ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Yavuz ÖZTÜRK
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
154
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Eylül 2012 01:02
Son Ziyaret:
12 Saat 58 Dakika önce
Toplam Mesaj:
122 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
35 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yavuz ÖZTÜRK
Doğum Tarihi:
09 Eylül 1989
Yaş:
31
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134987/161020191446161.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Tropheus Kriza Gold
Herkese merhabalar,
Gerek daha önceki yıllardan edindiğim tecrübe, gerekse bu 1 yıllık yavru büyütme sürecimde kendi yaşadığım tecrübeleri aktarmak istiyorum.
Asla ve asla doğru veya yanlışlığı konusunda savunmalar yapmıyorum.
Ancak yine okumak isteyen dostlar olursa diye paylaşıyorum.
Ben bu tarz yazılara çok meraklı olduğum, çok iyi bir araştırmacı olduğum için iyi bir bilgi aktarımı olabileceğini düşünüyorum.

Öncelikle harfiyen yaptığım ama daha sonra sebepleri ile yapmaktan vazgeçtiğim maddelerden başlayalım.
Bu maddeleri kronikleşmiş tropheus önerilerine göre sıralıyorum.

1. Çok çeşit yem verme:Dainichiden tutun Sera, tropical, osi, omega olmak üzere toplamda 16 çeşit bitkisel yem kullandım. Başlarda çok çeşit yemin faydalı olabileceğine inandım ancak asıl besleyici yemleri çok daha az verdiğim için büyüme konusunda bazı sorunlar yaşadığıma inanıyorum. Çok yem kullanmamın bir diğer dezavantajı ise uzun süre gittiği için yemin bayatlaması konusu oldu.
2. Mercan kırığı: 1 sene boyunca Mercan kırığı testleri yaptım ne ph yükselttiğini gördüm ne tamponladığını üstelik yurt dışı ve yurt içindeki bir kaç bu işin uzmanı ile yaptığım görüşmelerde Mercan kırığı denen maddenin plastik dahi içerebilecek zararlı bir karışım olduğu fikrine vardım. Öyle ya Mercan kırığı da ne alaka. Mercan kurumuş ölmüş. İçinde neler kalmış??
3.Ph oranı : bir sürü ph buffer yüzlerce liraya ph ölçerler vs aldım. Bunların hepsi meraktan. Bu balık kriza gold yavru aldığım kişi bunları ölmemiş ben ölçmüştüm. Üstelik İstanbul şebeke suyu ph değeri 7.60 altına düşmezken.
Hal böyle olunca 7.ayda ph dengeleme çalışmalarımı bıraktım. Şu an yavru almada sorun yaşamıyorum. (Ph dengelemeye devam etsem ne olur tecrübe etmedim ancak düzeni bozacağım kesin)
4.dalga motoru: yavrular hızlı boylanır su temiz olur vs gibi sebeplere dayanarak aldım bir tane koydum bastım [:)] balıklar kaçacak delik aradı 3 ay alıştırmak için aynı saatlerde kısa sürelerde açtıysam da alışmadılar. Yine gereksiz bir iş olduğuna inandım ve kaldırdım.
5. Sump her pisliği çeksin: sump pisliği çeksin diye türlü şekillere girdim. İç filtreler vs. Sumpın özelliğinin biyolojik temizlik olduğuna kanaat getirdim pislikleri toplamak dip çekimi yöntemiyle benim işimdi 😃
6. Işık seçimi: ışık için en başta Uğur Rüşen Doğan'ı tavsiyesine uymayarak ( flouresan taç kapağa sığmadığı için tabi) onun söylediği malzemenin 2 katı masraf ederek ledler aldım, projektör aldım türlğ türlü sistemler denedim. Birinde yosun çok oldu birinde çok dalgalanma oldu. Ama her denememde balıkları strese soktum[:geek:]
En sonunda tamamen karanlık yapacaktım ışık sevmiyorlar diye ki Furkan Cüreoğlu dedi ki kardeşim ne istersen bağla yeter ki değiştirme onlar alışır merak etme. Gerçekten 20 liralık lede alıştılar ama tc 420 etkisini burda unutmayalım. Güneş gibi doğup batıyor mübarek.

