ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ErdSNGZR
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
11
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Aralık 2017 20:29
Son Ziyaret:
2 Saat 17 Dakika önce
Toplam Mesaj:
9 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erdoğan Şengezer
Doğum Tarihi:
08 Mayıs 1977
Yaş:
43
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Programcısı
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ErdSNGZR

SON 9 MESAJI

30 Litre Karışık Canlı Doğuran
[:iyi:][:)] [:nazar:]Cüce Guramiler sağlam ve hoş balıklar gerçektende. "Hobi Akvaryumum" önerdiği gibi karides te ekleyebilirsin bence.

Mayalı sistemde işin biraz ustası olmak gerekiyor herhalde, ya da çift şişe falan kullanmak gerekli. Ben becerememiş akvaryumun içine maya sızdırmıştım [:D] Yukarıdaki kit çok hoşuma gitmişti ama. Difüzer ve damla sayacına ihtiyaç yok. Akvaryum küçük olduğu için bir tüpü bile epey zaman bitirememiştim.

Şimdi aklıma geldi, bende buharlaşma camı da yoktu [:)] Resimde de gördüğün klasik floresan aparatlı akvaryum işte. Çok fazla buharlaşma oluyordu. Akvaryum da küçük olunca çabuk etkileniyordu ortam. Inat edip kestirmemiştim üstüne cam. Eğer sende de yoksa kesinlikle kullanmanı öneririm. 3mm şeffaf pleksiden kestirirsen hem hafif hem de ucuz olur.

Başarılar [:)][;)][:iyi:]
30 Litre Karışık Canlı Doğuran
Merhaba öğrenci kardeşim. Öncelikle harçlıklarını çok güzel bir hobi için biriktirmişsin, tebrik ederim. Akvaryum, diğer herhangi bir pet bakımından hayli farklıdır. Akvaryum da işleyen bir Eko sistem oluşturmaya ve bunu olabildiğince sağlıklı devam ettirmeye çalışırsın. Derslerde gördüğünüz ve belki diğer forum konularında okuduğun karbon, azot döngüleri, ışık ve fotosentez ilişkisi gibi bir çok doğal işleyişi sağlamaya çalışmak hayli keyiflidir. Bunları yapmaya çalışırken de doğal yaşama her seferinde biraz daha fazla saygı ve hayranlık duyar insan.

30 yıl sonra yeniden akvaryum hobisine başlamaya çalışan biri olarak, ne yazık ki bu forumlardaki diğer arkadaşlar kadar güncel ve çok bir bilgiye sahip değilim. Werneri hakkında da bir bilgim yok fakat Lepistesler için 4-5 dişi ve 1 erkek şeklinde koloninin ideal olduğu söylenir eskiden beri. Belki bir tane moli'den vaz geçmen gerekebilir. Cüce vatoz'un sorun çıkartacağını düşünmüyorum. Geçen yıl ki akvaryum denememde ne yazık ki güneş gören bir yerde kurmak zorunda kalmıştım. Yosun mücadelesi için Lepistes ve Neon Tetralarla çok rahat bakılabileceğini belirtmişti pek çok hobici arkadaşım.

Bitkiler, CO2 olmayınca biraz zor sağlıklı kalıyorlar. Bundan 30 sene önce CO2 ekipmanları yoktu [:)] zaten elodea ve limon dışında da pek bitki yoktu. Bir şekilde büyütüyorduk hatta paylaşıyorduk bile. Sanırım Elodea'nın kolay bakılabilirliğindendi. Ben, geçen yıl Ista'nın aşağıdaki kitini kullanmıştım. Hem fiyat olarak uygundu hem de kullanımı kolaydı. Bitki kökleri için de kapsül gübrelerden kullanmıştım 2-3 tane.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/100520201553531.jpg[/IMG]

Fakat hem hatalı yer seçimi hem de bitkinin birinden bulaşan salyangoz ve sonrası istila sonucu pek uzun soluklu olamadı kurulumum. Şimdilerde 30x30x35h hitech bitki akvaryumu kurma niyetindeyim ama hala biraz öğrenmem gerekenler var :) Umarım deneyimlerim yardımcı olmuştur.

