Su Kaplumbağası


Onur Nergiz

Açıklama

Uzun yıllardır beslediğim çok sevdiğim kaplumbağam Kapo.2 ay önce kaybettim ne yazıkki.Ölmeden önceki son fotoğraflarını paylaşmak istedim.Herkese başarılar...

Katılım Tarihi: 21 Kasım 2012

Bu katılım 182 oy almıştır.
 

Yorumlar

Really - 28 Kasım 2012 22:50

Son derece orijinal fotolar. Yarışmaya renk katmışsın tebrik ederim.

Umut Gülengümüş

Onur Nergiz - 29 Kasım 2012 07:04

Çok teşekkürler..

Onur Nergiz

omardaing - 29 Kasım 2012 10:27

Onur gerçekten sen bu işte usta olma yolunda çok ilerledin. Canlıyı sevmiyorum ama yarışmadaki 3 fotoğrafıda güzel olan olan tek katılım buydu. Tebrik ederim.

ömer kaya

Onur Nergiz - 29 Kasım 2012 13:36

Ömer abi akvaryum fotoğrafçılığına senin fotoğraflarını görmem ile beraber başladım senin sayende ilerledim bu alanda, belli bir iddiam yok tabiki ancak elimden geldiğince birşeyler çıkarmaya çabalıyorum.Çok teşekkür ederim...

Onur Nergiz

omardaing - 29 Kasım 2012 14:51

Onur güzel cevabın için teşekkür ederim. Sen beni çoktan geçtin. Ben bu yarışmada ancak sondan 6. olabildim :).

ömer kaya

sorceres - 29 Kasım 2012 16:50

Onur tebrik ederim. Ön,sağ ve sol profil olmak üzere 3 farklı açıdan güzel bir katılım yapmışsın. İlk fotoğraftaki kafa kısmında olan netliği diğer ikisinde de yakalayabilseydin 1. olman kaçınılmaz olurdu diye düşünüyorum.

Melih AYDIN

Onur Nergiz - 30 Kasım 2012 11:50

Melih abi teşekkür ederim.2. ve 3. fotoğraflarda ciddi derecede netlik kaybı olduğunu inkar edemem :) İlk fotoğrafta özellikle kafa kısmına odaklandım ve diyaframı 2.8 de bıraktım nasıl birşey olacak diye, bencede hoş bir sunum oldu.Ömer abi senin fotoğrafın kötü değildi ama sen kazanmak için katılmıyorsun pek. 1 adet fotoğraf olduğundan belli çoğunda.Balık çok güzelmiş ama biraz daha renklense çok çok daha iyi sonuçlar verir.Yoksa geçmiş katılımlarından biliyoruz nasıl fotoğraflar çekebildiğini yani :)

Onur Nergiz

Really - 30 Kasım 2012 21:53

DSLR lerde daha kesin ve basit odaklama için odaklama noktası merkez nokta olarak seçilebilir. Ben balık fotolarımı böyle çekiyordum.

Umut Gülengümüş

Onur Nergiz - 01 Aralık 2012 18:10

Katılyorum Umut abi odaklama sorunu çoğu zaman dert olabiliyor.

Onur Nergiz

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.