ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Splendor
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1900
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Haziran 2011 12:58
Son Ziyaret:
2 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1768 [0.52 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
110 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Görkem KIRMIZI
Doğum Tarihi:
19 Haziran 1989
Yaş:
31
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

40*40*40cm Görkem KIRMIZI

SON 10 MESAJI

Crystalpro Gübreler Hakkında Görüşleriniz
[QUOTE=AliKURT]Lowtechte sanırım yeter fakat hightechte fosfat yönünden biraz zayıf takviye istiyor topraktan harici olarak potasyum yönünden eksik kalıyor takviye istiyor, içeriğinde ki micro yönünde zayıf takviye istiyor. Benim gözlemlerim bunlar oldu. Amazonia toprakla birlikte kullandığımda ilerleme çok güzeldi fakat lav kırığı ile kullandığımda 50lt'ye haftalık 12ml yetersiz kaldı kimi zaman reeflowers trace, demir pptasyum ve fosfat takviyesi ile beraber haftalık 18-24lere zorladığım oldu ve anca tolere edebildi. Şunu da belirtmemde fayda var ei methoddan çıkan bitkiler metabolizmaları düşük besin seviyelerine adapte olamadığından bir takım tepkimeler vermiş olabilir fakat bu tepkimelerin 2 ay süreceğini sanmıyorum. Genel itibari ile tropica 11in1 ada prensibine dayalı, düşük besin ihtiyacı ile yavaş ve temiz gelişim prensibine sahip bu yüzden toprak vb. kendi ürünleri ile birlikte kullanımı fevkalade üstün performanslar sunabilir fakat Türkiye şartlarında benim gibi hobiciler ei method kullanıp birden lavkırığı ile tropica kullanınca haliyle sonuçları da tatmin edici olmayabilir. [:)][/QUOTE]

12ml yetersiz kaldıysa 15-18 ml kullanın. Miktarı artırınca problem mi yaşadınız? Ben de yeri geldiğinde yavaş gelişim ve çürümeler gördüm lakin gübreleme miktarını artırınca bitkiler toparlayıp tekrar kaldıkları yerden büyümeye devam ettiler. Şuan 60 litreye haftalık 24 ml kullanıyorum ve herhangi bir yosun problemim yok. EI method kullanıp TSN'ye geçen biri olarak bitkilerin gelişim hızının bayağı arttığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Crystalpro Gübreler Hakkında Görüşleriniz
[QUOTE=AliKURT]2 hafta önce Crystalpro'nun 5li setinden (npk, fe, micro) 125ml'lik şişelerinden yerli üretim olduğu için merak edip deneme amaçlı temin ettim. Besin içeriklerine hakim olduğum için npk'sı diy yapılan formüllerin aynı sadece biraz yoğunlaştırılmış. Eleştrimi de yapayım [:)))] Nitratta içerik olarak potasyum nitrat kullanmaktansa magnezyum nitrat kullanılsa bence daha iyi olurmuş. Şahsım adına konuşuyorum npk'sını satın almam kendim yaparım ve imkanlar dahilinde tavsiyem bu olur. Fe ve mikro element konusunda herhangi bir sorun yaşamadım henüz. Ayrıca şunu belirtmek isterim firma sahibi ile görüşüp merak ettiğim bir kaç soru sordum, kendisi gayet mütevazi ve ilgili bir insan, fe ve microdan memnun kaldığım sürece markayı tercih ve tavsiye ederim.

Tropica specialised nutrition için de daha önce kullanmış ve halen kullanan biri olarak şöyle bir öneride bulunabilirim. Zeminde aktif toprak yoksa ürün yetersiz kalıyor şayet böyle bir durum var ise farklı ürünler tercih etmeni tavsiye ederim. [:iyi:][/QUOTE]

Ne gibi bir yetersizlik yaşıyorsunuz? Ben de lav kırığı üzeri bazalt kum kullanıyorum ve bitkilerin gelişimi gayet güzel. Ben herhangi bir yetersizlik yaşamadım.
Dış Filtre Sepetleri
Filtreye su girişi - kaba pislik tutucu sünger - suyun eşit dağılımı için seramik halkalar - bakteri yatağı biyolojik sünger ya da substrat - ince temizlik için elyaf - su çıkışı şeklinde yapabilirsiniz.
Filtre Ve Bakteri Oluşumu
Dış filtre materyalleri ve hali hazırda pipo filtre fazlasıyla yetecektir diye düşünüyorum. Bence akvaryumu süngerle doldurmayın.
Filtre Ve Bakteri Oluşumu
Dış filtre materyallerini çeşme suyunda yıkarsanız tabiki bakteriler ölür. Su değişimi için akvaryumdan çektiğiniz su ile temizleyeceksiniz.
Lav Kırığı Ve Bazalt Kum Uyar Mı
Bir sefer ekip yayılmasını bekleyeceğiniz için problem yaşayacağınızı sanmıyorum.
Lav Kırığı Ve Bazalt Kum Uyar Mı
Lav kırığı + bazalt kum kullanan biri olarak;

Keşke lav kırığı kullanmasaydım. Denk geldiği zaman bitki dikerken lav kırıklarının arasından yol bulup bitkiyi yerleştirmek çok zorluyor. Bazen bazı kökler zamanla çürüyor, çekip çıkarırken 2-3 adet lav kırığı da kum üzerine çıkarıyor. Önümüzdeki yaz yeni kurulum yapacağım sıra tabana tropica substrat üzeri dere kumu(renginden dolayı) kullanmayı planlıyorum.

Bitki akvaryumu yapacaksanız besinli kum + bazalt kum tavsiye ederim.
Yeni Tank Sendromu Ve Azot Döngüsü
[QUOTE=bulentnuran]Merhabalar
Bu hobiye yeni başladım ve 50 litre bir akvaryum aldım
2 tane tek kuyruk japon var
İçine plastik bitki koydum
Ve içinde küçük bir filtre var
Işık koymadım
Dipte küçük ince çakıl taneleri var
Bana ne önerirsiniz
[/QUOTE]

Internette araştırma yapmanızı öneririm.
Bitki Kumu Seçimi
Katman yapmanıza gerek yok. Tabana tropica substrate + nötr bitki kumlarından (dere kumu, bazalt kum vb.) herhangi birini kullanabilirsiniz.

Sadece nötr kum da kullanabilirsiniz yalnız altta besinli kum olması bitkilerin görselliğini olumlu yönde etkileyecektir.
Önerisi Olan
[QUOTE=bjk3483]Deneyeceğim teşekkürler

Birde bu sünger ve elyaftaki jelimsi tabakaya ne yorum yapıyorsunuz[/QUOTE]

Bilgim yok, üzgünüm.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 257 Online Kullanıcı, 140 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.