ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Hysteria
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
28
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Ocak 2017 07:27
Son Ziyaret:
3 Saat 18 Dakika önce
Toplam Mesaj:
53 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
22 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kerem Güngör
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

- Hysteria - 1. Tank (150x50x65) - 490 Lt 2. Tank (90x37x45) - 150 Lt 3. Tank (80x35x45) - 125 Lt 4. Tank (Fanus) ☺️

SON 10 MESAJI

Sarı Yumurtalar Neyin Olabilir?
[QUOTE=aires]

[K]Bilgiler için teşekkürler, bahsettiğiniz türlerden sadece Pomacea Bridgesii var 4 adet. Ama yumurtalarını kese halinde su üstünde bir yere bıraktıkları için ihtimal vermemiştim.[/K]

Dönem dönem benim akvaryumda da aynı yumurtaları gözlemlediğimi söylemiştim, bu sohbetin üzerine dün akşam eve gittiğimde dış filtre emiş borusu yanında, tabanda iki adet buldum. Yavruluğa alıp hava hortumu bağladım, çıkarlarsa gizem çözülecek [:?]Benim akvaryumda gübre yok, hatta kumda yok hocam, aman aman elinize alıp ezmeyin bence[:lol:]

Fotoyu hanım dan istedim, net değil ama yumurta belli oluyor sanırsam.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204918/161020180956011.jpg[/IMG][/QUOTE]

Rica ederim. Ne demek. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Sonuçta bildiklerimi sadece kendime sakladığım sürece hiçbir anlam ifade etmiyorlar. :)

Akvaryumda başka ne tür canlılarınız olduğunu bilmiyorum ama eğer bu yumurtalar Elma Salyangozu'nun ise bazen böyle şeyler olabiliyor. Hatta sık sık olabiliyor. Su seviyesinin üzerine bıraktıkları yumurtaların bazıları tutunamayıp suya düşüyorlar ve düştüklerinde de %99 ihtimalle çatlamıyorlar. Zaten onca sağlam yumurtanın arasında da kimse birkaç tanesini önemsemiyor. :) Sizinkiler de onlara aitse çatlamamaları kuvvetle muhtemel. Tabii yavruluk belki işe yarar. Orasını hiç bilmiyorum. Bunu ilk defa siz deniyorsunuz sanırım. Sonuçlarını çok merak ediyorum. ☺️
Gymnogeopagus Balzanii Çiftim
Ben de 8-9 gün önce Ege Akvaryum'dan 6 tane Leleupi, 6 tane Labeo Bicolor, 3 tane de Katil Salyangoz sipariş etmiştim. Ne yazık ki telefonda özellikle belirtmeme rağmen Labeo Bicolor yerine Labeo Frenatus geldi. Dükkandaki eleman balıkları karıştırmış. Geri gönderdim. Parasını iade edip özür dilediler. Bu türü de o zaman ellerindeki balıkları incelerken görmüştüm. :)

Rica ederim. Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Güzel sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyor olacağım. :)
Yem Önerisi Tropheus
Merhaba,

Öncelikle yavrularınız hayırlı olsun. Ben de zamanında Ikola, Bemba, Maswa, Black Kriza, Kasanga Red Rainbow gibi türler besledim. Maswa, aralarında en keyif aldığım türlerden biridir. Özellikle yavruluktan ergenliğe geçişlerinde üzerlerindeki beyaz noktaların fosforlu maviye dönmesine bayılıyorum. :)

Tropheus türleri için en çok kullanılan ve Tropheuslar için en iyi olduğunu düşündüğüm yem Tetra Phyll yaprak yemdir. Bu yem aynı zamanda Afrika'dan gelen yabani, yani F0 Tropheusları insanlara alıştırmak için de kullanılır.

Tablet yem olarak ise bu tür için en çok Sera Spirulina tercih edilir.

Söylediğim bu iki yemin protein miktarları biraz düşüktür. Biraz daha yüksek protein için yine bir bitkisel yem olan Tetra Pro Algea'i kullanabilirsiniz. Diğer iki yemin protein değerleri bildiğim kadarıyla %35-36 civarlarında seyrederken Tetra Pro Algea'in protein değeri %46'dır.

Sindirimli sistemi ve üreme için de sarımsaklı yem kullanmak isterseniz NLS Thera A Garlic tavsiye ederim. Fiyatı diğer sarımsaklı yemlere göre biraz daha yüksektir ama sarımsaklı yemler arasında en iyi olduğunu düşündüğüm ve etkisini de fazlaca gördüğüm bir yemdir.

