ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ozden73
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
40
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Eylül 2018 07:53
Son Ziyaret:
9 Saat 35 Dakika önce
Toplam Mesaj:
74 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özden Boran
Doğum Tarihi:
09 Mart 1973
Yaş:
46
İl:
Aydin
Meslek:
Finans (Banka)
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Özden Boran

SON 10 MESAJI

Akvaryem.com Şikayet
Merhabalar,

Akvaryem firmasından Eheim media seti siparişi vermiştim. Gönderdik gönderiyoruz derken bir hafta geçti. Bir haftanın sonunda siparişimi İPTAL ettim. Başka bir firmadan satın aldım.

Saygılarımla
Planaria Mıdır ?
Planaria

Andazol işe yaramıyor. Ben denedim
Jbl Test Kiti Sorunu
Merhabalar,

Akvaryumumda test kitlerinin çok pahalı olması nedeniyle kullanmıyordum. Test kitlerinin gereksiz olduğunu düşünenler olduğu gibi gerekliliğine inanlarda vardı.

Ben bir süre önce JBL COMBO SET ile JBL PO4 (FOSFAT) testi edindim. Bu konuyu açmamdaki sebep, benim gibi kararsız kalanlara tecrübelerimi aktarmak.

JBL PO4 (fosfat) testinde sorun yaşadım. Akvaryumdan aldığım örneği test ettim. Renk kartelası açık maviden koyuya doğru gidiyor. Ancak benim sıvı açık sarı gibi bir renk aldı. Bende 10 lt suyun içine 0,8 ppm olacak şekilde fosfat ekledim. Burdan aldığım örneği ölçtüğümde sonuç 0,4 ppm çıktı. Dozajlamayı değiştirerek denedim her seferinde mevcuttan daha düşük bir değer çıkıyor. Durumu JBL in Türkiye distribütörüne aktardım. Yaklaşık 10 gündür görüşüyoruz. Almanya'dan sonuç bekliyoruz. Bu arada ben aldığım PO4 (FOSFAT) testini iade ettim.

Yaşadığım sorunu başka bir arkadaşım yaşadımı bilmiyorum. Sonucu bekliyorum. Sonuç ürün bazlı bir sorun ise tekrar tekrar JBL PO4 isteyebilirim. Ancak yeterli bir açıklama yapamazlar ise JBL PO4 (FOSFAT) testi almanızı önermiyorum.

SaygılarımlaYapmış olduğum test sonucu;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209038/280620192116151.jpg[/IMG]
Dış Filtre Önerisi
Merhaba ,

Ben 60 LT bitkili, canlı yükü olan akvaryumumda 15 gündür Eheim classic 350 kullanıyorum. Çıkışa lily pipe de taktım. Çok memnunum. Filtre çok sessiz. Yemleme yapmadan önce filtreyi kapatıyorum. Açtığımda çalışıp çalışmadığı hususunda bazen tereddüt dahi ediyorum.

Classic modeli sepetsiz olduğu için tercih ettim. Sepetli modellerde su dolaşımının sepet aralarından geçtiği bu nedenle sünger yada substratdan az geçen akvaryum suyu nedeniyle filtrasyon performansı düşük olduğunu okumuştum. Bana mantıklı geldi. Çünkü filtre malzemeleri bir süre sonra kirlenmeye başlayacak ve su kolay bulduğu yerden daha çok geçecek. Bu durum filtrasyon kalitesini düşerecek.

Saygılarımla
Cüce Vatoz Yem Seçimi.
Ben cips yemlerin daha iyi olduğunu duydum. Dipte çok çabuk dağılmıyormuş. Birde ince ve geniş yüzeye sahip bir yem olduğundan vatozlar kolay tüketiyorlarmış.
Düşük Debi Daha Faydalı?
Merhabalar,

