ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Jean leCroix
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
83
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
21 Haziran 2015 16:56
Son Ziyaret:
07 Ağustos 2019 18:04
Toplam Mesaj:
41 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Melih Şaştım
Doğum Tarihi:
22 Nisan 1987
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Darius'un babası. Her türlü canlıyı seven, meraklı bir hobici. 80*30*50h Kribensis çift (pelvicachromis pulcher) 60*30*30h

SON 10 MESAJI

Balığımın Gözü Kavga Mı Fungus Mu ?
Arkadaşlar herhangi bir fikri olan var mı ?
Balığımın Gözü Kavga Mı Fungus Mu ?
Merhaba,

Çok ürkek hayvanlar olduklarından pek ortalıkta dolaşmayan çiftimin yavruları oldu. Anne çok korumacı baba ezik gibi saklanıyor. Gözünü az önce fark ettim. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? Sorun nedir ? Gözü bariz şişmiş ve kırmızı gibi. [IMG]null[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/175261/300620192216001.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/175261/300620192216091.jpg[/IMG]
Kribensis Eş Tutma / Yuva / Kur (video)
Merhaba arkadaşlar,

6 Haziran'da aldığım ama eş olmayan bir çift kribensis cikleti aralarına file koyarak 2 hafta boyunca birbirlerine alıştırmaya çalıştım. Canlı yemlerle besleyerek kondisyon kazandırdıktan sonra filenin iki tarafından da ayrılmadıklarını gördüğümde artık eş olmaya karar verdiklerini anladım ve fileyi kaldırdım. Hemen yuva arayışına girmeye ve kurlaşmaya başladılar. Bu da onların ilk 2 haftasının videosu. Şu anda yumurta dizdiler ve dişi yumurtaları kolluyor. Bu serinin devam videosunu yumurtalar çatlayıp serbest yüzüşe geçtiği zaman izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=QovM8UELvdM&t=381s[/VID]
Görsel Açısından Sizce Hangi Balık Türleri ?
Çevrenizdekilerin görsellik anlayışları akvaryumu dolduran türden iri balıklar herhalde. Bence kimseyi dinlemeyin dikkat etmeniz gereken tek şey utangaç türler mevcut. Mesela Kribensisler aşırı utangaç. Seyir zevki sıfır bence. Daha sosyal türlerden devam ederseniz çevrenizi tatmin etmiş olursunuz :)
Dikkat Havalar Çok Sıcak
İlgi çekici başlığımdan sonra [U]apartmanlarımızın kapısına bir kap su koymayı unutmayalım lütfen[/U] diyerek devam edeyim. [B]Sokak hayvanları için çok önemli olan suyu, onlardan esirgemeyelim lütfen. [/B]

Benim sorum şu; kapının önüne koyduğum sulara kanatlı karıncalar düşüyor ve ertesi gün bakıyorum öbek öbek olmuşlar.. Bunları akvaryumda canlı yem yapabilir miyiz ? sakıncası var mıdır ?

Akvaryum Dekor Değişimi
Konuyu hortlatıyorum ama ben de akvaryum dizaynımdan hiç mutlu değilim ve balıklar için daha uygun ortam planlıyorum.

1) Önce suyu en aza indirip sonra kumları çekmem gerekiyor. Bunu yaparken kumdaki amonyak nitrat falan açığa çıkar mı ?
2) Akvaryumun kendi suyu ve filtresi aynı gün içinde bu değişiklikler (dekor, kaya, kum) yapılsa da filtredeki bakteriler korunmaz mı ?
3) Normal bir akvaryum kurarken bakteri kültürü ekleyip bir hafta boş çalıştırırken bu işlemde balıkları ne zaman koymalıyız ? (Balıkları tutacak bir düzeneğim yok kovadan başka)

Eğer hakkaten su kimyasını değiştirmeyen ya da çok etkilemeyen bir eylemse o kadar suyu boşaltıp tekrar doldurmak ve daha güzel bi ortam yaratmak hiç gözümde büyümüyor, yaparım.
Kribensis Dişi İsteksiz
[QUOTE=çulsuz]İki gün mü azıcık sabır edin canım. [:D][/QUOTE]

Cafer beyin yanından geliyorum :) bana 2 tane dişi vermiş yanlışlıkla :) Bir tane erkek aldım umarım sorun çözülür :) Eş tutmayan dişiyi geri getirebileceğimi söyledi, çok yardımcı oldu sağ olsun :)
Kribensis Dişi İsteksiz
[QUOTE=çulsuz] Kribensisler yavruya iştahlı balıklardır. 2 ay civarı zaman geçti ise.Eş beğenmeme ihtimali çok düşük. Ondan önce beslenmeyi kuvvetlendirmek, dişiyi endişeden arındırmak için önlemler almak (daha fazla dişi, daha fazla aksesuar...) gerekebilir. [/QUOTE]

2 gündür birlikteyiz. 2 gündür dişi uzak duruyor erkek normal. Testinin içinde bekliyor dişiyi izliyor dişi en uzak köşede.[EDIT]Jean leCroix,2019-06-08 11:58:09[/EDIT]
Kribensis Dişi İsteksiz
Merhaba arkadaşlar,

1 Haziranda kurduğum 120 litrelik tankımda 6 haziranda bir çift kribensis ekledim. Beylikdüzü'ndeki Tanganika Akvaryum'dan Cafer beyle önerileri doğrultusunda. Ben de kribensisleri beğeniyordum elbette.