Hobinde başarılar diliyorum. Tablet ve oyun peşinde koşmayıp, doğanın küçük de olsa bir parçasıyla uğraştığın için de tekrar teşekkürler.
[:iyi:][:iyi:][:iyi:]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/170120182318101.jpg[/IMG][EDIT]ErdSNGZR,2020-05-10 16:10:58[/EDIT]
Balık Hastalıkları Teşhis ve Tedavi
Merhaba
Cuce grami lerimden birinde iki gündür gördüğüm bir durum var. Aşağıda resmini paylaşıyorum. Hangi hastalık, mantar vs, ne olduğu hakkında bilginiz varsa cevap dönmeniz ricasıyla. Şimdiden teşekkürler.
Akvaryum; 50x20x30 bitkili tüplü CO2 Led aydınlatma. Cüce grami, Lepistes, neon terra, elma salyangoz
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/050220182212131.jpg[/IMG]
Dalga Motoru Mu? Pilli Dip Süpürgesi Mi?
Hayırlı olsun şimdiden:) [:iyi:]umarım işinize yarar. Sonuçtan haberdar edersiniz :)
Co2 Tabletler
[QUOTE=zoradam09]Arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere hacmi çok fazla olmayan tanklarda Ista veya başka bir markalı CO2 tabletler kullanılabildiği söyleniyor. Bu konuda daha önceden kullanan ya da memnun kalmayan var mıdır. Sizce kullanılabilir mi?

Koca forumda hiç mi kullanan yok arkadaşlar yaw[/QUOTE]CO2 indikatörü aldıktan sonra tabletlerin hiç bir işe yaramadığını anladım. Öylesine duruyor şu anda kutusunda.
Bitkili Akvaryum İçin Fikir İstiyorum...
[QUOTE=XOCOH38]Filtresiz az canlı yüklü bataklık bitkileriyle desteklenmiş tamamen doğal döngü üzerinden işleyen kurulumlar mevcut. Forumda ve diğer internet sitelerinde örnekleri mevcuttu. Çocuklar için daha öğretici sizin içinse ayrı bir deneyim olabilir[:)][/QUOTE]Kesinlikle bu konuyu araştıracağım. Güzel bir çözüm olabilir.[:iyi:]

[QUOTE=Yas400][URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bitki_akvaryumunda_basarihi-tech_k162934.asp[/URL] bu konu tam size göre şimdiden hayırlı olsun.[/QUOTE]Çok detaylı ve güzel bir yazıymış. Yönlendirmeniz için teşekkürler. Doğru bir planlama ve başlangıç için bir kaç kere okumak gerekiyor.[:)][:iyi:]

