flowerhorn vol2


mustafa avcı

Açıklama

Bugunlerde okadar hareketlendi ki istedigim kareleri malesef yakalayamiyorum,elimdeki eski fotograflariyla gorucuye cikiyoruz, yarismaya katilan butun arkadaslara basarilar dilerim.(Ikinci fotograftaki camdaki kagit lekesine ragmen baligin gorselligi cok iyiydi simdiden kusura bakmayin)

Katılım Tarihi: 12 Ocak 2014

Bu katılım 623 oy almıştır.
 

Yorumlar

Rusty - 28 Ocak 2014 19:07

Tebrik ederim, balığın potansiyeli çok çok yüksek.Yalnız bir şeyin bence artık açıklığa kavuşması lazım.Bu bir fotoğraf yarışması mı yoksa canlı fotoğrafı yarışması mı? Eğer ilki ise 2. fotoğraftan dolayı bırakın dereceyi yarışmaya bile alınmaması lazım bence.Diğer fotoğraflar da çok özenli olmamasına rağmen bu dereceyi almış, ki çekim konusunda derece hak eden başka katılımlar varken.Eğer baz alınan sadece 2. unsur yani canlı ise aldığınız dereceden dolayı tekrar tebrik ederim.

Murat Ön

kolistavra - 28 Ocak 2014 19:38

Murat Bey merhaba, aslinda cevap cok basit, bu balik Fh lari bilen ve tecrube etmis insanlar tarafindan cok sevildi yani potansiyeli yuksek bir hayvan, fotograflama kalitesinden cok oy verenler bunu gozetti diye dusunuyorum.Sahsen bu fotograflar belki 1000 kare pozun icinden secildi, tam burada ayrisiyoruz herkes sizin kadar iyi fotograf bilgisine sahip olmayabilir, cekim icin kullandiginiz ekipmanlarda keza.Kendi yaptiginiz cekimleri inceledim gercekten guzeller benim yakalamak istedigim kivami sizde coktan olusmus.Ama cok kaliteli katilimlar icerisinden secim yapmak isterseniz katilim adedi 10 u gecmez, dolayisiyla birinciler asagi yukari ayni kisilerden olur isin espirisi kalmaz zira bu yarisma official bir yarisma degil.

mustafa avcı

bilentungul - 29 Ocak 2014 11:42

Flowerhorn hiç beslemedim ve balığa en yüksek olan 10 puan vermiştim. Balığa puan verirken,balığın türüne göre renklerini yansıtması, formunun güzelliği vb. özelliklere bakıyorum. Pek tabiki daha iyi çekilmiş resimler var yarışmada ancak bazen bayanlarda doğallık arayan erkek gibi balıkta da daha az photoshop ve müdahele benim gibi bazı kişileri cezbedebiliyor. Yukarıdaki ikinci resimdeki alanı arkadaş çok rahat kırpabilirmiş yada kapatabilirmiş. Tebrik ederim tekrardan.

BİLEN TUNGUL

Rusty - 29 Ocak 2014 13:28

Benim bahsettiğim şey belli kıstaslar olmalı ve bunun üzerinden oy verilmeli, yoksa 2 sene flowerhorn beslemiş biri olarak diğer mesajımda belirttiğim gibi çok sağlam bir balık ve doğru çekimle biraz daha erişkin boya geldiğinde 1. lik almaması sürpriz olur.Ben herkesin bakış açısına, zevkine saygı duyuyorum fakat yarışmanın formatı değişmeli diye düşünüyorum.Emeğin takdir edilmesine engel olacak kulisler dönüyor ister istemez.Arkadaşlarından oy isteyenler, bilinçsizce oy verenler, sevmediği veya haz etmediği kişinin katılımını geriye çekmek için oylamada yapılan haksızlıklar vs vs. diye uzar gider.Bu nedenle juri olmalı diye düşünüyorum.En azından kaliteyi arttırmak için.

Murat Ön

kolistavra - 29 Ocak 2014 16:15

Bilen Bey yorumunuz cok aciklayici olmus hem yukaridaki yorumunuz hemde yuksek puana layik gordugunuz icin tesekkur ederim.

mustafa avcı

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.