Kayıp Nemo


Doğan Gözükara

Açıklama

70*50*45 ölçülerindeki tankımda beslemekteyim yem olarak nls kullanıyorum akvaryumda henüz anemone olmadığı için oda kendine leather ı host edindi :) 3-4 cm boylarında. Fotoğraf çekiminde tepe flash kullanıldı flash tam güçte tam zoomda tavandan yansıtılarak kullanıldı. F number : f8 Exposure time : 1/200 White Balance : Auto Local Lenght : 105mm Fotoğraf çekildikten sonra crop uygulanmıştır.

Katılım Tarihi: 18 Aralık 2011

Bu katılım 571 oy almıştır.
 

Yorumlar

aycan kurt - 28 Aralık 2011 09:41

Kompozisyon olarak oldukça başarılı, fakat ilk foto özellikle üzerine toprak serpilmiş gibi Doğan :) Yavaş hareket eden bir deniz canlısını daha keskin görebilmeliyiz. Tebrikler...

Aycan Kurt

Emre Karaduman - 28 Aralık 2011 10:24

Yarışmada ki favorimdi.Dereceye girmesine sevindim.Tebrikler.

Emre Karaduman

GÜVEN - 28 Aralık 2011 13:17

Denizciler genelde hep ayni canli üzerine yoGunlaStiGi üzere fazla dikkatimi çeken bir katilim deGildi. Ikinci poz oldukça iyiydi. Ben farkli canlilarla katilimlara her zaman ekstra puan veririm. Tebrikler

GÜVEN CEBECİOĞLU

omardaing - 28 Aralık 2011 15:56

Kompozisyon olarak en başarılı katılımlardan biriydi maalesef yeteri kadar net değil. Tebrik ederim.

ömer kaya

Burak BULUT - 28 Aralık 2011 17:40

Güzel bir kompozisyon fakat çekimler net değil. Burada balığın aşırı küçük olmasının da etkisi büyük tabii ki.

Burak Bulut

dogangk - 28 Aralık 2011 19:09

Yorumlar ve oylar için teşekkür ederim.Balığın yavaş olması avantajdı fakat 3-4cm olması ve 105mm lens olmasıda bir dezavantajdı bu yüzden mecburen crop uygulandı ve doğal olarak netlik kaybı ve grenler oluştu.Sanırım oyları balığın masumiyetinden ve kompozisyondan aldım :)

Doğan Gözükara

Gökhan GÖKÇE - 28 Aralık 2011 23:51

Tam puan verdiğim katılımdı.Doğan bey deniz dünyasından ve canlılarından hiç anlamam ama bakar bakmaz bir sempatisi ve albenisi var balığınızın.Sağlıkla besleyin.

Gökhan Gökçe

Cagdas OZDOGAN - 30 Aralık 2011 05:55

:) cok sasırtıcı,10 verdiğim canlı 1.oluyor,9 verdiğim canlı 2.Tebrikler sirin bi balık.

Çağdaş Özdoğan

Erem - 30 Aralık 2011 11:48

Balığın formu oldukça güzel. Bu kadar hareketli bir balığı iki karede de güzel yakalamışsınız. Tebrikler.

EREM ERGÜDER

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.