Amerikan Tank


Murat Ön

Açıklama

200*70*65(h) ebatlarında, *Excichlasoma Salvini *Excichlasoma Pearsei *Excichlasoma Festae *Cichla Temensis *Vieja Hartwegi *Vieja Regani *Vieja Argentea *Vieja Synspilum *Vieja Maculicauda *Parachromis Dovii Türlerini barındıran karma Amerikan tankım. Herkese başarılar.

Katılım Tarihi: 21 Aralık 2013

Bu katılım 485 oy almıştır.
 

Yorumlar

Rusty - 28 Aralık 2013 00:17

Herhalde yati köküne zoom yapıp çeksem daha fazla oy alırdı:)Oylama listesine 1-2 hazımsız dışında '1' oy veren kişilerin daha yüksek oy verdiği katılımlara baktığımda cidden ne kadar adaletsiz bir yarışma olduğunu tekrar gördüm.Yine de zahmet edip oy verenlere teşekkür ederim ama(ben mevcut tank dizaynımın 10/10 'luk olduğunu söylemiyorum fakat göz var nizam var)sadece akvaryum değil canlı yarışmalarının da belli bir zümre tarafından( tarafsız jüri)oylanması gerektiğine inanıyorum.Böyle bir uygulama gelmeden de bir daha ne canlı ne tank bölümünde yarışmaya katılmayacağım.Benim katılıp katılmamam belki çok bir şey değiştirmeyecek fakat bu konuda benim gibi düşünen ve yarışmalara katılmayan bir çok kişi olduğuna inanıyorum.Yapacak bir şey yok.Herkese sağlıklı balıklar dilerim.

Murat Ön

Faruk Efe - 28 Aralık 2013 12:44

Murat Bey;Demokrasinin keşfinden beri yapılmış en demokratik seçim sistemi "Reylerin" oylaması puanlaması ile yapılandır.Hiç bir jüri ve üstkurul yok. Foruma değer katmış ve özel üye olarak onurlandırılmış arkadaşların oylaması ile seçilmiş. Dereceye girenleri ve sizi tebrik ediyorum güzel bir akvaryum.Enstantane yakalayan fotoların daha başarılı olduğunu siz kendinizde dile getirmişsiniz zaten.Güzel akvaryum kötü fotoğraf.selamlar

Faruk Erdoğdu

Rusty - 28 Aralık 2013 13:07

Faruk Bey , öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim fakat (bunu sadece kendi katılımım değil gelmiş geçmiş bütün yarışmaları baz alarak söylüyorum) bir yarışmada 1. olan ile 4. olan arasında farz-ı misal 24 tane 'oy veren' farkı varsa ve 4. veya 5. katılım da ortalamanın üzerinde olup 1.ye oy veren kişilerce listeye alınmıyorsa burada kasıt ararım.Dediğiniz gibi daha farklı fotoğraflanabilir veya daha çok özen gösterilebilirdi, bu tepkim lütfen derece alanları rahatsız etmesin bu yarışmaya özel bir durum değil, şimdiye kadarki gözlemlerimin bir toplamıdır.Tekrar teşekkürler.

Murat Ön

iskender türk - 28 Aralık 2013 19:57

1. olmasına kesin gözüyle baktığım bir akvaryumdu,Murat sende benim geçenlerde yaptığım yoruma benzer bir yorum yapmışsın,Kimsenin böyle bir akvaryuma 1 verme hakkı yok,Bana geçen yarışmada 1 veren bazı hazımsızların 10 verdiği akvaryum içler acısı,aynı durum sende de geçerli.Bu yarışma Jüri üyesiz ol-maz.

İSKENDER TÜRK

LIGHTNING - 30 Aralık 2013 08:31

Bazı türler gusturulmadığı için mevcut oylama sisteminde pek ilgi çekmiyor maalesef.

