ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
boragurcay
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
91
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Eylül 2018 12:22
Son Ziyaret:
41 dakika önce
Toplam Mesaj:
42 [0.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
40 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Bora GÜRÇAY
Doğum Tarihi:
13 Nisan 1991
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]http://IMG509.yukle.tc/images/4522PhotoGrid_1537899426587_3.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Akvaryum Topluluğu Discord Sunucusu
Kendi sorununuza kendiniz cevap vermissiniz. Forum içi arama yapılması! Yeni kayıt olan üyelikler çoğunlukla forumda arama yapmadan konu açıyor. Burada da siteyi keşfetmek kullanıcıya kalıyor.

Benim dikkatimi çeken genellikle, yeni üyelerin açtığı konuların, hepsinin bir birleriyle aynı olması. Aslında küçük araştırma yapılsa konu açmaya gerek kalmayacak cevap forumda bulunacaktır. Aynı konular açıldığı zaman sürekli forumun bir köşesinde konular tekrara düşüyor. Bu sebebden üyelerin çoğu artık aynı konulara cevap vermekden sıkılıyor. Bu böyle demiyorum fakat, izlenimlerim bu yönde.

Yeni konular tabiki açılabilir fakat cevapsız konuların çoğu daha önce defalarca cevaplanmış konular olarak, forumun içerisinde mevcut biraz forumda gezinmek arama yapmak yeterli olacaktır.

Sizin sunucunuza katılım olurmu bilemem, forum içi sohbet odalarıda mevcut.

Arowana Akvaryumu
[QUOTE=Rainrain]

Dekorla ilgili göz yoran neler?[/QUOTE]

Sağ köşedeki Gyans kayaları fazla bitişik, doğal görünmüyor sayılarını azaltabilirsiniz veya alandan hacim kazanmak için çıkartabilirsiniz.

İki adet zemin balığınız mevcut kayaları çıkartmak, zemin balıkları için gerekli alanı sağlamak yararınıza olacaktır. Tabana serilen çakıl fazla karışık renkli ve akvaryuma ilk bakışta gözler balıklardan ziyade çakıl taşlarına istemsizce odaklanıyor. Çakıl yerine tek tip kum kullanabilirsiniz.

Arka fon fazlasıyla mavi, bütünlük sağlamak için biraz daha koyu tonlarda arka fon kullanabilirsiniz.
Arovana için sorun olmayacaktır.
Şuan akvaryuma bakıldığında bir bütünlük, uyum görünmüyor.

Yeni kurulumunuzda mevcut Mangrow'ları tekrar kullanıp yeni akvaryum ölçülerinize uygun olacaksa bir iki adet daha yatsı kök ilave ederek balıklarınızın daha doğal yaşam ortamlarını yansıtabilirsiniz. Zemin balıklarınız sizinle yola devam edecekse onlar için de zeminde uygun koşulları sağlayabilirsiniz.

Bu bir eleştiri değildir, fakat şuanki dekkordan daha iyiside olabilir.[EDIT]boragurcay,2019-03-25 21:18:10[/EDIT]
Arowana Akvaryumu
Her zaman dikkatimi fazlasıyla çekmiş olan, bana göre fantastik türlerden birisidir. Şuan sadece dekorunuz göz yoruyor.

Devasa boylara ulaşan bu güzelliğin daha da güzel olması için, gelişimini yavaşlatmadan önce yeni akvaryumuna almaya çalışın. [:nazar:]
Dış Filtre Su Kaçağı Önlemi Hk.
Mantıklı düşünürsek, bahsettiğiniz bölge yüzeye yakın olan bölge, buradan açmayı düşündüğünüz delikler suyun çekişini yüzey seviyesinden yapacaktır. Buda sizin için extra bir temizlik demek. Yapılacak işlemin sonucunda, filtrenin dip seviyesinden su çekişi düşecektir.
Balığımın Nesi Var
Bloat!
Benim gözlemlediğim,Strese dayalı olarak meydana gelmesi ...
Tedavi edilemezse kayıp yaşayacaksınız gibi duruyor. Ayrıca anormal bir şişlinlik görüyorum, %90 oranında balığınızda kabızlık da var.
Balık Fiyatlarındaki Artış
Balık fiyatlarının artışından başlayıp, vergi kaçırmaya sürüklenen! Asıl amacı hobi odaları veya üretimhaneleri konu alan, daha sonra köprüler, denizler,gelirler,giderler,vergiler,unların ekmeklerin, pastaların vs, konuşulduğu bir konu ve konuyu açan arkadaşın bunca yoruma karşı bir cevap vermeyişi.[zzz] Bu konu amacı dışında açılmış. Bu söylenenlerinin balık fiyatının artışıyla tabiki alakası yok. Konu başlığı yerine çok başka şeyler konuşulmuş :), Yurt dışı ithal eden firmada, Yurtiçi ithalatçı firmanın arz talep ettiği tür yoksa eğer. Türlerin bulunması ve bulunduktan sonra Ülkeye ithal işlemi gerçekleşen, balığı... Ülkeye sokan ithalatçı firmanın verecek olduğu sertifika ile birlikte türü satışa çıkardığı zaman bir maliyet oluştuğu için pahalı olucaktır. Bununda iki taraf için bir Kâr marcı olucaktır. Pahalı denilicekse bu işlem içerisinde pahalı denilebilir. Aslında bu işleme tabi olan belli başlı balıklar için geçerli olması gerekli.