Yaşadığım bir tecrübeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Benim 60 LT, Balık ve bitki yoğun bir akvaryumum var. Sunsun 603B dış filtre kullanıyordum. Ölçtüğüm debisi 180 LT/saat. Bir süredir alg problemi yaşıyordum. Gübrelemeyi azalttım olmadı, çoğalttım olmadı, Aydınlatmanın süresini uzattım, azalttım. Gücünü azalttım, çoğalttım olmadı. Düzenli su değişimi de yaptığım halde ALG problemini çözemedim. Sorunun çözümü hakkında epey bir süre araştırma yaptım. Yaptığım araştırmada anladığım şu oldu;
Dış filtreler akvaryumdaki amonyumu uzaklaştırmak için, amonyum ise alg oluşumu için ilk adım. Çünkü gübrelemenin aslında alg yapmadığı anladım.
Bitkili akvaryumunuz yoksa, haftalık su değişimlerinin takviyesiyle birlikte canlılarınız için düşük debili bir dış filtre yeterli gelebilir. Aynı şekilde sadece bitkili akvaryumunuz var ise dış filtreye ihtiyaç dahi olmayabilir. Ama hem bitkili hem de canlı yükü olan bir akvaryumunuz var ise güzel bir dış filtreye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
Akvaryumunuzun kaldıracağı en yüksek debili dış filtreyi kullanarak akvaryum suyunun biyolojik temizliğini yüksek düzeyde yapmış oluyorsunuz. Böylelikle alg oluşunu tetikleyecek amonyumu sıfıra yakın tutabiliyorsunuz. Akvaryum içinde bitkilerin çevresinde suyun dolaşmasının (sirkülasyon) ise bitki gelişiminde etkili olduğu alg oluşumunu önlediğini okudum.
Bu nedenlerle akvaryumuma Eheim classic 2215 dış filtre aldım. Ölçülen debisi 400 lt/saat. 10 gündür kullanıyorum. Şuan memnunum.
Saygılarımla
Eheim Classic 350(2215)
Dış filtrelerin kirlilikten dolayı zaman ile debisi düşüyor. Ayrıca debi ayarı için lily pipe kullanabilirsiniz. Ben kullanıyorum.
Saygılarımla
Eheim Classic 350(2215)
Merhabalar,
Benim 60LT, bitkili lepistes akvaryumum var. Sunsun 603b dış filtre kullanıyordum. Son dönemde ALG problemi oluştu. Işıklandırma, gübreleme hususlarında ne yaptıysam olmadı. En son filtrenin filtrasyon ve sirkülasyonunun yeterli gelmediğini kanaat getirdim. Bir süre dış filtre konusunda da araştırma yaptım. Akvaryumum için hangi debide filtre almam gerektiğini araştırmak beni epey yordu. Çünkü dış filtre bir kere alınıyor. İyi bir dış filtre pahalı ekipman. Şunu söyleyebilirim. Bitkili ve canlı yükü orta üzeri olan akvaryumlarda dış filtre debisi çok önemli. Akvaryumu 5 İla 8 tur çevirmesi gerekiyor.
Akvaryumuma Eheim Classic 2215 aldım. Bir haftadır kullanıyorum. Filtremi şelale aparatı olmadan filtre çıkışını cama yönlendirme yaparak kullanıyorum. Şuan durumdan memnunum.
NOT : YouTube da 30LT Nano akvaryum için eheim 2213 kullananlar var.
Saygılarımla [EDIT]Ozden73,2019-06-23 16:55:06[/EDIT]

[QUOTE=DarkSaqa]Merhabalar; Kesinlikle fazla gelir. Çünkü 2215 saatte 600 litre üzerinde bir debi ile çıkış yapmaktadır. Bu da sizin akvaryumun suyunun 9-10 defa doldur-boşalt yaşamasına neden olur. Elinizde 2215 olduğu için mi düşünüyorsunuz yoksa temin mi edeceksiniz? [/QUOTE]
Eheim 2215 in ölçülen debisi 400lt/saattir
100*40*50h 200lt İçin Filtre Tavsiyesi
Ben 60LT akvaryumum için Eheim 2215 aldım. Bir haftadır kullanıyorum. Sessizliğinden ve debisinden memnun kaldım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,783,488 Mesaj
  • 406,745 Konu
  • 91 Forum
  • 144,288 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,889 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.