5 litre Bidondan dış filtre


Efe İŞLEKEL

Açıklama

Akvaryumum 35 litre ve bitki akvaryumudur.İçine canlı olarak çeşitli bitkiler,lepistes,çöpçü,cüce vatoz,neon ve lepistes besliyorum.Bir gün akvaryumumdaki iç filtreyi çıkarttım ve dış filtre yapmayı planladım.Biraz düşündükten sonra bu proje aklıma geldi ve yaptım.Çok memnunum hiçbir sorun yok. Yapılışı; Önce 5 ltlik bir bidon aldım ve bidonun üstündeki kapağı hortum geçecek şekilde deldim sonra bidonun altına da aynı hortumun geçeceği bir delik daha deldim.Daha sonra bidonun içine elyaf,sünger ve delikli file koydum ve bunları koyduktan sonra kapağı kapadım.Ve bidonun üstüne açtığım deliğe geçirdiğim hortumun ucuna akvaryumun içine koyduğum ULTRA marka iç filtremin(600 h/l) kafa motorunu aldım ve suyu verdiği yere hortumu taktım böylelikle kafa motoru suyu hortum yardımıyla benim bidon dış filtreme veriyor.Daha sonra su bidon filtremin içinde bir güzel süzülüp temizlendikten sonra bidonun altındaki delikten tekrar kısa bir hortum yardımıyla akvaryuma akıyor ve akvaryumun suyu temizlenmiş oluyor.

Katılım Tarihi: 07 Şubat 2007

 

Yorumlar

Çoğu uzakdoğudan gelen akvaryumda gördüğümüz sistemlere benzer bir filtre. Suyu akvaryumdan alıp üstteki filtre katmanlarına yollayıp tekrar geri indiriyor. Dış filtre; bir hortumla akvaryumdan suyu alıp, filtre malzemelerinden geçirip akvaryuma pompalayan filtre türüdür. Bu tanım dahilinde bu sisteme bir dış filtre denemez çünkü siz suyu akvaryumdan basıyorsunuz. Balığın gezebileceği hacmi arttıran, maliyeti düşük güzel bir filtre olmuş, akış yönler, ve iç dizayn daha iyi geliştirebilir. Üzellikle en altta ve en üstte olmak üzere filtrenin içinde pek çok yerde ölü nokta olduğunu düşünüyorum. Bidonun durduğu yer hem estetik olarak hem de güvenlik olarak hatalı. Olası filtre tıkanmasında küçük akvaryumu desteklemek için yapılmış ince akvaryum camına fazla baskı yapabilir, bu da sizin, evinizin ve canlılarınızın zarar görmesine neden olabilir. Cihazın Farklılığı 5 puan, Cihazın Verimi ve Maliyeti 15 puan, Cihazın Estetiği, Kurulum Kolaylığı ve Şartlara Dayanıklılığı 5 puan.

Refet Ali Yalçın

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.