ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gokberkgonenc
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
902
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Ekim 2006 21:20
Son Ziyaret:
2 Saat 57 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1484 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
36 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Harun Gökberk Gönenç
Doğum Tarihi:
23 Temmuz 1992
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Mimar
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[URL=https://www.kisa.link/Lyu3]Tuzlu su kurulum konum için tıklayınız[/URL] [B]Goko Resif[/B] Kurulum Tarihi Temmuz 2017 110-60-50h Ana Tank - 80.50.50 Sump AquareefPro2 Led Aydınlatma + 3 Mavi 1 beyaz 39w T5 Nac7 PS RW8 Sirkülasyon

SON 10 MESAJI

Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=sorceres]

Geçmiş olsun Gökberk, kendi tankımda görmek isteyeceğim son canlı anemondur [:devil:]

Gerek yer değiştirmesi gerek zehri ve gerekse dalga motoruna kapılabilmesi(bu Onur'un başına gelmişti komple sistemi çökmüştü)...
[/QUOTE]
bişey olmaz abi anemon candır, sanırım müdahale zamanlaması ile alakalı bir durum var. Bende şu an 8-9 tane anemon var
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
Hah hah hah

Bilin bakalım ne oldu ??? nazar boncuğu ekledim. Her şey çok güzel dedim artık bir tane blue tang alayım. Tanıdık birinden tam istediğim canavar gibi sağlıklı bir blue tang buldum. Balığı getirdim 1 saat alıştırdım. Kepçeyle akvaryuma koydum. 2 sn sabit kaldı ve birden kayalara doğru pike yaptı ve ne oldu dersiniz...

Güzeller güzeli blue tang bir o kadar güzeller güzeli carpet anemonun kucağına yapıştı... Çırpınma akabinde ortalık toz duman. Evde çığlık kıyamet, hemen maşa ile dürte dürte sanki cam yüzeyden selobant ayırır gibi balığı anemondan ayırdım. Ama tabiki balığın cildi komple yanık oldu. Yem yiyordu bir sorun yok gibiydi ama sanırım zehir baya etkili ve ertesi gün malesef öldü.. Ölüsünü carpet a verdim ama yemedi şerefsiz. Bunu da yaşamış olduk, bir bu kalmıştı..
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=Baran Koç][^_^] ofisteki akvaryumu bozduğunuzdan haberdarım hocam don açtığım konuya bakıp yardımcı olabilirseniz sevinirim sürdürülebilir bir hobi diliyorum size [:)][/QUOTE]

Teşekkür ederim.
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=Baran Koç]
Merhabalar hocam tuzlu suya yeni giriş yapacak birisi olarak konuzunuzu hiç sıkılmadan baştan sona okudum benim tankımda sizin ofis tankınız kadar olacak alttan sump kullanacağım merak ettiğim siz ne yaptınız akvaryum ne durumda 2 3 haftadır güncelleme yapmamışsınız geri dönerseniz sevinirim güncellemeleri bekliyoruz [:)][/QUOTE]

