Bitkili Discus ve Tetra Akvaryumu


Aliihsan Karabulut

Açıklama

80*40*50 abatındaki akvaryum bir slyvania grolüx ve iki adet philips daylight olmak üzere üç adet 18W lık flüoresan ile aydınlatılmaktadır. Eheim 2215 dış filtre ile su temizliği yapılmaktadır. Filtre içinde mech, mavi sünger, substrat ve elyaf bulunmaktadır. Bitkiler için kök gübresi ve sıvı gübre yanında, kendi yaptığım mayalı sistem ile çalışan CO2 verilmektedir. 200W ısıtıcı ile sabit 29 C derece sıcaklık sağlanmaktadır. Balıklar: 2 adet Discus Bir adet Marlboro ve bir de Red Melon Beyaz yüz 15 adet Paracheirodon axelrodi (Kardinal Neon Tetra) 6 adet Trigonostigma heteromorpha (Rasbora) 6 adet Barbus titteya (Kiraz Barb) 2 adet Hyphessobrycon herbertaxelrodi ( Siyah Neon ) 2 adet albino cüce vatoz yavru 1 adet Botia macracantha (Makrakanta) 1 adet Corydoras panda (Panda Çöpçü) 1 adet Corydoras trilineatus (Leopar Çöpçü) Bitkiler: 4 kök Anubias barteri var. - Nana - 4 kök Anubias barteri var. - Caladiifolia 1705 6 kök Cryptocoryne walkeri "lutea 4 kök Vallisneria americana 4 kök Ceratophyllum demersum 2 kök Cardamine lyrata 8 kök Saz(Lilaeopsis macloviana) 2 kök Hygrophila corymbosa (Limon) 2 kök Jawa Fern Balıklar için Sera ve Tetra marka yem kullanılmaktadır. Ayrıca gün aşırı canlı yem verilmektedir. Haftadı bir %30 bir hafta dinlendirilmiş ve su düzenleyici karıştırılmış çeşme suyu gerekli su şartları sağlındıktan sonra değiştirilmektedir. Bu sırada dip temizliği de yapılmaktadır.

Katılım Tarihi: 12 Aralık 2006

 

Yorumlar

Bitkilerin tanzimine ve aynı zamanda temel ihtiyaçlarına özen gösterilmiş. Balık ve bitki uyumuna dikkat edilmiş. Kısacası bitkili akvaryumun temel alt yapısı kurulmuş. Bu aşamadan sonra estetiğe daha da önem verilebilir.

Faruk Gençöz

Tamer Ballıcalı

Çok güzel bir akvaryum. İyi taraflarını sayarak biteremeyeceğimden bir kaç göze batan noktayı söylemek istiyorum. Taban toprağının çift renk olması kötü durmuş. Tabanı kaplayan glosstigma gibi bitkilerle bunu gizleyebilir veya tek renk bir kum kullanabilirsiniz. Sazlar kötü dağılmışlar. Zaten budanmalarından da sorun çıkarttıkları belli olmakta. Tebrikler...

Refet Ali Yalçın

Fatih Taştan

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.