ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fzkdevil
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
31
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Ocak 2012 02:04
Son Ziyaret:
4 Saat 24 Dakika önce
Toplam Mesaj:
618 [0.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
fethullah arslan
Doğum Tarihi:
05 Mayıs 1980
Yaş:
39
İl:
Manisa
Meslek:
Bilgisayarcı
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Tüp Co2 Hortumu
Merhaba hava hortumu cansızdır şişer patlar pnömatik hortumu kullanın basınca dayanıklı hem et kalınlığı daha fazladır hem çok az daha geniştir.
Bitkili Karma Akvaryumum
Hayırlısı olsun mesut Şu arka fondan kurtulup yerine buzlu cam stickeri alırsan daha hoş olacaktır.
Lepistes Yavru Ve Yetişkinler İçin Yem Tarifi
Merhaba imzada Lepistes yazmışsınız etçil ağırlıklı bir türdür tubifex büyükleri ihya eder yavruların ebatlarını vermediğiniz için artemia diye cevaplayabilirim.
Arka Sump Akvaryumdan Su Alıyor
Merhaba resim çekerseniz hatanın nerede olduğunu daha net anlayabiliriz.
Akvaryumda Çok Esneme Oldu
Stronger arkadaşıma katılıyorum kayıt ve kuşaklarda teknik hatası var

[IMG]http://i.hizliresim.com/BvJDMv.jpg[/IMG]

yukarıdaki gibi olması gerekir tekrar gözden geçirin bence.
Kendi Yaptığınız İcatlar
[:iyi:][:iyi:]Merhaba Genç arkadaşım sana tavsiyem Dim yapılabilir led ampul alıp bir tanede dim anahtarı edinmen. ışık şiddetini değiştirdikçe tasarruf edersin.[:iyi:]
Diy Power Led Aydınlatma
Merhaba muhabbetin gidişatı oldukça elim bir yere gidiyordu dur demek istedim gönderdiğiniz resimdeki power ozellikleri okunmuyor ama power ledler 12v yada 24v gibi sabit voltajlı güç kaynakları ile çalışmaz sabit amper ile çalışır ve buda ya 2 paralel kullancaksanız 700ma yada tümünü seri bağlayacaksanız 350ma şeklinde olmalıdır.

https://www.marketdijital.com/urun/mw12181b-c-350ma-36-65v-led-driver

bu üründen iki tane al ve 15-15 ayır
Dış Filter Birleştirme
Fatih bey Elektronik Haberleşmeciyim fizik kimya ve matematik konularında oldukça iyiyimdir. Yanlışım varsa diğer arkadaşlarda müdahale etsinler ancak kurduğunuz sistemde alacağınız max debi filtrelerinizdeki en güçlü motor kadardır. Diğerlerinin itişi en güçlü motorunuzun çekişini dahi düşürecektir. yani filtreleriniz arasında en güçlü 1300l lik bir filtreniz varsa bundan önceki filtre 800l debili ise 1300 litre basış debisi olan bir filtrenin 1300l emiş debisi olur kendinden önceki filtre max 800l basabiliyorsa 500l lik bir debi kaybınız olur bu durumda arkadaki filtreyi kapatmanız sizin yararına olur. Ancaaaaaaak 1300l lik debisi olan motor kendi kovalarına hükmedebileceği için extra kovalardaki (diğer filtreler) motorlar durduğunda debiniz oldukça düşecektir. 2 filtreyi nasıl bağlarsanız bağlayın debiye etkisi olmayacaktır.

Fizikteki seri paralel bağlantı şekillerine gelelim elektrikle başlayalım : elektrikteki en basit örnek pille verilir iki adet 1.5 voltluk 1 amperlik pili seri bağlarsanız 3 volt 1 amper paralel bağlarsak 1.5 volt 2 amper güç üretirsiniz.

Işık ve ısı seri ve paralel bağlantıları; ışık güç birimi candela veya lux tur ısı birimi kaloridir. her ikisinde de paralel bağlantı durumu söz konusu değildir adet yani seri bağlantı ile doğru orantılı olarak bir noktaya düşen ışık miktarı veya madde üzerine düşen ısı miktarı artar.