Ofisteki akvarymu bozdum, şu an sadece akvaryumu duruyor. Ekipmanları dağıttım canlılar da zaten evdeki akvaryum büyüyünce oraya aktarıldı.
Bitkili Akvaryumdan Denize Geçiş
[QUOTE=fzkdevil]Araştırma yaptınız mı yoksa buradan mı öğreneceksiniz bilmiyorum ama deniz akvaryumu sisteminde dış filtre hava motoru[B] ısıtıcı kullanılmaz[/B] öncelikle taşırma sistemi ile sumpa geçmeniz gerekiyor [B]en az 100 litrelik sump lazım[/B] iyi bir kafa motoru protein skimmer almanız ve [B]PS geciktirici priz kullanmak lazım[/B] tabi kaliteli tuz almanız refraktometre edinmeniz lambayı değiştirmeniz gereklidir en kötü ihtimalle aynı armatürden bir adet daha lazım actinic mavi lamba eklenmeli [B]cam kalınlığı belli olmuyor ama 8mm altındaysa denemeyin[/B] kürlenmiş kaya almalısınız [B]kumunuzuda coral veya Aragonit kumla değiştirmelisiniz midye kırığı Mercan kırığı yada deniz kumu değil[/B]. [B]En az 2 adet dalga motoru şart akvaryum 250 litre aşırı sirkülasyon gerekli sump için bolca malzeme tedarik etmelisiniz.[/B] [B]Hepsini yaptıktan sonra hiç canlı eklemeden 5 6 ay demir gibi bir irade ile yosun savaşına hazır olun sadece akvaryumu kullanacağınız için 5000 TL harcayıp sabırla ilk 6 ayı geçirirseniz birkaç bin TL daha harcayıp artık balıklarınıza poliplerinize mercanlarınıza anemonlarınıza merhaba deyip renkli reef maceranıza başlayabilirsiniz.[/B] Haftalık ortalma 3 saatlik iş yükü ve 100 150 TL giderinizde cabası. İnşaallah geçersiniz de sitedeki nadir deniz akvaryumu hobicilerine bir yenisi eklenir bizimde gözlerimiz bayram eder. [/QUOTE]

Kusura bakmayın, kişisel de algılamayın ancak bir hobici ancak bu kadar yanlış yönlendirilebilirdi.. Şaşırarak okudum açıkcası. İnsanların gözünü bu kadar korkutmaya hiç birimizin hakkı yok diye düşünüyorum.

Yazınızdaki yanlışları malesef düzelterek baştan başlıyorum,

1) Isıtıcıya gerek yok demişsiniz, aksine ısıtıcıya gerek var. kışın su ısısını 25 derece civarında sabitlemek için ısıtıcıya, yazın da soğutucuya ihtiyaç var.
2) En az 100 litrelik bir sump lazım demişsiniz.. Neye göre kime göre ? Sumpsız deniz akvaryumu sistemlerini incelediniz mi ? Bu konuda tecrübeniz var mı ? Arka sump kurulumlarına baktınız mı ? Neye dayanarak bu litrajı söylediniz. Askı protein skimmerlar vs iyice araştırıp örneklerini incelemenizi tavsiye ederim. Sump kolaylıktır, mecburiyet değildir.
3) Ps geciktirici priz kullanmak da kolaylıktır mecburiyet değildir. Su seviyesi sabit olduğu sürece Ps geciktiriciye ihtiyaç yok.
4) Cam kalınlığının tuzlu su ile bir alakası yok, her türlü akvaryum için kalınlık ölçüye bağlı olarak önemlidir. Tatlısu için 6mm tuzlu su için 8mm diye bir durum yok yani.
5) Kumun "Coral" veya argonit kum ile değişmesi gerektiğini, mercan kırığı ya da deniz kumu olmayacağını söylemişsiniz. Coral derken neyi kastettiniz ? Mercan kırığı vs neden olmuyor ? Havaya konuşmuşsunuz. Mercan kırığı da deniz kumu da sık kullanılan kum türleridir. Bilindik markaların özel kumları da argonit kum da mercan kırığı da deniz kumu da tabii ki kullanılır.
6) En az 2 adet dalga motoru demişsiniz ? Neye göre ? Hangi motoru kaç litre debili kullanılacağını bilmeden bu şekilde bir yorum nasıl yapılabiliyor ? Sump dönüşü vs varken 2. dalga motoru zorunluluk değildir. Kurulum yapılır, gözlem yapılır. Doğru ekipman ile tek kafa motoru da kullanılabilir. Yine havaya ve boşa konuşmuşsunuz.
7) Sump için bolca malzeme tedarik etmeniz gerek demişsiniz, mesela nedir o malzemeler ? bazı durumlarda carbon kullanılabilir. Onun dışında doğru canlı kaya kullanıldıktan sonra ekstra bir malzemeye olağan dışı bir durum olmadığı sürece gerek yoktur. Bahsettiğiniz şey; bioball, elyaf, biolojik sünger vs ise çoook yanlış bir bilgilendirme olur. Çünkü bu ürünler kullanılmaz.
8) Hepsini yaptıktan sonra 5-6 ay canlı girişi olmadan yosun mücadalesi yapmak gerek gibi garip bir bilgi de vermişsiniz ki bu cümle konu hakkında malesef en ufak bilginizin bile olmadığını özetleyen bir cümle olmuş. Akvaryum kurulumu yapılır. 15-20 gün diatom döngüsü beklenir ve temizlik ekibi girişi yapılır. Diatom kimi akvaryumda 1 ay, kimi akvaryumda 5 gün sürer. Buna bir çok etki eden unsur vardır. Malesef bu yorumunuz da havada kalmış..
9) 5000 tl harcayıp, 5-6 ay bekleyip üzerine bin lira da canlılar için harcamanız lazım gibi yine garip bir şey demişsiniz. Kimsenin 5000 lira harcamasına gerek yok.. Kafanızdan, herhangi bir ekipman önerisinde bulunmadan, hesap kitap yapmadan sallamışsınız 5000 lira diye. Sonrasında da canlılar için 1000 lira demişsiniz. Yahu arkadaşın ne tarz canlılar besleyeceğini biliyor musunuz ? Canlıların ihtiyaclarını biliyor musunuz ? da maliyet çıkarmışsınız.
10) haftalık 3 saat ve 100-150 lira maliyet de tamamen uydurma bir hesap. Yok öyle birşey.

