ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ffeytt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
52
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Nisan 2014 23:07
Son Ziyaret:
12 Saat 19 Dakika önce
Toplam Mesaj:
46 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih IŞIK
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Erzurum
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih IŞIK

SON 10 MESAJI

Karideslerimi Yemleyemiyorum
Akvaryumunuzda karidesten başka balık vs yoksa bence su değişimine gerek yok. 60 litrelik tankta 6 karides ( başka canlı olmadığını düşünerek) suyu kirletmez. Yemleme meselesine gelince, arkadaşın dediği gibi sayı az olduğu için yiyecek birşeyler buluyorlardır akvaryum içinde, yani yemlemenize gerek yok. Yavrular büyüyüp sayı arttıkça göz kararı deneyerek yemlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca, taze ısırgan otu bulabilirseniz 5dk sıcak suda bekletip verebilirsiniz. Suyu bozmuyor, uzun süre kalsa dahi. Benim akvaryumum işyerinde hafta sonu için 3-4 yaprak ısırganotu atıyorum, pazartesiye bitirmiş oluyorlar.
Nano Crs Karides Akvaryumu
[QUOTE=cmcrae]Kurulumunuz hayırlı olsun. Sumpun alttaki suyu çeken ızgara tarafına süzgeç benzeri bir tel koyarsanız yavru karidesleriniz sumpun içine kaçmayacaktır.[/QUOTE]
Süzgeç yetmeyecektir. Hatta kalın gözenekli süngerden bile yavrular geçebiliyor. Kalın gözenekli sünger kullandığım zamanlarda dış filtreden çoK yavru topladım. Bana kalırsa ince gözenekli sünger ile kapatın. Ayrıca yalnızca altı değil üstteki ızgarayı da benzer şekilde kapatın. [EDIT]ffeytt,2020-06-26 00:08:24[/EDIT]
Arka Sump Tasarımım. Önerileriniz?
Öncelikle 64lt’lik bir tankta askı filtre işinizi görecektir. Ancak, yine de arka sump yapacağım diyorsanız size bir kaç önerim olacak;
1- Su giriş bölmesinin genişliğini 89.5mm yapmışsınız. Bu kadar hassas yapıştırma işlemi yapılabilir mi??? Bana kalsa 9cm yaparım. Aynı şey 2. bölme için de geçerli.
2- Bana kalırsa kafa motoru bölümündeki ilk camı kaldırır ve 2. bölüm camlarını sol tarafa ötelerdim (filtre malzemelerine daha çok yer açardım). Söylediklerimi aşağıdaki fotoğrafta çizerek anlatmaya çalıştım.
3- Sump genişliğini kaç cm düşünüyorsunuz bilmiyorum ama en az 10cm tutmanızı öneririm. Çünkü, filtre malzemelerini yerleştirirken ve çıkarırken elinizin girebileceği bir genişlik olması gerekir.
4-Basış deliğinin çapını kullanacağınız boru veya bağlantı elemanına göre açtırın. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/160719/280520200336221.jpg[/IMG][EDIT]ffeytt,2020-05-28 03:40:16[/EDIT]
Dış Filtre
Halil bey günaydın. Mevcut akvaryumumda (90x40x40) Sunsun 603B dış filtreyi kullanıyorum. Ancak, dış filtre tek başına değil, dış filtre+Hamburg (HM) filtre ikilisini kullanıyorum. HM filtrenin iç kısmına dış filtrenin emiş borusunu koydum böylelikle HM'den süzülen su dış filtreden geçtikten sonra akvaryuma geri dönüyor. Sonuç olarak HM hem mekanik, hem de biyolojik filtrasyonda dış filtreye destek oluyor. Diğer taraftan, ısıtıcı vb HM arkasında saklamış oluyorum. HM filtreyi forumda ve internette araştırabilirsiniz, oldukça kullanışlı bir filtre (HM'yi portatifte yapabilirsiniz; forumda portatif yapan arkadaşlar vardı).
Nano Akvaryum Denemesi
Askı filtrenin çekiş ucunu ince gözenekli sünger veya ızgara ile kapatmazsanız bloody Mary yavrularınız filtreye çekilecektir. Ayrıca, karidesler için birkaç tane saklanma alanı oluşturursanız daha sağlıklı olacaktır.
Yeni Bitkilerin Bakımları Hakkında
1- Anubias bitkisini kuma gömmüşsünüz fotoğrafta öyle gördüm. Bu bitkiyi Kaya veya köke bağlamalısınız.
2- Moss’tan yol yapabilir misiniz! Bana kalırsa olmaz. Çünkü Moss’u da kütüğe veya taşa tutturmalısınız.
3- Aldığınız kırmızı bitkiniz büyük ihtimalle yoğun ışık ve CO2’te gereksinim duyacaktır. Bunları sağlamadan (ki 4w’lık led ışıkla ve CO2 ekipmansız) bu bitki biraz zor.
Sump 2 Seçenek
Bana kalırsa en son fotoğrafta işaretlediğiniz kafa motorunu kullanıyorsanız sizin akvaryum için çok fazla. Bundan dolayı motor kısmında su kalmıyordur. Akvaryumunuz 300 litrelik (ki dekor, kum vb işim içine girince daha az olacaktır). Size 1000 litre çeviren kafa motoru yeterli olacaktır.
Karides Akvaryumu Konusunda Aklıma Takılan Sorular
Ulvi Bey,
Yazdıklarınız için teşekkür ederim. kh test kitim SERA marka ve yanlış ölçeceğini düşünmüyorum. Ancak, ph'ı bildiğimiz turnusol kağıdı ile ölçüyorum. Renk sıkalasından bana 6-7 arası gibi geliyordu, bu yüzden 6.5 yazdım. Büyük ihtimalle ph ölçümlerim yanlış.

