ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
personaljesus
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
55
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
05 Haziran 2016 15:05
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
64 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
61 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Orhun Bertan Uysal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

30 Litre Ember Tetra ve Karides Akvaryumu 130 Litre Tanganyika akvaryumu

SON 10 MESAJI

Karides Ve Ember Tetra Akvaryumu
Bu akvaryumun güncel halini çok uzun zamandır paylaşmadım, iç tasarımında ufak bitki değişiklikleri oldu ve daha sık bir görünüm kazandırmaya çalıştım. Bu sırada akvaryum 10 adet ember tetra eklendi. Budama sonrasındaki ilk görüntüsü bugün itibariyle şöyle

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/210720202226151.jpg[/IMG]
Yepyeni Bir Tanganyika Sığlığı
[QUOTE=Sıtkı Sert]Bu ne kadar güzel akvaryumdur böyle hayırlı keyifli hobiler [:)][/QUOTE]

Çok teşekkür ederim, şimdilik pek çok eksiği ve problemi mevcut, su bulanıklığı vs. ile uğraşıyorum ama yakında onlar da çözülecek inşallah, daha güzelleri sizin olsun.[EDIT]thegrigandalf,2020-07-20 23:34:26[/EDIT]
Yepyeni Bir Tanganyika Sığlığı
[QUOTE=Kınayu]Selamlar ,
kardeşim Kurulumun hayırlı olsun, İl bakışta arkadaki ısıtıcıya iki adet vantuz o hava hortumunu bir şekilde güzelce köşeye gizleyip maskeler sen arka fondaki o hava kabarcıklarını da halledersen çok daha güzel olacaktır [:iyi:] [/QUOTE]


Merhaba, öncelikle teşekkür ederim. Isıtıcı konusunun ben de farkındayım, ama şu an aktif durumda olmadığı için açıkçası biraz öylesine duruyor. Kabarcık konusuna gelecek olursak aslında niyetim bu şekilde bırakmak, hatasız bir arka plan pek doğal gelmiyor bana, bu hali ile de güzelliği tartışılır tabii ki ancak şimdilik memnunum :)
30 Litrelik Akvaryuma En İyi Tür Ne Olur?
Bol bitkili ember tetra, sivrisinek rasbora ve galaxy rasbora sürüsü güzel olabilir. benzer hacimde 10 tane ember tetra besliyorum hallerinden baya memnunlar. Ayrıca bu türler damızlık boy karideslerle de beraber yaşayabiliyor, hatta bol saklanma alanlı olursa yavru karideslerin pek çoğu da kurtulabilir. Bunlar dışında karides vs. koymazsanız emberlerin yanına bir adet betta da olabilir veya tek betta da bakabilirsiniz. Aynı şekilde Bir çift parlayan gurami de uygun bu hacimde. Bunlar dışında ne yazık ki fazla seçeneğiniz kalmıyor. Kum, bitkiler vs derken hacim zaten 30 litrenin altına düşeceği için melek, apisto vs. gibi türler adına uygun olmaz diye düşünüyorum.
Co2 Difüzörünü Hava Motorunda Kullanmak
[QUOTE=alpgemini]Benim akvaryum da 130 litre 100*30*45 ölçülerinde ve aynı sizin ki gibi iç filtrem güçlü. Bende şelale aparatı kullanıyorum. Aparat suyun 5 cm kadar içinde ve aparatın delikleri su yüzüne doğru çevrili, Bu şekilde yüzeyde bolca dalgalanma oluşuyor. [/QUOTE]


Şelale apartını o şekilde kullandığımda nedense su içindeki akıntı güçlü kalmaya devam etti, ben de ucundaki kapalı kısmın tıpasını çıkardım boru içerisindeki basıncın düşmesi için ama böyle olunca da dalgalanma olmuyor dediğim gibi. Şimdilik pipo filtre ile idare ediyorum, belki ileride daha farklı bir yönteme geçerim. Bu arada difüzör denemeyi düşünen arkadaşlar için belirtmiş olayım. hava motoruyla yeterli seviyede basınç oluşmadığı için difüzör pek işlevsel olmadı.
Co2 Difüzörünü Hava Motorunda Kullanmak
[QUOTE=cashercash]Şelale aparatını kullanırken yan camdan diğer yan cama değil direk arka camdan ön cama yön vermeyi denediniz mi?
Co2 difüzörünü kullanabilirsiniz ancak bir tane hava taşı alsanız daha mantıklı olur sizin için.[/QUOTE]