Umarım balıklarınız bir an önce büyürler ve emeklerinizin karşılığını bir an önce alırsınız.

İyi günler dilerim. :) [EDIT]Hysteria,2018-10-15 23:53:26[/EDIT]
Kribensis Dişi Erkek Ayırımı ?
Marhabalar,

Pelvicachromis Pulcher(Kribensis) türü çok sevdiğim ve zamanında beslediğim türlerden bir tanesidir.

Erkek-dişi ayrımı, boyutlarının yanısıra karın ve renk özelliklerinden yapılır.

Erkeklerin karınları daha küçüktür ve pembeliği daha koyudur. Dişilerin karnı ise bariz oranda daha şişik ve parlak kırmızı-pembedir. Bu renkli bölgelerin boyutları üreme dönemlerinde daha da artar ve renk parlaklaşır.

Kribensisleri eş olarak almadığınız sürece 1 erkek için mümkünse 3 dişi, 2 erkek için de en az 5 dişi almanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda akvaryumun birkaç farklı yerine farklı boyutlarda ve şekillerde yuvalar koymanız da eş ve yuva tutmalarını olumlu yönde etkiler. Yuva tuttuklarında diğer fazlalık yuvaları akvaryumdan çıkartmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Sadece seçtikleri yuvayı ellememeniz ve yakın çevresini değiştirmemeniz gerekmektedir.

Umarım balıklarınızdan en kısa zamanda sağlıklı yavrular alırsınız.

İyi günler dilerim. :)
Bitkisiz Akvaryumda Canlı Doğuran
Siz bilirsiniz. Her zaman iyiye dua etmek gerekir. Umarım herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız da bütün balıklarınız mutlu ve huzurlu bir şekilde güzel güzel büyürler ve yaşarlar.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

İyi hobiler dilerim. [EDIT]Hysteria,2018-10-15 22:02:03[/EDIT]
Cyp. Microlepidotus Kigoma
[QUOTE=doganksl]Teşekkürler Kerem Bey beğenmenize sevindim şuan 20 25 arası yavru var.

Yanlız tenzih ederek söylüyorum. Bunlar cyprichromis familyası. Leleupi neolamprologus familyasından.
Ama leleupinin yeri bende çok ayridir gercekten cok severim. İlk tanganyika tecrubem leleupi ile başladı [/QUOTE]

Bu konuda bilgim yoktu. Türü beslemeye henüz başladım. Affınıza sığınıyorum. Lakin bundan sonra bu değerli bilgileri unutmayacağımdan emin olabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır ve ben de bu bilgilendirmeniz için size teşekkür ediyorum. :)
Gymnogeopagus Balzanii Çiftim
Merhaba,

Öncelikle balıklarınıza çok iyi bakmışsınız. Bunun için size teşekkür ediyorum. Allah nazarlardan saklasın.

Size, sorunuzla ilgili 3 farklı konuda elimden geldiğince bilgi ve tavsiye vereceğim. Yazımın en sonunda da sizinle Ramireziler hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz bir link paylaşacağım.

Konu başlıklarıma kısaca değinecek olursak sırasıyla Yem, Su Bilgileri ve Kum ve Dekorlar olarak kendi bilgilerimi size aktarmaya çalışacağım.

1) Yem

Sarımsağın balıklar üzerinde sindirim ve boşaltım sistemini harekete geçirmesinin yanısıra ilginç bir afrodizyak özelliği var. Size sarımsaklı yem konusunda yaptığım araştırmalar ve karşılaştırdığım sonuçlara göre en iyi markayı söyleyeyim. NLS Thera A. Fiyatı diğer markalara göre biraz daha yüksektir fakat derinlemesine bir araştırma yaptığınızda parasının hakkını verdiğini siz de görebilirsiniz. Tabii ki ne kadar kaliteli olursa olsun doğal sarımsak kadar işlev görmesi mümkün değil. Bu yüzden eğer kokusunu ve iş yükünü sorun etmeyecekseniz size şu tarifi verebilirim :

