ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mesagac
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
48
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Şubat 2007 12:13
Son Ziyaret:
16 Temmuz 2019 16:35
Toplam Mesaj:
104 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
12 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mesut Agac
Doğum Tarihi:
29 Ocak 1976
Yaş:
43
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mesut Agac Bol bitkili - Az balıklı (130X70X60h) Tropheus (130x60x50h) (Sumplu) http://www.akvaryum.com/ilan_foto/57308.jpg

SON 10 MESAJI

Bettam Baloncuk Çıkarıyor
[QUOTE=ternapi]

Betta labirent organına da solungaçlara da sahiptir, solungaçlarıyla su içinde solunum yapar ve ara sıra su yüzeyinden de hava alır.

Oksijeni az sularda, hatta doğal ortamında kurak dönemde kendini çamurla kaplayarak vücut nemini korumak suretiyle, labirent organı sayesinde hava solunumu yaparak uzun süre hayatta kalabilir evet ama bunlar hayatı idame zorunluluğunda söz konusudur.

Saygılar...
[/QUOTE]

İşlevsel bir solungaçları olduğunu bilmiyordum. Hatta beta balığının yüzeye erişimi engellenirse yüzeyden hava alamayacağı için öleceği söylenirdi. Bunu hiçbir zaman denemedim tabiki. Gerçi yumurtadan yeni çıkan yavrularda labirent belli bir boya geldiğinde oluşuyor diye biliyorum. Bu duruma gelene kadar suyun içinden ( bu durumda solungaçları ile) hava alıyor olmaları ve de işlevsel bir solungaça sahip olmaları gerekir.
Solungaç ile ilgili düzeltme için teşekkürler.

[QUOTE=begmis]

Bir şey daha sorabilir miyim? Sizce hagen kum mu almalıyım yoksa lav kırığı kumu mu bana yardımcı olabilir misiniz çok arada kaldım :([/QUOTE]

Zeminde kullanacağınız malzemelerin arasına zamanla pislikler dolarak sorun oluşturabilir. Bu yüzden genel olarak aralarına pislik birikecek malzemeleri kullanmamanızı tavsiye ederim.
Bettam Baloncuk Çıkarıyor
Beta labirentli balıktır. ( Solungaçları yoktur. Suyun üzerine çıkar ve balinalar gibi suyun yüzeyinden hava alırlar) Bu yüzden normalde diğer balıkların yaşayamayacağı oksijen bakımından fakir bataklıkda bile rahatlıkla yaşarlar. Akvaryumunuz genel olarak temiz kalıyorsa ve sadece beta bakıyorsanız filtre almanıza gerek yok. Alır ve kullanırsanız da zararı yok. Temizlik yapma periyodunu uzatabilir.
Bettam Baloncuk Çıkarıyor
Beta balıkları etçil balıklardır. Bezelye yediğini ilk defa duyuyorum. Tercihen canlı yem yoksa kurutulmuş canlı yemle beslenmelidir. Bir de beta balıkları gezip çok fazla enerji harcamazlar bu yüzden de az yem yerler. Bu yüzden diğer balıklarla kıyaslamayın. Hatta fazla yem yerse sıkıntı bile olabilir.

Bir de üretim vs düşünmüyorsanız çeşme suyunda rahatlıklar yaşarlar. TST ölçer almanıza hobici olarak gerek yok. Masraf yapmaya değmez.
Damacana sulardan kullanabilirsiniz belki o da akvaryum etrafının kireç olmamasını sağlar.

Üretim yapmak çok farklı bir durum. Benim yıllar yıllar önce ilk ürettiğim yumurta balığı betadır.
Dişinin üremesi için erkeğin yanına konulması ve gözlem yapılması gerekir. Dişi hazır değilse erkek dişiyi öldürebilir. Erkeğin dişiye yumurta döktürmesi. Daha sonra yumurtaları toplayıp hava kabarcıklarına koyması daha sonra yavrularına bakması vs çok keyiflidir. Daha sonra ise gözle zor görülen yavrulara bakmak oldukça zordur. Tecrübe ve yer gerektirir.