Kusura bakmayın, yani yazmamak için çok zor tuttum kendimi. Bunu kişisel bir tartışmaya döndürmeye de hiiiiç niyetim yok. Herhangi bir tuzlu su tecrübeniz olduğunu zannetmiyorum. Olduysa da yazık olmuş ya doğru yönlendirilmemişsiniz, ya da doğru bilgiye ulaşamamışsınız malesef.

Üzülerek söylüyorum tuzlu su hobiciliği sizin gibi insanların yüzünden bu şekilde abartılıp bu şekilde ulaşılamaz gösteriliyor. Arkadaşın yorumuna cevap yazarak sizin sorularınıza da açıklık getirmiş oldum. Forumda benim konum dahil açılmış diğer kurulum konularını inceleyin. Baştan sona okuyun. Ne tarz ekipmanlar ne şekilde kullanılmış. Alternatifli bir sürü tecrübe mevcut. Hiç bir şekilde korkmayın, hevesiniz kaçmasın. Böyle her söylenilene de kulak asmayın.

Ben yine de özetle yaziyim;

1) Akvaryumunuzu iç sumplı mı ? Alt sumplı mı ? Yoksa sumpsız mı olacağına karar verin. Protein skimmer modellerini inceleyin..
2) Sump kararınıza göre kafa motoru belirlemeniz lazım.
3) Elinizdeki malzemelerden bir tek ısıtıcı ve otomatik yemleme makinası işinize yarayacaktır. Diğerlerine ihtiyacınız yok.
4) Sump motoruna göre total sirkülasyonu hesaplayıp uygun bir dalga moytoru edinmeniz lazım.
5) Kaliteli ve bence en önemli konu olan kaya işini çözmeniz lazım. Piyasada yerli kayalar 10-15tl, caribsea kayalar 50tl ve fiji kayalar 90-110tl kg fiyatına sahipler.
6) Kum olarak; mercan kırığı, argonit kum ya da yakında bir sahilden kuru deniz kumu kullanabilirsiniz.
7) Yine çok önemli bir konu olan, mercan beslemek istiyorsanız özen göstermeniz gerken konu aydınlatma konusu. Ya uygun ve kendini kanıtlamış bir power led armatür edinmelisiniz ya da T5 floresan sistemine geçiş yapmalısınız. 4X39w T5 armatür edinip deniz akvaryumuna uygun flolar ile bir kombinasyon yapmalısınız. Bunun maliyeti alt sınırı 500tl olarak düşünebilirsiniz.