Zafer ÇALIŞKAN

pilatin - 30 Aralık 2013 12:52

Yarışma sisteminde bir sıkıntı var sanırım.Ben oylama yaptığımda sadece 6 adet tank mevcuttu.Oylama yaptım ve bir daha sonuçlar açıklanana kadar yarışma sayfasını ziyaret etmedim.Sonuçları görünce maalesef oylayamadığım ama oy alabilecek çok güzel tanklar olduğunu gördüm.İlk oylamada verdiğim oylarla kaldık.Yarışma sisteminin veya oylama sisteminin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor.

ibrahim pilatin

Rusty - 30 Aralık 2013 13:56

Zamanlama hatası veya katılımları onaylayan kişinin gecikmesinden kaynaklanmış olabilir.Bu da anlayışla karşılanabilecek bir durum.Benim takıldığım nokta katılımlarımız faruk beyin belirttiği 'özel üye' ünvanına sahip bazı kompleks sahibi insanlarca da oylamada haksızlığa uğrayabiliyor.Ünvanının özel olması o insanın zaaflarına yenik düşmeyeceği veya kendi tanıdığını üst sıraya çekebilme adına diğer katılımların hakkını yemeyeceği anlamına gelmiyor.Bu nedenle bir juri oluşturulması gerektiğini savundum.Malesef ülkemizde etik sözcüğü sözlük anlamından ileri gidemediğinden insanlarımız Sezar'ın hakkını Sezar'a veremediğinden bu durum pek değişmeyecek gibi duruyor.Tekrar ve tekrar söylüyorum cümlelerim sadece kendi katılımım için değil, genel bir sitemdir.Diyecek olursanız ki Jüri geldiğinde bu tarz tartışmalar bitecek mi, hiç sanmıyorum.Ama madem demokrasi o vakit jüri üyeleri de yönetim tarafından düzenlenecek bir oylama sistemiyle seçilebilir.Saygılar...

Murat Ön

Umut Katipoğlu - 30 Aralık 2013 16:22

Murat yanilmiyorsam yorumlarinda kullandiGin cümlelerin hedeflerinden biriside benim.(Oylama listesine 1-2 hazimsiz diSinda '1' oy veren kiSilerin)('özel üye' ünvanina sahip bazi kompleks sahibi insanlarca)Çünkü bu katilima 1 puan vermiS bir özel üyeyim.Peki sen bunca Seyi yazmayi kendine yakiStirdin mi?Kusura bakma ama isteyen istediGi akvaryuma istediGi puani vermekte özgür. Üyeler sistemin izin verdiGi kurallar ölçüsünde oylama yapabilir ve bunun hesabini kimseye vermek zorunda deGil. Elbette bu sorgulanabilir. Lakin "kompleksli" "hazimsiz" gibi kelimeleri sarfederken birden fazla düSünmek gerekir. Etik mevzusunu eleStiren sen bu kelimeleri kullanirken Etik misin? Seni bildiGim gördüGüm tanidiGim kadariyla sen böyle biri deGildin. Bir YariSma insani bu kadar yoldan çikarmamali. Allah yolunu açik etsin.

Umut Katipoğlu

Rusty - 30 Aralık 2013 17:41

Peki Umut abi sen Amerikan türleri ile bu kadar icli dışlı biriyken kendince bu kadar belli şeylerin farkindayken(turler, tank, dekor) ust uste katıldiğim her yarismada israrla 1 puan verirken gercekten bunu kasitsiz yaptigini , bu tankin benim tankim oldugunu bilmedigini, oylamada gecmis tatsizliklari hesaba katmadan oy verebildigini , tankin gercekten senin nezdinde degerinin 1 oldugunu icine sinerek soyleyebiliyorsan benim sarfettigim sozler kadar bu hareketin de yanlis oldugu acik degil mi? Sen o sozu ustune aliyorsan ve bundan rahatsizlik duyuyorsan ben de her oylamada senin ismini 1 vermis olarak gordugumde ayni seyi hissediyorum.Bu durumu yasayan kime sorarsaniz sorun belki kelimeler farkli olur ama tepki ayni olacaktir.Isteyen istedigi sekilde oy verebildiginden dolayi uygulamanin degismesi gerektigini söyledim btam da bu sebepten.

