Su

 • Her şeyden önce yumuşak su değişken olduğundan suyun Ph'inin sürekli olarak kontrol edilmesi gerekir.Ph değeri hidrojen iyon bileşimiyle ölçülebilir.Ph değeri 7,0 ise nötrdür.Ph değeri düşerse asit, yükselirse bazik haldedir.Discus için ideal 6,0 ve 7,0 arasıdır.Çünkü bu yumurtaların küflenmesini engeller.Ph değeri exchanger resins ya da peat konularak engellenir.Ph ölçme aleti de kullanılabilir.Aletteki elektrod, akvaryumun dibine yerleştirilir.Elektrod, Amplifier yoluyla, elektirik üretir.Sürekli ölçüm için alet devamlı suyun içinde tutulabilir.Camı içindeki ölçüm sıvısı çabucak yayılmaz.

  İkinci olarak suyun letkenliği söz konusudur.Suda çözülmüş olarak bulunan maddeler tuzlar vardır.Sudaki yüksek iyon konsanrasyonu suyu daha iletken hale getirir.Tuzlu suyun iletkenliği fazladır.Discus sularının ise iletkenliği azdır.Bu genellikle 50 ms'den azdır.Bu suyun sertliğinin bir olması yani genel sertlik derecesi esastırBütün bu faktörler de üretirken göz önünde tutulmalıdır.Üreme suyu gerekli nitelikleri taşımalıdır.Pek çok durumda da bu desalmasyon demektir.Böylece suyun discus yumurtaları üzerindeki ozmik basıncı azalır.Yüksek basınç altında discus yumurtaları bozulur ve küflenir.Bu bozulma genellikle gözle görülmez.Yumurtalar olduğu gibi kalır ancak lavra oluşmaz.Yumurta içindeki basınç gelişmeyi engeller.Üreme suyunun iletkenliği 300ms'den az olmalıdır.almanyadaki sular genellikle sert ve üreme için uygun diildir.bu yüzden yumuşatılır.ya da tuzu alınır.bunun için iyon exchanger resinsler kullanılır bunlar suni resinin çok küçük granülleridir.endüstride su damıtılmasında kullanılır.Bu granüllerde binlerce anyon ve katyon bulunur.

  Sudaki tuzların tamamıyla temizlenmesine dekarbonizasyon , yumuşatma ya da deselasyon denir.Suyun yumuşatılması çok önemlidir.Katyon Exchangerlar, suyun karbonatını alır.Kalsiyum ve Magnezyum sudan alınır.Sodyum verilir yumuşatma filtresi çok yavaş çalışır.Özel disalnasyon filtresi alınabilir.Bunlar genel filtre sistemi ya da bypass olarak kullanılır.Bypassda filtre suyu resinden hortum sistemiyle geçer arıtılmış su filtre odasına döner.

  Yumuşatma resinleri kolay ve emniyetli bir şekilde mutfak tuzundan elde edilebilir.Karbonat sertliğiyle oluşan sodyum , hidro karbür alkali verir.Ph değeri 8,0 ve 9,0 arasında değişecektir.Bu değerler tabi discus için değildir.Bu yüzden su tekrar asitle tamponlanıp geekli Ph değerine getirilmelidir.

  Resin seyreltilmiş Hidroklorik Asitle rejenere edilebilir.Bunun için çok dikkatli olunmalıdır.Dikkatsizce kullanılırsa Ph yükselir ve balık ölür.

  Suyun desalnasyonu için bir başka olasılık da bir çift filtre sistemi ya da akvaryum dışında karışık saf suya yakın bir su elde edilmesidir.Çift filtre sistemi basittir.İlk filtrede su asitle rejenere edilmiş Katyon Exchanger 'den geçer.İkinci filtre de ise anyon Exchanger'den geçer.Bu yoldan elde edilen su diğer desalide edilmş ya da kalan suyla ayarlanır.Tamamıyla desaline edilmiş su discusun saf suyuyla aynı olmalıdır.

  Birçok akvaryumcu kalan sularını desaline etmek zorundadırlar.Böylece ne yazıkki önemli tuzların da yok edildiği tuzsuz bir suya sahip olurlar.Bu yüzden daha sonra suya vitamin ve mineraller konulmalıdır.Black Water Extract kullanılmalıdır.Suyu arındırmak için üç ayrı dış saflaştıma metodu vardır.Yine suyun niteliğini koruması için suyu arındırmak için içmetodlar mevcuttur.

  Ion Exchanger'ın uyugun bir hale getirdiği sodyum hidrocarbite Ph değerinn korunmasını sağlayacaktır.Karbonat sertliğini çok düşük tutacak ve Ph değerini 5,7 ve7,0 arasına indirecektir.

  Diğer taraftan discus bakıcısı için metabolik ürünlerin nitratlarla birlikte alınması da çok önemlidir.Akvaryumumuzda zaralı nitratı yok edecek bitkiler olmayacağından bu ancak suyun kısmen değiştirilmesiyle ya da nitrat filtrasyonuyla sağlanacaktır.Filtre kömürü gibi işlev gören klor formundaki Anyon Exchangerlar kullanılır.Resin dış filtrede filtre sonrası materyal olarak kullanılır.Tıkaç , çakıl vb. materyal filtre öncesi kullanılır.1lt.Exchanger , her 100lt.hacim için kullanılır.

  Hidrojen karbonata bağlı bir Anyon Exchanger, karbonat sertliğini azaltır.Böylece Ph değeri de discus için ideal olan 5,7 ve 7,01'a düşer.Bu resinle nitrat aylarca ''0'' da tutulur.Bu yavruların büyümesi yararlıdır.Başarılı bir discus akvaryumunda, her lt. için nitrat değeri maximum 0,15 mg. değerinde olmalıdır.

Üye Yorumları