Ghost Rider :)


Bilgehan ÇETİNEL

Açıklama

Canlının Türü: Apistogramma Cacatuoides Double Red Canlının Boyu: 7-8 cm Canlının Diğer Özellikleri: Apistogramma cacatuoides cüce cichlidlerin arasında en ünlüsü ve en kolay bulanan türüdür. Üretilmesi ve bakımı kolay cüce türüdür, bu sebepten cüce türlerine başlangıç için tavsiye edilebilir. Erkekeler 8-9 cm boya ulaşabilirler ve canlı renkleriyle dişilerden kolayca ayırt edilebilirler. Ayrıca erkeklerin sırt yüzgeçlerinin 2. ışınından itibaren birkaç tanesi oldukça uzundur bu da daha renklenmemiş balıkların cinsiyetini ayırt etmede etkendir. Dişiler erkeklere göre daha küçük yapıda ve renk olarak daha gösterişsiz balıklardır. Boyları 7 cm e kadar büyüyebilir. Genel olarak gri renklidirler ancak, üreme ve yavru bakma zamanlarında çok canlı bir sarı renk alırlar. Apistogramma cacatuoides türleri amazonun kuzeyindeki bölgelerde nehirlerde, göllerde, su birikintilerinde yaşar. Yaşadıkları sular berrak sulardır, black water sularda yaşamazlar ve bu tür sularda renklerini gösteremezler. Doğal su parametreleri diğer birçok cüce türüne göre genellikle akvaryum şartlarına çok uygundur. Apistogramma cacatuoides ilk olarak 1950’lerde U2 adıyla hobiye takdim edilmiştir. İlk yıllarda yanlış bir isimlendirme ile Apistogramma borellii olarak isimlendirilmiş ve 1980’lere kadar bu şekilde devam etmiştir. Bu yıllardan sonra Apistogramma cacatuoides olarak isimlendirilen balık bilimsel adına kavuşmuştur. Apistogramma cacatuoides renklerinin güzelliği ve akvaryum şartlarına kolay adapte olabilmesi sayesinde çok kısa sürede akvaryum hobisinde popüler olmuş ve birçok üretici tarafından seçici üretim metodu ile çok değişik renk varyeteleri üretilmiştir. Double Red (Kuyruk ve sırt yüzgeci kırmızı desenli), Triple Red (Kuyruk, sırt yüzgeç ve anal yüzgeç kırmızı desenli), Orange Flash (Kuyruk ve sırt yüzgeç desensiz turuncu) ve Gold Red bunlardan en bilinenleridir. Apistogramma cacatuoides çok geniş bir aralıktaki su şartlarını tolere eder, genel olarak orta sertlikte bir su ve nötr pH en iyisidir. Doğada yaşadığı bölgelerin su sıcaklıkları da genş bir aralıkta olmasına rağmen balıklar için en iyi su sıcaklığı 24°C -26°C arasıdır. Etçil beslenir, protein ağırlıklı granül ve pul yemler ile beslenebilir, ancak özellikle üreme döneminde dondurulmuş yemler ile beslenmesi desteklenmelidir. Genel olarak saldırgan değildir. Üreme dönemlerinde dişiler kendi yuvası etrafında saldırgandır, ancak bu yuvaya yaklaşan balıkları kaçırmaya yöneliktir. Dişiler yumurtladıktan sonra erkeği de ve yuvaya yaklaştırmaz, yavrulara tek başına bakar. Erkek balık başka dişiler ile de çiftleşir. Yüzme seviyesi de alt bolgelerdir. Çok sevdigim ve bakmaktan çok büyük zevk aldığım Ghost Rider ( Görür görmez o film karakteri aklıma geldigi icin bu ismi koydum :)) ) Saygilar...

Katılım Tarihi: 17 Kasım 2016

Bu katılım 199 oy almıştır.
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamıştır.

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.