ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
caglarm
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
45
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
31 Mart 2016 07:00
Son Ziyaret:
Dün 02:19
Toplam Mesaj:
160 [0.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
33 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
çağlar çağlar
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Osmaniye
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

çağlar çağlar

SON 10 MESAJI

Diatom Mu? - Siyah Fırça Yosunu Mu?
Ben armatürüme kablosuz olarak bağlanabiliyorum. Tabletten her bir ledin hangi şiddette çalışmasını kontrol edebiliyorum. Grafikte %75-80 oranında çalışan ledler çabuk yosunlanma yaptığını gözlemledim. Önceleri tüm ledleri %50 lere düşürdüm. Sonra az geldiğini gözlemledim. Şimdi ise %60-65 kapasitede çalIşıyorlar. Bende de monte carlolar var. Bunun için ledlerde lens var. Gübre ve co2 yi de dengeleyince hızlı bir gelişim gözlemledim. Üstelik yosun kontrolden çıkması gibi bir sorun teşkil etmedi şu ana kadar. Hafif yosun gerekli bana karidesler ve diğer türler için. Yosunun azmaması beni şaşırttı.
Twin star dıy olarak kendileri yapan arkadaşlar var.
Şu an uyguladığınız yöntem de işi yarayabilir tabiki. Bence sizdeki sorunun püf noktası; ışığı şiddetini ve süresini azaltmanız ve ödün vermeden su değişimleri. Başta sık su değişimi ve sonrasında haftada en az %30 su değişimi.

Bu arada buharlaşan suya ben de eklemeler yapıyordum ancak yeterli olmadığını gözlemledim. Bitkiler yavaş gelişiyordu ve balıkların bazılarında sürtünme davranışları gösteriyordu. Düzenli su değişimleri ile her şey düzeldi. Tom Bar, sadece düzenli su değişimleri ile bile dengeyi büyük oranda sağlayabileceğimizi tecrübe etmiş. Hatta su test kitlerine bile gerek olmadığını söylemiş. Üstelik bu test kitlerin ya yanlış ya da tam olarak doğru bilgi veremeyeceğini dile getirmiş. Diyeceklerim bu kadar. Sağlıklı hobiler.
High-tech Nano Bitkili Akvaryum
Tebrikler. Gayet tatlı olmuş. Pervulalar çok başarılı olmuşsunuz. Benim gözüme pervula daha hoş göründü. Ben pervula da verim alamayınca sökmüştüm. Diğer bitkiler verimli oldu. Muhtemelen taban yüksekliğim sizin kadar olmamamsındandır.[EDIT]caglarm,2020-02-15 02:25:07[/EDIT]
Dis Parazit
Forumda kununun çözümü mevcut ama arayıp bulmalısınız. Benim diyebileceğim şunlar olabilir; mesele ilaç kullanmak değil. Balıkları rahatsız eden sebebi bulup ortadan kaldırmalısınız. Sorunun da çözümün de bir çok denklemi var. Bir yerlerde hata yaptığınız kesin. Öncelikle sakin olun. Sorunlar sizi tecrübeli yapar. Sorunlarla uğraşmak sizi sıkıyorsa hobiden zevk alamazsınız. Bu hobi merak ve zevk işi.

Tankınızı görmemekle beraber diyebileceğim...; yararlı bakteriler yeterli midir? Ne tür su kullanıyorsunuz? Amonyak, nitrit, nitrat patlaması yaşıyorsunuz muhtemelen. Bu balıklarınızın sürtünme hareketi davranışınızı tetikler. İlaç kullanmadan önce suyun biyolojisini düzeltin derim. Bu dediklerimi bozan bir şeyler vardır kesin. Genel bir açıklama yaptım keza çok ayrıntılı denklemler var çünkü.

Kaya tuzu kullanmayın kesinlikle. Forumda bu konuda çok zikredilen bir uyarıdır.[EDIT]caglarm,2020-02-15 02:18:15[/EDIT]
Ben Pınar Hobiye İlk Giriş
Çok yakın bir zaman önce buradan tilki kuyruklarının su üstü bitkisi olarak da kullanılabildiğini okumuştum. Dikebilirsiniz de su üstünde yetiştirebilirsiniz de. Gelişimini her türlü devam ettirebiliyor muş.
Co2 Mayalı Sistem Hakkında
Maya şeker pek verimli karışımlar değil. Yeterli basınç oluşmadığından difizörden çıkış alamayabiliyorsunuz. Karbonat ve sitrik asit(limon tuzu) dıy sistemine geçin bence. Beklemeden hemen netice alırsınız.
Bitki Ömürü
[QUOTE=Diclomec][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213472/150220200052591.jpg[/IMG]
Bu bitkinin tohumunu 1 ay önce ektim balık almak için petshop a gittiğimde adam 5 ay a kalmaz hepsi gidecek diyor bu bitkiler mevsimlik mi gider mi yoksa hep kalır mı[/QUOTE]

Tohum kullanmayın. Bunun bir sebebi vardı bir yerde okumuştum unuttum gitti. Uyumsuzlukla ilgiliydi sanırım, yani akvaryum ortamında bu tohumların uyumlu olmadığı yazıyordu sanırım. Hangisi olursa olsun tohumla uğraşmayın. Canlı bitki alın.
Diatom Mu? - Siyah Fırça Yosunu Mu?
Aslında kendi hikayemi size anlatırdım dengeyi nasıl yakaladığımı. Uzun olur diye yazmayacağım. İsterseniz özelden yardımcı olurum. Bu arada bu konuda üstad değilim. Geçen yıllarda çok okumamın araştırmamın faydasını ikinci tank denememde kesinlikle çok faydasını gördüm diyebilirim. Siz de bazı doğru tespiti yapmışsınız zaten. Ben kendimce biraz ekleme yaparak tekrar değinmeye çalaşayım;