Şimdi de yine çok tecrübeli insanlardan ve araştırmalarımdan öğrendiğim ve uyguladığım iyi ki yapıyorum dediğim maddeleri saymak istiyorum.

1- suyun ph dışındaki değerleri: suyumuzda eksik olan mineralleri eklemeye başladım (tanganyika gölü değerleri) magnezyum karbonat ve diğer mineraller.

2.su değişimi süresini uzatan ozon cihazı kullanmaya başladım. Bunu yapma amacım su değişim derdinden kurtulmak asla değil. En değerli kaynaklarımızdan olan suyu daha az israf etmek ve açıkçası ozon cihazının etkisini denemekti. Cihazın gerçekten 2 ay gibi bir süreyle suyu berraklaştırdığını düşünüyorum.
Aynı zamanda su değişimi içinde su arıtma cihazı yaptım bu sadece klor ve ağır metalleri bağlayan basit bir filtre

3.su soğutma kendi yaptığım termostat ile çeşmeden akan suyun derecesi ile aynı değer olan 28 derece ayarlı termostat ile yazın suyumu soğutuyor ve su değişimi yapacaksam aynı derece olacağı için balıkların sorun yaşamasını ortadan kaldırmış oluyorum.

4. Dekor değişikliği balıklarıma biraz psikopatlık yaptım. Damızlık altı olduklarında 2 günde bir dekor değiştirip balıkların bölge edinme alışkanlıklarında farklılık gözlemledim. Şu an dekor değiştirdiğim anda çiftleşmeye başlıyorlar yenilik hoşlarına gidiyor balıklar dekor değiştirdiğimde strese girmiyorlar 🙏

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Sen yanlış yapmışsın, yanlış öğrenmişsin diyenler olabilir. Saygıyla yorumlarınızı okuyacağım. Ancak asla doğru olduğunu savunmadığım tecrübelerdir.

Saygılarımla

Kriza Gold Yumurtaları Hakkında
Merhaba bu yumurtalar sizce dolu mudur? 10 gün tuttu diye hesapladım ama sanırım atıp yeniden alanlar yada yumurtalar döllenmemiş renginden anlayan olur mu? [IMG]null[/IMG][VID]https://youtu.be/aO2NCrpiAnY[/VID]
Tropheus Kriza Gold
Herkese merhaba,
28 adet yavrudan 13 dişi 2 erkek bir koloni oluşturdum.
Yumurta alıp atmalar başladı. Bir dişim 5. Tecrübesini edindi ve 10 gündür atmadı. Yeni fotolar aşağıdaki gibidir. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134987/270820200115061.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134987/270820200115091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134987/270820200115121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134987/270820200115161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134987/270820200115211.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134987/270820200115261.jpg[/IMG]
Purigen Yenilenmesi / Rejenerasyonu- Ucuz - Kolay
[QUOTE=Ulvi Özuğur]Seachem firmasının, bir diğer ürünü olan prime'ı önermesi kadar normal bir şey yok. Sodyum tiyosülfat ta aynı işi yapar.
Yine çamaşır suyu sonrası iyi durulamak ya da kurutmak ta klorun elemine edilmesi için yeterli olur.[/QUOTE]
Ulvi bey merhaba ben tüm aşamaları yaptım. Şu an 5-6 kez yıkama yapmama rağmen son aşamada sodyum Tiyosülfat içerisinde su sararıyor. Acaba bunun sebebi çamaşır suyunu sökmesi olabilir mi? Duru su koyunca sararma yok ama sodyum Tiyosülfat olunca sararıyor
Sünger İle Artemia Çıkarma
[QUOTE=ukilavuz]Sıvacı süngeri ile oluyor mu? [/QUOTE]

