ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Jumbokılıç
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1437
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Temmuz 2015 14:22
Son Ziyaret:
10 Mayıs 2019 15:45
Toplam Mesaj:
1254 [0.83 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
414 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Barış ÖZAĞI
Doğum Tarihi:
08 Eylül 1974
Yaş:
44
İl:
Bursa
Meslek:
Tekstil
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

"İyi bir akvarist : -okumayı araştırmayı sevmeli-problem çözebilmeli-muhakeme yapabilmeli-hatalarından ders alabilmeli-çok iyi gözlemlemeli-tüm bunlar için belli bir bilgi kültür ve deneyim seviyesinde olmalıdır " Barış ÖZAĞI

SON 10 MESAJI

En Güzel Kırma Lepistes
[QUOTE=Esnaf]

Merhaba

Elbette, kanıta gerek bile yok

Almanlar 60 lı yılların sonundan itibaren orta amerika ve afrika dan getirdikleri balık cinslerini almanyada gelişmiş bir ülke olmanın verdiği teknolojik imkanlarla ıslah ettiler ürettiler tür çoğalttılar ve bugün evlerimizde beslediğimiz varyetelerden bir çoğu onlar tarafından isimlemdirildi, güneydoğu asya iklim özellikleri ve düşük üretim maliyetleri sebebiyle bugün bu işten ciddi paralar kazanmakta ve avrupalı ve amerikalı büyük ithalatçıların fason üretim merkezi konumundalar.

Bu üretimlerin bir çoğu almanyadaki ve avrupanın diğer ülkelerindeki büyük akvaryum firmaları tarafından artık fason ürettiriliyor ve avrupaya ithal ediliyor

Bu bilgileri bu hobiye olan aşkım nedeniyle almanyada ve isveçde çalışan gurbetçi vede benim gibi hobi meraklısı akrabalarımdan aldım.

Şunu anladımki almanlar modern dünyanın bir hobi gereksinimi olarak ortaya çıkan ve 60 ların sonundan itibaren evlerde yerini almaya başlayan akvaryum hobisini süs balıklarını ve bunlara ilişkin ekipman üretimini keşfedip gerçekten bu piyasanın hakimi konumuna gelmişler.

Yani bugün kullandığımız eheimler fluval lar almanların bu hobinin gelişen ihtiyaçları olarak tasarladıkları ve bu hobiye kazandırdıkları çok geniş bir ekipman sektörünün markaları. Adamlar kalite olarak bu işte rakipsizler çünki ilk onlar başlamışlar. Yakın zamanda da uzakdoğulular fiyat avantajlarıyla almanları yakalama çabasındalar.

Şimdi Allah aşkına şu yukarıda yazdığım metinden kim niye rahatsız olur bunun izahı yok ?

Herkes bir ombudsman herkes bir profesör [:)] ama böyle olmaz bu şekilde sağlıklı bir diyalog kurulamaz, önce "ben daha çok biliyorum" egosunu bir kenara atacağız ki dostça centilmence faydaya dayalı kompleksiz paylaşımlar yapılsın

Bakın belki bir çoğunuzun abisi yaşındayım benimde belli bir görgü, bilgi ve kültürüm var saygıyı kaybetmeyeceğiz herkes çizgisini bilecek bu forumda yada başka yerde hayatın her alanında bu böyle yürür.

Almanyadaki büyük modern akvaryumcuların ve ithalatçı firmaların web adreslerini veriyorum, bu bilgilerden bir kısmını daha öncede üyesi olduğum lepistes kulübünde bulabilirsiniz,

Alman akvaryum firmalarının web sitelerini gezdiğinizde sizde bilgilenecek ve hayran olacaksınız.


Airfish.de

Cicliden-stadl.de

Aquaristik.de

Aquahandel.de

Cichlidenland.de

Bu firmalar hem fason ithal ediyor hemde üretici konumundalar, dünyadaki en büyük akvaryum firmaları bunlar , bunların ardından ingilizler ve amerikalılar geliyor.

Daha düzeyli daha centilmen daha kompleksiz paylaşımlar dileğiyle, önce iyi niyet

Bu arada artık konuyu açan kardeşimiz ile ilgilensek daha doğru olacak, burada boşu boşuna neyi paylaşamıyoruz anlaşılır gibi değil.

Saygılarımla [/QUOTE]

Konuyu görünce dayanamadım ve baktım gerçekten ilgili hobiciler var şahsınıza teşekkür ediyorum dostum son derece bilgilendirici bir paylaşım olmuş !

Özellikle benimde çok üzerinde durduğum Cins ve Tür karmaşasını son derece basitçe açıklamışsınız bravo.

Ben işim gereği yurt dışı seyahat eden biriyim,söz gelimi kanada dan dün geldim. uzak doğu, almanya, kanada ve abd deki büyük akvaryumcuları gezme fırsatım oldu buradaki gözlemlerim edindiğim bilgiler almanların neden kalkındıklarının cevabıda oldu bir bakıma !

Evet kanadadaki bir pet fuarında standaki alman firmasının representiyle bir sohbet imkanı buldum, adamlar afrikadaki göllerin ve orta amerikadaki tatlı su kaynaklarının olağanüstü habitat zenginliğini keşfetmişler daha 1.dünya savaşında ve alman biyologlar buradan aldıkları türleri almanyada deneysel yollarla labortuvarlarda sayısız defa deneyerek ve çaprzlayarak bugün akvaryum literatürüne giren ve bilinen evlerimizde beslediğimiz ciklet ve livebearers cinslerini tür olarak çoğaltmışlar.

emeği geçen biyologlar hem doğadaki saf cikletlere hemde canlı doğuranlara cins adlarını ve çoğalttıkları varyetelerede tür adlarını vermişler.Bu gün bildiğimiz full redler ...berlin ler vs.isim olarak çoğu buradan geliyor

Yanısıra sizinde belirttiğiniz gibi son yarım asırda ortaya çıkan modern dünyadaki insanın oyalanmak amacıyla hobi olarak ortaya çıkarttığı akvaryum gelişen büyük bşr sektöre dönüşmeye başladığında ellerindeki mühendisliği bu sektöre aktaran almanlar bu işte ilk olmanın verdiği avantajla ve ileri teknikleriyle bu gün bize hagen gibi eheim gibi devleri hediye etmişler.

Uzakdoğuda guangzhou da gittiğim bir fuarda salon almanyadan hollanda dan ingiltereden ve rusyadan gelen iş adamlarıyla kaynıyordu, öğrendimki avrupa artık sattığı balığı bile uzakdoğulu balık üretimhanelerinde fason ürettiriyor piyasanın perakendenin ihtiyacına göre ithal edip götürüyor ve bu sektörde inanılmaz uçuk paralar var milyardolarla şfade edebileceğimiz bir sektör bu ve maalesef biz Türkiye olarak ithal eden dıları döviz akıtan birmkonumdan kurtulamıyoruz.

Alman daha 1.dünya savaşında keşfetmiş balık türlerini şimdi geldikleri noktada çoğumuzun evinde onların isim babalığı yaptığı lepistesler ve onların fason ürettirdiği lepistesler...cikletlet vs.. çalışma araştırma bilgi ve mühendislik bir araya gelince işte böyle almanya almanya oluyor, oturarak hiçbişey olmuyor maalesef anca onlara müşteri oluyoruz biz böyle[;)]

Bütün foruma saygılar, farklı lepistes türleri elde etmek isteyen kardeşimizin sorusuna gelince heyecanını takdir ediyorum bence gözüne kestirdiğin en güzel eşgalli dişi ve erkek ile yola çık dene bakalım gidebildiğin kadar git sonra sonuçları bizimle paylaş

hani güzel bir söz vardır daha doğmamış çocuğa don biçilmez derler güzel sözdür, hele bakalım bir başla sonra gene konuşuruz olurmu[;)]

Su Duzenleyici
[QUOTE=mrah]

Sacmaliyorsunuz sadece. Sordugunuz sorunun cevabini dogru yada yanlis alamazsiniz. Velevki aldiniz kimsenin hayatina pozitif yonde bir katki saglamaz bu cevap. Birisi cikip beklediginiz cevabi vermediginde olayi baska parametrelere vuracaksiniz. Alin size cevabi vereyim, bu urunler bilinmezken ben akvaryumda balik bakamiyordum hep ölüyordu. Simdi bu urunlerle tanistim ve hayatim degisti artik akvaryumumda baliklar sorunsuz yasiyor. Boyle bir cevap aldiniz hayatinizda ne degisti? Ben siz cevaplamadan soyliyeyim baska parametrelerle olayin baska sebepten nuksettiginden bahsedeceksiniz hepsi bu.

