ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
shark
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
349
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2006 12:52
Son Ziyaret:
3 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1830 [0.38 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
28 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gökhan Demir
Doğum Tarihi:
04 Ağustos 1985
Yaş:
34
İl:
Burdur
Meslek:
Sosyal Bilgiler Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

90 litre:Corydoras zygatus-trilineatus Nannostomus eques-beckfordi 35 litre:Limon tetra Gökhan Demir

SON 10 MESAJI

Kafada Delik Hastalığı
[QUOTE=Ibrahim90]Gökhan bey merhaba , daha önceden varsa balığın bağışıklığı düşene kadar farketmemiş olabilirsiniz. O şekilde bir oskar kaybettim. Geldiğinde hexamitalıydı muhtemelen yaklaşık 2 yaşına kadar bağışıklığını yüksekte tutmaya çalışarak direnmesini sağladık. Konularımın içerisinde var hala , son zamanlarındaki videolarını görebilirsiniz.
Hexamita tedavileri genelde başarısız olur. Olabildiğince su ,yem kaltesini yüksek tutmak gerektiğine inanıyorum. Beynine veya hayati organlarına zarar vermediği sürece parazit balığın yaşamasını ister. Davranış biçimi olarak söylüyorum tabi kancalı kurtun bilinci olduğunu sanmıyorum :)
İlaveten yukarıda Emre bey'in yazdığı tedavi yöntemleri bilinen en mantıklı yöntemler.
[/QUOTE]
Teşekkürler İbrahim Bey.Zor bir hastalık ama elimden geldiğince mücadele edeceğim.Belki farklı bir parametre etkilemiştir.Şu aşamada aynı zamanda akvaryumumda meşe yapraklarını ve çay uygulamasını yoğun bir şekilde kullanıyorum.Özellikle tenin bağışıklık sistemi kuvvetlendirmesi ve bakteriyel hastalıklarla mücadelede önemli.Aslında apistolar için içime çok sinen bir akvaryum kurmuştum.Altta görseli mevcut.Pes etmek kesinlikle yok.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/13566/150920190804501.jpg[/IMG]
Kafada Delik Hastalığı
Üzülerek belirtiyorum ki erkek Apistogramma macmasterimin başında benzer bir oluşum gördüm.Fotoğraf çekme imkanım olmadı ama günlük %20 su değişimlerine başladım.Aynı zamanda ana yem olarak kullandığım New Life Spectrum Thera A Smallı sıklaştırdım Davranışları gayet yerinde ama sıkı bir program uygulamak gerek.Kafama takılan soru şu canlı yem olarak artemiayı hafta 1 kez ya verirdim ya vermezdim.Su değerlerimde uygun.Nereden bulaştığını anlayamıyorum.
aşağıda kullandığım yemleri yazıyorum.
Sera Discus Granulat
Sera Vipegran
Tetra mini granül
Hikari Micro Pellets
New Life Spectrum Thera A
Tropical algae
Omega one color mini Pellets
rotifish kurutulmuş kan kurdu
Tetra Fresh Delica krill
artemia
not: Bu yemlerden özellikle kan kurdu ve krilin yüzüne bakmıyorlar,ağzına koymuyorlar.
%100 Su Değişimi Ve Bakteri Kültürü
Ağır bir bakteriyel sorun yoksa /100 su değişimi çok uç nokta bir değer.Bakteri kültürü yalnızca su da bulunmaz.Zemünde kalın sağlam bir örtünüz varsa burada da bol miktarda bulunur ancak bu oranda su değişimi sonrası döngü için yeterli gelir mi muamma.
Corydoras-nannostomus Akvaryumu(apistolar Eklendi)
[QUOTE=AmazonDream]Güzel bir hal almış, tasarım hoşuma gitti ama tabanda sanki biraz daha bitki eklemesi yapılabilir. Echinodoruslar bol bol gölge alan yapacağı için az ışıkla idare edebilecek subulatalar zeminde güzel durur bence. [:)] tabi zeminde bitki olarak çeşit çok, taban toprağı da müsait bence denenebilir. [/QUOTE]
Teşekkürler Ahmet kardeşim.Zemin için seçenek çok ve yaklaşık 8-9 cmlik zemin müsait ama içimde bir tortu tutkusu var ki sorma gitsin[:)]Hele coryler yemlemede tozu dumana bir katıyor ki çok hoşuma gidiyor [:)]Ama subulatalarda çok hoşuma gidiyor seçenek olarak aklımda.[:iyi:][EDIT]shark,2019-09-15 23:59:13[/EDIT]
Corydoras-nannostomus Akvaryumu(apistolar Eklendi)
