma Yerleştirilirmi
Sumplı akvaryumlarda genel olarak zaten sumpta kullaniliyor ısıtıcı. Sadece bildiğim kadarıyla buharlaşma biraz daha fazla oluyormus. Ama benİm de sump ın olsa oraya kıyarım ısıtıcıyı
Buzdolabı Bozuldu Dondurulmuş Yemler Çözüldü :(
Buzdolabina onca para vermişsin cepten paralar durduk yere uçmuş gitmiş zaten, bırak yemlerin parası da uçsun. Battı balık yan gider :) bence de riske girmeye gerek yok. Yemler tamamen çözündüyse ben de vermemenizi öneririm.
Dış Filtre Tavsiye Yorumlara İhtiyacım Var
[QUOTE=paXua]

Teşekkür ederim, çok uzun zamandır araştırıyorum ve cesaret etmeme az kaldı Fx4 için [:)][/QUOTE]

Fx serisine kötü diyen 1 kişi ve baska markayla koyaslayan dahi duymadım. Maddi konuda sıkıntı yoksa güvenerek alabilirsiniz. Hayırlısı olsun.

[QUOTE=ismet24]Substrat en kısa zamanda kullanın.[/QUOTE]
Bu hafta içi büyük ihtimal siparişini vercem. Baya etkili olacağını düşünüyorum.
Flowerhorn Günlüğüm •700litre•
Ben de flower horn besliyorum. Heryerde tek bakılması önerilen bir balık. Yani bu kadar çok sayı flower horn bir arasa ilk kez gördüm. Artı eksisi nedir çok aşırı bilgim yok. Fakat bildiğim kadarıyla 2 sebep var.
1. Si cok agresif balık olması. Başka balıpa yada cisme bile tahammülü yok. Ör: 2 hafta once yeni dış filtre aldım. Su basış hortumuna 1 gün boyunca yapmadığını bırakmadı. Onun yerine bir canlı olsaydı büyük ihtimal darbeden ya da stresten ölmüştü. Tabi benimki suan 15 cm civarlarında. Yani balıklarınız büyümeye başladığında kayıplar yaşayabilirsiniz.
2. Ci olarak da özellikke erkeklerin kafa gelişimi vs genetik öZellikleriyle birlikte alfalıkla da alakası olduğunu okumuştum. Yani alfa olan fh erkeği en gösterişli oluyormus. Akvaryumda tek bakıldığında da doğal olarak alfa oluyor cünkü baska balık yok :) bu sebeple gelişimi çok daha iyi oluyormus. Ara ara da ayna antrenmanları ile de gelişim ufak da olsa desteklenebiliyormuş.

Bu yazdıklarım tabiiki de benim göZlemlerim, etraftan okuduklarım ve birazda varsayımlarım. Sizinkisi kesin olmaz vs gibi bişi diyemem cünkü tecrübe etmedim. Sadece sanırım tek olursa daha iyi olabilir. Tüm fh bakanlar hata yapıyor olamaz :) illaki birden fazla beslemek isteyenler araya bölme koyarak da bakabilen var. Böylece darbe vs engellenmiş oluyor
Dış Filtre Tavsiye Yorumlara İhtiyacım Var
[QUOTE=paXua]

Merhaba, bende Fluval 406 alma aşamasındayım, gözlemleriniz nelerdir önerir misiniz? Benim akvaryumum 360 lt civarında tek bir kaplumbağa yaşayacak.
Teşekkür ederim.[/QUOTE]

Merhaba. Filtreti alali yaklaşık 2 haftayi gecti. Öncelikle filtre kolay kuruluyor. Ve Çok sessiz. içinden seramik va malzemeler cıkıyor. Onlar hazır geliyor sadece posetlerindem cıkariyorsun. 2 göze karbon konulmus. Ben şimdilik cıkarmadım ama haftaya eheim substrat pro koycam. 400 litreye kadar tanklarda öneriliyor. Kaplumbağa konusunda nasıl yardımcı olur bilemem. Ama akvaryum litrene uyar. 1450 lt/h dı sanırım deviri.

