Loachlar Neden Malawilerle Bir Arada Bakılmamalı


 • Bu iki balığın neden bir arada bakılamayacağına bir göz atalım.
  “Loachları malawilerle beslemek uygun mudur?”Loach forumda sık sık sorulan bir sorudur.

  Genellikle Makrakanta(Chromobotia macracanthus), Yasuhikotakia cinsinden birkaç tür (Y. modesta ve Y. Eos gibi),bunlara ek olarak da Syncrossus cinsi (büyük oranda tiger botia grubuna başvurulur.) gibi daha büyük Botiine türleri önerilir.

  Bunların hepsi çok sıklıkla, prensip sahibi olmayan mağazalar ve insanları yanlış yönlendiren cichlid siteleri tarafından bu çok farklı iki balığın birlikte sorunsuz şekilde bakılmasının uygun olduğu ifade edilir. Böyle bir şey yok. Bu iki balığın kombinasyonunun uygunsuzluğuna gelince, bu kısa makalede bunları detaylı olarak açıklamayı amaçlıyoruz.

  Botiine loachları Asya’nın hızlı akan nehirleri ve ırmaklarından gelmektedir. Karşılaştıkları akımlar tek yönlü ve biraz güçlüdür ve su parametreleri de yumuşak ve asidiktir. Bazı yerlerde, örneğin, Kalimantan’ın bazı yerlerinde, makrakantalar suyun çok asidik ve su sertliğinin algılanamaz düzeylerde olduğu siyah su alanlarında bile bulunabilirler.

  Tersine, Afrika’nın Malawi gölü çok sert ve alkalin bileşimlere sahiptir. Göldeki ortalama pH değeri 8.3 civarında ve GH değeri de ortalama 18 dir. Balığı zorlamak, gösterge çizelgesinin diğer sonundaki değerlerde yaşatmaya çalışmak, onun osmoregulatory (osmozdüzenleyici) sisteminde şiddetli etkiler yaratabilir.

  Malawi gölündeki su sıcaklığı yıl içinde değişken olmakla beraber ortalama 25 oC. Bahsedilen bu sıcaklık loachların birçoğunun alışkın olduğu sıcaklıktan daha düşüktür. Eğer malawi cichlidlerini loachların doğal ortam sıcaklığında tutmaya çalışırsak malawi alışkın olmadığı bu sıcaklıkta rahatsız olur. Tam tersi, loachları malawi cichlidlerinin alışkın olduğu düşük su sıcaklığında yaşatmaya kalkarsak da çabuk strese girerler ve beyaz benek tipi hastalıklara karşı daha hassas konuma gelirler.

  Malawi gölü birçok insanın gördüğünden daha büyüktür ve bu nedenle ufak gelgitlere meyillidir. Ama bu hiçbir zaman loachların habitatındaki akıntılar gibi tek yönlü ve kuvvetli değildir.

  Malawi cichlidlerinin birçoğu bitkisel ağırlıklı beslenmesine rağmen, loachların mönüsünü genelde böcek larvaları, solucanlar ve kabuklular oluşturur. Malawi cichlidleri doğasında bulduklarını yer ama akvaryum şartlarında onlara uygun olmasa dahi bazı diyetler uygulanmaktadır. Malawi cichlidlerinin birçoğu otçuldur ve bazıları bazen kabukluları diyetine katsa da, solucan ve sivrisinek larvaları onların sindirim sistemlerinde ölümcül olabilen “bloat” hastalığına neden olabilirler.

  Başka türler aynı akvaryum içinde yaşamak zorunda tutulsa da, Malawi cichlidleri agresiftirler ve diğer tipteki balıklarla beraber bakılamazlar. Bazıları her ne kadar diğerlerinden daha az agresif olsa da, bu loachlarla daimi olarak beraber tutulabileceği anlamına gelmez. Malawi cichlidlerinin üreme boyutuna ulaşmasıyla beraber, agresiflikleri artar ve onlara karşı korunmasız olan loachların onlarla uzun süre başa çıkması beklenemez. Böyle stresli bir ortamda beyaz benek gibi hastalıklara yakalanma olasılığı artar. Tiger Botia gibi agresif botia türlerinin davranışları bile malawi cichlidlerinin kavgacılığıyla kıyaslanamaz.

  Loachlar mağara yığınları ve ağaç kökleriyle gibi çok yönlü saklanma yerleri isterler. Malawi cichlidleri de kayalık alanları severler ancak iyi kazıcıdırlar ve loachlarının saklanma alanı olabilecek yerlerin altını kazarak onları dengesiz bırakırlar. Meydana gelebilecek felaketleri dışarıya açıkça vurmaya bile gerek duymuyorum.

  Loachları bu koşullarda geçici olarak mutlu görebilirsiniz ancak onlar uzun vadede acı çekeceklerdir. İnsanlar loachları istediği gibi adapte etmeye çalışmamalıydı ve loachları bu uygunsuz koşullarda beslemek kimsenin yanına kar kalıp onu daha iyi bir akvarist yapmaz. Onlara baktığımız akvaryumları, onların ihtiyaçlarına göre oluşturmalıyız, kendimize göre değil.

  Makale Sahibi: Emma Turner

  Kaynak: www.loaches.com

  Çeviren: Onur Şahin

Üye Yorumları