ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sefercnd
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
79
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ocak 2014 15:26
Son Ziyaret:
22 dakika önce
Toplam Mesaj:
129 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
22 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Sefer CANDAN
Doğum Tarihi:
07 Ekim 1993
Yaş:
25
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

"En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır" M. K. Atatürk

SON 10 MESAJI

Su Fazla Mı Sıcak?
Fan akvaryumun 15 cm üzerinde çalışıyor ve 30 dereceden 26 dereceye geldi. Mesafeyi ayarlayabildigim için biraz daha uzaklaştırdım. Suyu 26 dereceye sabitleyebiliyorum. Daha da azalırsa diye 25 dereceye ayarlı ısıtıcım var. Tek dezavantajı akvaryumun üzerini kapatamıyorum.
Su Fazla Mı Sıcak?
Fan işini hallettim. Komik ve çirkin oldu ama olsun işe yarar umarım:)

Elimde eski bir laptop soğutucu vardı ama usb girişli olduğu için prize takamazdım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156663/270620190100331.jpg[/IMG]

Daha sonra aklıma çinden aldığım küçük armatür geldi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156663/270620190102531.jpg[/IMG]

Armatürü ve fanın kablolarını ortadan kestim. Sonra bakır kabloları birbirine bağladım veee mutlu son. Prize takınca çalışıyordu. Sırada bunu akvaryuma nasıl takacağımı düşünürken hem armatürü hem fanı tutturabilecegim bir tahta buldum(ev zeminindeki parkelerden artmıştı[:)]) Bunu akvaryumun arkasına, sehpaya monte ettim. Daha sonra bugün aldığım metal balık kepçesine(evet yanlış duymadınız) fanı plastik kelepçe ile tutturdum. Kepceyi de parkeye vida ve pul ile sabitledim.
İşte size soğutucu:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156663/270620190107211.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156663/270620190107571.jpg[/IMG]

Çirkinlik abidesi[:)] :
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156663/270620190108241.jpg[/IMG]
Su Fazla Mı Sıcak?
[QUOTE=Flexa]

Merhaaba.

Ben de geçen benim 150L akvaryumu bir ölçeyim dedim, 29 küsür derece çıktı. Ev 30-32 derece olduğu için gayet doğal tabii [:)] Ufak tanklarda ısı transferi daha çabuk olduğu için ortam sıcaklığına daha çabuk geliyorlar. Ben akvaryuma güçlü bir 12cm soğutucu fanı taktım. Tek başına akvaryumu bir gecede 24 dereceye düşürdü, 5 derece fark ettirdi. Sizin hacim çok daha ufak. Sıradan bir PC fanı soğutmak için iş görecektir. Kenara bir yere bir şekilde adapte edip, ışıklarınıza giden 12V ile besleyebilirsiniz (fanın da 12V olması gerek tabii).[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Isıtıcım 25 dereye sabit ayarlı. Örneğin fan, suyu 23 dereceye düşürse bile ısıtıcı buna çabuk yanıt verip ani sıcaklık değişimi olmasını önler mi? (ısıtıcı eheim thermopreset 100w )

Bir de fanı cama cam akvaryuma tutturabilecek bir yol bulmam lazım.
Su Fazla Mı Sıcak?
[QUOTE=khancafer]Ankara'da oturuyorum. Hâlâ ısıtıcı kullanıyorum. Isıtıcı kullanmadığım zamanlarda su 21-22 derece oluyor. (3 farklı termometreye göre.) Akvaryumumun bulunduğu oda Kuzey cepheye bakıyor. Belkide sebep bu. Sizin o kadar yüksek derece su sıcaklığına ulaşmanız şaşırttı beni. [/QUOTE]

Ben İstanbul'dayım. Şu hobi yüzünden keşke soğuk bir yerde yaşasaydım diyorum hep:)
Su Fazla Mı Sıcak?
[QUOTE=Deva]Merhabalar sevgili akvaristler. Sorum şu; İçinde tetrazon, neon tetra, cory ve elma salyangozu bulunan saz, elodoa, anubias lı bitkili akvaryumumda su ısısı sıcaklardan dolayı neredeyse 30 derece[:(] herhangi birine zararı olur mu sizce ne yapabilirim? [/QUOTE]

Ben de aynı sorundan muzdarip durumdayım. Bitkili bir akvaryum kuracağım. Bitkiler hariç tüm ekipmanlarım hazır ancak su sıcaklığım neredeyse 30 derece. Bu yüzden kurulum yapamıyorum. 25-26 derecede sabit olması gerek ama nasıl yapacağım bilmiyorum. Akvaryum 25x25x30 ölçülerde cama cam. Bir çözüm bulabilirseniz paylaşabilir misiniz?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156663/260620192039511.jpg[/IMG]
İlk Kurulumdaki Suda Bulunan Potasyum Miktarı
[QUOTE=cafermutlu]Aliminyum bitkinin kullandığı eser elementlerden biridir bir zararı yok. Suyunuz bitkiler icin oldukca zengin bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebilirim [/QUOTE]

Umarım güzel bir akvaryum olur. Suyu klordan arındırıp kullanmam yeterli mi yoksa su düzenleyici şart mıdır? Katkılara biraz ön yargıyım herhangi bir zararı olur mu?
İlk Kurulumdaki Suda Bulunan Potasyum Miktarı
[QUOTE=cafermutlu]
Su değerlerindeki mg düşük görünüyor. Low tech için yeterlidir. Hightech için yaklaşık 6-7 ppm daha eklemelisiniz. Kalsiyuma ihtiyaç yoktur. 50 ppm cok iyi bir değer. Sanırım suda manganda yüksek olabilir. Lowtech için haftalık 10 ppm K yeterlidir. Bir çok akv.kurdum. Ancak ençok low techte zorlandım. Lowtech daha tecrübe gerektiriyor. [/QUOTE]

Suda mangan 0,01 den daha az olarak belirtilmiş. Alüminyum değeri hakkında ne diyorsunuz. Hazır sularda bu kadar fazla mı? Olumsuz bir etkisi var mıdır? Resim aşağıda kontrol edebilirsiniz.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156663/240620192109301.jpg[/IMG]
İlk Kurulumdaki Suda Bulunan Potasyum Miktarı
[QUOTE=Splendor]Bu hobinin bir sonu yok, hep daha iyisi olsun isteniyor. Low tech için yetiştirilen bitkiler sınırlı. Bitkilerin gelişimi güzeldi fakat işte durmuyor, dürtüyor insanı, ekle ekle co2 olsun daha güzel olsun diye [:D] Su oturduktan ve doğru aydınlatma seçimini yaptıktan sonra kolay kolay yosun oluşmuyor. Su sıcaklığı stabil olmalı, düzenli bir aydınlatma periyodu olmalı, düzenli gübreleme ve düzenli su değişimi olmalı.

Gözlemlerime ve tecrübelerime göre kurulum ve sonrasındaki süreci en az hasarla atlatmanın yolu;

- Aydınlatmanız kaliteli olmalı. En azından bitkilerin tepki verdiği ve fotosentezi tetikleyen bir ışık tipi olmalı. Bu da zaman ayarlı priz ile her gün dakik çalışmalı. İlk kurulumda 4 saat ile başlayıp her ay 1 saat ekleyerek 8 saate çıkarın.
- Co2 düzenli olmalı. Tüplü sistem sitrik asitli sistem mayalı co2. Sudaki Co2 düzeni bozulduğu an bütün tankın sistemi dağılıyor.
- Bitkiler dikildikten sonra ortalama ilk iki hafta gübreleme olmamalı. Adaptasyon süreci diye geçiyor genelde. Sonrasında mikro element ve bitkilerin hasarlarına göre makro gübreler eklenmeli. (Ben benim gübreleme miktarlarını deneme yanılma ile, bitkilerin verdikleri tepkilere-hasarlara göre oluşturdum)
- Filtre ekipmanları. Mümkünse dış filtre (50-60lt ve üstü için) olmalı ve kaliteli bir substrat ile sağlam bakteri yatağı oluşturulmalı.

Bu süreç boyunca diatomu ve yeşil nokta yosununu göreceksiniz, kaçarı yok. Staghorn yosunu da karşınıza çıkabilir. Bir hayatın, yaşam döngüsünün olduğu bir yerde alglerin olmaması düşünülemez. Olay her zaman bunları minimize tutmaktır. Kimsenin akvaryumu pürüzsüz değil, o yüzden panik yapmayın. [:)] Bitkili tanklarda temizlik ekibi bulundurulmasının sebebi de budur. Pürüzsüz olan tanklarda bu yosunlar hemen tüketildiği için göz görmez. Vatoz, salyangoz ve karides çok kullanılır.