Olur olur
Fotosentetik bakterilerin akvaryumlarda kullanımı
Benim karışım tutmadı malesef boşa para harcadık yine 😀
Site Hakkında
Herkese merhaba
Daha önce de yarışma konusunda birkaç kez konu açmama rağmen hiç bir yöneticiden dönüş alamadım.
Yönetime mesaj gönder butonundan. Yönetici, moderatör her neyse site üzerinde sorumluluk almak ve yarışmalar organizasyonlar düzenlemek istiyorum dedim yine dönüş alamadım.
Belki mesajım gitmemiştir belki farklı bir sorun olmuştur.
Facebook popüler olmaya başladıktan sonra forum sayfaları yabana atıldı gibi bir algı var.
Ancak bu tamamen yanlış.
Ben bu siteye öğrendiğim bir çok şey için gerçekten borçlu hissediyorum.
Bu siteyi gerçekten çok seviyorum.
Facebook üzerinde grupların sürekli kapatıldığı dünyada sitemizin kullanımı daha da artacaktır.
Lütfen birlik olalım burayı canlandıralım. Gerekli bilgileri insanlara ulaştırmak bir kenara bilgi kirliğilinin de önüne gecip ülkemizde hobiciliği geliştirelim.
Bu sitede çok çok tecrübeli, bilgili duayen diyebileceğimiz insanlar var.
[:kotu:]
Facebook tamamen bilgi kirliliği.
Birkaç gün önce Termostatlı soğutucu yapmak isteyen bir vatandaş feryat etmiş termostatı nasıl ayarlarım diye. Cevaplar içler acısı.
-At buzu hiç bişey olmaz.
-Termostata gerek yok sürekli çalışsın
-Gece kapat gündüz aç
-balıkların doğasını bozma sıcağa da ihtiyaçları var.

Bu sitede ben böyle bir yanlış bilgi hiç bir zaman görmedim her zaman uzman insanlar yazar bilmeyen de bilmediğini alçak gönüllülükle ifade eder.

Bir kez daha sesleniyorum.
Lütfen siteyi canlandıralım.
Mesela cevapsız hobici kalmasın hiç bir konu boş geçilmesin.
Yarışmalar yapalım sponsor bulalım.
Akvaryum.com ibaresi olan tanıtım ürünleri çıkaralım.
Bunlar çok güzel şeyler. Bütün dünyanın tanıdığı Türk hobiciler var. Bu insanların Akvaryum.com ismini global mecrada ön plana çıkarmalarını sağlayalım marka olalım.
Söyleyeceklerim bu kadar.
Hatam varsa affola saygılar.
[[:geek:][EDIT]Yavuz ÖZTÜRK,2020-07-12 00:22:39[/EDIT]
Ev Yapımı Kolay Jel Yem Tarifi
[QUOTE=Keremuuu]Öncelikle tüm hobici dostlara selam olsun. Ömrünün 30 yılını akvaryum sevdasina bağlanarak geçirmiş bir kardeşiniz olarak canlı doğuran sevdamin yanına yakin dönemde uzun zamandır beslemeye niyet ettiğim ama bi türlü kısmet olmayan vatoz nami değer plecoyu da ekledim. Lepistes ve kılıçlarım a çeşitli yöntemlerde ev yemleri yapiyordum. Özellikle gordon yöntemiyle baya iştahlı yedikleri yemler yapmayi başardım. Ancak gerek tarifte un kullanilmasi gerekse akvaryumda belli süre sonra dağılıp kötü olmasi negatif yonleriydi. Agar agar denen bitkisel jelatin ile yaptigim denemeler sonucunda tatminkar ve bir o kadarda ucuz bir yem yapabildim. Belki çoğunuzun bildiği ama yapmaya üşendigi bir tarf olabilir. Bi arkadasimiz bu paylasimla niyetlenip deli gibi zam gelen yemlere alternatif olacak bu yemi denemeye karar verir.
Malzemeler;
Yeteri kadar toz agar agar, kivama ve kullanilan malzemeye göre degisiyor. Goz karari ve biraz deniyerek guzel sonuclar oluyor
Cesitli sebzeler, kapya biber, brokoli, ispanak, bezelye vb.
Sarimsak
Dana cigeri ( yürek degil)
5-6 adet sardalya, hamsi vb.
Maliyet:
Agar agar 200gr 57 tl bu karsimda 20 -25 gr kadar kullanildi 6tl,
Dardanel konserve sardalya 5 tl
150 gr ciğer 6 tl
Sebzeler 10 tl