Genellemede bulunmuyorum fakat Petshoplar her balık başına toptancısından balık alırken! veya satarken! fatura kesmek zorunda ben bu işlemi yaptıklarını düşünmüyorum.

Şunuda belirtmekde yarar var. Küçülen petsopların çoğuda enerji fiyatlarının, artık bu ticaret dalındaki esnafı sarstığı için Akvaryum bölümünü kaldırıyor. Yani sözde balık fiyatlarının artmasının alakası yok.

Bugün bir akvaryum kurmak isteseniz minimum üç pirize ihtiyaç var. *Aydınlatma*Filitre*ısıtıcı. Bence tek kelimeyle hobiyi pahalı yapan enerjinin bizlere yüksek satılması.
[EDIT]boragurcay,2019-03-11 15:32:56[/EDIT]
Dış Filtre Su Çekmiyor
Filitrenin içerisinde kalan havayı almak için pompası yoksa, basit bir yöntemle halledebilirsiniz. Vanaları kapatın, filitre kovasındaki suyu boşaltın. Herşeyi normal olması gerektiği gibi takın.

Sonra vanaları açın. Akvaryumdan tazikle gelecek olan su önce filitre kovasını dolduracak daha sonra çıkış hortumuna kadar tazikle gelen su ile hava kalmayacak. Akvaryumdan çektiği su kadarınıda akvaryuma ilave edeceksiniz.
Balık Fiyatlarındaki Artış
Merhaba,
Son yaptığınız yorumda ben, problem olduğunu düşünüyorum. Konunun başlığı balık fiyatlarının artışına dikkat çekilerek açılmış, vergi kaçırılmasına kadar getirmişsiniz.
Hobiyi yapan herkez kendi bütçesini zorlamayacak şekilde canlı veya ekipman arıyor. Bu işin bir piyasası var bence herkez bu piyasaya hakim diye düşünüyorum.

Örnek! Bugün kaliteli bir çift vatoz için 1000 lira fiyat istenebilir. O vatozu alacak kişi almadan önce bilgi sahibidir yada tür için geniş araştırmayı kesinlikle yapar, fiyata kanat getirerek alır.
Üretmek ve satmak konusunda şunu diyebilirim ki kaçak hobihaneler olarak bahsettiğiniz hobi odaları yasal olmak zorunda değil. Onlar sonuç olarak ithal etmiyorlar. Zevki sefa olarak bakabilir ve giderini birşekilde çıkartmak zorunda olabilir.

Ben hobici olduğunuzu düşünmek istiyorum. Kişinin kazandığı paradan vergi vermediğini hesaplayacak kadar bilgi sahibiyseniz ve bunuda burada vurguluyorsanız ben bu başlık altında art niyet düşünürüm açıkcası.

Bence beslemek istediğiniz türlerin size göre fiyatlarının pahalı olmasından muzdaripsiniz.
Petmağazaların çoğunluğu en çok satılan türleri toptancısından alıyor. Çoğunda cins balık görememeniz normal. Kapanmalarının sebebini, sadece balık fiyatlarına yüklememek gerekli, ticaret işinde batmakta var çıkmakta.

Sonraki nesillerin bu hobi ile uğraşı olurmu bilemem
ama bence mağazaların kapanmasıyla bu hobi dalı asla eriyip gitmez diye düşünüyorum.
Bütün türler hobici kişilerde mevcut ve fiyatları tabikide mağazalara göre daha uygun.

Bu yazıyı bir tartışma konusu olarak yazmadım.
Konu başlığında balık fiyatlarının artışına değinilmiş, hobiyi sürdüren ve bir şekilde üremitini sağlayan insanları vergi kaçırma konusunda suçlamanızdan dolayı yazdım.
Konuda netlik yok belirsiz olarak açılmış ikilemde bırakılmış bir konu.
Bu şekilde bir algı yapmanıza anlam veremdim.

[EDIT]boragurcay,2019-03-09 18:11:09[/EDIT]
Dekor Değişimi
[QUOTE=ersindogan]

Yani doğru mu anladım bilmiyorum ama;
Olabildiğince suyu ayırıp, balıkları çıkarıp, alamadığım suyu döküp tekrar sıfırdan kurulum yapıp, sonra alabildiğim kadar suyu tekrar içine boşaltıp, kalanını da dinlenmiş suyla doldurup balıkları geri atmak mıdır bahsettiğiniz işlem?[/QUOTE]

Evet şöyle diyelim. İşlerin kolaylaşması amacı için şuanki hazır suyunuzu bulandırmadan alabildiğiniz kadar stok alın.