Ben cevabinizi verdim, ekolude hasida bilirim. Has filtre ile lise yillarimda az sürünmedim yasadigim sorunlardan oturu. Ciksin bir Turk ayni kalitede urun cikarsin bizde parayi ona akitalim. Simdi siz hobiyi ne zaman birakiyorsunuz bana bundan bahsedin. Ben de cevap ariyorum sizin gibi o halde, milli servetin daha fazla disari akmasini istemiyorum.

Ek olarak kimse filtre kullanmak zorundada degil filtreler yokken evde balik bakilmiyor mudu? Alin labirentlilerden bakin o da olmadi her gun su degisimi yapin gene bakin. Dogada filtre mi var? Eskiden filtremi varmis? Filtreler cikmadan once akvaryumda balik bakilamiyormuymus? Falan filan. Uzatmak istersek sabaha kadar uzatiriz. Insanlari bir soruyla kistirdiginizi saniyorsunuz hepsi bu.[/QUOTE]

Şu an Kanada saatiyle 17:00, torontodan yazıyorum

forum dns adresiyle çok uğraşarak bağlanabildim ve başlığı yeni farkettim

Bir defa Emrah bey uslubunuz çok ukala çok çirkin ! Siz ombudsmanmısınız hayırdır ?

Saçmalıyorsunuz filan nedir ? Esnaf nickli üye size bu şekildemi hitab ediyor ? Çok çirkin bu tahammülsüzlük

Forumda izin varmı böyle çirkin usluplara ?? Ey yönetim duyuyomusunuz okuyomusunuz bunları


Evet Esnaf nickli üyeye sonuna kadar katılıyorum ve cevap veriyorum kardeşim

Su düzenleyici adı altında satılan ilaçlar piyasada ürün çeşitliliği yaratmak adına üretilir bencede para tuzağıdır

İki gün sabreden kimse ölmez ya 2 gün geç koysa balığını


Esnaf dostumuz burada iyi niyetiyle çıkmış uyarmış teşekkür edeceğinize yerden yere vuruyorsunuz olmaz bu haksızlık

Kendimize karşı dürüst olacağız önce , adama bir kamyon yüklenmişsiniz bu nedir

Evet Esnaf kardeşim su düzenleyiciler gereksizdir , olmasada olur,

10 yıl önce kim biliyordu suda ağır metaller olduğunu kim kullanıyordu su düzenleyiciyi geçelim bunları

Sizi alnınızdan öpüyorum Esnaf kardeşim çok ince bir detaya ustalıkla parmak basmışsınız deneyimli bir akvarist olduğunuz belli sorunuz zurnanın tam düt deliği (bizim Adana tabiridir)

Sorınuzun son derece kolay ve vicdani bir cevabı vardı ?

Evet su düzenleyiciler olmazsa olmaz gerekli bir kimyasal değildir bu kadar basit işte cevabı

Nedir bu çekimserlik neden kimseden çıt çıkmıyor neden doğrular ifade edilemiyor toplum olarak nedir bu halimiz anlamak mümkün değil

Saygılar hürmetler Esnaf dostum

[QUOTE=Esnaf]


Emrah bey merhaba, konu dağılmış ancak buluştuğumuz noktalar olmasına sevindim


İlk kullandığım iç filtrem gap 7 dır,ilk kullandığım dış filtrem ekoldür

Bunların isimlerini duymuşmuydunuz ?

Bunlar ilk yerli üretimlerdir, yerli hobicilerin alman malı merakı yüzünden üretim ilerleyemeden sona ermiştir

Beni azarlıyormusunuz yoksa yeriyormusunuz ?

Sorumun cevabını verebiliyor musunuz ?

Siz sudaki ağır metallerden ne zamandır haberdarsınız ?

Şimdi birlik olurcasına bana tepki vermeyi bırakın sorumu cevaplayın

Sudaki ağır metallerden haberdar olmadan ve su düzenleyiciler ile tanışmadan önce neyapıyordunuz ?

Çok sarih bir Türkçe ile sordum, henüz cevap alabilmiş değilim

Bir tek Allah kuluda çıkıp demediki bu su düzenleyiciler gerek yoktur henüz epi topu 6 yıldır bilinmektedir ancak çok ustaca pazarlanarak hayatımıza girmiştir.

Dinlenmiş su biriktirmek yada biriktirmemek değildi mesele, hobiye başlamak için dinlenmiş su biriktirmek ten kurtulmak için bu kimyasalların üretilmesini mi bekliyordu insanlar ?

