Bitki Kızartma Hakkında


hasancnÇevrim Dışı

Kayıt: 22/03/2016
İl: Nevsehir
Mesaj: 213
hasancnÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2020 12:41
Arkadaşlar herkese merhaba.
Buradaki amacım ben dahil bitki kızartamayan arkadaşlara yardımcı olmak amaçlı bu konuyu açtım.

Arkadaşlar Bilgi paylaştıkça güzeldir.
Ülkemizdeki bitki hobisinin gelişmesi adına bildiğiniz pratik bilgileri, paylaşırsanız hem şimdiki hem gelecekteki hobici arkadaşlara yardımcı oluruz.


Evet Yüksek Destekli bir tankta Bitkileri kızartma yolları nedir?

Şöyle olsa şöyle daha iyi kızarıyor gibisinden....

Beğenenler: [T]220311,OrhunKadir[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

FlexaÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 02/06/2018
İl: Izmir
Mesaj: 778
FlexaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2020 18:49
Bitkilerin kızarması, bitkinin özellikle önlem olarak antosiyanin salgılamasıyla mümkündür. Forumda gördüğüm kadarıyla bu konu hep [B][K]"yüksek ışıkla"[/K][/B] bağdaştırılıyor ki bu doğru, lakin eksik. Yüksek ışık altında fotosentez verimi düşer, fotosistem ikinin inhibisyonu olarak geçer bu durum. Bitki bu verimsizlikten kendini kurtarmak için antosiyaninler salgılayarak rengini değiştirir. Lakin bu tek başına yeterli olmayabiliyor.

Birçok kişinin gözardı ettiği, fakat bence bir numaralı faktör[B] [K]nitrat miktarıdır[/K][/B]. Bitki nitrat eksikliği (aslında nitrojen yani azot eksikliği) çektiği için de antosiyanin salgılar. Çok eser miktarda dahi bulunsa, renginin yeşile dönmeye başladığını görebilirsiniz. Hatta IAPLC'ye katılan birçok usta, yarışma fotoğrafı çekmeden önce bu gübreyi keser. Çünkü nitrat verdiğinizde bir günde dahi rengi gözle görülür miktarda değişebiliyor, kendim de bunu bizzat deneyip gördüm. Birçok kişi de söylüyor. Bu nedenle en önemli şey [B][K]"arıtma su kullanmaktır"[/K][/B], böylelikle sudaki nitratı siz kontrol edersiniz.

Ayrıca sıcaklık da bir faktör, fakat sağlıklı seviyelerde kalınması gerektiğinden bunu es geçiyoruz. Bunun dışında bazı bitkilerin, böceklerden kendini korumak için de antosiyanin salgıladığı biliniyor. Lakin bunun bizim durumumuza bir faydası yok.

Bana kalırsa bu noktada en gerekli şey, arıtma su ve ardından şiddetli bir ışık. Sadece şiddetli ışıkla bir miktar kızarma elde ediliyor, fakat nitrat yok edilmeden kıpkırmızı olması çok zor bir olasılık.

Bu bilginin de forumda neden pek paylaşılmadığını hep merak etmişimdir. Bilenler genelde sır gibi saklıyor.

Ek bilgi: Ülkemizde [B][K]Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi[/K][/B], gıdalardan antosiyaninleri izole ederek, tüketime uygun bir şekilde satışa sunuyor. Antosiyaninler sağlık açısından gerçekten çok faydalı, fakat yeterli miktarda almanız için kilolarca kiraz gibi meyve tüketmeniz gerekiyor ki bu mümkün değil. Bu nedenle izole edilmiş bu toz formlarını alıp, yemeklerinizde kullanarak daha sağlıklı bir yaşama ulaşmanız mümkün. Bunu gelişmiş bazı ülkeler uzun süredir yapıyor. Bu tür gıdalar [B][K]fonksiyonel gıda[/K][/B] olarak geçiyor ve geleceğimizde ömrümüzü uzatacak en büyük atılımlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Meraklılarına: [URL]https://www.sankara.com.tr/hakkimizda/[/URL]

Ayrıca Can Kayacılar ile bizzat röportaj yapıp merak edebileceklerinizi sormuştum: [URL]https://rasyonalist.org/yazi/bilimin-getirdigi-saglik-fonksiyonel-gidalar-mormiks/[/URL]

[B][K]Kaynak[/K][/B] olarak elimde bunları derli toplu anlatan bir makale vardı, lakin sanıyorum yedeklerin arasında diğer bilgisayarda kaldı. Şimdi bir şeylere bakıp, söylediklerime kanıt olması açısından başka bir makale paylaşıyorum.

