bitkili akvaryum


Ufuk UÇAR

Açıklama

AKVARYUM KURULUMU :19.01.2005 tarihinde kuruldu.14.12.2006 tarihinde son kez makyajlandı.Seneye kasa değiştirecek. AKVARYUM EBATLARI :100*40*50(h)cm ve 200 litrelik FİLİTRASYON :3337 Atman marka dış filitre ISITMA :Atman marka 200 şer wattlık ısıtıcı TABAN MALZEMESİ :Altta 3 cm laterit,üstte önden 5 cm, arkadan 10 cm meyilli dere kumu. IŞIKLANDIRMA :30 watlık üç adet grolüks floresan (biri daylight)Dijital timer ile günde 10 saat. KARBONDİOKSİT :Karbondioksit verilmiyor. GÜBRELEME :Ayda bir seranın tablet ve haftada bir likit gübresi BAKIMI :İki haftada bir yüzde 35 dipten su çekimi ve değişimi,haftada bir bitki budaması,camlarının silinmesi,3 ayda bir dış filitre temizliği BİTKİLER :Anubias nana ve barteri,crinum thaianum,cryptocorne albida,crispatula var balance,undulata,wendi green,Echinedorus rubin, bleheri,ozolet,Microsorum pteropus windelow ,Nymphea lotus zenkeri,valisneria nana,java moss BALIKLAR :5 discus; 2 tane red turkuaz,1'i melon,1'i blue melon diomond, 1'de pigeon) 3adet M.Ramirezi,7 adet coydoras, 2 cüce vatoz,2 Gökkuşağı,bir kaç lepistes YEMLEME:Günde 3 defa sera ve tetranın ilgili yemleri yem makinası ile veriliyor. SU DEĞERLERİ:PH:7.3, GH:10, KH:5, NO3:15-25 mg/lt.

Katılım Tarihi: 15 Aralık 2006

 

Yorumlar

Bakımlı bir akvaryum. Oldukça dikkat çeken dekoratif bir kaya kullanılmış. Ağaç parçaları da tek başlarına güzel formlara sahip. Ancak kaya ve ağaç parçaları birbirleri ile uyumlu bir şekilde yerleştirilememişler. Bitki tanzimi ve kompozisyon açısından daha fazla çalışılsa çok güzel bir akvaryum olabilirdi. Bitkiler CO2'den çok faydalanabilirlerdi.

Faruk Gençöz

Tarık Bakıcı

Tamer Ballıcalı

Kum arkadan öne indiği için yapılış itibari ile de gelecek vaadeden bir tank. Bitki sayısı arttığında çok daha güzel görünecektir. Tebrikler...

Refet Ali Yalçın

Fatih Taştan

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.