2-3 diş sarımsağı havanda güzelce dövün. Suyunu çıkartın. Bir süzgeç yardımıyla suyunu bir kaba iyice süzdürüp posasını atın. Posayla işimiz yok. Süzdürdüğünüz sarımsak suyunun içerisine balıklarınıza vereceğiniz yemleri ilave edin. Bu konuda eğer elinizde varsa ya da temin edebilirseniz Tetra Phyll kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Eğer yoksa Tetra Pro Algea ya da sizin daha çok beğendiğiniz bir bitkisel yem varsa onu kullanmanızı öneririm. Bitkisel yem olması, balıklara göstereceği tesiri daha da artırır. Tetra Phyll kullanırsanız o sarımsak suyunu çekince hamur gibi olacaktır. Diğer yemleri pul olarak kullanabilirsiniz. Yemleri sarımsak suyuna atıp suyu iyice çekmelerini bekleyin. Çektikten sonra süzgeçle onların da suyunu süzüp yemleri dağılmaması için balıkların yiyebileceği boyutlarda toplar haline getirin. Ya da daha kolay bir yolu; bütün yemleri hamur yapıp bıçakla küçük parçalara bölebilirsiniz. Bu işlemden sonra kurumaları için güneş gören bir yere serin. Kuruduklarında balıklarınıza verebilirsiniz. Bu işlemi haftada 1 ya da çok ihtiyacınız varsa maksimum 2 kere yapın. Aksi halde suyunuzu kirletir ve suyun kokmasına sebep olur. Bu yemeden sonra birkaç saat içerisinde balıklarda tabii ki de türlerine bağlı olarak gözle görülen bir hareketlilik fark edersiniz. Sarımsaklı yemlerin de alışkın olmayan balıklara daha kolay yedirilebilmesi için balıkların bir önceki günden aç bırakılması tavsiye edilir. Aksi takdirde karınları tok olduğu zaman yemi beğenmeyip yememe ihtimalleri daha yüksektir.

2) Su Bilgileri ve Kum

Ramireziler, Kolombiya ve Venezuela bölgesindeki yumuşak olarak tabir edilen hafif asidik sularda yaşarlar. Bu suların hafif asidik değerlere sahip olma sebepleri coğrafyadaki ağaç kökleri, içerisinde bulundukları nehirlerin toprak ve kum yapıları ve nehirlere ve su havzalarına düşüp biriken kurumuş ağaç yapraklarıdır.

Öncelikle akvaryumunuza kum koymanızı şiddetle tavsiye ederim. Balıklarınızın daha rahat etmesi bir kenara; ki bu konuda da kum oldukça etkilidir; suyunuzun değerleri için çok büyük öneme sahiptir. Eğer imkanınız varsa JBL Sansibar ince kum, suyu en güzel yumuşatan kumdur. Birkaç renk varyasyonu da mevcuttur. Sizin akvaryumunuz için en uygunu klasik renk olan krem rengi kumdur. Doğal ortamına en uygun renk de odur. İmkanınız yoksa ise yine aynı renkte Silis kumu da işinizi görecektir.

Elinizdeki ağaç kökünü çok beğendim. Güzel günlerde kullanın inşAllah. Onun yanına da ek olarak yaprak takviyesi yapabilirsiniz. Yaprakların fiyatları yüksek değil. 10'lu paketleri mevcut. 10'lu paketlerden tank boyutunuza göre birkaç tane alırsanız çok güzel işlev görüp size yardımcı olacaktır.

Yumuşak su değerlerini böylelikle sağlayabilirsiniz.

Sertlik konusunun yanında sıcaklık konusu da çok önemli. Su sıcaklığını asıl üretmek istediğiniz türe göre ayarlayın ve sıcaklığı o derecede sabit tutun. Sıcaklık, üremede oldukça etkilidir. Balıkları üreme döneminin geldiğine inandırırlar ve üremeye teşvik ederler.

Su ile ilgili değineceğim son husus da su değişimidir. Kimileri 3 günde bir %10 su değişimi yaparken kimileri 4 günde bir %5 yapar. Bu işi genelde herkes kendine göre yapar. Ben ise böyle bir üreme problemi yaşadığımdan düşük yaptırımlı bir teşvik edici olarak suyu 4 günde %10-15 arası değiştiririm. Bu, balıklarınızın türlerine ve günlük hayattaki iş yükünüze göre kendi belirleyeceğiniz bir şeydir.