The Nitrate-Responsive Protein MdBT2 Regulates Anthocyanin Biosynthesis by Interacting with the MdMYB1 Transcription Factor - [URL]http://www.plantphysiol.org/content/178/2/890[/URL]

"Nitrogen is also a critical player that regulates anthocyanin accumulation in plants. Generally, low nitrogen promotes, while nitrogen oversupply inhibits the accumulation of anthocyanin (Rubin et al., 2009; Zhou et al., 2012; Wang et al., 2015). "

[EDIT]Flexa,2020-02-25 18:52:43[/EDIT]

Beğenenler: [T]214092,Nursun[/T][T]203186,HardScape[/T][T]184366,hasancn[/T][T]157646,ETHICET[/T][T]204774,Cem Altay[/T][T]213398,ternapi[/T][T]205937,Osmanlı🇹🇷[/T][T]189427,selahaddinn[/T][T]108475,ERHAN ÖZAKSU[/T][T]218327,Kraer[/T]
Teşekkür Edenler: [T]184366,hasancn[/T][T]196907,Altispinoza[/T][T]157646,ETHICET[/T][T]189427,selahaddinn[/T][T]108475,ERHAN ÖZAKSU[/T]
+1: [T]187047,mrah[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

HardScapeÇevrim Dışı

Kayıt: 20/01/2018
İl: Erzincan
Mesaj: 27
HardScapeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2020 20:36
Sanırım düşük nitrat seviyesinde diğer bitkilerin durumu da ayrı bir makale konusu. Ben kendi deneyimlerimde de çok düşük nitrat seviyesinde bile kırmızı rengi yakalayamadım ancak su değişimlerinden sonra iki üç gün dozlama yapmayarak denemelerimde hemen kızardıklarını farkettim. Yani 0 nitrat en büyük etken. Dennis Wong'ta diğer bitkiler için aktif toprakların tek başına yeterli nitratı sağlayamayacağını, zeminin nitrat bakımından berirli aralıklarla zenginleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Bu konuyu da dikkat edilmesi açısından ayrıca belirtmek istedim.[EDIT]HardScape,2020-02-25 23:46:54[/EDIT]

Beğenenler: [T]184366,hasancn[/T][T]206719,Flexa[/T]
Teşekkür Edenler: [T]184366,hasancn[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mrahÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 24/06/2016
İl: Izmir
Mesaj: 1943
mrahÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2020 21:09
[QUOTE=Flexa]

[/QUOTE]

Aslinda forumda tum bu bilgiler mevcut fakat arastirma yapmayi forumda konu ac butonu olarak gordugumuz icin pek bi anlam ifade etmiyor. Sonuc papagan gibi ayni seyleri tekrarlayip durmaktan baska birsey olmuyor.

--

Antosiyanin uzerine arastirma yaparsaniz kafanizdaki sorulari gidereceksiniz. Bunun yaninda ulasacaginizi dusundugum bilimsel nitelikte makalelerin yaninda donanimin buna etkisi (aydinlatmadaki renk dagilimi diyelim) icin ise green aqua kanalinda aydinlatmalardaki renk dagiliminin bitkilerin rengine direkt etkisini izleyerek gorebilirsiniz, siz kan kirmizi bir bitki elde etsenizde tepeden sadece yesil isik yakarsaniz o bitki malesef yesil gorunur, bu yuzden aydinlatmaninda olabildigince renkleri dogru gosterme konusunda iyi is cikariyor olmasi gerek (ada solar rgb gibi). Gene bazi uyaniklarin fotograf ve video iceriklerine dikkat ederekte farkli sonuclara ulasabilirsiniz. Ben mor ember tetra falan goruyorum bazi videolarda. O an hedef bitkiyi izlemek yerine baligi, koku vs. izleyin ve renk patlamalarina dikkat edin. Manipulasyonun dibiyle yuzleseceksiniz.

Beğenenler: [T]189608,mehmet karadağ[/T][T]184366,hasancn[/T][T]206719,Flexa[/T]
Teşekkür Edenler: [T]184366,hasancn[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

hasancnÇevrim Dışı

Kayıt: 22/03/2016
İl: Nevsehir
Mesaj: 213
hasancnÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2020 08:49
Evet arkadaşlar daha önce hepsini duymuştum hepsini de denedim.
Sonuç olarak hepsınde gözle gorulur bir kızarma oldu.
Fakat ben aynı gübreleme aynı ışık ve aynı akvaryum ile nitratı fosfatı düşürmeden daha kızardığını gördüm.
2 akvaryum arasındaki tek fark şuydu.Birinde jbl manado vardı diğerinde ada amazonia.