Sorum şu, fotoğrafta ön taraftaki dişi sürekli erkek tarafından kovalanıyor, akvaryuma koyduğum testiye en uzak yerde genelde yavaş ve hareketsiz duruyor yani sanki isteksiz ve streste gibi. 2 gündür izliyorum erkek dişinin karnına vuruyor, dişinin de 1-2 kez titreyip kur yaptığını gördüm fakat korkudan yapar gibiydi. Yani erkek yaklaşırken sinsice, dişi titriyor ama kendini beğendirmek ister gibi değil.

Erkek balığım aşırı derecede aktif, son derece akvaryumda geziyor ama dişide aynı isteği görmüyorum. Dişi yere düşen yemlere de çok ilgi göstermiyor. Tankımda Dennerle fb7 bakteri kültürüyle başlattım balıkları ekleyene kadar da her şey çalışır vaziyette su berrak.

Dişi ben fotoğrafı çekerken yati kökünün altına girdi. Nedense orayı seviyor ve erkek oraya gelince dediğim gibi titreme yapıyor arada bir erkek tarafından uzun süre kovalanıyor.

Dişi balığım hırpalanıyor mu ? Normal bir davranış mı ? Erkeği beğenmedi mi ? (Çünkü ikisini birlikte aldım, birlikte seçtik Cafer beyle.)

Başka bir tankım var ama kurulu değil, ayırma şansım da yok. Hastalık belirtisi görmüyorum ama stres düşünüyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz ?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/175261/080620191027201.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/175261/080620191036411.jpg[/IMG]

[EDIT]Jean leCroix,2019-06-08 10:37:09[/EDIT]
Japon Balığı
[QUOTE=xnazltoprakx]Selamlar ben bugün 4 tane japon balığı aldım küçük ve uzun süredir ilk defa bi balık alıyorum en son alındığında 4 yaşında falandım şuanlık fanusun içinde ama akvaryum almayı düşünüyorum. Bir kaç sorum olacak sadece.
1- Suyunu kaç günde bir değiştirmeliyim?
2- Uzun süreli yaşaması için napabilirim?
3- Suyunu değiştirirken nelere dikkat etmeliyim?
4- Dipte duruyorsa sebebi ne olabilir?
Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler🐠😂.[/QUOTE]

Suyunu değiştirmeyelim, su çıkarıp ekleyelim :) Onu da Fanusta ise her gün yapalım zira alan küçük, balık çok. (Su çıkarıp eklemek için dip çekimi nasıl olur araması yapabilirsiniz youtube'da falan.)
Uzun süreli yaşamaları için Türkçe ve İngilizce kaynaklardan bilgi edinebilirsin, forumda arama yapabilirsin, google'da arama yapıp forumun arama sonuçlarına bakabilirsin sitede arama yapıp bulamadıysan.
Suyunu değiştirirken değil su çıkarıp eklerken diyelim :) Japonlar çabuk pisliyorlar. Ben hava hortumuyla dipteki tüm pislikleri çekerdim sonra eksilen su kadar (dünden kaynatıp bekletirdim musluk suyunu) su eklerdim. Bunu yaparken yine lap diye dökmeden hava hortumuyla pompa misali damlatarak eklersen sudaki ısı değişikliği falan beyaz benek oluşturuyor. Hastalığa davet yani.
Dipte duruyorsa oksijen yetersiz oluyor genelde. Fanustan kurtaralım hayvanları lütfen.

2. el eşya uygulamalarında akvaryum satan insanlar var normalde almaya kalksanız pahalı sayılacak akvaryumlar yok pahasına gidiyor. Bir tane en az 80 cm lik bir akvaryum edinin. Büyük akvaryum güzeldir, uğraşması da keyiflidir. Daha küçüğü su dengesi açısından hassas oluyor ama 100 litrelik bi akvaryum sizi daha rahat ettirir. Hem belki japon harici bir şey beslemek istersiniz 100 litrede hoşunuza gidecek başka türler de mevcut. Bu tarz şeylerde hep ileriyi düşünün, iyice okuyun araştırın her yerde bilgi dolu. Yine bilgisi olan arkadaşlar yazarlar zaten bir şeyler.

Düzeltme: 80 cm derken her 80 cm 100 litre etmez. Alacağınız akvaryumu en X boy X yükseklik çarpıp 1000'e bölerseniz litre hesabıyla hacmini öğrenirsiniz. Örneğin: 80x30x50/1000= 120 litre
2. Düzeltme : Forumda akvaryum kültürünün ALFABESİ sayılır bakteri kültürü ve ekipman bilgisi. Şu makaleler çok faydalı olacak zaten sorun olduğunda teşhis etmekte hiç zorlanmayacaksınız.

https://www.akvaryum.com/akvaryum_seruvenine_ilk_adim_makaler_21_197.asp
https://www.akvaryum.com/kribensis_-_yeni_baslayan_-_80_litre_makaler_105_5824.asp


Benden bu kadar :)[EDIT]Jean leCroix,2019-06-07 10:20:32[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.