[QUOTE=staylar]Zemini komple kaplamak adına istenilen şartlar sağlanırsa parvula da şık bir görüntü sağlar. Şiddetle öneririm.[/QUOTE][:iyi:]Teşekkürler. Ben bunu orta plan diye düşünmüştüm. Biraz boyluca gelmişti bana resimlerde, ama mini dedikleri bir cinsi daha varmış sanırım. Yavrular için de iyi bir saklanma mekanı oluşturur gibi.
Dalga Motoru Mu? Pilli Dip Süpürgesi Mi?
Yüksekliği fazla olan akvaryumlarda kumları çok fazla çekmeyecektir bence. Dediğim gibi ben neredeyse 20 cm su yükseliğinde kullanabilmek için borusunu kesmiştim. İlk denememden sonra da kumları çekmesin diye borunun ucuna, mutfak musluklarının içine takılan su tasarruf süzgeçlerinden taktım işimi gördü. Şu anda taban bitkilerim olmadığı için de, kumu karıştırabilmek için bir çivi ucu ekledim. Ürünün kendi süzgeci de var. Çok sık bir elek değil. yaklaşık 3mm kadar karelerden oluşuyor. Aşağıdaki fotoğraflar umarım işinize yarar. Soldaki, benim kesip uyarladığım hali. Sağdaki de kendi süpürge ucu. Dediğim gibi, ürün Çin malı, Aslında pilli damacana pompaları ile aynı mantıkta çalışıyor. Ama daha kalitesiz. Motor haznesinin su içerisinde kalması gerekiyor ki zaten "min" şeklinde su seviyesi belirtilmiş. Kapaktı hortum yuvasıydı gibi aksamları oturuyor ama hava alıyor. Bu nedenle pisliklerin toplandığı torba kısmı dahil suya girmesi gerekiyor. Aksi durumda sağından solundan hava aldığı için su çekemiyor. Sadece iki aydır kullanıyorum. Sorun çıkarmadı ama fazla da bir beklentim yok. Sonuçta orta kalite markasız bir uzakdoğu ürünü. Verdiğiniz parayı çıkartana kadar işinizi görür düşüncesindeyim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/180120182135081.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/180120182135101.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/180120182135111.jpg[/IMG]
Dalga Motoru Mu? Pilli Dip Süpürgesi Mi?
Akvaryum hobisine 30 yıl kadar ara verip yeniden başlayınca son derece acemi duruyorum bu forumda, kusura bakmayın bu nedenle. Sadece kullandığım için yorum yazma ihtiyacı hissettim. Umarım işinize yarar. Çok daha küçük bir akvaryumum var. 50x20x30. Lepistes, Gromy, Neon, Çöpçü ve Elma Karides bakmaya çalışıyorum. Dip temizliği için yakın zamanda internet üzerinden pilli/adaptörlü dip süpürgesi aldım. Elbette Çin menşeyli ucuz bir model. Öncelikle sığ akvaryumlar için değiller kesinlikle. Motor bölümünün suyun içinde kalması gerekiyor. Borularını keserek kullanabildim ancak. Bu nedenle çekiş gücü hayli fazla kaldı. Kumları da alıp götürdü. Su çıkışına takılan kendi kumaş kesesi ile kullanımı kolay ve etkili oluyor bence. Sadece kaba pislikleri alıp suyu tekrar akvaryuma bırakıyor. Eskiden bunu hava motoru ve ince plastik tüple yapardık. Halen etkili ve kolay bir temizlik yöntemi olduğunu düşünüyorum. Süpürge ucuna takılan geniş ağız pisliklerin etrafa yayılmasını ve suyun bulanmasını engelliyor. İhtiyaç duyarsanız suyu dışarı da tahliye ediyor. Bence pratik ve etkili. Sadece fikir olması için kullandığım ürünü aşağı ekliyorum. Pek çok benzeri var.

http://www.hepsiburada.com/jeneca-pilli-ve-elektrikli-akvaryum-dip-supurgesi-p-PTM670-AS615B?magaza=Atakanpetshop&t=product&q=dip%20sif

Sağlıcakla kalın,
Keyifli hobiler.
Bitkili Akvaryum İçin Fikir İstiyorum...
Tam da konusuna denk gelmişim :) 30 yıllık aradan sonra yeniden bu hobiye başlamanın heyecanıyla, aynı ölçülerde, 40x40x40 bitkili akvaryum kurma planım var benim de. 30 yılda çok şey değişmiş. Tek çeşit dere kumu vardı o zamanlarda, bir hava motoru ve şeffaf boru ucunda kare bir elyaf ızgarasıyla havalı filtreler vardı. Sonraları iç filtreler birer ikişer gözükmeye başlamıştı. CO2 sistemlerinin ne olduğu bilinmezdi. Bitki olarak Elodea, Limon ve şekline şemaline göre uydurulmuş birkaç isim bitki vardı sadece. Birbirini yemediği sürece her çeşit balık beslenirdi. Adi plastik ve boylardan mamül, dalgıç, dönme dolap, açılır istiridye şeklinde hava kabarcığı süsleri vardı... Şu andaki bilgi ve titiz yaklaşımları görünce, o vakitlerde hayvancağızlara resmen eziyet ediyormuşuz diyesim geliyor.