Kulkanırsınız yada kullanmazsınız beni ilgilendirmiyor

Sorum şu .. Bu kimyasallardan önce bu hobi yürüyormuydu yürümüyor muydu

Çokmu zor bunun cevabı değerli dostlar ?

Saygılar[/QUOTE]
Bulanık Su Sorunu
[QUOTE=Mertislife]
akvaryum kurulalı 1 ay oldu kum ıyıce yıkandı ve bu urunu kullanana kadar hıc bır sıkıntı yoktu suda nıspeten berrak denebılır ben bu urunu bakterı popılasyonuna destek mayetınde kullandım bugun 3 gun ve hala gecmedı urunun kullanma talımatında 48 ıcınde gecer yazıyor ama hala devam etmekte %30 su degısımı yapmama ramen sonuc hala aynı bu urunu kullanan yok mu hıc forumlardan arastırdıgım kadarıyla bakterı patlamasıda olabılır denıyor hobıye yenı baslamadım bu arada senelerdır ugrasırım ama bole bırseyle karsılasmadım [/QUOTE]

bu ürünü bende besin olarak kullanıyorum

yalnız şu var ?

sudaki sirkülasyon iyiyse oksijen bol ise besin bakteri kültürünü besliyor fazlası da iki gün içinde dağılıyor

bakteri patlaması dediğimiz de aslında bakterilerin bir çoğunun ölmesi ve yine ortaya bu sis bulutu çıkıyor

yani sizin tankınızda gideremediğiniz durum buna benziyor

sebeplerine gelince en etkili neden biyolojik filtrasyonunuzdaki sıkıntı ve oksijen yetersizliği yani bakteri kültürünüz sağlıklı değil SOS veriyor yeterince desteklenmiyor biyolojik döngüde bir sıkıntı var demektir

umarım su değişimiyle ve tankınızdaki filtrasyonu tekrar gözden geçirerek iyi bir sonuca ulaşırsınız

Rast gele[:)]
Yavru Lepistesler Yem
[QUOTE=Sheyda27]

bir tavsiye daha vermek isterim [B]eger yeriniz varsa disi ve erkek yavrulari ayirmanizda fayda var [/B] [:iyi:][/QUOTE]


arada erken ergenleşen bazı yavruların kazara çiftleşme ihtimaline karşı mı şeyda hanım ? nizami eşgalli gösterişli yavrularda damızlık ayırma maksadıyla bunu bende yaparım !
Neden Hamile Değiller
[QUOTE=Muhserg]

İlk başta 1 taneydi sonra ikincisini aldım sizin gibi düşünüp ama durum yine bu ayrıca size üstte bahsettiğim şişman balığa karşı çiftleşme istekleri var her iki erkeğinde diğerlerine pek sık değil [:?][/QUOTE]

demekki şişman olan yumurtalıklarından koku yayıyor erkekleride bu çekiyor çiftleşme de gerçekleşiyorsa bebek de olacaktır biraz sabır gerek belki de ?yani bunlar canlı hayvanlar android gibi programlı hareket etmeleri mümkün değilki ! ama biz insanlar herşeyi eksiksiz istiyoruz acaba balıklar bizden hangi şartları sağlamamızı istiyorlar ? bunu pek önemsemiyoruz ama tabiattan sürekli bişiyler istiyoruz çok az şey vererek

sözüm size değil insan olarak genel davranışımız bu
Suyun Berraklaşmaması
[QUOTE=mustafaozal1]Herkese iyi geceler,
Akvaryumumu yaklaşık 2 hafta önce kurdum. 4 gün boş çalıştırdıktan sonra balıkları ekledim, bakteri kültürünü doğal yollardan edinebilmek için suyuna güvendiğim akvaryumcudan su ekleyerek çözmeye çalıştım sorunu. Balıkları ekleyeli 10 gün oldu fakat hala su istediğim berraklığı ulaşmamış durumda. Atladığım bir konu mu var yoksa beklersem zamanla düzelir mi bu konu hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum..
İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214103/060420190121471.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214103/060420190121511.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214103/060420190121551.jpg[/IMG][/QUOTE]


Cikletler kumu sürekli kazarak özellikle de silis kum ise sürekli un benzeri kumun doğal tozunu çıkartırlar açığa bu nedenle silis kumlu ve ciklet olan tanklarda sürekli berraklık beklemeyin özellikle sarı ve mavi prensesli tanklarda kumla çok fazla oynanır