3) Dekorlar

Elinizdeki kökün maşAllahı var ama Kolombiya ve Venezuela'da sizin elinizdeki kök gibi bir sürü kök var. Nehir ve havzaların bütün kıyılarında bol bol bulunur. Bu yüzden balıklara da kendi sığınaklarını seçme imkanı verir. Sizin ise böyle bir imkanınız olmadığından kökün birbirinden uzak noktalarına birkaç saksı, kil yuva yahuy Hindistan Cevizi kabuğu koymanızı öneririm. Naçizane tavsiyem Hindistan Cevizi kabuğu koymanız yönündedir. Çünkü, sonuçta koyacağınız diğer dekorlar yapay, kabuk doğal olacak. Akvaryumdaki doğallığı ve bunun yanında renk bütünlüğünü de bozmamış olursunuz. Kurumuş ağaç yaprakları da kabuklarınızla renk uyumu sağlayacaklardır.

Kullanabileceğiniz bir diğer dekor da arka fondur. Akvaryumunuzun arkasına yeşillik ve kök görseli bol bir arka fon koyarsanız balıklarınız için bir başka teşvik materyali olur. Hindistan Cevizi kabuklarını da arka fon ve kök arasında kalacak hizada, köke biraz yakın şekilde sağa ve sola, biraz açılı olarak yerleştirirseniz balıklarınızın oraları yuva olarak seçme ihtimallerini bir hayli artırmış olursunuz.

Geophagus gibi yumurta döken balıklar yumurta dökmek için sakin ve karanlık yerler ararlar. Hareketlilik akvaryumun ön kısmında daha yoğun olduğu ve arka kısımda arka fonun da yardımıyla öne nazaran daha sakin bir ortam olduğunda genelde arka taraflarda yuva seçerler. Kabukların açılı durmaları da etraftaki hareketliliğin bir kısmını görmelerini engelleyerek daha rahat olmalarına sebep olur.

Benim tavsiyelerim, tecrübelerim ve bildiklerim bunlardır. Bu yönde değişiklikler, düzenlemeler ve uygulamalar yaparsanız etkisini çok kısa zamanda fark edeceğinizi düşünüyorum.

Sizinle paylaşmak istediğim link de şudur :

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/ramirezi_hakkinda_hersey_k129567.asp[/URL]

Gerçekten muhteşem bir çalışma olmuş. Bu konuda, aradığınız her cevabı bulabilirsiniz.

Umarım balıklarınızı en kısa zamanda sağlıklı bir şekilde üretebilirsiniz.

İyi günler dilerim. :) [EDIT]Hysteria,2018-10-15 21:48:44[/EDIT]
Cyp. Microlepidotus Kigoma
MaşAllah. Allah nazardan saklasın.

Ben türün Türkiye'deki en yaygın üyeleri olan Leleupileri besliyorum. Renk açısından sizinkilerin yanlarına yaklaşamasalar da karakter ve davranış olarak gerçekten çok beğeniyorum. O davranışların o renklerde hayat bulmasının vereceği keyfi hayal edebiliyorum.

Güle güle besleyin. En kısa zamanda üremeleri temennisiyle hayırlı olsun. :)
Sarı Yumurtalar Neyin Olabilir?
[QUOTE=leventty]Akvaryum tabanında ufak sarı renkli yumurtalar görüyorum. Tam olarak emin olamadım ama neritelere ait olabilir mi?

Akvaryumdaki canlılar:
Full Red Lepistes
Cüce vatoz
Blood mary karides
Sae
Beriye salyangozu
Akvaryum:
10x40x60
72 w power led aydınlatma
Co2 tüp
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192460/100220181003091.jpg[/IMG][/QUOTE]

Merhaba.

Gübreler konusunda herhangi bir fikre sahip olmamakla birlikte akvaryumunuzdaki canlılara bakarak ben de bu yumurtaların Cüce Vatozlara ait olduklarını düşünüyorum. Zira Nerite Salyangozlarının akvaryumda üretimi imkansız olmamakla birlikte pek de mümkün değildir. Çünkü, Neriteler yumurtalarını yavaş akan akarsu ağızlarına bırakırlar. Bu yumurtalar suların yükselmesiyle birlikte yükselir ve denize dökülürler. Tuzlu suya giren yumurtaların kabukları tuz sebebiyle erir. İçinden çıkan Nerite yavruları bir sonraki gelgit dönemine kadar denizdeki alglerle beslenip gelgit dönemi geldiğinde yükselen suyla birlikte yeniden tatlı su yataklarına dönerler.

Zaten diğer canlılar bir yana dursun; akvaryumda vatozlar varken o yumurtaların kum üzerinde böyle başıboş durmaları olanaksızdır.

