Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk)

 • Alıntıdır : http://www.tropicalfishfinder.co.uk
  Çeviren: Sertaç CAN

  1) Tanım :

  Akvaryumcularda görülen kılıçkuyrukların bir çoğunun Xiphophorus helleri olmasına rağmen, bu isim altında anılan bir çok diğer tür de mevcuttur. Bu durumun sebebi ise, erkek kılıçkuyrukların kuyruk uçlarında "kılıç" benzeri bir uzantılarının olmasıdır. Xiphophorus Helleri ya da yaygın adıyla kılıçkuyruk, bakımı oldukça kolay ve bir çok hibici için çok çekici bir türdür. Diğer türler mümkün olduğunda vahşi formlarına yakın yuylmaya çalışılırken, kılıçkuyurktan onlarca varyete üretilmiştir. Kırmızı, sarı, siyah, yeşil ve bu renklerin kombinasyonlarından oluşan balıklar, herkezin göz zevkine hitap edecek geniş bir yelpazede yer alırlar.

  2) Davranış

  Genellikle sakin ve barışçıl balıklar olmalarına rağmen, bazen erkek kılıçkuyruklar agresif tavırlar sergileyebilir. Bu durumun önüne geçmek için, ya bir kaç dişiyle birlikte tek erkek, ya da belirli erkeklerin birbirlerini düşman edinmesini engelleyecek kadar geniş bir sürü halinde bakılmalıdır. Kılıçkuyrukların akvaryumun diğer üyelerine karşı problem çıkarmaları alışıldık bir durum değildir. Genellikle karma tabklarda uyumlu bir şekilde geçinirler.


  3) Akvaryum Gereksinimleri

  Popüler yakın akrabası olan platiye oranla daha fazla büyüdüğü için, geniş yüzme alanları bulunan göree büyük bir tanka gereksinim vardır. Dişiler 4.5 inch'e* kadar büyüyebilir, erkekler ise bu boydan hafif küçük kalırlar. Dolayısıyla balıkları sürü halinde beslemek için mutlaka büyük bir tanka ihtiyaç vardır. Doğal ortamları acı su olduğu için, bir çok canlıdoğuranlar gibi sert suları severler. Doğada, Orta Amerika'nın hızlı akan nehirlerinde bulundukları için, tankta güçlü su sirkülasyonu bu balıkları mutlu edecektir. Tankın mutlaka çok iyi şeklide bitkilendirilmiş olmasının yanında, geniş yüzme yerlerine de ihtiyaç duyarlar.

  4) Besleme

  Akvarumda beslenmesi gereçkten kolay balıklardır. Özellikle pul yemleri severler, ancak canlı yemleri de tüketeceklerdir. Tanktaki algleri de tüketen kılıçkuyruklar, en iyi performanslarını protein oranı yüksek yemlerle verirler.

  5) Üreme

  Kılıçkuyruklar canlıdoğranlardandır ve bir seferde, yüzme kabiliyetine sahip 80'e kadar yavru verirler. Cinsiyet ayrımı, erkekte değişiklik göstererk Gonopodium adını alan anal yüzge ile yapılır. Bu değişim geçirmiş yüzgeç, dişiye sperm aktarılması için kullanılır. Kılıçkuyruklar yavrularını doğar doğmaz yemeye başlayacaklarından, başta su üzerinde yüzenler olmak üzere tankın çok iyi bitkilendirilmesi yavrulara kaçarak saklanma şansı verir. Akvaryumcularda satılan yavrulukların çoğu yetişkin bir kılıçkuyruğa göre çok küçük olduğundan, ciddi oranda strese girmelerine neden olacaktır. Bu durumda yapılacak en iyi şey, hamile dişiyi iyi bitklendirilmiş, rahat doğum yapabileceği ayrı bir doğum tankına almak ve üremesi bittikten sonra zaman kaybetmeden kendi tankına geri koymaktır. Bir kılıçkuyruğu büyüyebileceği en son notkaya getirmek için ciddi bir akvaryum kapasitesine ihtiyç duyacağınız için, bazı balıklarınıza yer açmak için, yeni yavrularınızı elden çıkarabilirsiniz.


  Erkek(üstte) - dişi kılıçkuyruk

  6) Hastalıklar

  Kolay hastalanmayan, dayanıklı balıklar olmasına karşın, kötü su koşullarında mantar ve beyaz benek hastalığına yakalanabilirler. Bu sorun da akvaryumcudan satın alınan ilaçlar ve akvaryum koşullarına biraz daha dikakt etmekle çözülebilir.
  ______________________
  ÇEVİRENİN NOTU : 100 :P
  *4.5 inch = 11.43 cm
  Resimler arantı - buluntudur :
  http://www.moje-akvarium.net/

Üye Yorumları