İlaveten bu tankta iç filtreyle sağlıklı bir biyolojik ve mekanik filtrasyon pek mümkün değil maalesef yani iç filtre ile oturmuş bir bakteri kültürü elde edebilmek koruyabilmek ve su kalitesiyle bir berraklık yakalamak çok zor

dış filtreye geçmeniz zaruri görünüyor çünki kapasite ve beslenen tür bunu mecbur kılıyor

[QUOTE=Selim Çetin]Akvaryumuna 3 tane midye ekle suyun cam gibi olacaktır. Bende yeni kurdum akvaryumumu 3 gün boş çalıştırdım motoru 4. Gün 3 midye 3 elma salyangozu koydum. Suyum cam gibi berrak bunu Midye lere borçluyum yani...[/QUOTE]

selim bey iyi bir espri olmuş [:)]midyeler akvaryum ortamında doğal ortamlarından daha kısa ömürlüdür, evet suyu süzerek beslenirler ancak 3 midye bu 100 litrelik tankı hem biyolojik hem de mekanik olarak filtre etmeye yetmez elbette.
bu mümkün olsa dereden gölden midyeleri toplayıp tanklara doldurur filtre üreten firmalara da birer video gönderir bugüne kadarki çabaları için teşekkür ederdik değilmi [:)]
[EDIT]Jumbokılıç,2019-04-06 22:36:48[/EDIT]
Bir Akvaryumun Yok Oluşu!
[QUOTE=SuperSport]Barış bey'e sonuna kadar katılıyorum.Tam 20 yıldır evimde aralıksız akvaryum var son 5 sene hep bitkili(high tech).Metilen mavisi oldum olası bana hep ters geldi hiç de kullanmadım,sürekli balıkları takip ettim.En ufak kuyruk kısmada su değişimi yaptım,su eklerken aynı ısılara dikkat ettim.Hem bitkiler hem balıklar yıllardır mutlular.[/QUOTE]

mavi metilen insanlarda dahi sedef hastalığında (kronik cilt hastalığıdır) kullanılan bir kimyasaldır ancak balığı karantina kovasına alarak uygulamak gerekir

uğur beyin tankı tüm taban kumu bitki kökleri yaprakları va son olarak balıklar mantar enfeksiyonuyla kaplanmış, nedeni bitkili tanklarda karşılaşılan amonnyak ve nitart artışının iyi emilememesi bakteri kültürünün niyi oturmaması ve balıkların bağışıklık sisteminin zayıf kalmasıdır

bitkili tanklar kısmi amonyak ve nitrat ihtiyacı duyar bu bitkilerin beslenebilmesi için gerekli fotosentezi hızlandırır ancak amonyağın ve nitratın fazlası bu kez balığı öldürür ! bunu dengelemek güçtür sürekli takip ister ve yorucudur bunu konu etmekteki amacım budur

uğur beye nacizane tavsiyem ,besleyeceği türü ve kullanacağı kumu iyi planlayıp daha elverişli bir tankta bakteri oturtabileceği biyolojik malzeme kullanabileceği bir dış filtreye geçmesi olur

ve en önemlisi çok sağlıklı bir bitkili akvaryumu mu veya çok sağlıklı bir balık akvaryumu mu hedefliyor ? yoksa bir süre sonra tekrar başa dönüşümü ?

karar onun elbette

Siyah Molly Balığı
[QUOTE=Hasanbal54][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214350/060420191218191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214350/060420191218231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214350/060420191218271.jpg[/IMG]


2 tane siyah molly balığım var arkadas ne hamile olduğunu anlayabiliyorum nede yavru alabiliyorum belkide alıyorum ama ayırmadığımdan kaybediyorum yavrularımı ama hiç belli etmiyor mübarek hayvan simdi siyah molly hamile mi turuncuda sislik var ama onuda tam zamanla anlıyacaz beyazım hamile arkası siyahlastı ufaktan[/QUOTE]

siyah moliyi bir kaç farklı açıdan çekermisiniz hamileye benzemiyor ama daha yakın fotolar yükleyin lütfen[EDIT]Jumbokılıç,2019-04-06 12:52:20[/EDIT]
Bir Akvaryumun Yok Oluşu!
[QUOTE=Ugurtt]Metilenden kurtulmak için bugün tüm sump malzemelerini kaynar suda yıkayıp tüm bakteri kültürünü en baştan başlatmayı düşünüyorum. Son çare Metilen attım ama o da çare olmadı. Olan benim oturmuş akvaryumun düzenine oldu. Co2 konusu ise ilk başladığı günden beri mayalı sistem. Yani dalgalanma hep vardı. Balık ölümü neredeyse hiç yaşamamıştım. Ne olduysa son 2 haftada oldu. [/QUOTE]

uğur bey, hemşerim selam

çok defa paylaştık yazıp çizdik uğruna sert tartışmalara girdik bu forumda ! neydi konu ? bitkili akvaryumlar !