Katil Salyangozlar tek seferde 5 ila 10 adet arası yumurta bıraktığı ve tür olarak da çok fazla büyümedikleri için uzun evrimsel değişimler sonucunda maksimum yavru dünyaya getirmek amacıyla yumurtaları, onların diğer canlılar tarafından yenmelerini önleyecek acı, jelimsi bir yapıyla kaplamışlardır. Nerite türlerinde böyle bir şey söz konusu olmadığından yumurtalar onların olmuş olsaydı yukarıda da dediğim gibi bu zamana kadar başta vatozlar, sonra da Lepistesler tarafından afiyetle tüketilirlerdi.

Aynı zamanda bu boyutta yumurta dökebilen sadece 2 akvaryum salyangozu türü vardır.

Bunlardan ilki Elma Salyangozu'dur. Kendileri, yumurtalarını akvaryumun su seviyesi üzerinde kalan kısmına bırakırlar ve dişinin boyutlarına bağlı olarak 150-400 arası kadar yumurta bırakabilirler. Sahte Elma Salyangozu(Pomacea Canaliculata)'nın yumurtaları pembe iken gerçek Elma Salyangozu(Pomacea Bridgesii)'nin yumurtaları sarı ve tıpkı bu şekildedir.

Bu boyutta yumurta üretebilen ikinci salyangoz türü de Posso Salyangozlarıdır. Lakin onlar da 1 yahut çok nadir olarak 2 adet yumurta bırakırlar.

Bütün bu sebeplere dayanarak bu sorunun cevabı (Gübre Konusunda Bir Bilgim Yok) Cüce Vatozlardır.

Teşekkürler. İyi forumlar...
Bitkisiz Akvaryumda Canlı Doğuran
[QUOTE=Ceyhun24]Benim akvaryum 15 lt değil 85 lt ayrıca moderatör ler bile yaşar derken niye yaşamasın ki[:)))][/QUOTE]

Merhaba.

Ben öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki moderatörler de nihayetinde sizin bizim gibi bir insan ve bir bireydir. Hepsinin düşüncesi farklı olabilir. Burada yönetici abilerime ve arkadaşlarıma hiçbir laf etmiş gibi anlaşılmak istemiyorum lakin siz moderatörlerin düşüncelerini bizimkilerden daha üstün görecekseniz özel mesajla kendilerine ulaşabilirsiniz. Konu açmanız gerek yok.

Bunun yanısıra beslediğiniz canlılar yaşamaz diye bir kaide yok. Beta dediğiniz balık küçücük bir kavanozda bile hayatta kalıyor. Lepistes gibi Beta'dan daha da ufak bir balık neden yaşayamasın? Ama burada bizim size anlatmak istediğimiz şey genel kanıya göre görsel güzellik ve canlıların mutluluğudur. İleride bir gün canlılarınız korktukları için saklanacakları yer ve kovalandıklarında kaçacak delik bulamazlarsa bağışıklık sistemleri ve dirençleri düşer. Bildiğiniz üzere de Lepistesler en narin balıklardan biri olduğu için çok kolay bir şekilde hastalanıp ölebilirler.

Ayrıca sizin yaşatmak istediğiniz Lepisteslerin boyuna göre de bu konu yeni bir boyut kazanıyor. O boyut da şudur : Eğer derseniz ki ben bu hayvanlardan yavru almayı planlıyorum, bitki olmadan bunu yapmanız söz konusu bile olamaz. En azından akvaryumun sağına, soluna ve üzerine hediye paketi iplerinden alıp onları makasla kıvırarak koymanız gerekmektedir. Zira bunlardan birini yapmazsanız yavruların istisnasız her biri anaçlara canlı yem olacaklardır.

Tül yavrulukta büyüteceğinizi söylemişsiniz. Bu da zordur. Siz o kadar balığı yavruluklara tıkarsanız ne o balıklar düzgün bir gelişim gösterebilir ne de sizin için göz zevki sağlayabilirler. Aksine, akvaryumda o kadar yavruluk bulunması göz zevkinizi daha da bozar. Balıkların büyümeleri de yavruluklarda yavaş olur ve bir noktada durur. Eğer durursa da bir daha kolay kolay; hatta duruma bağlı olarak bazen hiçbir zaman yeniden büyütemeyebilirsiniz. Bunun dışında balık kayıpları da yaşamanız kuvvetle muhtemeldir. Yine de bu hususta ısrar ederseniz bu işin vebal boyutu ön plana çıkar. Nitekim her şeyden önce onlar da Allah'ın yarattığı birer candır.