Keyifli hobiler.[:)]
Balık Sayısı
Balıklarınız büyümesini istiyorsanız az balık koyarsınız. Pet shopların böyle bir amacı olmadığı gibi normalden de az yem verirler balıklara. Uzun vadede bu şekilde yaşayamaz balıklar. Tercih sizin.
Anubias
Arada bir aynada kendini gösterin bakın bakalım ne olacak [:?]
Anubias
Muhtemelen elinde olmadığı için size başka bir bitki tavsiye etmiştir.
Bitkiler içerisinde en dayanıklılarından biridir anubias. Az ışık, az gübre ister...
Bitki yiyen balıklar bile anubias lara dokunmaz.
Bu arada beta gibi köpük yapan balıklar genelde su yüzeyinde yüzen bitkilerden hoşlanırlar. [;)]
Çöpçü Veya Vatoz , Lepistes Yavrusunu Yermi ?
Büyüyen vatozlar gece özellikle japon gibi hantal hareket eden balıklara yapışabiliyorlar. Özellikle karnı yumurta dolu balıkları tercih ediyorlar. Cüce vatozlarda böyle bir durum görmedim, duymadım.
Lepistes yavrularından ancak zayıf ve sağlıksız olanlarında böyle bir durum olabilir diye düşünüyorum.
Kayanın Zararı Olur Mu?
Akvaryumunuzu bir kaç gün boş olarak çalıştırın. Daha sonra balık alıp atabilirsiniz. Ben hiç Nitrivec vs kullanmadım.
Kullanıp kullanmamak size kalmış. Ancak yukarıda bahsettiğim konulara dikkate edin.
Kayanın Zararı Olur Mu?
20 gün sonra kendiliğinden oluşmuş olacak bakteri süngerinizde. Bu süreye kadar balığınıza az yem verin. Süngeri de tercihen hiç yıkamayın. Sonrasında da çok fazla yıkamayın ki yararlı bakteriler kalsın süngerde. Ben hiç kullanmadım dediğinizi . Yine de siz bilirsiniz.
Keyifli hobiler...
Kayanın Zararı Olur Mu?
Merhaba,

1- Japon balıkları sert sularda bile rahatlıkla yaşayabilirler. Bu durum onlar için herhangi bir olumsuzluk yaratmaz.

2- Şimdilik bırakın kaya kalsın suyun içinde. Balığınızı atın. Ama takip edin balık üzerinde herhangi bir çizilme vs ( ki bana kalsa kolay kolay olmaz) yoksa bırakın akvaryum sizin tasarladığınız gibi kalsın. Ya da baktınız balık kayaya sürtüyor kendine zarar veriyor o zaman çıkartın. (Sonradan da sorun olursa düzeltilebilecek bir durum bu. )

3- Balıkta herhangi bir rahatsızlık yoksa suya ilaç, tuz, su düzenleyici vs atmayın. ( Atılan her ilacın yan etkileri var. Su biyolojisinden balık karaciğerine ve diğer organlarına) Bildiğiniz çeşme suyunu üstü açık kalacak şekilde oda sıcaklığında en az bir gün dinlendirin ve suyun 1/4 kadarını değiştirin haftada ya da on günde bir. Öyle akvaryumun tamamını boşaltıp, akvaryumu yıkayıp tekrar doldurmayın sakın. Doğada hep varolan suyun üzerine taze su eklenir bunu unutmayın !!!

4- Hobicilerin hep atladığı ya da belki de onlara zor gelen başka bir durum daha vardır. Akvaryumu ne kadar biyolojik sistem olarak kurarsanız o kadar sağlıklı balıklarınız olur. Bu ne demek diyebilirsiniz. Akvaryumda bitki de olmalı demek. O ayrı bir konu. Baştan ona göre sistem kurmak gerekir. Vs. vs.

Japon bakmak çok zor değildir. Aldığınız balık sağlıklı olsun ve kaliteli yem verin. Bir de japon balığı 22 derece sudan hoşlanır. Eviniz kaloriferli ise ısıtıcı bile kullanmayabilirsiniz. (Çok sıcak yapmayın suyu)

Keyifli hobiler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,741,515 Mesaj
  • 401,335 Konu
  • 91 Forum
  • 141,745 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,585 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.