Genele bakınca bu hobide üst sınır yok. 50 liraya da dalga motoru var 5000 liraya da. Bu her ekipman için geçerli. 0 ve 2.el malzemeleri iyi araştırın.

İyi günler.
77 Litre Nano İçten Akvaryum Tasarımı
Daha önce de söyledim diye hatırlıyorum, ölçüler pek elverişli değil. Bunun yerine daha uygun ölçülü bir şey yaptırmanız öneririm. 50*40*40 gibi 10cm sump için ayırsanız 40*40*40 temiz alan kalır. Bu şekilde çözmeniz hem görsellik hem kullanım açısından daha doğru olur.
Bu Kayanın Türünü Bilen Var Mı?
[QUOTE=lprnvr]

Gökberk bey çok teşekkür ederim hızır gibi yetiştiniz :D İstanbul'da kaya ve canlı için önerebileceğiniz bir mekan var mı? Anadolu yakası tercihen.[/QUOTE]

Trend Akvaryumda olabilir muhtemelen.
77 Litre Nano İçten Akvaryum Tasarımı
Selam,

Bu düzende bir sorun görünmüyor, normalde sumplarda su tamamlama yoksa 3. bölmeye vs ihtiyaç olmuyor genelde. Şaşırtma ile ısıtıcıyı ayırmanın akvaryum işleyişine bir faydası yok. Mevcut çizime alternatif olarak ısıtıcı ve ps arasındaki şaşırtmayı kaldırıp, ızgarayı ps bölmesinin sonuna kadar genişleyebilirsiniz bence. Sonuçta ısıtıcıyı ve kullanılan medya elemanlarını file içerisinde ps bölmesinde de kullanabilirsiniz. Bu sayede ileride ps değişikliği yaparsanız sığdı/sığmadı sorununuz da kalmaz. Eğer bu haliyle kalacaksa tasarım, ısıtıcı ile ps arasındaki şaşırtmayı 5-6 cm de bırakın ki conch, salyangoz vs girerse sıkışıp kalmasın o 2cm de.

Sump dönüşü için ise gerekli borulamayı yapıp dirseklerle deneme yapmakta fayda var.

İyi günler.
Bu Kayanın Türünü Bilen Var Mı?
[QUOTE=littlefish]Güzel yapılmış bir plate kayayı andırıyorlar, yerli kaya olma ihtimali yüksek [:)] fiyatı uygunsa göz zevkinize hitap ediyorsa alın, çok gözenekli olduğu belli, deniz akvaryumuna uygun görünüyor. Aldığınız kayayı 30 dk kaynatıp, akabinde sirkeli suda bekletip kullanmaya başlayabilirsiniz.[/QUOTE]

Yanlış bilgi malesef, plate kaya tabak gibi düz olur. O yüzden de adı platte dir.

Ne olduğu belli olmayan kayaları uzun vadede sorun yaşamamak için kullanmamanızı öneririm. Akvaryuma koyduğunuz andan itibaren bünyesinde tuttuğu nitrat fosfatı yavaaş yavaş çok uzun süre kusabilirler. Bu da sistemi sıfırlamanıza kadar gider. Bilindik yerlerden bilindik kayaları almanızı tavsiye ederim. Piyasada yerli kayalar 15tl, Carib Sea kayalar 50tl ve fiji kayalar da genelde 100-110tl kilo fiyatına sahipler.