Rüzgar enerjisi için (rüzgar enerjisi değil rüzgar hızı kullanılır ) profesyönel havalandırma sistemlerinde ortama verilecek ısının (sıcak yadasoğuk) ortama itilmesi için kullanılan fan sistemlerinde %90 ı yabancı üretim olduğu için üzerlerinde ki değerler watt olarak elektrik tüketimi cinsinden verilir ancak yeterliliğinin ölçümü metre/saniye yada knot cinsinden yapılır (1 knot yaklasık 0.5 metredir) havalandırma borularına yerleştirilen fanların belli bir mesafeden sonra gücünü kaybettiği için ilave fanlar ile desteklenir yani ardarda bağlanan fanlar toplamları kadar değil değerleri kadar hava üfler iç dolaşımın tamamlanmasını sağlarlar.

Motorlarda seri ve paralel bağlantı şekillerine gelelim : saniyede 10 tur yapabilen iki motorumuz var diyelim ve bir 20 tur destekleyebilen hız kontrol ünitemiz var.

motorları seri bağladığımızda, hız kontrolcüsüne iki motorun tur toplamı kadar yük biner bu ne demektir açıklayayım hız kontrolcüsü tek çıkışlı olduğundan her iki motora da turlarının toplamları kadar dönmeleri emredilir 20 tur emredilir bunlardan her bir motor max 10 tur atacak ve kontrolcü 20 tur emrettiği için hızda bir değişim olmayacaktır. motorlardan biri diğerinden az tura sahipse emir iki motoru ilgilendirdiğinden diğer motor ona uyacak ve az tur atacaktır yani yavaşlayacaktır. seri motor bağlantılarında motor hızları birbirine yakın iki motor kullanılabilir hız farkları tolere edilir.

motorlar paralel bağlandığında hız kontrolcüsü üzerindeki yük ikiye katlanır. bu sistem biraz daha farklı açıklanır şöyle paralel bağlantıda hız kontrolcüsü değerimiz ne ise seçeceğimiz motorların tur değerleri hız kontrolcüsünün en az iki katı olmalıdır mesela 20 turluk bir hız kontrolcüsü varsa motorların 40 tur destekli olması gerekmektedir. bu bağlantıda motorlara 20 tur atmaları emredilir ancak emir için gelen voltaj dağılacağından 40 lık mış gibi algılanır bağlantıda üretilen güç muazzamdır rc araç sistemlerinde önerilen bağlantı budur iki motorun uyumu cok önemlidir yüksek tork üretilir düzenin bozulmaması için gereken ince ayara sente denir.

bu kadar motor bilgisinden sonra özetle;
seri bağlantıda motorların 1 volt 1 amper ile çalıştığını var sayarsak 2 motor hız kontrolcüsüne 2 volt 1 amper güce malolur. 10 tur hızla ilerler.
paralel bağlantıda motorların 1 volt 1 amper ile çalıştığını var sayarsak 2 motor hız kontrolcüsüne 1 volt 2 ampere malolur. 5 tur hızla giderler. (sistemin çalışması için kontrolcü 5tur olan ile değiştirilir )
görüldüğü üzere motorlarda seri yada paralel bağlantının hıza hiçbir etkisi yoktur. (Dış filtrede bir motordur)

örneklerde kullanılan ısı , ışık voltaj güç birimidir güç birimlerinde seri bağlantı arttırır paralel bağlantı güçlendirir. Debi ve knot ise akış hızı birimidir yani hız birimidir. Fizik kurallarına göre hiçbir hız üretecinden ve motordan ( değerini yükseltmediği taktirde ) ikili üçlü bağlantılar bağlı olduğu sistemin hızını pozitif yönde değiştirmez.

Quantum'a da girsek mi çok boş vaktim olduğunu fark ettim :)))

Mesela bugün bize bir yıldızdan gelen ışığın yani görüntünün o yıldıza uzaklığımıza göre 10 yıl önceki durumu olduğu söyleniyor ya bir anda oraya gitsek adamlardan 10 yıl önceye mi 10 yıl sonraya mı gitmiş oluruz ? [:?]
Dış Filter Birleştirme
Debinizin yükselmesini bana şu soruya cevap vererek açıklayın ki bizde anlayalım.

