Burak YILMAZ


BURAK YILMAZ

Açıklama

PROTEİN SKİMMER! HESAPLI VE YAPIMI BASİT PROTEİN SKİMMER!!! KULLANILAN MALZEME: *1 litrelik Pet şişe *1 adet pimaş boru *1 adet kafa motoru (hava takviyeli) *2 adet pimaş boruyu sıkıca kapatacak kapak *1 adet yuvarlak bir kap (boş deterjan kabı) *1 adet su tahliyesi için vana, boru vs. *1 adet kafa motorunun altına bağlanacak emme borusu *bir miktar hava hortumu(motor için) ve ucuna bağlanacak hava vanası *silikon, maket bıçağı, çivi, havya vs. Yapımı: Şekli aynen kurun silikonlanacak yerleri ve pimaş borunun kapaklarını güzelce silikonlayın su kaçırmasını önlemesi için (ki kaçırsa da birşey olmaz çok olmadığı sürece sistem sump'un içinde çünkü!) pimaşın üst kapağı pet şişenin ağzı geçecek şekilde delinip silikonlanacak, pet şişenin ağza yakın yerleri isteğe göre su rahat çıkacak şekilde delinecek, kafa motorunun emme borusu pimaş borunun delinmesi ile suyun olduğu bölgeye çıkarılacak. sistemi kurduğunuzda sump'ın içine yerleştirin ve su emme borusunu tıkayarak sistemin içine pet şişenin ağzından su koyun dolana kadar(yada su tahliye vanasından da koyabilirsiniz o zaman emme borusunun ağzını kapamanıza gerek kalmaz). sistemi çalıştırın taşma sifonlama gibi bir derdi olmaz sump'un bir haznesine dayadığınızda diğer hazneye suyu skimmleyip bırakır. tamamen benim hayal ürünümdür hiç bir yerden çalıntı yapılmamıştır. ege fizik 2. sınıfta okuyorum hesap ederek şemayı çizdim sorusu olan arkadaşlar bana sorabilir. BURAK YILMAZ

Katılım Tarihi: 02 Aralık 2006

 

Yorumlar

Güzel bir çalışma olmuş. Protein Skimmer çalışması fazlaca yapılmakta, bu çalışmanın farklı bir bakış açısı getirdiği söylenemez. 25 üzerinden 5 puan. Cihazın Maliyeti ile ilgili bilgi verilmemiş. Verimi tahminimce iyi olmayacaktır. Açılan delikler daha iyi düşünülüp daha uygun bir tasarımla yapılabilir, tasarımın neden öyle olduğu açıklanabilirdi. Çırpıcı pervane kullanılması gerektiği belirtilmemiş, kullanılmazsa motorlu ps yapmanın bir anlamı kalmaz. En önemlisi ise su doğrudan yukarıya püskürtüldüğü için toplama yapsa bile ya kapta dağılacaktır ya da toplama kabına akvaryum suyu fışkırtacaktır, o kısımda bir dizayn hatası mevcut. Cihazın verimi ve maliyeti 45 üzerinden 5 puan kazandırıyor. Cihaz uygun boyutlarda sumpda kullanılacak, kurulumu zor olmayan bir cihaz. Bu kısımdan da 30 üzerinden 20 alıyor.

Refet Ali Yalçın

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.