Kafa Motorları Ve İç Filtrelerde Kablo Sorunu


KınayuÇevrim Dışı

[B]14703,1[/B]
Kayıt: 02/10/2009
İl: Istanbul
Mesaj: 20632
KınayuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2021 19:56
[QUOTE=KARIDES999]Bendede oluyor kabloların motorların dibindeki kısımı kopuyor yada zedeleniyor bu yüzden kullanılamıyor forumda tamir etmeye çalışıpta elektrik çarpıp 1.50 metre uzağa uçmuş olanda var keşke kablolar biraz daha sağlam olsada daha uzun süre kullanabilsek sırf bu yüzden iç filtrem bozuldu benide elektrik çarpti en azından sudan çıkarınca çarptı yoksa bütün balıklar telef olurdu[/QUOTE]

Büyük geçmiş olsun dikkat etmek lazım .Yalnız tecrübelerimle sabit bizi çarpan Elektriğe balıkların aldırış etmediğini gördüm şahit oldum istiflerini bile bozmadılar .
Ben ya motor kısmından çıkan kısımdan dipten başlayarak kabloya elektrik bandı sarıyorum yada aynı kısımdan başlayarak Akvaryum silikonu sürüyorum tüm kabloyu içine alacak şekilde baya oda koruyor her iki yöntemde gayet başarılı sonuçlar veriyor. Yada sürekli kablonun dış muhafaza plastik koruyucu yalıtkan kısmına her temizleme veya başka bir işlem için çıkarınca sudan kurulayıp Silikon esaslı macun koruyucu tarzı veya vazelin sürülünce de kablonun elastikiyetini ve ömrü olası kırılma yaşaması baya baya önleniyor .

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

AliKhanÇevrim Dışı

Kayıt: 08/02/2012
İl: Konya
Mesaj: 550
AliKhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2021 00:50
İç filtrenin kablosu genelde kafa motoruna girdiği kısımdan kırılıyor söylenildiği gibi ve kırıldığı kısımdan hangi metotla olursa olsun tamiri çok riskli. Kafa motorunun mil, conta, pervane gibi parçalarını yedek parça olarak saklayıp gövdeyi geri dönüşüme atmak en mantıklı seçenek.

En ufak bir elektrik kaçağında (hele bir de tesisatınızda kaçak akım sigortası yoksa ya da iş bilmeyen bir elektrikçi tarafından direklendiyse) balıklara birşey olmaz ama siz suya temas ettiğiniz anda çarpılırsınız.

Çok pahalı, kıyamadığınız bir makineyse ve ne pahasına olursa olsun tamir edeceğim diyorsanız (gerçi onların kabloları kırılmaz, kopmaz kolay kolay ama) kablolamayı fabrikada yapıldığı gibi sıfırdan yapmak lazım.

Bu seçenek her motorda uygun olmayabilir; öncelikle motorun tasarımının müdaheleye uygun olması ve sargılara her tarafını kırmadan ulaşabiliyor olmanız lazım.

Kapağı kırmamaya çalışarak açıp sargıları saran termal macunu olabildiğince söktükten sonra (çok zordur bu işlem çünkü sert keskin bir cisimle güç kullanarak, kırarak sökebilirsiniz ama aynı zamanda bakır sargılara da zarar vermemeniz lazım) kablo bağlantısı olan yerlerini kırıp sağlam kablonun uçlarını yeniden lehimdedikten sonra termal macunla sıfırdan iyice mühürlemelisiniz.

Ben şahsen en pahalı iç filtre için bile risk almam, bu zahmete girmem. Bir kere niyetlendim yıllar önce ama termal macun bulamayınca vazgeçtim. 😅 İyiki de bulamamışım diyorum şimdi [:)]

Beğenenler: [T]230808,KARIDES999[/T][T]81103,Kınayu[/T]
+1: [T]81103,Kınayu[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

lemurÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 25/02/2012
İl: Antalya
Mesaj: 2262
lemurÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2021 13:17
Havuz motorumun kablosunu ek yaparak uzatmak istiyordum. Arkadaşlar makaron tarif ettiler. İşi bilen, bobinajcı tabir edilen sondaj motorlarının bakım ve onarımını yapan bir elektrikçiye gittim. Makaronun su altında işe yaramadığını söyledi. "Eriyen bant ?" tabir ettiği bir malzemeyle sararak izolasyonu sağladı. Bu malzeme üzerine basınç uygulandığında yapışıp tek parça haline geliyor ve son derece ucuz. Aldığım 10 m kablonun yanında solda sıfır. 6 aydır suyun altında sorunsuz kullanıyorum.

Motor kapağını açıp orijinal kabloyu komple değiştirmek de aklımıza geldi. Fakat usta önermedi. Bunların içinde bir conta oluyormuş, eğer o conta sertleşip işlevini yitirdiyse söküldüğünde işe yaramıyormuş.

Beğenenler: [T]81103,Kınayu[/T]
+1: [T]81103,Kınayu[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir