Samuray


ENGİN SAĞLAM

Açıklama

Bu oranda goldfish yaklaşık bir yıldır akvaryumum da umarım daha nice beraber yıllar görürüz. Yarışmaya katılan arkadaşlarıma başarılar, akvarist arkadaşlarıma sağlıklı hobiler diliyorum

Katılım Tarihi: 08 Eylül 2015

Bu katılım 68 oy almıştır.
 

Yorumlar

sorceres - 28 Eylül 2015 23:13

Engin Bey çekim tarzı ve kalitesinden katılımın size ait olduğunu anladım. Yine güzel bir japon. Elinize sağlık. İlk 3 de olmaması için hiç bir engel yoktu.

Melih AYDIN

twinsoul - 29 Eylül 2015 03:10

Derece alabilecek potansiyele sahip, nadir japon balığı fotoğraflarından derken, yine oylamanın kurbanı olmuş bir katılım. İlk üçte yer alamamasına gerçekten üzüldüm.

Mustafa ERİKLİ

ENGİN06 - 29 Eylül 2015 09:04

Melih Bey çok teşekkür ederim, fotoğraf çekiminden kendimi ele verdi isem bu sizin ileri derecede dikkatli olmanızdandır, bunun için sizi tebrik ederim, bu balığımın yarışmaya ikinci katılımı inşallah ilerki dönemlerde dereceye girer
Mustafa Bey güzel yorumunuz için teşekkür ederim, herkesin verdiği oya saygım var, ama olay herzaman dile getirdiğim gibi sanki en son eklenen resimler ilk tıklama ile sıraya alınıp daha sonrada gerekli düzenleme yapılmadığı için derecelendirmenin gerekli şekilde olmadığını düşünüyorum

ENGİN SAĞLAM

The Ozz - 29 Eylül 2015 16:17

Güzel fotoğraflar tebrik ederim. Her 3 fotoğrafta da balığın farklı surat ifadesi var. Sırayla meraklı-kızgın-üzgün. Fotoğraflar sırayla sol ön alt-sol üst çapraz ve sağ alt çaprazdan çekilmiş. Her biri bize çekim açısının fotoğraftaki ifadeyi nasıl değiştirdiğinin birer kanıtı. Bence bu yönüyle çok başarılı bir çalışma ve yarışma standartlarının çok üzerinde. O yüzden dereceye girmemesi çok da önemli değil. Eminim bir çok kişi fotoğrafı görmeden! sadece fotoğrafa bakıp "aman japon balığı işte" diyip geçmiştir.

Özgür Arıcan

ENGİN06 - 29 Eylül 2015 19:05

Özgür Bey konuya bu kadar derin bakmanız beni hayli şaşırttı, çok haklısınız" meraklı kızgın üzgün", entresan yorumunuz için çok teşekkür ederim, arkadaşlarımızdan gelen bu tür güzel yorumlar beni hayli sevindirdi

ENGİN SAĞLAM

idris22 - 29 Eylül 2015 22:02

ilk hakeden bi resim yazik olmus

İdris ozocak

trexxx - 30 Eylül 2015 20:53

Ciddi rakip olarak gördüğüm bir katılımdı, aldığı bu puana şaşırdım. Çekimler için tebrikler.

Barış Doksanyedi

ENGİN06 - 01 Ekim 2015 09:00

Teşekkürler İdris bey resimler gönüllerde yerini almış :)
Barış bey sonuçta japon gözüyle bakılmış resimlere, başka bir şeyde söyleyemiyorum,, yorumunuz için çok teşekkürler

ENGİN SAĞLAM

babur alimov - 03 Ekim 2015 00:08

Engin ağabey öncelikle çekimlerden dolayı tebrik ediyorum mükemmel olmuş emeğinize sağlık, fakat burada bir adaletsizlik aldı başını gidiyor çok üzüldüm bu fotoğrafın derece almamasına aslında derece değil 1. Olamamasına :(

Babür Alimov

ENGİN06 - 03 Ekim 2015 10:43

Babür bey, konu hakkında çok şey yazılabilir, eklediğim fotoğraflar bir çok fotoğraftan elenerek eklenmiştir, fotoğraflarda en ufak bir şekilde crop harici bir oynama yoktur, bir poz çekerken enstantane diyafram ve iso ayarları değişken kullanılarak makinamın en gerçekçi resim kalitesini yakalamak için çok uğraştım, resimlerde bana göre hala hata var, zamanla inşallah bundan daha iyi çekimler yaparım, ben kendi fotoğrafım haricinde 73. yarışmada 19. sıradaki Erkan kardeşimin beta balığının alt sıralarda olması beni daha çok şaşırttı, resim 4k netlik keskinlik renk oturması hiç yabana atılacak bir biçimde değil, sanırım bizim bakış açımızla resimlere oy veren arkadaşlarımız bakış açısı arasında çok fark var, ben daha öncede bir konu altına yazmıştım yarışmalar güzel ilgiyle takip ediyoruz resim ekliyoruz bunun haricinde forumda arkadaşlıklar kurup güzel şeyler paylaşıp birbirimize yardımcı olarak beslediğimiz balıkları daha iyi bir şekilde bakmaya çalışıyoruz, fotoğraf gönüllerimizde dereceye girmiş, zaten benim amacım dereceye girip bir plaket ve yem almak derdi değil, eğer bu olsa idi gider bir 10 tl ye minik bir akvaryum en fazla 50 tl ye de gider nadir tür bir beta balığı alır yarışmalarda derecelerde yerimi alırdım ;)
yorumunuz için çok teşekkür ederim herkese sağlıklı hobiler diliyorum

ENGİN SAĞLAM

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.