Mevcutta, her "petshop"da (bu kelimeyi sevmiyorum ama yazdım işte) bulunan 50x20x30 cama cam bir akvaryumum var. 1 sene kadar önce, evde tüylü hayvana bakamayız, barındıramayız deyip, çocuklar mini bir ekosistem görsün, tabiatın bir bütün olduğunu, bir yaşam döngüsü içerdiğini öğrensin ve bu döngüyü sağlamanın zor ama sonuçlarının güzel olduğunu görsünler diye almıştım. Ben de çocukluğuma döndüm ama :)) Dede ve halaların, şeker alır gibi akvaryumumuza balık almalarını saymazsak genelde uyumlu canlılarla (Lepistes, Neon, Gromy, Tetra, Çöpçü ve Elma Salyangoz) neredeyse balık kaybetmeden bu güne geldik. Ama bitki ve yosun konusunda çok sıkıntı yaşadık. CO2 sistemi kurmamıştım. Önce mayalı sistemi denedim, beceremedik. Şimdi biraz budama gerektiren mevcut bitkilerle Ista CO2 Difüzer setle 2 aydır pek bir sıkıntımız yok gibi. Yaramaz balıklar köklerinden çıkartmasalar birde :( Sadece 6 ay dayanan markasız iç filitremiz bozulunca Sun Sun Hw-603B aldım. Daha önce neredeymişim dedim :( Isıtıcı olarak da Eheim 100w kullanıyorum anca yatay yetleştirebildim :( Kum olarak da lav kırığı ve JBL Manado kullandım. Aydınlatma, hesapsız kitapsız 40 cm iki şerit powerled :( Sonuç aşağıdaki gibi;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/170120182318101.jpg[/IMG]

Evet, bu hastalık bir bulaştı mı çok fena gerçekten. Öncelikle baklıklarımı, kumuydu, üst boşluğuydu derken, yüksekliği 20 cm bile olmayan sudan kurtarmak isteğiyle başladı yeni akvaryum arayışı. Ev pek müsait değil, hatta kuracağım yer bolca gün ışığına da maruz kalıyor. Artık perde falan bir şekilde halledeceğiz gün ışığını. Ölçtüm biçtim anca 40x40x40 olabilecek. Zemin bitkileri benim de hayran olduğum dokular. Ama hangisinden nasıl başlayacağımı bilemiyorum. CO2 için tüplü sisteme geçeceğim. Led aydınlatma için yukarıdaki hesaplamaları dikkate alacağım kesinlikle. Canlı olarak da Karides, elma salyangoz yerine de yosun için nerite salyangoz bakmayı planlıyorum. Sonrası ise sadece kafi miktarda neon ve lepistes ve belki otocinclus eklemem gerekir.

Öncelike bitki çeşitleri için önerilerinize ihtiyacım var. ikinci olarak filtre konusu çok kafamı karıştırdı. Sun Sun Hw-603B'den çok memnunum. Ama akvaryum hacminden 10 cm kadar kaybederek taşırmalı bir sump içeren sistem daha mı uygun olur bilemedim. Anlatmaya çalıştığım gibi, amacım, başarılı bir döngü sağlayabilmek. Üçüncü olarak da sıvı gübre konusunda önerilerinize ihtiyacım var. Tabi bunlar, bunca yeni bilginin arasında, benim düşünebildiklerim ve aklıma gelenler. İster konu referansı, isterse direk olarak yazabileceğiniz her konudaki bilgi ve yönlendirmeleriniz, konuyu açan arkadaş gibi, benim için de değerli olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın,
Keyifli hobiler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.