Herkese merhabalar.Geçen süre zarfında akvaryumumda biraz değişikliğe gittim.İlk olarak ilk tasarımda olan dalların tamamını çıkardım.Yaklaşık 2 yılın sonunda dallar suya doyduğu için kolay bir şekilde kırılıp suya dağılmaya başladı.Her ne kadar zeminde doğal bir görünüm için hoş olsa da özellikle sık dallar tasarımını güncel tutmak için yeni toplamış olduğum dalları yerleştirdim.Sol taraf sık dallarla kaplanmış olsada sağ tarafta ki echinodurusu dallarla boğmadım.Dallar echinodurusun üzerine aşırı yoğunlaştığında yapraklar baskı sebebiyle eğri büğrü uzamaya başladı.Bu baskıyı minimuma indirmek istedim.En büyük değişiklik ise zeminde oldu.Dere kumu ve volkanik bazlı kum karışımı corydoraslar için uygun olmadığı için jbl manado kullandım.Yaklaşık 4 cm kadar manado eklendi.Bu en çok tortu oluşumunda canımı sıktı.Zeminde yaklaşık 1 cm lik tortu oluşturmuştum.Kum eklemesiyle bu tortu güme gitsene hemen meşe yaptıklarını ekledim ve zamanla zemine suya doymuş dallar eklenince zeminde bir kaç aya tortu oluşacaktır. Yaklaşık 6 ay önce bir çift Apistogramma macmasteri eklemiştim onlar için biraz daha işlevsel Hindistan cevizi yuvalarını ekledim.Zamanla niyetim pistia ekleyip doğal gölgelendirmeye daha çok hizmet etmek.Kabul ediyorum bu tasarımın biyotopla uzaktan yakından alakası yok ama fırsat-zaman-imkan olanaklarıyla birgün biyotopa geçerken benim için bir adım taşı olacak.Şu anda akvaryumumda
1 çift Apistogramma macmasteri
7 adet Nannostomus eques
1 adet Nannostomus beckfordi
20 kadar corydoras zygatus ve trilineatus sürüsü mutlu mesut yaşamakta.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/13566/150920190804501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/13566/150920192344451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/13566/150920192345061.jpg[/IMG][EDIT]shark,2019-09-15 23:49:02[/EDIT]
Çiçek Gibi
Emre Bey merhabalar.Akvaryumumun görselini tanıtım başlığından paylaşacaktım ama fotoğrafı buradan da paylaşmak istedim.Yaklaşık 5 yıldır dip çekimi yapmadığım zere sıvı gübre kullanmadığım aydınlatma olarak 30 watt grolux ve daylight olan akvaryumum.Anubiaslar ve echinodurusum bu vaziyette.Benim bakış açım şu:Minimum ama hayati müdahaleler sonrası akışına bırak [:)]
Not:Tortu görülmemektedir.Jbl manado takviyesi yaptığım için altta kaldı ancak 2-3 aya yine oluşur.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/13566/150920190804501.jpg[/IMG][EDIT]shark,2019-09-15 08:04:59[/EDIT]
Orinoco Nehir Kıyıları, Bolivya Eyaleti, Venezuela
Şimdi dikkatimi çekti.Arka fon olarak Mert Bey'in kullandığı yöntemi mi kullandın Ahmet kardeşim?
https://www.akvaryum.com/Forum/biyotop_akvaryumlarinda_derinligi_guclendirmek;_k944390.asp
200 Litre Güney Amerikan Tankı
Apistogrammaların karakterleri birbirinden farklı olsa da genelde erkeklerin birbirine tahammülü yoktur. İki farklı varyetede dişileri hesaplarsak işler biraz sertleşebilir.Hele kakaduyu hesaplarsak.Bol saklanma alanları yaratmanız gerekli.Bana kalırsa tür sayısını biraz minimuma indirirseniz daha uygun olacaktır.Tavsiyem bir Apisto çifti,Tetra sürüsü.Cory sürüsünü biraz daha arttırabilirsiniz.
Sağlıklı Balıklar.
Corydoras Sterbaim Hasta
Corylerde görülen ağız yaraları veya bıyık erimesi gibi durumların başlıca sebepleri kötü su şartları(özellikle nitrat fazlalığı)ve uygun olmayan zemin materyallerinin kullanılmasıdır.Mutlaka bir nitrat ölçümü yapmanızı öneririm.Akvaryumda keskin uçlu malzeme varsa(özellikle zeminde)çıkarın.Kum olarakta ince yuvarlak hatlı zemin örtüsü kullanmaya çalışın.Ne yazık ki bıyıklarını kaybeden corylerde ölüm ihtimali yüksek oluyor.

[EDIT]shark,2019-09-11 14:12:49[/EDIT]
Düşük Litreli Akvaryumlarda Biyotop.
Merhabalar. Biyotop kurulumlarıyla ilgili aklımda ne zamandır bekleyen bir soru var.Konunun yeri burası değilse taşınabilir. Düşüncem ve sorum şu:Bugüne kadar genelde 80 litre (hatta 100 litre) ve üstü ölçülerde akvaryumlarda biyotop çalışması yapıldı.Merakım şu acaba 35,40,50 litrelik akvaryumlarda (vb.) biyotop çalışması yapılabilir mi yada yapılan örnekler gördünüz mü?Tabi bu ölçüler için biyotobun zorluğunu bir kenara koyuyorum canlı seçimi bile çok zor ama mesela hacim ihtiyacı düşük 6'lı bir ember tetra sürüsü için 40 litrelik akvaryum da biyotop yapılabilir mi?

Sağlıklı Balıklar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,760,554 Mesaj
  • 403,755 Konu
  • 91 Forum
  • 142,904 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,615 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.