Biz burada size tavsiye verip bazı şeyleri anlatmaya çalışmakla ne sizi ezmeye ya da küçük düşürmeye çalışıyoruz ne de kendi egolarınızı tatmin ediyoruz. Bilginin paylaşarak çoğalması, birçok kişi gibi benim de her zaman savunduğum ve her fırsatta da dile getirdiğim su götürmez bir gerçektir.

Siz yine de dilediğinizi yapmakta bahsettiğim vebal konusu noktasına kadar özgürsünüz.

Bir dahaki sefere olur da gerçekten bir tavsiye almak isterseniz ben yine size seve seve yardımcı olurum. Olur da beni aşan bir durum olursa burada yardım etmek için zaman ayıracak birçok kişi var. Elbet sorununuza bir çözüm bulunur. Ama önce külli muhalefet yerine önerilere açık olmanız gerekiyor.

Teşekkürler. İyi günler...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 366 Online Kullanıcı, 199 Üye

Online Kullanıcılar

CenK, Shotokan, hasant, Pkson, mehmetemindinc, mehmetaydin, thetitans, levent07, kaanzambelli, ELPRESACANARİO, YusufAlperen, Bullterrier, kabaktadi, pengasusboi, otuzkilo, mercedesclk, rseven, samsunfish, KAYRAÇAĞLA, ProScotch, Tunahan1907, TurX, Etimesgut06, qiray, vatozadam, msurucu, Fondip, firtina16, sinanb85, nvrkcy, ApistoPanduro, _x_E_M_I_R_x_, rccol, fatihtugay, babacan06, blue_biber, ceyh, 0zqur_, enginm2000, Hiko, beyazgul, DeeP BluE, ibrahm, onurEX, Akvaryum8585, ilterisdoğukan, icelebi, aXarayli, ...HolloW..., Recep Karip, servet, Gursoyhasan, chnkc, mrah, MiSoSiKiaN, starmedica, mya_34, lastcall, SinanBulut, msnan, mgkbrn, indianaconz, gazoz34, idik, Engin BOZKURT, Mehmet0011, Serkanhan, Kınayu, greendesing, MustafaSelim, CERANOXE, MiRZaBeY, efsane52, supert, ARMONYS, BadWolf, Yasarozen, ahmetcirali, Metal06, Hmzdmrc, Enes canakci, Ressam 61, ertcavdar, yavuzsezgin, MurathanM, tolgayildirim, Ali Turkay, bugrasvfd20, senolerdivan, banned, vendetta99, Taylan Peköz, sbilgic82, Erbil1234, BerkayS, Sude4502, tanerberkgulec, stopsound, Pacific, soliter83, KÇetintaş, UfukE26, Rango, erhanyeni, Murat75, 16oguzhan, erakay, TeRRaMaD, ismail U., caneruzal44, snejniybar, talipengur, enversen79, hak45, tolga76, volkankartal, AmazonDream, EmirhanDonmez, gecesiz, FerhatKaya, kamuranb21, tekila09, Scherzo16, Delraich, DeviLLe, gokturkseyhan, FurkanYnk, captain_55, Arifhb, LİTOPATES, terranova, aykuthan, baydogan06, AvaLone, CelalKaya, Dark65, TÜMER, aliyilmaz34, alpkim, MUSTAFA SEVEN, Green terör, Zephroys, burakia, HardScape, arapaima, Devrim18, erhanyan, deatless22, Megline, efsane07, Fufuk, Murat YÜCEL, mrtfrldk, Sezgin_Mutlu, BadgeR, eek55, hozsoy, GRantMaSTeR, Shaggi, AlperTasci, Arapaima, emretez, ityo39, Engindmn, Splendor, Anıl Tekin, matrak26, Emreytr, fretzly, SweTReap, giyotin6, erman212, Sercan10, ademakci, mghh, karadadas, oytun, Tunc Berk, Bigsmoke88, hmdsyln, METALLAQUA, bedlis, bahadrucak, Crash06, Tolgahaan, rupee, ProsecutoR, ulukaya84, Mehmetpoad, Neothauma, OkanDEMIR, songoku, FatihHoca, OMER006, ilker aydın, 853201, Sheyda27, Kromatit, Sukruonler, Kagan.K,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.