4 adet audi a6 yı (herbirinin maximum 310 km hızla gittiklerini varsayarak) arka arkaya bağlayarak aynı anda çalıştırın ve gaza basın bakalım ses duvarını aşabiliyorlar mı ?
yada 311 km hıza ulaşabilirler mi?
ses duvarı : 21 °C sıcaklıkta 1235.5 km/saat olan ses hızından sonraki ilk metredir.
Akvaryum Suyunuzun Resimini Paylayşın
Optimum su berraklığından bahsetmiş içerideki mineral metal ve gubre fazlalığından atıklardan bahsetmemiş netlik için tek çözüm mini bir iç filtre içine Seachem purigen her turlu 4K ya çıkarır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 400 Online Kullanıcı, 218 Üye

Online Kullanıcılar

fikretbavuk, SaNsAsYoN, alptekin12, scorpion26, gcinoglu, carpenectum, Gildor, DiscusFan, masisdemirel, Morpho, noobhodja, m3mm7r, aziz_basak, Kuzey2330, furrion, neksek, Suleyman45, ternapi, DAĞLI, tore0001, ukvrk, a.gumrah, Emeth, serhanR6, 42lepistes42, BKAYA, murathan88, muzaffer03, fullred, edizpasha, KaridESK, mrbaracuda28, Hunlu, ksznr, hasancn, BURAK15, blokurlu, Heinzen, Aras26, caga71, lazarusv20, muratgurer, yılmaztr, Nursun, Aşk-ı semek, Kınayu, bymndnc, Tugend, beyazgul, FurkanYnk, gokberkgonenc, Gokayb, czafer58, smckr, Aspet, Hpeker, Goksen, oktay ak, Anuenlil, SmallCandyThing, cannizaro, cenkistan, petalita, Aquarist101, M.E.D, ahezer, kursatufukcoskun, dmond2, wmelontr, teskere, OKIRATLI, kerim95, Asaf06, freediscus, ankara0606, toprakzan, fretchord, Bisnev99, Beastwood, icelebi, Street Parrot, BiotopeDogan, bumega, Alaattin11, sarı2604, 1serdar, sina cen, lprnvr, orni, asikurt69, vendetta99, asabijapon, vipsamet, ErtanGulen, HardScape, celu, Turgay 34, Mikail Erdoğan, MURAT111, CANERXCX, lazokaikan, Maske06, cetin77, selam123da, monster, hasanusta06, lucas_74, sefa06, turan19, Birol, haktrak, Supervenenis, ERC36, Metal06, TÜMER, TuncayUslu8629, PoyrazAtlas, zebra93042, ANGARA06, Yusufgdc, Emre39, idiopatik, AtlasPoyraz, ozan_1903, Samet545445, ilker aydın, Aqua Discovery, kerem1135, AliA, cgcg, Murat. Yalçın., Keweln09, Jujlak, zafer3885, soliter83, Turnacı, Asaylan, Alina_Meleğim, Amatör, babbafett, Strsprsnlty, rouvax, Nejdi Nadar, korayctn, vedat79, jokos, danger54, Hamza Özel, Cüneyt sönmez, zekigonlum, dati_bubu, gkhnbyhntpc, Ozden73, B.S.S., hoca0666, teksel, frthakan, CGDSNLR, bulutaner, metalgaleri, anılvurall, zgrcskn, gazoz34, K3r3m, YASİN K., Usta balıkçı, Parsl, desibell, fidangül, Ahmetkdk, Ehkonca, Gld5, Beta_balik, AEfe, FaMeBa, Dark65, JudasBetrayal, molku, SahinTaskin, Mehmetskl, ilkeraydin, Arifhb, ismylifee, orhanönal, hardtrust, EDDY, Yenici58, hakancez, Birtek, halilsa, izzettanju, Akvarist ömer, Uzay6, Tropikalbalık, Yunus_Karagül, Özgür1978, erten, Celal Şahin, ffeytt, muratdeg, Taha2699, darkaura, Yusuf5517, gkhn12345, ErtugrulC, TheHobi, yakaryus, syunusemre, leventakman, Aqua malawi, atiryaki, muyat, WildFish_Keeper, byigrik, mediack, ahmetselvi77, yqttt, HarunYldrm, NedimDokuyucu,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,791,381 Mesaj
  • 407,758 Konu
  • 91 Forum
  • 144,743 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,961 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.