Murat Ön

ffatihh - 30 Aralık 2013 21:29

Hazımsız ne demektir,açıklarmısınız?

fatih şenel

Rusty - 30 Aralık 2013 22:06

Daha önce de söylediğim gibi ve aslında ilk mesajımda belirttiğim gibi '1' oy verenlere yönelik bir söylem değildi, bazı konularda kasıt gördüğümden dolayı bu tarz bir söylem kullandım.Elbette her 1 oy verenin altında kasıt aranacak değil, beğenmez zevkine hitap etmez vs.Dilerseniz o iki kelimeyi görmezden gelerek okuyabilirsiniz, benim bahsetmek istediğim ve rahatsız olduğum şey çok farklı.Eğer başka yanlış anlamalara ve üzerine alınmalara neden olduysam kusura bakmayın.Oy verenlerin eminim €'ini tanımıyorumdur bile kaldı ki bu şekilde hitap edeyim kişiye yönelik.Anlık sinirle yazılmış olsa bile kırıcı olduğunun farkındayım fakat sanal bir yarışma da olsa oluşan haksızlık ve adaletsiz durumlar da aynı derece can sıkıcı bence.Saygılar.

Murat Ön

Umut Katipoğlu - 31 Aralık 2013 09:26

Murat ben katılımı görürüm ve istediğim oyu veririm. Hakısızlık ve adaletsizlik yok. Olsaydı sanırım yönetim duruma müdahalede bulunurdu. Gerçi sinirle yazılmış kırıcı kelimelere bile müdahale etmiyorlar. Evet doğru amerikan türleriyle içli dışlıyım. Ancak tankını beğenme gibi zounluluğum yok. Türlerin güzel lakin bol kayalı dekorun ve tek fotoğrafla katılımın benim için puan düşüren bir durum. Ayrıca burada dikkat etmediğin bir notka 1. olan katılıma puan dahi vermedim. Aynı şekilde beğenmediğim bir katılımdı. Zaten burada sorunumuz isteyenin istediği şekilde oy verip vermemesi değil aslında 1 puan alanların bunu hazmedememesi. 1. olan arkadaşa da 4-5 kişi 1 puan vermiş. Her katılımda 1 puan var. Neden senden başka kimse bu şekilde hakaretvari cümleler yazmıyor. Hazımsızlık ve kompleks gibi ithamlar kullanırken karşı tarafın haklılığı haksızlığından güç alınmaz, kişi ancak kendine çok fazla güvenmesi gerek.

Umut Katipoğlu

Rusty - 31 Aralık 2013 14:00

Umut abi aslında sen benim neyi kastettiğimi gayet anladın, tepkimin sadece yarışmayla alakalı olmadığı da aşikar fakat burada yazacağım her cevap yeni tatsızlıklara yol açacak, derdimin 1. lik veya 1-10 puan olmadığının anlaşıldığını düşünüyorum ben.Daha da reklam olmaya gerek yok sanırım burada, herkese iyi yıllar.

Murat Ön

Umut Katipoğlu - 31 Aralık 2013 15:07

Ben sadece Yarışmayla alakalı yorum yapmadığının ve tarafıma karşı bence etik dışı ithamlarda bulunduğunun farkındayım. Hazımsızlık ve kompleks kelimelerini sarfederken reklam olmayı yada ne ile alakalı olup olmadığının farkında olduğunu düşünmen gerekirdi. Daha öncede dediğim gibi birden fazla düşünmek ve yazdıktan sonra bir kez empati kurup okumak gerekli.

Umut Katipoğlu

Eray Gurdogan - 02 Ocak 2014 05:20

Murata katılıyorum. Oylara baktım da , bir çok 10 ve bir o kadar da 1 var. bu tezatı benim kafam kaldırmadı :)

Eray GÜRDOĞAN

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.