Gekko gecko (Tokay Geckos)

 • Latince Adı: Gekko gecko

  Boyutu: Erişkinleri 30cm'e kadar ulaşabilir.

  Ömrü: Ortalama olarak 10 sene yaşarlar. 20 yıla kadar yaşadığı rapor edilmiştir.

  Genel Özellikleri: Gece aktif olan bir canlıdır. Isırmaya oldukça meraklıdır. Uzun süre evcilleştirilse de her zaman tetikte ve dikkatli olunması gereklidir. Adını aldıkları To-kay! To-kay sesini çıkarırlar. Asla 2 erkek yanyana konulmamalıdır. Kuyruklarını yağ deposu olarak kullanırlar. Kuyruklarından tutulursa savunma olarak kuyruklarını bırakırlar, bu durumun olmaması için kuyruğundan tutmayın. Eğer tuttuysanız panik yapmayın, iyi bir beslenme ile kuyruğu tekrar çıkacaktır.

  Taban Malzemesi: Hindistan cevizi kabuğunun etrafındaki samanımsı çöp ve onun yapısındaki malzemeler istediği nemli ve rahat ortamı onlara sağlayacaktır.

  Sıcaklık ve Nem: Sıcaklık gündüz 27-32, gece ise 21-27 derece aralığında olmalıdır. UVB ışınlı lambaya gerek yoktur normal akkor lambalarla düzenli ışık verilmesi yetecektir, fakat geceleyin sürüngenler için olan gece lambasının yakılması gereklidir. Nem %70 civarı olmalıdır, %50'nin altına inmemelidir. İyi bir taban malzemesi nemin %50'nin altına inmesini engeller.

  Beslenme: Tokaylar doymak bilmeyen canlılardır. Hamamböcekleri, solucanlar, meyve kurtları gibi pek çok canlıyı yerler. Yem verilmeden önce vitamin ve kalsiyum ile zenginleştirilmelidir. Küçükler hergün, büyükler gün aşırı beslenmelidir.

Üye Yorumları