Lothlorien


Yiğit SEMERCİ

Açıklama

Boyut: 160x70x60(h) 672 Litre Biyolojik Filtrasyon: Atman 3338 (1200L/s) Mekanik Filtrasyon : - Aydınlatma : 6x40 watt, 2x18 watt Fluoresan (Hagen+Sera) +5,-3,+3,-3,+5,-5 oranında aydınlatma periyodu uygulanıyor. (+ saatler ışığın açık olduğu, - saatler ışığın kapalı olduğu periyot zamanlarıdır) Diğer malzemeler: Atman 11 watt UV Isıtıcı : - Kullanılan katkılar : - Gübreleme : DIY sıvı ve misket gübre, haftalık 50cc sıvı gübre kullanılıyor. Karbondioksit: Fermante sistem, DIY anafor çözümleyici ile kullanılıyor. Kullanılan yemler: Tetra Bits, Sera Spirulina tabs, Su piresi, artemia ve pul yem (sera veya tetra) Akvaryum bakımı: Haftada %20 1 hafta dinlendirilmiş musluk suyu ile su değişimi. Dip çekimi yapılmıyor. Canlılar: - Otocinclus Affinis - Rasbora Harlequin - Nannostomus Eques - Paracheirodon axelrodi - Paracheirodon innesi - Pangio Kuhli - Crossocheilus Siamensis - Farlowella Acus - Badis Badis - Ruby Nerite Snail - Pomacea Bridgesii - Corbicula Fluminea Bitkiler: - Lobelia cardinalis - Eleocharis "parvula" - Cryptocoryne Wendti - Vallisneria gigantea - Nymphaea Pubescens "Stellata" (red) - Myriophyllum spicatum - Rotala Rotindifolia - Bacopa Caroliniana - Cryptocoryne Wendti Brown - Sagittaria Pusilus - Ammania Gracilis - Caladium humboldtii - Limnophila aromatica(Rice Paddy Herb) - Microsorum pteropus - Pogostemon stellata Açıklamalar: Tabanın alt kesiminde ince dere kumu ve az miktarda midye kırığı, üzerinde 120 litre civarı aquaclay kullanıldı. Akvaryumdaki bitki gelişimi henüz tamamlanmadı, Bu hali ile yarışmaya dahil olsam da, amacım jürimizden yorum almak. İleride akvaryumun özellikle sağ kesimindeki bitkilerde ciddi değişiklikler düşünüyorum.

Katılım Tarihi: 08 Haziran 2007

 

Yorumlar

Kompozisyon için yaratıcı bir çaba harcanmış. Bitki bakımı da güzel gözüküyor. Ancak doğal görünümlü ve bütün algısı veren bir kompozisyon için biraz daha vakit geçmesi ve biraz daha hareket yaratan ayarlamalara ihtiyaç var.

Faruk Gençöz

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.