İlk etapta aklıma gelenler bunlar. Farklı konular varsa yardımcı olmaya çalışırım.
[/QUOTE]

Haklısınız[:)]insan hep daha iyisi olsun istiyor. Lowtech olarak başlayalım bakalım. Tecrübe ile birlikte co2 düşünürüz. Ayrıca yosun için temizlik ekibi eklemek çok zevkli duruyor. Biyolojik mücadele[:)]

Aydınlatma konusunda çok olumlu şeyler duydum: "aquael leddy smart plant 6w" led ve 470lm
İlk Kurulumdaki Suda Bulunan Potasyum Miktarı
[QUOTE=Splendor]
mg/l eşittir ppm'dir. Tabi, ilk etapta potasyum dozlamanız gerekir. Tankın bitki yoğunluğuna göre 20 ppm civarı tutuluyor. 3-5 kök bitki için haftalık 10 ppm dozlasanız yeterli gelir. Bitki yoğunluğu fazla ise tüketim de bir o kadar fazla olur.

Ölçüm yapmadan haftalık suyu resetleyerek tank geliştirenler var, bunlara ben de dahilim. Haftalık 12 ppm nitrat, 1,5 ppm fosfat, 30 ppm potasyum dozluyorum (3 güne böldüm). Cumartesi boş gün, Pazar günü %40-50 su değişimi ile su resetlenir. Hafta başı yine dozlamaya devam.[/QUOTE]


Teşekkürler. Kurulumlarınızı okudum tebrik ederim güzel akvaryum olmuş. Benim tabanda toprak üzerine Vitasand 1-2mm dere kumu olacak (gerçi 3mm daha mı iyi olur bilmiyorum). Low tech bir tank olacak. Sizin bu yönde nasıl bir tavsiyeniz olur. Co2 ye dönmenizdeki neden nedir? Bir de bahsettiğiniz gübreleme düzeni Co2'siz bir tankta yosun yapar mı? Aydınlatma 6w led.

İyi forumlar.


[QUOTE=cafermutlu]
K yüksek dozların zararına ait bir bilgi bulunmakatadit. Sudaki küçük dozların önemi yoktur. GH değeri yüksek olan sularda da bitki gelişebilmektedir. Belediyeden su tahlillerine bakmanızı öneririm. Eğer çoğu Mg ise mg vermeyebilirsiniz. K ise K daha az verirsiniz gibi[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Bugün Mayıs su değerleri yayınlandı.
PH: 7,29
GH: 8
Magnezyum: 3,62
Kalsiyum: 50,80
Potasyum: 2,34 olarak görünmekte. Çeşme suyunun bütün değerlerini görebildiğim için hazır sulardan daha kontrol edilebilir gibi geliyor. Sizce su düzenleyici kullansam sudaki bakır, silikat, kurşun ve arsenik gibi maddeleri bağlar mı? Tabii ki her ihtimale karşı aynı zamanda 2 gün havalandırıp dinlendireceğim.[EDIT]sefercnd,2019-06-24 15:49:55[/EDIT]
İlk Kurulumdaki Suda Bulunan Potasyum Miktarı
Herkese iyi forumlar. Bitkili akvaryum için kurulumda klordan arındırarak kullanmak istediğim çeşme suyu değerlerim aşağıdaki gibidir:
PH: 7,2
GH: 190mg/L (sanırım 8'e denk düşüyor)
Potasyum: 1,99mg/l

Benim sormak istediğim iki soru var.

1- Bitkili akvaryumda potasyum miktarının 20 ppm olması gerekiğini biliyoruz. Benim ve aslında bir çoğumuzun kullandığı sulardaki bu düşük potasyum değeri bitki gelişimini olumsuz etkilemez mi? İlk kurulumda suya 20 ppm potasyum olacak şekilde sıvı potasyum kullanımı yapmalı mıyız?

2- Bitkilerin yeterli kalsiyumu alabilmeleri için sudaki GH yani genel sertliğin 7 ve üzeri olması gerektiğini okumuştum (walstad'ın kitabında). Kullandığım suda GH değeri 8. Bu değer ekstra bir müdahale yapmadığım halde değişir mi yoksa sabit mi kalır? Test kitine gerek duyar mıyım? (low tech bol bitkili bir tankta)

Akvaryumum 18lt
Taban dennerle deponitmix 9in1 + 2mm çakıl

Şimdiden teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,743,069 Mesaj
  • 401,486 Konu
  • 91 Forum
  • 141,819 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,377 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.