Dip Çekimli Overflow (PVC ile)


Burak YILMAZ

Açıklama

Şekildeki overflowumuzun yapımı için kullanılan malzemeler: 2 metre civarında pvc su borusu; 5 adet dirsek(en az!). Ortalama 7 adet dirsek kullanılıyor. 1 adet T borusu, 1 adet iç motorların hava difüzöründe kullanılan hava ayar vanası SİSTEMİN YAPILIŞI: *) Boruları ocak üzerinde ısıtarak birbirlerine geçirip resimlerdeki şekli oluşturuyoruz, *) Akvaryumun içindeki su çekimini yapacak olan boruyu bir tel yardımıyla ısıtarak ya da matkap ile deliyoruz, *) Sistemin sifon yapan bölümünün en üst köşesine ufak bir delik açarak hava ayar vanasını takıyoruz. SİSTEMİN KURULMASI: **Havasının alınması; Sistemin havasını 2 yöntemle alabiliriz; YÖNTEM 1) Yapmış olduğumuz sistemi akvaryumun camına uygun bir şekilde koyuyoruz, "T" borusunun taşırma kısmındaki bölümünü tıkıyoruz(bu işlemi isterseniz bir vana koyarak ta yapabilirsiniz), "T" borusunun açık olan kısmından havayı emiyoruz böylece sistem çalışmaya başlıyor. YÖNTEM 2) Eğer "T" borusunun taşırma ucunu tıkamak zor olacaksa ya da borunun iç çapı çok geniş olup bunun yüzünden de havayı emmek zor olacaksa "T" borusunun Açık olan kısmına bir miktar su ilave edilir ve sifon borusunun üzerine takılan hava vanasından hava yavaş yavaş emilir. Bu işlemler bittikten sonra sistemi yıllarca ve sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Sistem hakkında daha çok bilgi almak için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz: [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=63154]PVCden Overflow Yapıyorum (RESİMLER İLE ANLATIM)[/URL] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=58948]Basit, Sorunsuz, Kullanışlı, Hesaplı Dip Çekimli PVC Overflow Şeması[/URL] Her türlü sorunuz için özel mesajdan bana ulaşabilirsiniz.

Katılım Tarihi: 14 Ocak 2007

 

Yorumlar

Sitem güzel, pek çok defa yapılmış bir sisteme küçük de olsa yeni bir bakış açısı kazandırmış. Akvaryumda bu şekilde beyaz bir borunun görünmesi görsellik bozucu, gizlenmesi ise oldukça zor bir olacaktır. Emniyet sistemleri güzel olmuş. Verdiğiniz linkte tangit kullandığınızı gördüm, iyi bir seçim olmuş. Aksi taktirde ısıtılınca bir zaman sonra veya hemen hava alıp olası bir problemde sistemi ters sifona sokardı. Cihazın Farklılığı 10 puan. Cihazın Verimi ve Maliyeti 30 puan, Cihazın Estetiği, Kurulum Kolaylığı ve Şartlara Dayanıklılığı 17 puan.

Refet Ali Yalçın

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.