Aldığım hava taşı sanırım kalitesiz olduğu için baloncukları kocaman kocaman veriyordu o yüzden belki daha iyi bir şey alıp bunu yapabilirim. Şelale aparatı şu anda zaten arka camdan ön cama doğru... Ancak su seviyesinin altında olduğu için yüzeyde herhangi bir hareketlenme yaratmıyor. Eğer ucundaki tıpayı takarsam o zaman yüzey hareketlenmesi oluyor, ancak bu sefer de suyun içerisinde ciddi bir debi artışı olduğu için balıkları rahatsız ediyor bu durum.
Co2 Difüzörünü Hava Motorunda Kullanmak
Merhabalar, 130 litrelik bir akvaryumum bulunuyor. Dış filtremin debisi yüksek olduğundan ötürü şelale aparatını tıpası açık bir şekilde kullanıyorum. Apartı akvaryum kapağından ötürü suyun altında bir seviyede tuttuğum için yüzeyde bir dalgalanma yaratmıyor. Bu noktada pipo filtre kullanmayı denedim ancak o da hava kabarcıklarını iri bir şekilde bıraktığı için akvaryumdaki akıntı yine yükseliyor. Bu noktada sorum şu, acaba co2 difüzörünü hava motoruna bağlarsam bir sıkıntı çıkar mı? sonuçta co2'yi ufak parçalara ayırmak adına kullanılan bu alet o2 için de aynı işlevi görebilir diye düşünüyorum.
Yepyeni Bir Tanganyika Sığlığı
[QUOTE=Neothauma ]Kurulumunuz hayırlı olsun, balıklarınızı güle güle besleyin. Seachem'in buffer ürünlerini çok kez kullandım ve bir konuda sizi uyarayım. Bufferı R/O suyu gibi saf suya yakın sularda kullanmalısınız, üzerindeki kullanım talimatında da yazıyor olması lazım. Çeşme suyunda kullanmanız durumunda suyun içereceği elementlerinde miktarında dengesizlik olabilir çünkü zaten musluk suyunda da kendiliğinden olan elementler bulunuyor. [/QUOTE]


Anlıyorum ancak şu an adına Çeşme suyu dışında başka bir alternatifim de bulunmuyor. Bu noktada nasıl bir yol takip ederek PH'ı koruyabilirim açıkçası pek emin değilim. Buffer'ın kullanım talimatında öyle bir şey dikkatimi çekmemişti, bir kez daha kontrol edeceğim
Yepyeni Bir Tanganyika Sığlığı
Ölçüler: 65*40*50
Canlı Türleri: Bir çift Neolamprologus Similis ve Bir çift Neolamprologus Ocellatus Gold, Ramshorn salyangozlar
Bitki Türleri: -
Tankın Yaşı: 2 hafta
Filtrasyon ve Işıklandırma: Dophin CF800 dış filtre, pipo filtre, Kırmızı/Mavi-Yeşil/Daylight led, 100W ısıtıcı
Tasarım ve Dekorasyon: 0.5 silis kum, kara salyangozu kabukları, kara seiryu taşları (Black Dragon veya Black Mountain Seiryu diye de geçiyor) ve gri arka plan
Yem: Kan kurdu, kabuksuz artemia, Tetra pro energy, Tetra pro algae, Tetra discuss, Tetra Pro Colour; zaman içerisinde su piresi de kullanmayı düşünüyorum.

Sonunda yıllardır istediğim tanganyika akvaryumunu kurdum. 130 litrelik küçük bir hacimde başladığım için tanktaki canlı sayısı şimdilik oldukça düşük. Zaman içerisinde yavrularla beraber sayı artar diye inanıyorum. Balıklar ekleneli daha üç gün oluyor bundan dolayı çok iyi pozlar alamıyorum. Zaten Ocellatus erkeği sanırım sadece yemleme zamanlarında kendi sapsarı rengini gösteriyor, onun haricinde fotoğraflarda olduğu gibi kahverengi tonlarına bürünüyor alışmadığı için.

Su değerlerini sağlamak için bakteri kültürü, Seachem Tanganyika Buffer ve Seachem'in konsantre su düzenleyicisini kullanıyorum. Şimdilik hafif bir bulanıklık var ancak zaman içerisinde bakteri kültürü tam oturduğunda bir sorun olmaz diye düşünüyorum. PH genelde 8.5 bandında duruyor hatta 9'a yaklaştığı dönemler oldu. Musluk suyu kullandığımdan ötürü su düzenleyicisi dinlendirme tankı olarak kullandığım 20 litrelik damacanada düzenli olarak kullanıyor, ve daha sonra suyu havalandırarak ekleme yapıyorum.

Gördüğünüz gibi akvaryum üç bölgeden oluşuyor, en solda kabuklu bir alan, ortada kayalık alan ve içerisinde korunaklı kabuklar ve taşların sağında kalan dar alan. Hayal ettiğim sol tarafa ocellatus çiftinin yerleşmesi ve kayaların arasına Similislerin gelmesiydi, ki başlangıçta öyle oldu. Ancak daha sonraları ocellatus dişisi akvaryumun en sağına gidip yuvasını oraya kurdu. Umarım zaman içerisinde ocellatus çifti tekrar buluşur.

Belki ileride her iki grup adına birer dişi daha ekleyebilirim diye düşünüyorum. Üçüncü bir çifte uygun bir akvaryum değil zaten elimdeki. Şimdilik Ocellatus erkeği akvaryumun paşası kıvamında dolanıp sol tarafın tamamını sahiplendi diyebilirim, yem yeme konusunda ek aktif davranan da o, ancak zaman içerisinde bunların hepsi oturur gibi geliyor.

Akvaryumun en büyük handikapı çok yüksek oluşu, ki bundan ötürü balıklar yem attığım yemlerin çoğunu göremiyor ve yemler yerde uzun süre kaldıktan sonra da ilgilenmiyorlar. O yüzden kendi bölgelerine bazen uzun akvaryum cımbızıyla yem bırakmaya çalışıyorum, en azından alışma süreci boyunca buna devam edebilirim. Zaten her geçen gün daha rahat davranıyorlar. Aşağıda da akvaryumun bazı fotoğraflarını görebilirsiniz.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/150720201328241.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/150720201328121.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/150720201328141.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/150720201328231.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/150720201328151.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/150720201328171.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/150720201328181.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/150720201328201.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/150720201328211.jpg[/IMG]


Her türlü tavsiyeye açığım :) Umarım keyifli bir süreç olur. [EDIT]personaljesus,2020-07-25 14:14:02[/EDIT]
Beta Akvaryumu.
Bitki olarak yoğun bir akvaryum değil sonuç olarak, ama güzel bir akvaryum olmuş fikir vermesi açısından benim akvaryumuma göz atabilirsiniz, bettalar genel olarak harbiden jungle tipli yoğun bitkili tanklarda daha mutlu oluyorlar, su üstü tamamen bitkilerle dolu olması vesaire hoşlarına gidiyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 300 Online Kullanıcı, 166 Üye

Online Kullanıcılar

cief17, drersayan, ShowaSanshoku, Hacanak, iesiringu81, Muhammed Türkmen, kinikli, MurathanM, gyunda, sinan3805, FreshWater, hasancn, sardasert, ata demirci, Kınayu, HaydarGul, fedayi, Yurt71, Aspet, VeterinerNazo, Hidayet Kalafat, SCORPION_79, kemosentez, ilhan özdemir, Guppyfish, NuggetSurat95, Sheyda27, Quersian, ultraaskin, Harpiakartalı, drgeckoo, hoook, Tansu, DeviLLe, Akvaryumist, Akvarist1640, freegeyik, ONURUS84, su dünyası, ruhunazenin, fatihsahin, Fatih ÇE, Çınar_Can, zekigonlum, Fragant, Wolkan, MCevher, a.gumrah, tolgor, dream7, Sirri42, aliy, tayyaar, Noyes, Oasis, hkavkaci, lebowskia, dusumsel, ONRAYDN, Mikail Erdoğan, vlkncm, Seycinda, KaanErturk, seapromise, reel_passion, volkan81, personaljesus, mosquit0, can0101, Yns_bsk, Cagdaas, Redmi, AJAN, veisveis, Kandemir, Alpercicek35, TheHobi, sinanb85, Zeki Başkurt, Neothauma, AC-72, pltdmrcn, Sisyphos, bayram11, kurtbey1905, randown, M.G., alix, lotusice, Hakan Ezer, orimohito, biacar, umut1, tuncali, aktugsedat, fikret43, ersel, Balikcidede, Hasan117, rseven, ismailkahraman, FatihSan, Dincer 61, cenk97, noeldayi, HarunYldrm, Akvaristomer, suslu_78, The Last Samurai, Psiko_manyaq, Mystii, can68, yigitmstt, Ghetto, Aslanserdarkepez, mazeretimvar, Alp43, zaferrrr, AmazonDream, Heildfeld, sawaskoca, Burak Dişli, ibrahim0334, menesc, scusamalizia, ersin ün, mcsavaskan, Arifhb, Acemi_34, UĞUR, Orkun Krc, simario, scaen, Balikcionur, Samoo, ReDD, Burakege36, ozanbaseski, serkul2007, hussame, egehamit, Fahrenheit, Alperenpkr, Cengizhan06, HXYLMZ37, frtdmr23, goldstrain, AhmetKi, 06serkan06, darkandcold, vedat79, DEVECİ, emretez, Bettafanclub.07, Supervenenis, ravel, volkangunes, kuman, KASEHA, goldfishlove, Batuhansrclk, absah, H.e.k, atlantis917, voodoo_83, abdullah kg, atesh,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.