Gördüğüm kadarıyla tankınız nano. Bendeki de nano.
-Bir defa filitrelemenizin çok iyi olması lazım ve bakımını muntazam yapın.
-Aydınlatma süreniz bence çok fazla. Işığınızın şiddetini yani armatürünüzün ışığını tam güçte kullanmayın. Özelliği varsa %60-%65 ten yukarısına çıkmayın. Yani kısabiliyorsanız kısın. 6-8 saat yeterlidir. Aydınlatma konusu tam bir muamma olduğunu söylediği bir yazı okumuştum Tom Barr diye birinin makalesinden. Kilit nokta bence de aydınlatma konusu. Konu forumda mevcut. Ayrınlatmanızı bence 2-3 gün kadar çalıştırmayın.
-Buharlaşan suya ekleme yapın ama yinede haftalık en az %30 su değişimini yapın. Farkı göreceksiniz.
-Sıvı gübreyi tavsiye edilen seviyelerden az biraz daha az kullanın. Gidişata göre dozajı azar azar arttırın.
-Çok fazla akvaryuma müdahale etmeyin. Çıplak elle suya dokunmayın. Özel kollu eldivenler ve 40-50cm cımbız, maşa aletler edinin.
-co2 yi tanka dağılacak şekilde vermeye çalışın. Bir yerlerde eksik veya yanlışlık olunca bitkiler yerine yosunlar besini tüketiyor. Yusun diatom var ise kazıyın. Kontrol edebildiğiniz müddetçe yosunun olması faydalıdır.Bitkilerde kararma varsa bunların anlamı var. Bende vardı paylaşırdım ama silmişim. Bitkide şöyle şeyler varsa co2, azot, potasyum, ışık gibi ihtiyaçların olduğu gösteren görsel vardı. Edinmeye çalışın. Ben faydasını görüyorum.
Bana göre tanka çok fazla ilaç vs gibi çeşitli şeylerle müdahale edildiğinde işin ucu daha çok kaçıyor.
-Twinstar cihaz bazı yosun türlerinin oluşmasını engelliyormuş ancak yosun sorunu olmadan kullanmaya başlarsanız faydası olur diyorlar. Yosun varken etkili değilmiş. Yosundan tamamen kurtulduğunuzda bu cihazı da kullanabilirsiniz. Cihaz ilk kurulumdan itibaren kullanılırsa işe yarıyormuş bu arada.
-Dıy gübre seti edenin bence.
-Kaliteli uygun bir taban oluşturun. Kastım burada pahalı olması yönünde değil.
-Canlı sayınız çok fazla ama bence sık tank bakımı yaparsanız sorun olmaz. Bu konuyu tecrübe etmekteyim. Gidişat başarılı.

Bundan sonrası söyleceklerim ancak kendi hikayemdir. Ben dengeyi yakaladığımı gözlemliyorum. Hem de çok basit ve çok az zahmetli şekilde. Dilerseniz özelden yazabilirim. Kafanıza yatarsa genel alanda da paylaşırım.

Bu arada görseli buldum. Faydalı olacaktır.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/150220200227001.jpg[/IMG][EDIT]caglarm,2020-02-15 02:46:29[/EDIT]
Suyun Üstündeki Toz Gibi Şeyler Nedir
2 günlük dediniz, bitki yok dediniz. Sadece kum var dediniz. Kumun tozları da olabilir. Sebep her ne ise biraz daha bekleyiniz. Yüzey dalgalanması, su sirkilasyonunu sağlayınız.
İlk Bitkili Tankım
Tebrik ediyorum şık bir çalışma olmuş. Yosun ben de hep var. Bir seviye ye kadar olmasını da istiyorum. Doğal bir görüntüsü var ve bazı canlıların beslenmesine destek oluyor. Şayet yosun aşırıya kaçıyorsa bu forumdan öğrendiğim en kafama yatan sebep, bilgi; bitki besini sağlıklı alamıyorsa yosun çöküyor besinlere. Bitkiye aç ağzını bakayım yoksa yosun yer minvalinde bir yaklaşımla müdehale etmeye çalışıyorum. Bence yukarıdaki iki arkadaş doğru noktaya değinmişler. Mesele bitkinin fotosentez yapamaması. Yapamayınca yosunun besini sahiplenmesine kolaylık oluyor.
2 haftadır yosunlarda artış vardı tankımda. Bu sürede bitkiler yavaş gelişiyordu ama fotosentez kabarcıkları göremedim. Co2 yi askı filitreden akan suyun düştüğü yere konumlandırdım. Co2 daha geniş alana dağıldı. Sonra ne mi oldu? Fotosentez kabarcıkları kendisini tekrar gösterdi. Aslında biraz da ışığın süresini ve sıvı gübreyi de arttırmıştım. Camdaki yosunları 2-3 haftada bir temizliyorum. Yani dengeyi yakalamış olmalıyım ki işler düzeldi. "DENGE" yi yakalayabilen, sürdürebilen başarılı olabilenler kategorisinde olmakmış asıl mesele. Kolay gelsin.
Dıy Gübreyi Saksı Bitkilerinde...
[QUOTE=sina00]Pahalıya gelir.[:cik:]
Bitki gübresi kolay bulunur ve ucuzdur.
[/QUOTE]

Elimde akvaryum için gerekli tüm dıy sıvı gübreler var. Her biri 1 litrelik şişelerde. Sorum aslında bu işin nasıl olacağı hakkındaydı. Bitkiye besini verirken hangi besini ne miktarda verilmesi olayı...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.