aktif olarak bir süre üretim de yapan varyete de üreten bir akvarist olarak hobinin uzun süreli keyfi açısından hem bitkilerin hem de balıkların sağlığı neşesi noktsında akvaryum hobisini bitkili ve bitkisiz tanklar olarak iki ye ayırdım şahsen

bu şekilde beslediğim cinslere ve türlere daha iyi odaklanabildim daha başarılı oldum

burada mesele bitkili tank kötüdür bitki kaka dır meselesi değil !

zordur efendim bitkili tank ta hem sağlıklı bitki hemde sağlıklı balık biyotopu kurmak ve uzun süreli istikrar yakalamak zordur ! bunu kabul edeceğiz ki keyfimiz kaçmasın hobiden soğumayalım !

doğada akvaryumumuzda beslediğimiz cinslerin doğal ortamlarında bulunan bitkiler yosunlar çer çöp dal taş kayaç ...vs bunlar milyonlarca ton ve milyonlarca metre kare çökeltilerdir akarsu dere yatakları delta ağızları nehir yatakları bol su ile bol debiyle sınırsız biyolojik döngüyle çevrili büyük biyotoplardır yani bizler bu tanrı vergisi muazzam biyotopları evlerimizdeki 100 cm lik camların içinde taklit etmeye çalışıyoruz bu nedenle başarı oranı az başarı süresi kısadır

bu forumda ve fuarlarda rastladığım başarılı biyotoplar da sadece bitki yetiştirmeye odaklı mükemmel biyotoplar gördüm ve yalnızca balık beslemeye odaklı bitkisiz tanklarda daha mükemmel sonuçlar gözlemledim !

yani bir yöne odaklanın derim nacizane, ya bitki ya balık ikisi bir arada çok yorucudur

madem sıfırdan kurulum yapacaksınız ki ana tanka mavi metilen dökerek sistemi tamamen sabote edersiniz ve sonuç değişmez ! bu nedenle bir fikir katkısı yapmak istedim

saygılar hörmetler ve kolaylıklar dilerim[:iyi:]

[EDIT]Jumbokılıç,2019-04-06 12:43:31[/EDIT]
Bulanık Su Sorunu
[QUOTE=Mertislife]Akvaryum kapasitesi 340lt
balık sayısı 10
akvaryumu 15-20 gun once kurdum balıkları eklemeden suyu 5 gun motorlar acık dınlendı. suyuna guvendıgım akvaryumdan su alarak bakterı ıcın aşılaması yapıldı .
Suyun berraklıgı hosuma gıtmedı dış filitreye 2 gun once aktıf karbon ve zeolite ekledım su bir nebze iyileşmişti bugunde bakterı popilasyonunu desteklemek amacıyla Reeflowers Bacteria Feeder kullandım ve suyum ani bir bulanıklıga sebep oldu(foto 2 : akvaryumun onunden kamerada bellı olmadıgı ıcın yandan cekıldı).
Bu konu hakkında tecrubelerınızı paylaşırmısınız.[:nazar:]
foto 1
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214263/040420191904251.jpg[/IMG]
foto 2
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214263/040420191904511.jpg[/IMG][/QUOTE]

selam

tabandaki kum ince silis kum sanırım buradan öyle anlaşılıyor, silis kum ne kadar iyi yıkanırsa yıkansın cikletler gibi kumu kazan kumla çok oynayan balıkalr tarafından eşildikçe un benzeri tortusunu bırakır ve silisli ciklet akvaryumlarında bu nedenle tam berraklığı yakalamk zordur

2.neden sn.üyelerinde isabet ile işaret ettikleri gibi bakteri döngüsünün henüz oturmamış olmasından ve işini tam olarak yapamıyor olamsından kaynaklıdır

eklediğiniz reeflowers bakteri besinidir sudaki beyazlık bundan da kaynaklı olabilir yarına kadar su oturdukça bu sis inde ortadan kalkması beklenir herhangi bir zararı yoktur


SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,751,610 Mesaj
  • 402,502 Konu
  • 91 Forum
  • 142,324 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,434 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.