Şuanki tek sıkıntım suda beyaz pus devam ediyor. Bu beyaz pus daha once filtreler varken hiç yoktu ve su cam gibiydi. Dış filtreyi koyduktan sonra bu durumlar karsılasmam can sıkıcı oldu. Tek yaptığım büyük hata filtreyi kurarken de rutin dip cekimi yaptım biraz aceleciliğime biraz da tembelliğime geldiğinden direk çeşmeden suyu bastım. Hem filtre malzemeleri yeni hem de 4 te 1 oranda çeşmeden dinlendirilmemiş su girince biraz buna da yoruyorum ( içinde 2 göz 0 karbon olduğundan dolayı çeşmeden direk koymak mantıklı geldi)

Sudaki bu pus için önerisi olan ve ya yanlış yapmış oldupum birşey varsa yardımcı olursanız sevinirim. Yukarda yazdığım gibi iç filtrem varken bole bir durum ile karşılaşmamıştım. Dış filtreden sonra beyaz pus oluştu ve 2 haftadır herhangi bir azalma olmadı. su yüzeyinde de yağlanma başladı. [EDIT]Enisikizler,2019-10-02 23:59:33[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 301 Online Kullanıcı, 167 Üye

Online Kullanıcılar

mperk, Kınayu, necmeddin, Onur Ulugöl, arif98, lazarusv20, wallece, Alcynone, barus, sorceres, canborsa, praksis, suqer28, forester64, orimohito, Goksen, Fatih ÇE, ilker2626, aykutiii, aziz_basak, zeus2137, oscar., bahadir06, Slanq, icelebi, nzm06, Murat. Yalçın., Acil Stop, cenkistan, qokay01, RuLing, necayip, Aporetti, Unal54, gokhan0322, Meteor71, neferheru, rifai, pekozgur, couclecr, Samet Güçlü, bytrmrt, gokhanksm, Mikail Erdoğan, emregök, AtlasPoyraz, darkaura, DeviLLe, gyunda, Sahiniin10, the__legend, eferotti, _RdnC_, arasakv, sempathyc, beyazitcakir, numan85, shark, tosbag, redfox69, yavuz1517, Muhammed kose, DoğanSonar, TurX, dusumsel, hipnos, tricker07, MiSoSiKiaN, erakay, mgokturk, Gokhanevci, ersel, ÖĞRÜNÇ, Orkun Krc, SCORPION_79, Reis20, yavuzger, ktulgar, Gökhan1907, lifeless, SaRCoPhiLiuS, agha, enginm2000, Flexa, orkali, mlh_mrv, Murat8, psykhe, innersilence, OgzOzk, swordfishhhh, Repoer, MURAT111, beyazgul, PoTM, Necdet Buluk, Speedy, omerztrk, RaspberryChoco, noobhodja, ALPDEM, GirayKaan, zafer kaplan, ErdSNGZR, ozgurrrrr, Süleymannn., TimKo, karadadas, ibrahimsarıhan, serhatktnci, Csumer, ALEM, TahaArif, efsane07, zoradam09, Trakia, mertozbudak, onurduran16, Supervenenis, jjmuzo, erdalakçay, esra072010, AnglacheL, ssozdemirr, mehmetaydin, PetVaryum, fma3280, omerkoylu, Clear, ilhannnn01, H. KAYA. GEMLİK., gunata2003, erkam34, Morpho, atlantis917, Berlin, crossbrhn, LostSoulFB, erdemovic, rseven, merttatli, Pittbull, Seyido05, HarunYldrm, hanil, Yalnız kurt, Çağdaş34, Arapaima, R. Ünal, Ugurtt, Neothauma, gokberkgonenc, muratmersin33, mhmmtrsl5, inspector, benparker, aybas, Mehmet gunel, diaslayt, bybilge66, vagrant55, ekıns, erensimsek, cagribayram07, cyhn84, abm26, Tropicall34, paloschi06,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,772,242 Mesaj
  • 405,431 Konu
  • 91 Forum
  • 143,661 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,906 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.