Tüm Yönleri İle Beta Üretme Teknikleri

 • Beta balığı tüm labirentlilerin üreme yöntemi olan köpük yuva yaparak çoğalır, Beta,Gurami türleri,Cennet balığı gibi labirentli balıkların ufak birkaç ayrıntı haricinde hazırlanacak ortamları neredeyse aynıdır. Beta üretmeyi 3 başlık altında toplayabiliriz.

  1- Çiftleştirilecek betaların hazır olması
  2- Çiftleştirilecek ortamı hazırlamak
  3- Elde edilen yavruları büyütmek


  1-)Çiftleştirilecek Betaların Hazır Olması
  Labirentli dişi ve erkek balıklar 10 aylıktan itibaren döl ve yumurta vermeye başlasalar bile tavsiye edilen 1 yaş ile 2,5 yaş arasıdır.

  Çiftleştirilecek bir dişi betanın hazır ve kondisyonlu olması çok önemlidir, eğer dişi hazır değilse bu onun sonu olabilir. Kondisyonlu bir dişinin karnı dolgundur ,anüsünde iğne başı kadar bir beyaz nokta olur , renkleri canlı ve koyulaşmış şekildedir, erkek betayı gördüğü zaman renklerini kaybetmez, saklanma ihtiyacı hissetmez erkeğin yaptığı bütün kurlara hareketlilikle karşılık verir. Erkek beta genelde hazırdır çiftleştirilecek erkek 1 hafta önceden kondisyon kazandırılmak üzere iyi beslenmelidir, hasta durgun kondisyonu eksik çiftler üretime alınmamalıdır.

  Önemli bir konuda dişi bir balık yumurtlatıldıktan sonra 6 hafta kadar dinlendirilmelidir.

  2-)Çiftleştirilecek Ortamı Hazırlamak
  Beta Üretilmesi kolay olmakla beraber biraz önem isteyen bir iştir. Üretim için ortalama 30x20(h)x15 boyutlarında bir akvaryum işimizi görecektir. Akvaryum 15 cm kadar dinlenmiş nötr asit –alkali özelliği olan pH 7 oranında su ile doldurulur mümkünse temiz yağmur suyu aşılanmasını tavsiye ederim. Akvaryum erkek betaya daha fazla yer kalacak şekilde cam ile bölünür. (Tavsiyem 3/1 oranında bölünmesidir)

  Akvaryum zeminine kum,taş,bilye,saksı konulmaması, yuvanın hemen dağılmaması için daha çabuk ve sağlam olması açısından su mercimeği gibi su üstü bitkisi ile, bulamıyorsanız elodea gibi bitkilerle yuvanın yapılmasını istediğiniz yerler bitkilendirilir. Diğer bir alternatif bir parça düz strafor konulabilir.(Yavrular açısından bitkilendirilmesi daha iyidir)

  Üretim ısınızın 27derece olmasını tavsiye ederim, akvaryumda filtre gibi suyu hareketlendirilecek malzemeler olmamalı ayrıca 4-5 saniyede bir hava verecek şekilde havalandırma ayarlanmalıdır, bu havalandırma suyun üzerinde oluşacak film tabakasını bozacak ve ileride labirentleri oluşacak yavrularınızın nefes almalarını sağlayacak hayatlarını kurtaracaktır bu yüzden ihmal edilmemesi gerekir.

  Akvaryum hafif gün ışığı alan bir yere yerleştirilir, üretime alınacak dişi ve erkek akşam saatlerinde üretim akvaryumuna alınır ışıklar kapatılır bu sürede balıklara yem verilmez. Sabah dişiyi gören erkek süratle sabun köpüğünü andıran bir yuva yapmaya başlayacaktır, bundan sonra akvaryum ışığını açın ve artık hiç kapatmayın bu arada dişiyi mutlaka gözlem altında tutun dişi betanın kur hareketlerine cevap vermesini ufak kaçışlar yapsa bile köşe bucak saklanmadığından, renklerini kaybetmediğinden emin olun. Erkek yuvayı tamamladıktan sonra dişiye yaptığı kurları arttıracaktır solungaçları ve yüzgeçleri kabaracaktır, aradaki cam bölmeyi kaldırın dişiyi yuva altına götürene kadar biraz hırpalanmalar olabilir aşırı olmamasına ve dişinin kaçıp renklerini kaybetmemesine dikkat edin. Hazır olan dişi yuvanın altına gidecek ve çiftleşmek için yuvanın altında ters dönecektir erkek onu at nalı gibi saracak ve onu bir nevi sağacaktır bu sırada erkekte spermlerini bırakarak çıkan yumurtaları dölleyecektir her seferinde 10-15 arası yumurta çıkacaktır, çıkan yumurtaları erkek yuvaya teker teker yerleştirecektir. Ortalama çiftleşme 1 - 1,5 saat kadar sürebilir, tahmini 100-500 arası yumurta olacaktır. çiftleşme bittikten sonra erkek dişiyi kovalayacaktır dişi hemen akvaryumdan uzaklaştırılmalıdır. Bundan sonra erkek yuvada nöbet tutacak düşen yumurtaları tekrar yuvaya yerleştirecektir bozuk yumurtaları erkek yiyebilir endişe etmeyin bu sürede ışığı kesinlikle söndürmeyin, ani hareketlerden ve ısı değişikliklerinden kaçının suyun hareketlenip yuvanın bozulmasına izin vermeyin erkek korkar veya bir şeylerin ters gittiğini hissederse yuvayı bozar ve yumurta ve yavruları yer çok dikkat edin bu sürede akvaryum ile ilgili hiçbir şeyi kurcalamayın.

  3-)Elde Edilen yavruları büyütmek
  Yumurtalar 48 saat içinde çatlayarak içinden gözle zor görünen ufak yavrular çıkacaktır, erkek yuvadan düşen yavruları tekrar yuvaya koyacaktır. Genelde yavrular çıktıktan 2 gün sonra erkek betayı almak gerekse de, ben yan camlara yavru yapışmaları başlıyorsa erkeği alıyorum çünkü yavrular tam serbest yüzmeye başladığında erkek yuvanın kontrolünü kaybettiği için yavruları yiyebiliyor.

  Erkek yuvadan alındıktan sonra çıkan yavrulara ilk 3-4 gün enfüzvuar verilmesi daha sonra yumurta sarısı verilmesi uygundur. Yumurta sarısının fazlası suyu zehirler bu yüzden az verilmelidir. Yaklaşık 9-10 günden sonra artemia verilmeye başlanabilir.

  12 ile 17 gün arası en kritik zamandır yavru balıklarınızın labirentleri artık gelişmektedir ve su üzerinden hava almaya başlarlar. oda ısınızla akvaryum ısınızın aynı olması zorunludur eğer ısı farkı varsa yavruların labirent ciğerleri iltihaplanır ve toplu ölümler başlar. Bunu önlemenin yöntemlerinden biri akvaryumun üzerine havlu örtmektir kesinlikle tavsiye ederim eğer yem vs. verecekseniz havlunun kenarından işlemi yapın tamamını kaldırmayın. Ayrıca yazının başında söylediğim havalandırma kullanımı bu dönemde çok önemlidir mutlaka kullanın yoksa yavrular boğulur.

  Akvaryumdaki suyunuz azalmaya ve yer darlığı oluşmaya başlayacak su eklemek kaçınılmaz olacaktır yavrular 15 günlük olduklarında 2 günde suyu 1cm yükseltmek en uygun su ekleme şeklidir. Eklenecek su aynı ısıda ve mutlaka dinlenmiş su olmalıdır.

  Yavrular 1 aylık olduğunda daha iri olan yavrular küçük gelişmemiş yavruları yeme eğilimi gösterebilir bu durumda iri yavruları aynı su değerlerinde başka bir tank’a almanızda yarar vardır.

  Yavrularda 2,5 aydan sonra cinsiyet ayırımı yapılabilir. Erkek betalar 3 aydan sonra ayrı olarak beslenmelidir, eğer bir düzeneğiniz yoksa o çok kızdığınız plastik bardaklara ihtiyacınız olabilir.

  İpucu: Beta yavrularını hacimli bir akvaryumda büyütürseniz çok uzun ve gösterişli yüzgeçlere sahip olurlar. Yazan : Faruk Karakaşer
  http://fkarakaser.akvaryum.com/

Üye Yorumları