Sonra asıl amaç dekor değişikliği için herşeyi en başa dönerek gerçekleştirin. Önce yapmak istediğiniz dekor için akvaryum içinde düzenleme yapın. Kumu kayaları koydukdan sonra ekleyin (+doğal görünüm) sağlarsınız.
Not olarak: Şuan kumunuzda illahaki tortu vardır. Kumu boşalttığınızda yıkama süreci yüzeysel olsun yani sıfır kum kuamelesi yapmayın.

Sonra elinizdeki stok suyu ilave edin. Üzerine dinlendirilmiş veya arıtılmış suyu ilave edin. Buradaki stok su bakteri içericektir. Taze su eklemesi yapıldığında bakteri ölümü minimum olacak, ama aşılamada aynı zamanda sağlanmış olacaktır. Biraz döngü oturması için bekleyin bir kaç gün. Geride sadece balıkları tekrar yeni sularına eklemek kalıyor.


Dekor Değişimi

Ben yapacağız işlemi hata olarak görüyorum.
Akvaryumun kuruluş zamanını bilmiyorum bu sürec akvaryuma oturmuş bakteriler için önemli.
Fakat yapacağınız işlem akvaryuma adapte olmuş bütün yararlı bakterilerin ölmesine neden olabilir.
Kumun karışması havalanması demek suyunuzun değerinin bozulması demektir. Balıklara daha fazla parazit bulaşmasının önünü açar. Hastalığıda beraberinde getirebilir!
İşlem sonrası ben suyun kolay oturacağını düşünmüyorum.

Ben böyle bir değişikliğe gidecek olsam.
Mevcut Akvaryum suyundan olabildiğince stok alırdım.
Sonra yeni bir kuruluma geçerdim. Bir daha bozulmamak üzere bir dekor tasarlayıp, kuruluma tekrar başlardım ve ilk başta stok aldığım suyu yeni kuruluma bakteri aşılamasında kullanırdım.
[EDIT]boragurcay,2019-03-06 15:35:20[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 298 Online Kullanıcı, 162 Üye

Online Kullanıcılar

Cyber_Scout, toprak81, Hakanfb, onur887, Mehmet1212, atinoglu, saim35, deriinmavi, erkanhalli, UfukVural, braweheart, SoSriKuA, capo di capi, banned, arapaima, Enisikizler, Heinzen, Aquariumhouse, enginm2000, Riddle, ardatamay, msurucu, serkantezel, BlackGoat, sinan m.d, cyilmaz10, gkhnbyhntpc, ktekinoglu, Hasmetmeap, Omer_MG, tanerberkgulec, ceyh, ersindogan, mehmetemindinc, Koksal Gurkan, eneskilic34, serdal durgan, MurathanM, Hasanahshsjh, erisdogan, tugrultamer, ka2n, aliosmanasman, ternapi, Noeldayi, capitain, Tritagna, SevimliHaya1et, Recep Karip, MelisJohnson, talhaxxx11, Canberk18, Engin BOZKURT, muratgurer, kadirik, Mertislife, tilkhy, Bekir ATAY, Müptela, SainJ, yessGlory, adapod, feversea, Shaggi, semih_81, Atalanta, CagriTURK, mad-boy, DeviLLe, Bursayaldiz, sonerutku, icelebi, ersin1981, ibdeat, vockomo, Sgkblk, Saltiga, çılgınhamsi, fth0507, sherloock, anchor, tuncay006, omerbay, yebnahzugo, Bedbin, İkoldas, blackeagle3673, wallece, Hrn37, beyrekizm, ibrhm42, cucevatozyurdu, yns325, ootkn, Güney Dursun, Nebiyaşar, Tanganyika07, Adnan53, UmitYilmaz, myyy, blokurlu, TolgaErdgn, Batuhan777, urasdonmez, SrcnYvz, mustafaozal1, serdar., gkhnylmz09, durukan1905, tolga, MuratArpaci, mahmut1905, budak_murat, beginnermode, boragurcay, 06recobaba06, Murat75, Bayraktar18, MCAT, EbuHuzeyfe, lynx, Alikorkmaz13, Pesimist07, PekmezDesenPekme, ihun, ali ünlü, ugur77, SmallCandyThing, Ekremçagıgan, MKA1923, pleco mania, MKoNaR, kabaktadi, Ali89, Mustafaata77, jprime, TolgahanA, mcetindas, ArdaKaptan, Cmli, Selanikli20, Hasan112, Lodos muhafızı, Emre Zaim, KeremUlaş, Cihanturk, Mbuna cichlid ka, Kromatit, sezeraydogan, bybarbaros, Emre Hoca, Zoresmer, CERANOXE, Beykozbeyi, gattar5050, Hercev, Vosvosland, cirsaf, r.serhat14, Hamza Özel, tlspetmarket, bursia, OkanKELEŞ,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.