Yapılışı:
Sebzeler kucuk bir tencerede az bir su ile pisirilir. Soguduktan sonra ciger, sardalya ile tencerede alinan bir miktar su ile blenderdan gecirilir. Icine istege göre pul yem, spirulina vb atılabilir. Farkli bir tencerede yaklaşık 1 bardak suya (sebzelerden kalan su varsa onu kullanin) agar agar eklenerek bir tel cirpici ile karistirilarak kaynatilir. Sogutmadan üzerine blenderdan geçirdiğimiz karisim eklenir ve kaynayana kadar cirpilarak iyice karışması sağlanır. Burada şöyle bir detay var. Kaynayan karisimda küçük bir miktar çay tabagina alarak sogutup yogunluguna bakin. Agar az gelmis ise istediginiz yogunluk olmadıysa az miktar daha ekleyip yeniden kaynatin.
Sonra ince bir tepsiye döküp soğutun. Isterseniz benim gibi kup yapip yada plaka halinde dondurucuda saklayabilirsiniz.

Lepistes, karides, kılıçkuyruk, çöpçü ve vatozlar severek yiyorlar. Akvaryuma atarken biraz küçük parcalar halinde verirseniz daha iyi sonuc alirsiniz.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189527/080120190726581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189527/080120190727191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189527/080120190727211.jpg[/IMG][/QUOTE]


Merhaba,
Besinlerin olduğu karışımı sıcağa maruz bırakkmak istemiyorum örneğin spirulina 60 dereceden fazla sıcak görünce etksini kaybediyor. Bu yüzden agar agarı ılıtıp karıştırsak etkisi olur mu ?[EDIT]Yavuz ÖZTÜRK,2020-07-07 10:13:52[/EDIT]
Sünger İle Artemia Çıkarma
[QUOTE=harunoztu]Suyu nasıl tazeleyeceğim? Artemiaları çıkardığım kabı siyah folyo ile kapladım ben. Sadece kenarda 4 cm lik bir yeri açık bıraktım oraya ışık tutuyorum artemialar oraya geliyo. Daha sonra şırıngayla çekiyorum ve süzüyorum. Bu esnada mı suyu yenilemem lazım. Çektiğim su kadar su kadar su mu koyayım yoksa okadar tuzlu su mu koyayım?[/QUOTE]
Çektiğiniz su kadar tuzlu su koyabilirsiniz
Sünger İle Artemia Çıkarma
[QUOTE=ozdoganmehmet]Çok güzel basit bi yöntem hava olayını sevmediğim için vermiyordum balıklara teşekkürler [:iyi:][/QUOTE]
Bakılar da sayemizde ziyafet çekecek desenize :)
iyi hobiler

[QUOTE=harunoztu]Sava yok ses yok. Bi sünfer bi kutu konu kapanndı. Bence en büyük avantajı yavaş yavaş çıkması. Tuzlu artemiayı yayıyorum sünger üstüne en az 3 gün artemia. Harika bir yötem. Bulandan allah razı olsun. [:iyi:][/QUOTE]
suyu tazelerseniz 1 hafta gidiyor :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.