Cevapladığınız için teşekkür ederim.
Karides Akvaryumu Konusunda Aklıma Takılan Sorular
Ulvi Bey sizi bulmuşken başka bir konu açmak istemedim. Ayrıca diğer arkadaşlar da yaralanabilir düşüncesindeyim.

Yukarıda çeşme suyu ile kurmuş olduğunuz akvaryumlarda taiwan ve kristal baktığınızı yazmışsınız. Bu akvaryumlardaki su değerleriniz kaç? Hali hazırda kurduğum ve yaklaşık 2 haftadır boş çalıştırdığım akvaryumdaki su değerlerim; pH=6.5, TDS=140, kH=5, GH=10. Bu su değerlerinde taiwan veya kristal karides bakılabilir mi? Burada kafama takılan kh ve gh değerleri, bir sıkıntı olur mu?

NOT: Daha önce sizden taiwan almıştım. Bunlardan yavru da almıştım. Ancak, o zamanlar saf su elde edip gh+ kullanarak istediğim su değerlerini elde edebiliyordum. Şimdi ise mevcut çeşme suyunu kullanmak durumundayım.Karides İle Lepistes Yaşar Mı ?
Karidesler dipte buldukları balık yemlerini yerler. Bu açıdan özel karides yemi almanıza gerek yok. Yeter ki balıklardan arta kalan bişeyler olsun. Diğer taraftan sizin hazırlayacağınız karides yemleri de var:
1- Bildiğimiz kırmızı kapya biberi sıcak suda 5 dk kadar beklettikten sonra verebilirsiniz.
2- Yukarıdaki gibi taze ısırgan otunu hazırlayıp verebilirsiniz (ki oldukça seviyorlar).
3- Uzun süreli tüketim için catappa yaprağı verebilirsiniz (satın alarak) veya sonbaharda kurumuş ve yere düşmüş ceviz, çınar vb. yapraklarını da 5 dk sıcak suda bekletip verebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 243 Online Kullanıcı, 134 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.