İyi günler.
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=rccol]

Hocam bir kurşunmu döktürsek ne yapsak [:?]
Maşallah diyorum her baktığımda ama kem gözlü var aramızda demekki [:cik:][/QUOTE]

Güzel bir nazar boncuğu eklemeyi düşünüyorum akvaryumun içine. Valla ne var ne yok bilmiyorum aramızda ama herşey yolunda gidince de keyfi çıkmıyor ki bu hobinin. Sağlık olsun, motivasyon olsun gerisi gelir zaten.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 414 Online Kullanıcı, 225 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, Xxxxx, Kınayu, kanmet, Balikcidede, Aspet, h.basri ILGIN, jueJ., bumega, Barisy, Aytug Ayan, oscar., MertGezer, Mikail Erdoğan, Goksen, muhengin26, Fragant, AdoniS, Pacific, cmasdiver, Aras26, freasde, sohtorik, Tosbicik, ersin1981, hsnylmz123, kursatufukcoskun, serdar131977, Halfmoon37, oidis, ikola, Said Sığar, Yavuz ÖZTÜRK, |✓.Murat, oscarus, aybas, hakancakir, sharkemre, asabijapon, AmazonDream, icelebi, MurathanM, tahtakin, FrameFire, tkahramaner, Kemiksiz, Asit00, serhat480, Ataysi, fetih6806, hakan.selem, solaytekin, bitkigubremarket, MiSoSiKiaN, Yasarozen, K3r3m, Oguzhank, Nursun, mehmetcan494, cashercash, zekigonlum, KuruAkvaryum, krnpc, budak_murat, jaws78, lazarusv20, Remediless, FurkanYnk, Akvaryum8585, mehmetnar, Nocturnal, alicichlid, lebowskia, fretchord, erten, İnsica01, Emr35, Ferhat Ekşiler, devrimdpt, Avcoskar, mkokler, Carl, WildFish_Keeper, smithiseek, newbornfish, xCielia, isersan, smckr, Gökhan Kökez, YAYD06, hanil, hakanmidilic, GKHN, DRARH, Nuroxy, matatar, adem06, Buzdolapçı, burakabi11, Sibleli, burakgirgin, sinan3805, ethemy0689, Mete Duru, Aqua Discovery, ProVeli, Koksal Gurkan, muratdeg, bymndnc, Superman26, Black37, yavuzsezgin, ilker aydın, Mehmet0011, Noyes, Cmlcngz, ternapi, Akadir61, shimendifer, tusege, Ahmet Haşim, LordAeron, YsfMalawiMaster, Mhmt_47, yakaryus, selahattinfidan, mht_42, heredot_cevdet, akvarist67, Gursoyhasan, Okan Bilgiç, Ladres, onrbgs, BordoBereLi, dream1293, secaflex, mgurdrama, muraTSkara, onurxonur, PoyrazAtlas, AtlasPoyraz, suslu_78, naat60, bilentungul, alisandokuz, metalgaleri, forester64, ootkn, METALLAQUA, koca usta, benparker, Farukk26, dınay, ErenBugra, rarely, AHZ, Gasso2552, Curse, ilker80, ademh, Arifhb, spongebob55, Hamza Özel, Leontheprof., ilhannnn01, Madeagle, oahmed, mahmutozdemir, HACI LOBO, alpeen666, mguney79, Yunus_Karagül, erkan6767, aykutmu, reel_passion, KINGMBUNA, ÖĞRÜNÇ, dogankekik, UmitOnay, aykutarik, vlkncm, i_yilmaz, ofsetci, SuperSport, samato, mya_34, muharremcey, Ankaragucu, YavuzSelim61, TolgahanA, Leventayyildiz, yusufyucel, Murat88, akay25, Hpeker, rohembus, anchor, erayyzc1, metamorfiksist, gucluh73, AlpaslanD, Chtt, Bahadir, tarıkt, tunasoylemis, OMER006, Sinan stndg, KAMPUT, Alpb9, Ghetto, Ormancı82, Balık takıntılı, ccnnkk, Nadirmbuna, Joker355, YigitcanTuran58, ŞahinK, kazımaydogan, muzaffer_81, 1serdar, ozkurtozgur, Turkercakir, Leonnnn, Mgurkan26, Lovernes16, viper_78,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.