Birde bu nitrat konusu var tabi...
Bu konu hep aklımı karıştırmıştır.
Nitrat'ı düşürdüğümüzde Fosfatta mı aynı anda düşürülecek.
Mantıken düşürülecek diyelim peki bu nitrat ve fosfat seviyesi düşük kaldığında sağlıklı bir gelişim ne kadar söz konusu?
Düşük bir nitrat fosfat seviyesinde litre başına 1.4 w civarı bir aydınlatma ile 8 -10 saat yakmak yosuna sebep olacaktır.O mantıkla otomatikmen ışık süreside kısalacaktır.

Ayrıca arkadaşlar şöyle bir şekilde denemem oldu.
Ben normal seviyelerde gübreleme ile devam ettim.Sadece demir'i kestim.Bitkiler sanki kendini korumaya alıp kızardılar.
Sizce böyle bir şey mümkün mü?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

HardScapeÇevrim Dışı

Kayıt: 20/01/2018
İl: Erzincan
Mesaj: 27
HardScapeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2020 12:45
[QUOTE=hasancn][/QUOTE]
Hangi bitkileri tecrübe ettiğiniz önemli. Rotala Red türleri 0 nitrat ile kızarırken diğer bitkiler nitratı tolere edebiliyor.

Nitrat fostat dengesi benim tecrübelerime göre akvaryum için saçmalıktan ibaret. Hiçbir zaman böyle bir denge kurmadım ve buna bağlı bir sıkıntı yaşamadım. Şuanki tankımda 3ppm fostat 6 pmm nitrat dozluyorum örnek olarak ve tamamen yosunsuz mükemmel gelişim. Bu oranı 1e 1 yapan ünlü akvarasitler de var. Her tank kendince özeldir. Bitki ve canlı yoğunluğu, taban zenginliği, su değişiminde kullanılan suyun değerleri gibi çok farklı verilere göre kendi yönteminizi bulmalısınız.

Demir konusunda böyle bir tecrübem ve bilgim yok. Kesilmesinin bitkilerde kızarma olarak tepki vermesini de hiç duymadım.

+1: [T]206719,Flexa[/T][T]217331,lazarusv20[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

FlexaÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 02/06/2018
İl: Izmir
Mesaj: 778
FlexaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2020 13:38
[QUOTE=hasancn].[/QUOTE]

Bu işin temeli dediğim gibi RO su kullanmaktan geçiyor ki nitrojen seviyesini "kontrol altında" tutabilesiniz. Dikkat edin, sıfırlayın demiyorum. Sıfır azotla o bitkiler hayatta kalmaz. Kızartacak kadar düşük, ama öldürmeyecek kadar yüksek olacak oranı gözlemleyerek siz bulacaksınız.

Evet bitkilerde hep benzer biyokimyasal süreçler gerçekleştiği için bir element X miktar giriyorsa diğer elementten kX kadar girmesi gerektiği açık. Lakin her bitki için bu katsayı farklı olabildiğinden, HardScape'in de dediği gibi bu oranı kendiniz bulacaksınız. Sabit bir orandan söz etmek makul değil.

Demir eksikliğinin üzüm asması yapraklarında kızarmaya neden olduğu biliniyor. Lakin çoğu akvaryum bitkisiyle ilgili bu türden bilimsel çalışma pek yok. Lakin üzümde oluyorsa, bir ihtimalle bazı akvaryum bitkilerinde de olması "olası" diyebilirim. Fakat şunu da belirtmem gerek ki, genelde akvaryum hobisinde kızarmayı demir fazlalığına bağlayanlar daha fazla. Keza bazı bitkilerde fazlalığın da buna neden olduğunu gösteren çalışmalar var.

Bu işi bu kadar zor yapan şey farklı türler besleyerek, ortak olmayan çıkarları sağlamaya çalışmak. Bu nedenle hep söylerim, çok güzel bir tank istiyorsanız öyle kafanıza esen her bitkiyi bir araya getiremezsiniz diye. Dikkat ederseniz zaten IAPLC'de hep belirli kombinasyonlar dönüp durur.

Özetle bitkilerinizi tanıyıp, ihtiyaçlarını bilip, gözlemleyerek ona göre bir rutin belirlemek en doğrusu. Bu işin kılavuzu olması mümkün değil, anca kitabı olur. Temelini anlar, kılavuzunuzu kendiniz yazarsınız. Çünkü herkesin akvaryumu kendine özeldir.

Beğenenler: [T]213398,ternapi[/T][T]217885,Shah[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir